Mežaparka Lielās estrādes pārbūves pabeigšanai nepieciešamos 23 miljoniem eiro varēs aizņemties Valsts kasē

Mežaparka Lielās estrādes pārbūves pabeigšanai nepieciešamos līdzekļus līdz 23 miljoniem eiro Rīgas dome varēs aizņemties Valsts kasē, liecina valdības apstiprinātais Kultūras ministrijas (KM) informatīvais ziņojums.

Kā informē KM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale, lai nodrošinātu iespēju pabeigt valstiski nozīmīga investīciju projekta – Mežaparka Lielās estrādes – pārbūvi, ar valdības lēmumu Rīgas domei dota iespēja līdz 2022.gadam veikt līdz 23 miljonu eiro lielu aizņēmumu Valsts kasē.

Savlaicīgai un drošai XII Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norisei 2021.gada vasarā, kā arī XXVII Vispārējo Dziesmu un XVII Deju svētku organizēšanai 2023.gadā Mežaparka Lielās estrādes rekonstrukcijas posmos veicamie darbi pabeidzami striktos termiņos – attiecīgi līdz 2021.gada vasarai un, kā plāno Rīgas dome, līdz 2022.gadam.

Estrādes atjaunošana sākās 2016.gada 11.martā, kad Rīgas pašvaldība un Latvijas Nacionālais kultūras centrs parakstīja līgumu ar Jura Pogas un Austra Mailīša arhitektu birojiem par būvprojekta izstrādi.

Estrādes pirmā atjaunošanas kārta – jauna skatītāja lauka izbūve – tika īstenota līdz 2018.gadā 7.jūnijam pirms XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem.

Savukārt otro kārtu arhitektiem tika uzticēts sadalīt divos posmos. Pirmā posma būvdarbus, kurus par 40, 123 miljoniem eiro veic pilnsabiedrība LNK, RERE, plānots pabeigt līdz šī gada jūnijam, realizējot pašas estrādes izbūvi.

Tikmēr otrajā posmā paredzēta saimniecisko ēku un biroja ēku izbūve, kā arī teritorijas labiekārtošana. Līdz šim tika ziņots, ka pēdējo posmu plānots pabeigt līdz 2023.gadam.

Kultūras ministrijas (KM) ziņojumā norādīts, ka Rīgas domes Īpašuma departaments ir izstrādājis otrās kārtas otrā posma īstenošanas laika grafiku, paredzot nepieciešamos tehnoloģiskos pārtraukumus pēc faktiskās situācijas, lai nodrošinātu savlaicīgu un drošu XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norisi 2021.gadā, kā arī būvprojekta realizāciju pilnā apmērā līdz 2021.gada beigām.

Atbilstoši grafikam šī gada aprīlis un maijs veltīts būvprojekta dokumentācijas aktualizācijai un tehnisko specifikāciju sagatavošanai. Būvniecības iepirkuma norise plānota maijā, jūnijā un jūlijā.

Jūlija un augusta laikā iecerēts pabeigt būvdarbu, autoruzraudzības, būvuzraudzības līgumu noslēgšanu un saņemt būvatļaujas. Savukārt būvdarbus plānots sākt šogad augustā un turpināt arī septembrī, pēc pauzes tos atsākot decembrī un turpinot līdz 2021.gada maijam.

Savukārt 2021.gada jūnijā un jūlijā ir paredzēts tehnoloģiskais pārtraukums, lai varētu norisināties XII Jauniešu un skolēnu dziesmu svētki.

Paredzēts, ka minētajā laika posmā būs pabeigta estrādes kupola membrāna, estrādes ēkas fasāde, estrādes ēkas tehniskās pagrīdes stāvs, pagraba stāvs, pirmais un otrais stāvs ar inženiertīkliem un iekārtām un telpu apdari, kā arī estrādes trešais un ceturtais stāvs ar inženiertīkliem un iekārtām, un saimniecības pagalma būves izbūve.

Būvdarbus plānots atkal atsākt augustā un pabeigt decembrī, šajā laikā strādājot pie saimniecības pagalma būves inženiertīkliem, iekārtām un telpu apdares, turpinot darbus estrādes ēkas trešajā un ceturtajā stāvā un veicot to apdari. Plānoti arī darbi pie Dziesmu svētku ekspozīcijas/muzeja, Dziesmu svētku vēstures takas ekspozīcijas, paviljona rekonstrukcija un teritorijas pārbūves noteiktā apjomā.

Visbeidzot 2022.gada janvārī paredzēta objekta nodošana ekspluatācijā.

Ziņojumā valdībai arī norādīts, ka šobrīd saskaņā ar likumu Par valsts budžetu 2020.gadam Rīgas pašvaldībai nav noteiktas iespējas estrādes otrās kārtas otrā posma turpmākai finansēšanai.

Otrā posma īstenošanai pašvaldībai nepieciešams aizņēmums kopsummā līdz 23 miljoniem eiro, ietverot arī autoruzraudzību un būvuzraudzību, tai skaitā pievienotās vērtības nodokli. No tā 2020.gadā vajadzīgi astoņi miljoni eiro, 2021.gadā – 14 miljoni eiro un 2022.gadā – viens miljons eiro, kas būs apmaksa par 2021.gada nogalē veiktajiem darbiem. Ministrija rosināja valdību pieņemt zināšanai, ka dome plāno ņemt šādu aizņēmumu.

Iepriekš jau vēstīts, ka Finanšu ministrija šī gada valsts budžetā nav paredzējusi aizņēmumu Rīgas domei Mežaparka Lielās estrādes būvniecībai, līdz ar to pašvaldībai pagaidām nav līdzekļu estrādes otrās kārtas otrā posma realizēšanai.

Mežaparka estrādes atjaunošanai Rīgas domei pēdējos gadus valsts ir piešķīrusi aizņēmumu, taču šogad šādi līdzekļi estrādes atjaunošanai rezervēti nav un saskaņā ar bijušā Rīgas mēra Oļega Burova (GKR) pausto, tas apdraud savlaicīgu estrādes pabeigšanu līdz 2023.gadā gaidāmajiem Dziesmu un deju svētkiem.

Pēc viņa teiktā, pērn rudenī viņš ticies gan ar finanšu ministru, gan ar kultūras ministru, un esot panākta vienošanās, ka pašvaldība varēs saņemt aizņēmumu Valsts kasē. Diemžēl aizņēmums netika paredzēts, apstiprinot valsts budžetu, tāpēc tagad šis jautājums jārisina atsevišķi un pašvaldībai ir jābūt tai, kas šo procesu virza, uzskata Burovs.

Kā skaidroja Rīgas domē, pagaidu administrācija «aktīvi strādā pie šī jautājuma» un komunikācija ar Finanšu un Kultūras ministriju jau noris. Vienlaikus pašvaldībā norāda, ka Burovs nekādu vienošanos par aizdevumu no Valsts kases neesot panācis.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas