Mediķi 7.novembrī ņems bezalgas atvaļinājuma dienu un dosies piketā

Cerībā panākt lielāku valsts finansējumu medicīnas nozarē strādājošajiem veselības aprūpes darbinieki 7.novembrī plāno ņemt bezalgas atvaļinājuma dienu un rīkot piketu pie Saeimas, informē mediķu organizāciju pārstāvji.

Piketā sola pulcēties ārsti un medmāsas, kas darbā paņēmuši bezalgas atvaļinājumu, kas nozīmē dienu bez ārstniecības personām. 7.novembrī atcelti arī plānveida izmeklējumi.

Vēl pirms piketa, 5.novembrī, mediķu organizācijas plāno tikšanos ar Valsts prezidentu Egilu Levitu.

Savukārt, ja nozares centieni nedos vēlamo rezultātu, no 8. līdz 14.novembrim visā Latvijā rīkos akciju Nolaid karogu, iededz sveci!

«Mērķis ir censties uzrunāt politiķus un sabiedrību, lai mēģinātu rast iespēju 14. novembrī nodrošināt to, ka veselības aprūpes likumā noteiktās garantijas saņemt aizvien labāku veselības aprūpi Saeima pildīs,» iepriekš Latvijas Radio skaidroja Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) vadītājs Valdis Keris.

BNN jau ziņoja, ka, protestējot pret plānoto veselības aprūpes finansējuma apmēru tuvākajiem gadiem, mediķi līdz 2020.gada valsts budžeta pieņemšanai apņēmušies rīkot protesta akciju Viena diena bez ārsta, aicinot visus ārstus, izņemot neatliekamās palīdzības mediķus, vienu dienu paņemt bezalgas atvaļinājumu.

Ministru kabineta 11.oktobrī apstiprinātais likuma Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2020., 2021. un 2022. gadam projekts paredz, ka 2022.gadā valsts veselības aprūpes finansējumam tiks atvēlēti 3,3% no prognozētā iekšzemes kopprodukta (IKP).

Salīdzinājumam – atbilstoši Veselības ministrijas (VM) sniegtajai informācijai, valsts budžeta izdevumi veselības aprūpes nozares finansējumam 2019.gadā ir 3,9% no IKP.

Vidēji Eiropas Savienībā (ES) valsts veselības aprūpei atvēl 7% no IKP, bet Lietuvā un Igaunijā – vairāk par 5% no IKP.

Arodbiedrības uzsver, ka Eiropas Komisijas un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) jaunākie ieteikumi Latvijai paredz būtisku valsts finansējuma palielināšanu veselības aprūpei, lai uzlabotu tās pieejamību un kvalitāti, bet valdība to ignorē.

Valdības partijas ir atzinušas, ka finansējums veselības aprūpei nesasniegs cerēto proporciju no IKP, taču nozarei tiks nodrošināts pieaugums atbilstoši budžeta iespējām.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas