Melbārde: Jārada risinājums radošo personu atbalstam

Kultūras ministre Dace Melbārde

Līdz ar COVID-19 uzliesmojumu un ekonomiskās aktivitātes samazināšanos dalībvalstīm un Eiropas Savienībai nekavējoties jāievieš finanšu atbalsta iespējas sociāli neaizsargātām radošajām personām, kas palikušas bez iztikas līdzekļiem, pauž Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Dace Melbārde.

Melbārde šāda mērķa īstenošanai rosināšot EP Kultūras un izglītības komitejā atvēlēt līdzekļus šādam mērķim. Šajā komitejā viņa ieņem priekšsēdētājas vietnieces amatu. Nepieciešamību atbalstīt radošās personas viņa pamato ar radošo nozaru specifisko ekosistēmu ar daudz pašnodarbinātajiem un ārštatā piesaistītiem profesionāļiem.

Daudzi radošie cilvēki, neesot pastāvīgās darba attiecībās, strādājot projekta darbus, tādējādi esot bez atbilstošām sociālām garantijām un iespējas saņemt bezdarbnieka pabalstu situācijā, kad izstāde, koncerts vai cits kultūras pasākums tiek atcelts. Tādējādi daudzas radošās personas šobrīd uzskatāmas par piederošām pie sociāli mazaizsargātās sabiedrības grupa, kopējo situāciju, skaidro Melbārde.

«Latvijā viens no risinājumiem būtu palielināt finansējumu Radošo personu statusa un profesionālo radošo organizāciju likuma īstenošanas programmai.»

Viņa izceļ arī mediju nozari, kam krīzes situācijā ir neatsverama nozīme sabiedrības informēšanā un mobilizēšanā. Viņa norāda uz mediju vēršanos  pie Latvijas valdības un sabiedrības, ceļot trauksmi par tuvojošos mediju krīzi lūdzot steidzami sniegt atbalstu. Viņasprāt, arī EP un citās Eiropas Savienības institūcijas ir jāparedz atbalsts mediju nozarei Eiropas ekonomikas atveseļošanas plānā.

Kā vēl vienu būtisku jomu Melbārde izceļ izglītību. Viņa norāda, ka nepieciešams atbalstīt tos jauniešus, kas piedalās Erasmus+ un Eiropas Solidaritātes korpusa brīvprātīgajā darbā, nepieciešamības gadījumā palīdzot viņiem atgriezties mājās.

Lasiet arī: Paredz finansiāli atbalstīt radošas personas – autorus vai izpildītājus

EP Kultūras un izglītības komiteja aicina Eiropas Savienību un dalībvalstis palīdzēt izglītības un radošajām nozarēm, uzsverot, ka krīze skar radošo nozari tāpat kā restorānu nozari, un tai ir vajadzīgs tāds pats atbalsta līmenis.

Daudzas radošās personas šobrīd ir sociāli mazaizsargāta sabiedrības grupa. Latvijā viens no risinājumiem būtu palielināt finansējumu Radošo personu statusa un profesionālo radošo organizāciju likuma īstenošanas programmai, stāsta Melbārde.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas