bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 18.10.2019 | Vārda dienas: Erlends, Lūkass, Rolanda, Rolands, Ronalds
LatviaLatvija

Medijs: Trauksmes necelšanas iemesls ir bailes par augstu amatpersonu atriebību

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Publisko iepirkumu jomā vien nepietiekamas trauksmes cēlāju aizsardzības dēļ ik gadu tiek zaudēti no 5,8 līdz 9,6 miljardiem eiro, liecina Eiropas Komisijas aplēses. Cik daudz zaudē Latvija, zināms nav, taču, spriežot pēc publiskajā telpā izskanējušajiem dažādu negodīgu iepirkumu skandāliem, zaudējumu apmēri varētu būt mērāmi daudzos miljonos, par Trauksmes celšanas likuma nozīmīgumu spriež portāls ventspilnieks.lv.

«Pagaidām vēl dzīvojam gadiem ierastajā režīmā, kur valda iepriekš sarunāti iepirkumi, amatpersonu patvaļa, korupcija, aplokšņu algas un citi nozagtas valsts «jaukumi»,» raksta medijs. Taču kopš šā gada 1.maija, kad spēkā stājās Trauksmes celšanas likums, ikviena spēkos ir situāciju mainīt un novērst pārkāpumu, pirms vēl nodarīts kaitējums sabiedrības interesēm.

Tāpat ventspilnieks.lv raksta: «Vai esam kādreiz aizdomājušies, cik lielu zaudējumu valstij kopumā un tātad arī mums, šīs valsts iedzīvotājiem, nodara dažādi koruptīvi darījumi, nelikumības būvniecībā vai publisko iepirkumu jomā, veselības aprūpē, pārtikas drošības kontrolē, vides jautājumos un daudz kur citur? Cilvēki par šādiem un līdzīgiem nodarījumiem atbildīgajām institūcijām ziņot mēdz ļoti reti un negribīgi.»

«Viens no iemesliem ir aplamā pārliecība, ka trauksmes celšana par nelikumīgu rīcību un pat klaju valsts līdzekļu izlaupīšanu ir «stučīšana».»

«Otrs ļoti nozīmīgs neziņošanas iemesls ir bailes par augstu amatpersonu atriebību. Nevienam nav noslēpums, ka ar varu apveltīts negodprātīgs cilvēks var otram krietni vien pabojāt dzīvi, un atlaišana no darba visu iespējamo nepatikšanu klāstā ir tikai «ziediņi»,» pauž ventspilnieks.lv.

«Protams, jau pastāv anonīmas ziņošanas iespējas vai tā sauktie uzticības tālruņi, iestāžu darbiniekiem ir ziņošanas pienākums konkrētās nozarēs – bērnu tiesību aizsardzībā, vides aizsardzībā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas apkarošanā u.c.,» vēsta reģionālais medijs.

«Taču līdz ar Trauksmes cēlāju likuma pieņemšanu bažām par amatpersonu un ietekmīgu ļaužu atriebību nu ir pielikts punkts, jo likums arī nosaka konkrētas drošības garantijas.»

Kādas tās ir? Pirmkārt, identitātes aizsardzība. Nevienam nav tiesību paziņot nelikumībās vainotajai personai, kurš īsti cēlis trauksmi. Likums garantē arī aizsardzību pret trauksmes celšanas dēļ radītām nelabvēlīgām sekām (piemēram, atlaišanu no darba vai pazemināšanas amatā), valsts nodrošina arī juridisku palīdzību un ja nu lieta aizgājusi līdz tiesai, tad atbrīvo no tiesāšanās izdevumiem civilprocesā un valsts nodevas administratīvajā procesā.

Vēl trauksmes cēlāji var saņemt konsultācijas par savu tiesību aizsardzību, kā arī atbilstīgu atlīdzinājumu par zaudējumiem vai personisko un arī morālo kaitējumu. Kas ir trauksmes cēlājs? Tā ir fiziska persona, kuras rīcībā ir informācija par iespējamu pārkāpumu, kas var kaitēt sabiedrības interesēm, turklāt minētā informācija ir iegūta, veicot darba pienākumus, un cilvēkam ir pamats uzskatīt, ka tā ir patiesa. Uzreiz jāpiebilst, ka, piemēram, kaimiņu aizdomas par to, ka «Jānis zog, jo citādi valsts darbā strādājot tik labi dzīvot nevar» trauksmes celšanai nederēs. Toties, piemēram, iepirkumu komisijas locekļa novērojums, ka «Jānis izrāda īpašu interesi par konkrēta uzņēmuma uzvaru konkursā un visiem spēkiem to lobē», gan būs atbilstošs trauksmes celšanai, skaidro medijs.

Kā celt trauksmi? Likums nosaka, ka var izmantot iekšējo trauksmes sistēmu darbavietā (valsts un pašvaldību iestādēm tāda jāveido noteikti, privātuzņēmumos – ja nodarbināto skaits pārsniedz 50), var vērsties kompetentā iestādē (piemēram, KNAB), Trauksmes cēlāju kontaktpunktā Valsts kancelejā, kā arī darīt to publiski ar mediju starpniecību.

Ventspilnieks.lv atzīmē, ka pēdējais variants ir īpaši piemērots gadījumiem, kad trauksmes signālos neviens neklausās, vai arī nekas ilgstoši nemainās. Jāņem gan vērā, ka, ceļot trauksmi publiski, nedrīkst sniegt informāciju, kas satur normatīvajos aktos noteiktās neizpaužamās ziņas, kā arī jāievēro vispārējās datu aizsardzības prasības.

Medijs uzsver, ka sabiedrībai kopumā ir skaidri jāapzinās, ka klusējot un samierinoties netiek darīts nekas, lai uzlabotu dzīves kvalitāti un paši dzīvotu labāk. «Klusējot mēs savā ziņā esam līdzatbildīgi. Tāpēc – Redzi. Dzirdi. Runā.»

Jāatzīmē, ka Trauksmes celšanas likuma 3.pantā norādīts, ka trauksmes cēlējs ir tiesīgs celt trauksmi īpaši par šādiem pārkāpumiem:

amatpersonu bezdarbību, nolaidību vai dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu;

korupciju;

krāpšanu;

publiskas personas finanšu līdzekļu vai mantas izšķērdēšanu;

izvairīšanos no nodokļu samaksas;

sabiedrības veselības apdraudējumu;

pārtikas drošības apdraudējumu;

būvniecības drošības apdraudējumu;

vides drošības apdraudējumu; • darba drošības apdraudējumu;

sabiedriskās kārtības apdraudējumu;

cilvēktiesību pārkāpumu;

pārkāpumu publisko iepirkumu jomā;

pārkāpumu finanšu un kapitāla tirgus sektorā;

konkurences tiesību pārkāpumu.

Atslēgvārdi: Svarīgi


Pievienot komentāru

Kalnmeieram neesot reputācijas traipu. AT plēnums neatlaiž ģenerālprokuroru

Lai gan no Tieslietu ministrijas izskanējuši skaļi iebildumi par Kalnmeiera atbilstību amatam, Augstākās tiesas plēnums vienbalsīgi atzinis, ka pašlaik neesot saskatāms pamats ģenerālprokurora atlaišanai.

Rīgas domes koalīcijas sakašķējas, lemjot par priekšlikumiem pašvaldības budžetam

Rīgas domes koalīcijas partiju deputātu vidū piektdien, 18.oktobrī, izcēlās kašķis, lemjot par atsevišķu koalīcijas deputātu iesniegtu priekšlikumu budžeta grozījumos, kā rezultātā uz nenoteiktu laiku pārtraukta arī tam veltītā sēde.

Vispārējās valdības budžetā deficīts Latvijā 214,3 miljoni eiro

Vispārējās valdības budžeta deficīts 2018.gadā bija 214,3 miljoni eiro jeb 0,7% no IKP, un vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds 2018.gada beigās bija 10,6 miljardi eiro jeb 36,4% no IKP.

Pūce lūdz Ģenerālprokuratūrai izvērtēt Rīgas domes rīcību, lemjot nepiedzīt zaudējumus no bijušās Rīgas satiksmes valdes

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce aicina Ģenerālprokuratūru izvērtēt Rīgas domes amatpersonu rīcību saistībā ar lēmumu nepiedzīt zaudējumus no bijušajiem SIA Rīgas satiksmes valdes locekļiem.

Dailes teātra direktors Vītols nolemj atstāt amatu

Vītols par savu lēmumu ir informējis arī Kultūras ministriju, atzīmējot, ka turpinās pildīt pienākumus, kamēr konkursa kārtībā tiks atrasts jauns Dailes teātra valdes loceklis.

Slepkavības, narkotikas, cilvēku tirdzniecība. Meklē Eiropā meklētākās noziedznieces, arī Latvijas pilsoni

Kampaņā pastiprināta uzmanība tiek pievērsta Eiropas meklētākajām sievietēm noziedzniecēm, tostarp Angeļinai Sacjukai no Latvijas.

Kariņš: Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam

Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam, lai veicinātu visas ES izaugsmi un radītu priekšnoteikumus ekonomikas modernizācijai, tostarp klimata, digitālajā un inovācijas jomās, paudis Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Rinkēvičs: Patlaban pastāvīgo dzīvesvietu Lielbritānijā reģistrējusi mazāk nekā puse Latvijas valstspiederīgo

Latvijas valstspiederīgajiem Lielbritānijā ir jārēķinās ar dažādiem Brexit scenārijiem, un, lai pasargātu sevi, nepieciešams reģistrēt savu pastāvīgo dzīvesvietu minētās valsts Iekšlietu ministrijas mājaslapā, mudina ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Eiropas Savienības līderi apstiprina Brexit vienošanos

Eiropas Savienības 27 dalībvalstu līderi apstiprinājuši Brexit vienošanos.

