bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 19.02.2020 | Vārda dienas: Zane, Zuzanna
LatviaLatvija

Medijs: Trauksmes necelšanas iemesls ir bailes par augstu amatpersonu atriebību

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Publisko iepirkumu jomā vien nepietiekamas trauksmes cēlāju aizsardzības dēļ ik gadu tiek zaudēti no 5,8 līdz 9,6 miljardiem eiro, liecina Eiropas Komisijas aplēses. Cik daudz zaudē Latvija, zināms nav, taču, spriežot pēc publiskajā telpā izskanējušajiem dažādu negodīgu iepirkumu skandāliem, zaudējumu apmēri varētu būt mērāmi daudzos miljonos, par Trauksmes celšanas likuma nozīmīgumu spriež portāls ventspilnieks.lv.

«Pagaidām vēl dzīvojam gadiem ierastajā režīmā, kur valda iepriekš sarunāti iepirkumi, amatpersonu patvaļa, korupcija, aplokšņu algas un citi nozagtas valsts «jaukumi»,» raksta medijs. Taču kopš šā gada 1.maija, kad spēkā stājās Trauksmes celšanas likums, ikviena spēkos ir situāciju mainīt un novērst pārkāpumu, pirms vēl nodarīts kaitējums sabiedrības interesēm.

Tāpat ventspilnieks.lv raksta: «Vai esam kādreiz aizdomājušies, cik lielu zaudējumu valstij kopumā un tātad arī mums, šīs valsts iedzīvotājiem, nodara dažādi koruptīvi darījumi, nelikumības būvniecībā vai publisko iepirkumu jomā, veselības aprūpē, pārtikas drošības kontrolē, vides jautājumos un daudz kur citur? Cilvēki par šādiem un līdzīgiem nodarījumiem atbildīgajām institūcijām ziņot mēdz ļoti reti un negribīgi.»

«Viens no iemesliem ir aplamā pārliecība, ka trauksmes celšana par nelikumīgu rīcību un pat klaju valsts līdzekļu izlaupīšanu ir «stučīšana».»

«Otrs ļoti nozīmīgs neziņošanas iemesls ir bailes par augstu amatpersonu atriebību. Nevienam nav noslēpums, ka ar varu apveltīts negodprātīgs cilvēks var otram krietni vien pabojāt dzīvi, un atlaišana no darba visu iespējamo nepatikšanu klāstā ir tikai «ziediņi»,» pauž ventspilnieks.lv.

«Protams, jau pastāv anonīmas ziņošanas iespējas vai tā sauktie uzticības tālruņi, iestāžu darbiniekiem ir ziņošanas pienākums konkrētās nozarēs – bērnu tiesību aizsardzībā, vides aizsardzībā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas apkarošanā u.c.,» vēsta reģionālais medijs.

«Taču līdz ar Trauksmes cēlāju likuma pieņemšanu bažām par amatpersonu un ietekmīgu ļaužu atriebību nu ir pielikts punkts, jo likums arī nosaka konkrētas drošības garantijas.»

Kādas tās ir? Pirmkārt, identitātes aizsardzība. Nevienam nav tiesību paziņot nelikumībās vainotajai personai, kurš īsti cēlis trauksmi. Likums garantē arī aizsardzību pret trauksmes celšanas dēļ radītām nelabvēlīgām sekām (piemēram, atlaišanu no darba vai pazemināšanas amatā), valsts nodrošina arī juridisku palīdzību un ja nu lieta aizgājusi līdz tiesai, tad atbrīvo no tiesāšanās izdevumiem civilprocesā un valsts nodevas administratīvajā procesā.

Vēl trauksmes cēlāji var saņemt konsultācijas par savu tiesību aizsardzību, kā arī atbilstīgu atlīdzinājumu par zaudējumiem vai personisko un arī morālo kaitējumu. Kas ir trauksmes cēlājs? Tā ir fiziska persona, kuras rīcībā ir informācija par iespējamu pārkāpumu, kas var kaitēt sabiedrības interesēm, turklāt minētā informācija ir iegūta, veicot darba pienākumus, un cilvēkam ir pamats uzskatīt, ka tā ir patiesa. Uzreiz jāpiebilst, ka, piemēram, kaimiņu aizdomas par to, ka «Jānis zog, jo citādi valsts darbā strādājot tik labi dzīvot nevar» trauksmes celšanai nederēs. Toties, piemēram, iepirkumu komisijas locekļa novērojums, ka «Jānis izrāda īpašu interesi par konkrēta uzņēmuma uzvaru konkursā un visiem spēkiem to lobē», gan būs atbilstošs trauksmes celšanai, skaidro medijs.

Kā celt trauksmi? Likums nosaka, ka var izmantot iekšējo trauksmes sistēmu darbavietā (valsts un pašvaldību iestādēm tāda jāveido noteikti, privātuzņēmumos – ja nodarbināto skaits pārsniedz 50), var vērsties kompetentā iestādē (piemēram, KNAB), Trauksmes cēlāju kontaktpunktā Valsts kancelejā, kā arī darīt to publiski ar mediju starpniecību.

Ventspilnieks.lv atzīmē, ka pēdējais variants ir īpaši piemērots gadījumiem, kad trauksmes signālos neviens neklausās, vai arī nekas ilgstoši nemainās. Jāņem gan vērā, ka, ceļot trauksmi publiski, nedrīkst sniegt informāciju, kas satur normatīvajos aktos noteiktās neizpaužamās ziņas, kā arī jāievēro vispārējās datu aizsardzības prasības.

Medijs uzsver, ka sabiedrībai kopumā ir skaidri jāapzinās, ka klusējot un samierinoties netiek darīts nekas, lai uzlabotu dzīves kvalitāti un paši dzīvotu labāk. «Klusējot mēs savā ziņā esam līdzatbildīgi. Tāpēc – Redzi. Dzirdi. Runā.»

Jāatzīmē, ka Trauksmes celšanas likuma 3.pantā norādīts, ka trauksmes cēlējs ir tiesīgs celt trauksmi īpaši par šādiem pārkāpumiem:

amatpersonu bezdarbību, nolaidību vai dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu;

korupciju;

krāpšanu;

publiskas personas finanšu līdzekļu vai mantas izšķērdēšanu;

izvairīšanos no nodokļu samaksas;

sabiedrības veselības apdraudējumu;

pārtikas drošības apdraudējumu;

būvniecības drošības apdraudējumu;

vides drošības apdraudējumu; • darba drošības apdraudējumu;

sabiedriskās kārtības apdraudējumu;

cilvēktiesību pārkāpumu;

pārkāpumu publisko iepirkumu jomā;

pārkāpumu finanšu un kapitāla tirgus sektorā;

konkurences tiesību pārkāpumu.

Atslēgvārdi: Svarīgi


Pievienot komentāru

Kijevā atklāj piemiņas vietu Irānā notriektās lidmašīnas upuriem

Kijevas Borispiļas starptautiskajā lidostā atklāts memoriāls, lai pieminētu janvārī notikušo Ukrainas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Irānā, vēsta ASV medijs Radio Brīvā Eiropa.

Valdība pārņem Nacionālās operas ēku

Valdība lēma Latvijas Nacionālās operas un baleta ēku bez atlīdzības pārņemt valsts īpašumā un nodot Kultūras ministrijas valdījumā.

Bildēs: Vētra Lielbritānijā atnes pēdējo gadu smagākos ziemas plūdus

Vētra Deniss Lielbritānijā atnesusi smagākos plūdus pēdējo gadu laikā. Vētras nestās lietavas skārušas plašus valsts reģionus, tā vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Par netiklām darbībām ar mazgadīgo Rīgā aizturēts vīrietis; policija lūdz atsaukties cietušos

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Latgales iecirkņa kriminālpolicija 15.februārī Rīgā aizturēja 1976.gadā dzimušu vīrieti par netiklu darbību veikšanu ar mazgadīgu bērnu.

Attīstībai/Par! un Progresīvie Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās startēs kopā

Partiju apvienība Attīstībai/Par! un Progresīvie nolēmuši veidot kopīgu sarakstu pirms gaidāmajām Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām.

Maxima traģēdijā bojāgājuša glābēja vecāki sašutuši par tiesas spriedumu

«Šī nav tiesiska valsts. Viens cilvēks ir kļūdījies un neapšaubāmi viņš ir vainīgs, taču visi pārējie šī veikala projektā atzīti par nevainīgiem. Tas ir absurds un man ir kauns, ka dzīvoju šādā valstī. Es zaudēju savu dēlu un par ko?»

Ķīnas ietekme Igaunijā; Tallina noraida Pekinas kritiku par izlūkdienesta ziņojumu

Igaunijas ārlietu dienests ir noraidījis Ķīnas Vēstniecības pausto lūgumu, lai Igaunijas Ārējās izlūkošanas dienests izlabo tā secinājumus par Ķīnas ietekmi valstī, kas pausti dienesta sagatavotajā drošības situācijas izvērtējumā, ziņo ERR.

FDP: Ekonomisko izaugsmi var nomākt vairāki globālie un vietējie riski

Padome vērš uzmanību uz vairākiem globāliem un vietējiem riskiem, kas var nomākt ekonomisko izaugsmi turpmākajos gados, īpaši 2021. un 2022.gadā.

Šogad Valsts policija Rīgā atsavinājusi vairāk nekā sešus miljonus nelegālo cigarešu

Šā gada janvārī un februārī Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicija Rīgā kopumā atsavinājusi 6 640 000 nelegālo cigarešu.

Pasaules bagātākais cilvēks sola 10 miljardus ASV dolāru klimata saudzēšanai

ASV interneta lieluzņēmuma Amazon dibinātājs Džefs Bezoss apsolījis cīņai pret klimata pārmaiņām piešķirt finansējumu desmit miljardu ASV dolāru apmērā, raksta britu raidorganizācija BBC.

Repše kļuvis par Baltic International Bank padomes vadītāja Belokoņa padomnieku

Ekspremjers un Latvijas Bankas kādreizējais vadītājs Einars Repše kļuvis par Baltic International Bank padomes priekšsēdētāja Valērija Belokoņa padomnieku.

Latvija cīnīsies par godīgu finansējumu ES nākamajā daudzgadu budžetā

Latvijas interesēs ir panākt laicīgu vienošanos par Eiropas Savienības daudzgadu budžetu, kas palīdzētu uzsākt fondu programmēšanu, veicinātu savlaicīgu projektu īstenošanu un nodrošinātu ES investīciju nepārtrauktību Latvijā.

Igaunijā Rail Baltica vajadzībām iegūti 32 zemesgabali no aptuveni 650

Igaunijā, gatavojot dzelzceļa līnijas Rail Baltica izbūvi, grūti sokas ar īpašumu atpirkšanu. No kopumā vajadzīgiem aptuveni 650 zemesgabaliem pagaidām ir iegūti vien 32, raksta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Maxima traģēdijas lietā būvinženierim Sergetam piespriež sešu gadu cietumsodu

Prokuratūra Sergetam bija lūgusi piemērot septiņus gadus un sešus mēnešus ilgu brīvības atņemšanu. Spriedumu varēs pārsūdzēt pēc tam, kad būs pieejams pilns tā teksts. Patlaban tiesa turpina lasīt spriedumu.

Spriedums Maxima traģēdijas krimināllietā tautai nepatiks, vērtē Zolitūde 21.11.

Ločmele-Luņova atzīmēja, ka šodien spriedumu pasludinās tikai tiesas pirmā instance un ar lielu pārliecību var prognozēt, ka tas tiks pārsūdzēts no apsūdzēto vai apsūdzības uzturētāju puses.

VNĪ: iepirkumā Jaunā Rīgas teātra pārbūvei iesniegti četri piedāvājumi

Piedāvājumus Jaunā Rīgas teātra pārbūvei iesnieguši būvuzņēmēji – AS LNK Industries, SIA Ostas celtnieks, piegādātāju apvienība 3A un SBSC.

Mudina palielināt Latvijas nodokļu slogu no 31,4% līdz 35% no IKP

Pēc FDP vērtējuma 2018.gada nodokļu reformas rezultātā budžetā netika iekasēti 245 miljoni eiro 2018.gadā un gandrīz 400 miljoni eiro 2019.gadā, kas ir attiecīgi 0,8% un 1,3% no iekšzemes kopprodukta.

Pētījums: Mirstība no koronavīrusa Ķīnā ir 2,3%; visvairāk upuru senioru vidū

Ķīna apjomīgā pētījumā par pašreizējo jaunā koronavīrusa uzliesmojumu valstī secinājusi, ka vidējais mirstības īpatsvars inficēšanās gadījumu vidū ir 2,3%, tā raksta britu raidsabiedrība BBC.

Eiropas akciju cenas pieaug, investoriem izvērtējot koronavīrusa sekas

Akciju cenas Eiropā pirmdien, 17.februārī, pieaugušas, kamēr investori izvērtēja jaunā koronavīrusa Covid-19 sekas ekonomikā.

Izsolē pārdots Annai Emīlijai Maliginai un Dzīvokļi.lv piederošs kopīpašums Jūrmalā

Izsolē nosolītā cena ir 338 600 eiro. Īpašuma novērtējums un izsoles sākumcena bija 173 600 eiro. Izsoles solis bija 3 000 eiro. Izsoles sākumcena nav apliekama ar pievienotās vērtības nodokli.

JV: Valstiski domājošām partijām jāapvieno spēki uz Rīgas pašvaldības vēlēšanām

Partijas Rīgas domes frakcijas priekšsēdētājs, komentējot gaidāmās vēlēšanas, skaidro, ka Saeima lēmumu par Rīgas domes atlaišanu ir pieņēmusi, norādot, ka laiks līdz vēlēšanām būs ļoti īss.

Deputāti vēl nebalso par OIK galaziņojumu, aizrunājoties par tā sagatavošanu

Nolemts trešdien, 19.februārī, rīkot sēdi, kurā tiks turpināts spriest par iespēju apstiprināt galaziņojumu. Pirms tam otrdien, 18.februārī, notiks komisijas tehniskā sēde, kurā plānots pārrunāt deputātu iesniegtos papildinājumus.

Pēc tikšanās ar iesaistītajām institūcijām Levits vēl nenāk klajā ar tiešu rīcības plānu Misānes jautājumā

Valsts prezidents atklāja, ka tikšanās laikā pārrunātas dažādas iespējas, ko katra no iesaistītajām pusēm vēl var darīt, taču viņš neieskicēja precīzus nākotnes plānus, vien norādīja, ka izskatītas ir vairākas iespējas.

Gumijas stiepšana. Lemberga tiesas sēdēm 11 gadu «jubileja»

Gumijas stiepšana ir process, kas it kā notiek, taču nevienam labumu nedod, izņemot pašu staipītāju. Ar šādu alegorisku apzīmējumu varētu raksturot Aivara Lemberga tiesas sēdes, kas norit jau 11 gadus.  

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!