bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 21.09.2019 | Vārda dienas: Mariss, Matīss, Modris
LatviaLatvija

Medijs: Trauksmes necelšanas iemesls ir bailes par augstu amatpersonu atriebību

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Publisko iepirkumu jomā vien nepietiekamas trauksmes cēlāju aizsardzības dēļ ik gadu tiek zaudēti no 5,8 līdz 9,6 miljardiem eiro, liecina Eiropas Komisijas aplēses. Cik daudz zaudē Latvija, zināms nav, taču, spriežot pēc publiskajā telpā izskanējušajiem dažādu negodīgu iepirkumu skandāliem, zaudējumu apmēri varētu būt mērāmi daudzos miljonos, par Trauksmes celšanas likuma nozīmīgumu spriež portāls ventspilnieks.lv.

«Pagaidām vēl dzīvojam gadiem ierastajā režīmā, kur valda iepriekš sarunāti iepirkumi, amatpersonu patvaļa, korupcija, aplokšņu algas un citi nozagtas valsts «jaukumi»,» raksta medijs. Taču kopš šā gada 1.maija, kad spēkā stājās Trauksmes celšanas likums, ikviena spēkos ir situāciju mainīt un novērst pārkāpumu, pirms vēl nodarīts kaitējums sabiedrības interesēm.

Tāpat ventspilnieks.lv raksta: «Vai esam kādreiz aizdomājušies, cik lielu zaudējumu valstij kopumā un tātad arī mums, šīs valsts iedzīvotājiem, nodara dažādi koruptīvi darījumi, nelikumības būvniecībā vai publisko iepirkumu jomā, veselības aprūpē, pārtikas drošības kontrolē, vides jautājumos un daudz kur citur? Cilvēki par šādiem un līdzīgiem nodarījumiem atbildīgajām institūcijām ziņot mēdz ļoti reti un negribīgi.»

«Viens no iemesliem ir aplamā pārliecība, ka trauksmes celšana par nelikumīgu rīcību un pat klaju valsts līdzekļu izlaupīšanu ir «stučīšana».»

«Otrs ļoti nozīmīgs neziņošanas iemesls ir bailes par augstu amatpersonu atriebību. Nevienam nav noslēpums, ka ar varu apveltīts negodprātīgs cilvēks var otram krietni vien pabojāt dzīvi, un atlaišana no darba visu iespējamo nepatikšanu klāstā ir tikai «ziediņi»,» pauž ventspilnieks.lv.

«Protams, jau pastāv anonīmas ziņošanas iespējas vai tā sauktie uzticības tālruņi, iestāžu darbiniekiem ir ziņošanas pienākums konkrētās nozarēs – bērnu tiesību aizsardzībā, vides aizsardzībā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas apkarošanā u.c.,» vēsta reģionālais medijs.

«Taču līdz ar Trauksmes cēlāju likuma pieņemšanu bažām par amatpersonu un ietekmīgu ļaužu atriebību nu ir pielikts punkts, jo likums arī nosaka konkrētas drošības garantijas.»

Kādas tās ir? Pirmkārt, identitātes aizsardzība. Nevienam nav tiesību paziņot nelikumībās vainotajai personai, kurš īsti cēlis trauksmi. Likums garantē arī aizsardzību pret trauksmes celšanas dēļ radītām nelabvēlīgām sekām (piemēram, atlaišanu no darba vai pazemināšanas amatā), valsts nodrošina arī juridisku palīdzību un ja nu lieta aizgājusi līdz tiesai, tad atbrīvo no tiesāšanās izdevumiem civilprocesā un valsts nodevas administratīvajā procesā.

Vēl trauksmes cēlāji var saņemt konsultācijas par savu tiesību aizsardzību, kā arī atbilstīgu atlīdzinājumu par zaudējumiem vai personisko un arī morālo kaitējumu. Kas ir trauksmes cēlājs? Tā ir fiziska persona, kuras rīcībā ir informācija par iespējamu pārkāpumu, kas var kaitēt sabiedrības interesēm, turklāt minētā informācija ir iegūta, veicot darba pienākumus, un cilvēkam ir pamats uzskatīt, ka tā ir patiesa. Uzreiz jāpiebilst, ka, piemēram, kaimiņu aizdomas par to, ka «Jānis zog, jo citādi valsts darbā strādājot tik labi dzīvot nevar» trauksmes celšanai nederēs. Toties, piemēram, iepirkumu komisijas locekļa novērojums, ka «Jānis izrāda īpašu interesi par konkrēta uzņēmuma uzvaru konkursā un visiem spēkiem to lobē», gan būs atbilstošs trauksmes celšanai, skaidro medijs.

Kā celt trauksmi? Likums nosaka, ka var izmantot iekšējo trauksmes sistēmu darbavietā (valsts un pašvaldību iestādēm tāda jāveido noteikti, privātuzņēmumos – ja nodarbināto skaits pārsniedz 50), var vērsties kompetentā iestādē (piemēram, KNAB), Trauksmes cēlāju kontaktpunktā Valsts kancelejā, kā arī darīt to publiski ar mediju starpniecību.

Ventspilnieks.lv atzīmē, ka pēdējais variants ir īpaši piemērots gadījumiem, kad trauksmes signālos neviens neklausās, vai arī nekas ilgstoši nemainās. Jāņem gan vērā, ka, ceļot trauksmi publiski, nedrīkst sniegt informāciju, kas satur normatīvajos aktos noteiktās neizpaužamās ziņas, kā arī jāievēro vispārējās datu aizsardzības prasības.

Medijs uzsver, ka sabiedrībai kopumā ir skaidri jāapzinās, ka klusējot un samierinoties netiek darīts nekas, lai uzlabotu dzīves kvalitāti un paši dzīvotu labāk. «Klusējot mēs savā ziņā esam līdzatbildīgi. Tāpēc – Redzi. Dzirdi. Runā.»

Jāatzīmē, ka Trauksmes celšanas likuma 3.pantā norādīts, ka trauksmes cēlējs ir tiesīgs celt trauksmi īpaši par šādiem pārkāpumiem:

amatpersonu bezdarbību, nolaidību vai dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu;

korupciju;

krāpšanu;

publiskas personas finanšu līdzekļu vai mantas izšķērdēšanu;

izvairīšanos no nodokļu samaksas;

sabiedrības veselības apdraudējumu;

pārtikas drošības apdraudējumu;

būvniecības drošības apdraudējumu;

vides drošības apdraudējumu; • darba drošības apdraudējumu;

sabiedriskās kārtības apdraudējumu;

cilvēktiesību pārkāpumu;

pārkāpumu publisko iepirkumu jomā;

pārkāpumu finanšu un kapitāla tirgus sektorā;

konkurences tiesību pārkāpumu.

Atslēgvārdi: Aktuāli Svarīgi


Pievienot komentāru

Bildēs: Pasaule vienojas klimata aizsardzībai

Piektdien daudzviet pasaulē ar sevišķi lielu aktivitāti norisinās iknedēļas protesta akcija Piektdiena nākotnei. ko aizsākuši skolēni, lai panāktu, ka valstu valdības un ietekmīgu uzņēmumu vadītāji sāk iestāties pret siltumnīcefekta gāzu izplūdēm.

ERAB domā pārdot Šiauliu bankas akcijas, bet neplāno aiziet no bankas Citadele

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka gatavojas pārdot Lietuvas Šiauliu bankas akcijas, tomēr pagaidām neplāno aiziet no bankas Citadele.

Uzņēmums: Rīgā vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Lietuvu

Rīgas īres tirgu ir salīdzinoši neliels maza izmēra dzīvokļu piedāvājums, savukārt vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Viļņu un Tallinu.

Konkurences padome atļāvusi Bauskas alus kapitāldaļu pārdošanu Cido grupai

Konkurences padome ir apstiprinājusi SIA Bauskas alus 100% kapitāldaļu pārdošanu CIDO Grupai bez īpašiem nosacījumiem. Darījumu paredzēts pilnībā noslēgt pāris mēnešu laikā.

Līdz šim deviņiem bērniem no Siguldas atklāta salmoneloze, bet pieciem – zarnu nūjiņu infekcija

Līdz šim salmoneloze laboratoriski apstiprināta deviņiem, bet šiga toksīnu veidojošās zarnu nūjiņas izraisītā infekcija jeb STEC – pieciem bērniem no Siguldas puses, informē Slimību profilakses un kontroles centrā.

Rimšēvičs: Komercbankas Latvijas Bankā glabā piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» ekonomikā

Patlaban komercbankas Latvijas Bankā glabā aptuveni piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» valsts ekonomikā, informē centrālās bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Latvijas Banka IKP pieauguma prognozi šim gadam samazina līdz 2,5%

Latvijas Banka samazinājusi IKP pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš lēstajiem 2,9%, pēc izlīdzinātajiem datiem, līdz 2,5%, bet nākamajam gadam–- no 3,1% līdz 2,6%.

ES pārliecināta par jaunu Krievijas-Ukrainas gāzes līgumu, Ukraina kritiska

Sarunās Briselē par ilgtermiņa līgumu starp Krieviju un Ukrainu par Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropas Savienības valstīm sperti soļi, lai panāktu jauna līguma noslēgšanu. Ukraina tikmēr atkārtojusi iespēju pārtraukt gāzes tranzītu cauri savai teritorijai.

Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs

Ēdinātājs Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs Ieviņa un Saulīte.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā samazinājās par 0,1%

Salīdzinot ar 2019.gada jūliju, augustā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos prokurora amatam Latvijas skaļāko korupcijas lietu nodaļā

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos uz Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora amata vakanci.

Igaunija nokļūst Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras Direktoru valdē

Igaunija pirmoreiz ievēlēta Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras vadībā, kur tās mērķi ir iestāties pret kodolieroču izplatību un par radioaktīvo atkritumu iespējami drošu noglabāšanu.

EP rosina noteikt atceres dienu cīnītājiem pret totalitārismu

Eiropas Parlamenta deputāti rosina noteikt 25.maiju, kas ir Aušvicas varoņa Vitolda Pilecka nāvessoda gadadiena, par Starptautisko dienu varonīgo cīnītāju pret totalitārismu atcerei.

Rīgas Centrāltirgus kļuvis pieejamāks iedzīvotājiem ar kustību traucējumiem

Ņemot vērā iedzīvotāju iebildumus, Rīgas Centrāltirgus Gastronomijas paviljons tagad padarīts pieejamāks cilvēkiem ar kustību traucējumiem un ērtāks pārdevējiem.

Ministrs: Igaunija pat neapspriedīs centralizētu ES migrantu uzņemšanu

Eiropas Savienības dalībvalstis aicina pārskatīt bloka migrācijas politiku, lai panāktu visu dalībvalstu līdzdalību migrantu uzņemšanā. Starpvalstu diskusiju atteicies apmeklēt Igaunijas iekšlietu ministrs, norādot, ka Igaunija nevēlas pat apspriest priekšlikumu.

Aptur Saeimas ēkas atsevišķu telpu ekspluatāciju

Lai veiktu padziļinātu būvkonstrukciju izpēti, Saeimas Prezidijs pieņēma lēmumu ierobežot atsevišķu telpu ekspluatāciju Saeimas ēkā Jēkaba ielā 11.

Ievestā benzīna apmērs septiņos mēnešos sarucis par 6,7%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad septiņos mēnešos samazinājies par 6,7% salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 0,1% vairāk.

Ryanair Olīrijam piesolīta 99 miljonu eiro piemaksa

Eiropā lielākās lidsabiedrības Ryanair akcionāri ar 50,5% balsīm apstiprinājuši jaunu piemaksu kārtību uzņēmuma izpilddirektoram Maiklam Olīrijam. Ļoti veiksmīgas darbības gadījumā tā paredz piecos gados viņam izmaksāt 99 miljonus eiro.

Kad studenti «pazūd» darba tirgū un neatgriežas. Saruna ar RISEBA rektori

Vēlme ātrāk kļūt patstāvīgiem un pelnīt pašiem savu naudu nereti izkonkurē vēlmi studēt, sarunā ar BNN pauž RISEBA rektore Irina Senņikova, runājot par nepabeigtu mācību problēmu Latvijā.

Austrija bloķē ES-Dienvidamerikas tirdzniecības līgumu lietusmežu, darba tiesību dēļ

Brīvās tirdzniecības līgums starp ES un Dienvidamerikas lielāko tirdzniecības bloku Mercosur gatavots 20 gadus, taču Austrijas valdošās koalīcijas partijas ir to noraidījušas ar mērķi saglabāt Amazones mežus un darba tiesību ievērošanu.

Plāno liegt pašvaldībām reģistrēt savus plašsaziņas līdzekļus

Likumprojekts paredz, ka pašvaldībām līdz 2019.gada 31.decembrim būs jāiesniedz Uzņēmumu reģistram pieteikumu par to īpašumā esošo masu informācijas līdzekļu izslēgšanu no reģistra.

PVD: Pārbaudēs Siguldas bērnudārzos zarnu nūjiņas vairāk nav konstatētas

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, ir izdarīts maksimālais, lai jauni saslimšanas gadījumi nenotiktu, piektdien, 20.septembrī, intervijā Latvijas Radio sacījis PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Vēl saglabāsies lietains un vējains laiks

Brīvdienās laika apstākļus turpinās noteikt ciklonu darbība, tādēļ debesis skaidrosies tikai brīžiem, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->