Turcija, kurdi un ASV vienojas par pamieru Sīrijā

Turcija, kura Sīrijas ziemeļos īsteno uzbrukumu kurdu vadītiem spēkiem, ir vienojusies par piecas dienas ilgu pamieru ar kurdu vienībām un ASV.

Latvijas futbols bez vadības. Gorkšu atstādina no LFF prezidenta amata

Latvijas Futbola federācijas ārkārtas kongresā biedri lēmuši atstādināt no amata organizācijas prezidentu Kasparu Gorkšu.

Stājas spēkā spriedums Latvenergo kukuļošanas lietā

Stājies spēkā tiesas spriedums, ar kuru vienā no tā sauktajām Latvenergo kukuļņemšanas lietām Aigaram Meļko, Gunāram Cvetkovam un uzņēmuma Energy Consulting vadītājam Andrejam Livanovičam piespriesti reāli cietumsodi.

Nedēļas nogalē Latvijā bieži līs lietus

Piektdien, 18.oktobrī, debesīs būs daudz mākoņi, vienīgi dienvidu daļā debesis brīžiem skaidrosies.  Atsevišķos rajonos pa laikam līs.

Maršruts nedēļas nogalei: Randiņš pārgājienā, Zemlika un Scrabble piecās valodās

Oktobris nebeidz lutināt ar siltām un košām rudens dienām, tāpēc šajā nedēļas nogalē ikviens aicināts piedalīties gan pasākumos, kas norisināsies dabā, gan iekštelpās.

Nausēdas prezidentūras pirmās 100 dienas: Ne kļūdu, ne uzlabojumu

Oktobra vidū aprit 100 dienas, kopš Lietuvas prezidents Gitans Nausēda stājies amatā. Gan viņa atbalstītāji, gan kritiski analītiķi piekrīt – prezidentam kāja līdz šim nav paslīdējusi.

Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētājas amatam virzītā Santa Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju.

NEPLP locekļu atlasei grib piesaistīt personāla atlases kompāniju

Lai nodrošinātu konkursā lielāku konkurenci, NEPLP locekļu atlases procesam plānots piesaistīt personāla atlases kompāniju.

Latvijas vērtīgākie uzņēmumi – Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls

Par vērtīgākajiem Latvijas uzņēmumiem atzīti Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls, liecina Nasdaq Riga un Prudentia veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101.

Panākta jauna Brexit vienošanās

Lielbritānija un Eiropas Savienība panākušas jaunu Brexit vienošanos, ziņo BBC. «Mums ir jauna, lieliska vienošanās, kas atgriež kontroli,» ar Twitter starpniecību paziņojis Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons

2019.gada deviņos mēnešos reģistrēta 10 571 laulība

2019.gada deviņos mēnešos reģistrēta 10 571 laulība, un salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu tas ir par 472 mazāk. Pēdējos trīs gados laulību skaits ir stabilizējies, un vidēji gadā tiek noslēgts 13 tūkstoši laulību.

Lemberga tiesas varētu atsākties tikai nākamgad

Rīgas apgabaltiesa smagos noziegumos apsūdzētā un no pienākumiem atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga aizstāvim Genādijam Ivankinam devusi laiku līdz 12.janvārim, lai iepazītos ar lietas materiāliem.

Galīgais lēmums: Nepilsoņu bērniem no 2020.gada piešķirs pilsonību

Saeimā galīgajā lasījumā ceturtdien, 17.oktobrī, atbalstīts likumprojekts pilsonību piešķirt arī nepilsoņu bērniem.

Saeima dod zaļo gaismu vienota reģionālā dabasgāzes tirgus atvēršanai

Mērķis ir novērst šķēršļus reģionālā dabasgāzes tirgus izveidei un nodrošināt, ka vienotā Somijas, Igaunijas un Latvijas ieejas-izejas tarifu sistēma sāk funkcionēt no 2020.gada 1.janvāra.

Par kukuļošanu aizturēts augsta ranga Latgales policists

IDB aizdomās par kukuļošanu aizturējis trīs personas – Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja priekšnieka vietnieku un divas privātpersonas, no kurām viena ir bijušais Valsts policijas darbinieks.

Zāļu komerciālos nosaukumus nenorādīs arī izrakstos no slimnīcas

Lai nodrošinātu racionālu medikamentu lietošanu, arī izrakstā no slimnīcas vai ambulatorajā pacienta kartē vajadzēs norādīt zāļu aktīvās vielas starptautisko, nevis komerciālo nosaukumu.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->