Matīss: Viļņas iekļaušana Rail Baltica maršrutā ir pēdējais šķērslis

Diskusijas ap Viļnas iekļaušanu vai neiekļaušanu Rail Baltica maršrutā ir pēdējais šķērslis tam, lai pilnībā vienotos par projektu kopumā, norāda satiksmes ministrs Anrijs Matīss.

Viņš intervijā Latvijas Televīzijas raidijumam Rīta Panorāma sacīja, ka no vienas puses, Viļņa kā Lietuvas galvaspilsēta ir iekļaujama Rail Baltica maršrutā. No otras puses, ja maršrutā iekļauj gan Viļņu, gan Kauņu, tas izliecas «zigzagā» un tādā gadījumā Rail Baltica kā ātrgaitas maršruts zaudē jēgu.

Ministrs atzina, ka janvārī vajadzēja būt nodibinātam kopuzņēmumam, kas veido Rail Baltica, taču tas nav izdarīts. Šādas kavēšanās cēlonis ir tieši nespēja vienoties par Viļņas iekļaušanu Rail Baltica sastāvā.

Dzelzceļa atzars no Kauņas līdz Viļņai 100 kilometru garumā varētu izmaksāt papildu 300 miljonus eiro.

Eiropas sliežu platuma Rail Baltica projektā ir parādījušies papildu risināmi jautājumi, kas ir saistīti ar Lietuvas vēlmi iekļaut Viļņu kā savienojuma punktu projektā, līdz ar to tā dibināšana tagad plānota martā, iepriekš norādīja Satiksmes ministrijas (SM) valsts sekretāra vietniece Ilze Aleksandroviča.

Līdz šim maršruts tika plānots caur Kauņu, un kopuzņēmuma dibināšana bija paredzēta līdz 1.janvārim, tomēr tā atlikta uz martu.

Rail Baltica kopuzņēmuma mērķis ir koordinēt gatavošanās darbus dzelzceļa līnijas būvniecībai, tostarp gatavot projekta finanšu pieteikumu Eiropas Komisijai, saskaņot likumdošanu, izstrādāt projekta biznesa plānu un veikt citus pasākumus.

Rail Baltica 2 projekts paredz jaunas 1435 milimetru jeb Eiropas standarta platuma dzelzceļa līnijas izbūvi Baltijas valstīs. Latvijai tas izmaksātu 1,27 miljardus eiro (880 miljonus latu), bet visās trīs Baltijas valstīs kopā – 3,68 miljardus eiro (2,56 miljardus latu). Eiropas Komisija varētu līdzfinansēt 85% no kopējām šī projekta izmaksām. 2015.gadā tiks iesniegts finansējuma pieprasījums Eiropas Komisijai, lai 2016.gadā varētu sākties darbi. Tālākā finansēšana paredzēta no nākamā finanšu perioda naudas – no 2020.gada.

102.000.102.6515

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas