Miera Nobela laureāts nosoda seksuālu vardarbību kā kara ieroci

Nobela miera prēmijas laureāts Deniss Mukvege

Ginekologs no Kongo Demokrātiskās Republikas, kurš šonedēļ saņēmis Nobela miera prēmiju, savā uzrunā aicinājis starptautisko sabiedrību stingri vērsties pret to, ka karadarbībā kā ierocis tiek lietotas izvarošanas kampaņas.

Deniss Mukvege (Denis Mukwege), kurš karu plosītajā Centrālāfrikas valstī 1999.gadā dibinājis slimnīcu, kur ārstēti vairāki desmiti tūkstošu karadarbībā ievainotu cilvēku, prestižo apbalvojumu saņēmis Oslo pirmdien, 10.decembrī.

Kā vēsta amerikāņu ziņu aģentūra AP, Mukvege savā laureāta uzrunā norādījis, ka pasaules valstīm ir jāiestājas pret politiskiem «līderiem, kuri ir pieļāvuši, vai pat ļaunāk, izmantojuši seksuālu vardarbību, lai nonāktu pie varas. Ir jānovelk sarkanā līnija, kuras pārkāpējus ir jāsoda ar ekonomiskām un politiskām sankcijām un jāved tiesas priekšā.»

Kongo karojošie grupējumi savus ienākumus gūst, kontrolējot tādu vērtīgu minerālu atradnes, kuri tiek izmantoti viedtālruņos un citās populārās elektroierīcēs.

Mukvege lūdzis pircējiem visā pasaulē: «Kā patērētāji uzstāsim vismaz uz to, lai šīs preces tiktu ražotas, ievērojot cieņu pret cilvēku. Pievērt acis uz šo cilvēces katastrofu nozīmē būt līdzatbildīgam».

Mukvege prēmiju saņēmis uz pusēm ar jazīdu kopienas aktīvisti Nadju Muradu no Irākas.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas