bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 18.08.2018 | Vārda dienas: Liene, Helēna, Elena, Ellena, Liena
LatviaLatvija

Migrācijas krīze: Pasaulē miera nav, tāpēc nestabilā situācija saglabājas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Kopš Otrā pasaules kara nav piedzīvota tik milzīga migrācijas krīze kā 2015.gadā – konfliktu, vardarbības un cilvēktiesību pārkāpumu dēļ pārvietots rekordliels cilvēku skaits – 65,3 miljoni, t.sk., 21,3 miljoni bēgļu, tā ANO Komisariāts bēgļu jautājumos. Marta Rībele, Eiropas Parlamenta Informācijas biroja vadītāja, atgādina, ka pasaulē miera nav, tāpēc nestabilā situācija saglabājas. Līdz ar to saglabājas arī migrācija.

Eiropas Parlaments daudz un dažādi mēģinājis risināt šos jautājumus, šis tas ir arī panākts, bet kas vēl jāizdara, ko un cik daudz par šiem jautājumiem zina sabiedrība un vai Latvijā nepieciešams papildu darbaspēks, ja šeit joprojām ir ap 80 000 mazkvalificēto, kuri nav atraduši darbu? – par šiem jautājumiem, nākot kopā uz konferenci Imigrācijas risinājumi nākamajai desmitgadei: plūsmu pārvaldība, iespējas darbaspēkam, integrācija, sprieda gan ministriju pārstāvji, gan EP deputāti.

Vairāki pārstāvji uzsvēra to, ka ir ārkārtīgi daudz informācijas par migrācijas jautājumiem, bet tā netiek prasmīgi nodota sabiedrībai, no kā rodas bailes, aizspriedumi pret iebraucējiem no citām valstīm. Rībele: «Pilsoniskā sabiedrība ir jāizglīto, jālikvidē šīs bailes [no imigrantiem].»

Runājot par to, kā sastādīt budžetu, plānot bēgļu sadalījumu un veikt jebkuras citas plānveida darbības, Rībele atgādina, ka jebkura prognozēšana ir ļoti sarežģīta. Uz vēstures pamata, protams, var vilkt šo līkni, bet nu cik viņa būs precīza – tas ir visai sarežģīti. Artis Pabriks gan teic: «Mums nevajag tēlot neapzinīgus domātājus. Tas nozīmē, kamēr nebūs maksimālās informācijas, tikmēr es sēžu un «griežu īkšķus» uz dīvāna, nezinot, ko iesākt. Mums informācijas pietiek, lai mēs piedāvātu pietiekami sakarīgus risinājumus šajos jautājumos.»

Priekšlikums no Pabrika: «Pāris mēnešu laikā uztaisīt divu lapaspušu plānu, kas būtu jāizdara. Viss. Pietiek. Ejam uz priekšu. Beidzam muļļāties, sakot vienkāršā valodā.»

Runājot par migrantu integrēšanu Latvijā, bieži uzmanība tiek vērsta jautājumam par valodu.

«Man sāp sirds, ka mēs Latvijā jau esam nodzīvojuši gandrīz 30 gadu, bet te joprojām nav tādas vienkāršas lietas kā obligātie valodas un kultūras ievadkursi augstskolās. Manuprāt, tas ir būtiski, svarīgi, nepieciešami un neatliekami,» uzskata Pabriks.

Viņaprāt, šādi kursi būtu jāapgūst visiem ārzemju studentiem, kas ierodas Latvijā. Arī Inese Pauloviča, Kultūras ministrijas valsts sekretāra vietniece, atzīmēja, ka latviešu valoda ir bāze saliedētai sabiedrībai. Tikmēr Filips Lastovskis, ES lietu žurnālists, norādīja, ka nav īsti skaidrs, vai latviešu valodas zināšana ir pamatnostādne vai palīglīdzeklis integrācijā.

Runājot par to, cik daudz ārzemju studentiem vajadzētu atļaut strādāt, liela daļa sanākušo bija vienisprātis, ka 20 stundas nedēļā ir maksimālais, citādi «viņiem [studentiem] nebūs laika studēt». «Studenti, kas te strādā vairāk nekā 12 stundas [nedēļā], viņi te šādā veidā integrējas mūsu ekonomiskajā vidē, sabiedriskajā vidē un palīdz arī mūsu uzņēmējdarbībai,» tā Pabriks.

Sanākušie piekrita tam, ka ārzemju studentus vajadzētu aktīvi iesaistīt darba tirgū, lai viņi gribētu palikt Latvijā, «jo viņi ir zinoši un būtu ieguvums Latvijas izaugsmei».

Runājot par darbaspēka piesaisti no citām valstīm, deputāts Pabriks saka: «Lauksaimniecībā bez periodiska darbaspēka mēs nevarēsim iztikt. Neies neviens no Latvijas, pat students, lasīt zemenes agri no rīta par to samaksu. Ukraiņi, baltkrievi – lai viņi brauc un lasa tās zemenes. Latvijā būs nepieciešami viesstrādnieki,» uzskata Pabriks. «Palīdzēsim mūsu ekonomikai attīstīties.»

Didzis Meļķis, ekonomiskās politikas žurnālists norādījis: «Vieni liek uzsvaru uz to, ka jālieto tas [darbaspēks], kas jau Latvijā ir, otri, ka jāpiesaista speciālisti no ārvalstīm. Manuprāt, nav jāizvēlas vai nu viens, vai otrs, bet gan jāveido kaut kāda komlektācija.»

Jautājums ir: uz kādas likumdošanas bāzes, cik ilglaicīgi un uz kādiem noteikumiem tiks uzņemti šie viesstrādnieki.

«Atšķirībā no padomju laika perioda, mēs esam tie, kas šeit nosaka, kā kurš strādās, kā kurš uzturēsies, ko kurš mācīsies un ko kurš nemācīsies,» saka Pabriks.

Runājot par kultūru dažādību un to, kā iebraucēji varētu mainīt Latvijas kultūrvidi, deputāts saka: «Dažs labs interpretē toleranci kā jebkā, kas ienāk pie mums, vienkāršu automātisku pieņemšanu. Patvēruma meklētājiem ir skaidri un gaiši jāpaskaidro, ka ir tās lietas, kuras mēs netaisāmies viņu dēļ mainīt.»

«Politika ir politika, bet galu galā ir cilvēks. Patvēruma meklētājs ir cilvēks, un tieši tāpat cilvēki ir arī tie, kuri viņus uzņem. Ja gribam, lai krīzes situācijā mūs atbalstītu citas valstis, mums ir jāspēj atbalstīt valstis, no kurām nāk lielākā migrantu plūsma,» atgādina Rībele.


Pievienot komentāru

Ar krosa motocikliem bojā zemsedzi dabas parkos un Ķemeru Nacionālajā parkā

Dabas aizsardzības pārvaldes vides inspektori vairākās vietās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, ieskaitot Ķemeru Nacionālo parku, šajā vasarā konstatējuši, ka ar krosa motocikliem ievērojami bojāta mežu un kāpu zemsedze, kas var atstāt ilgstoši nelabvēlīgu ietekmi uz augāju un biotopiem.

Oktobrī skatīs Eigima sūdzību par lēmumu, kas skar politiķa valsts valodas prasmes

24.oktobrī plkst.10 Daugavpils tiesa Preiļos sāks skatīt Daugavpils domes priekšsēdētāja Riharda Eigima sūdzību par Valsts valodas centra pieņemto lēmumu administratīvā pārkāpuma lietā attiecībā uz viņa valsts valodas lietojumu.

Ar mentoru apmācību uzsāk onkoloģisko pacientu pašpalīdzības kustību

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība Dzīvības koks uzsāk mentoru kustību, lai apvienotu aktīvus cilvēkus, kuri saskārušies ar vēzi, un tagad paši ir gatavi dalīties pieredzē un palīdzēt tikt galā ar pārbaudījumiem citiem. Mentoru kustība ir brīvprātīga, plānots, ka tā varēs sniegt atbalstu tiem onkoloģiskajiem pacientiem, kuri tikko kā sākuši ārstēšanas procesu, vai arī nesen tam izgājuši cauri un nezina, kā dzīvot tālāk.

Rīgas Centrāltirgū konfiscē 231 579 gabalus tabakas izstrādājumu un 131 litru alkohola

Pagājušajā nedēļā Valsts policija pabeidza izmeklēšanu vienā no kriminālprocesiem par tabakas izstrādājumu nelikumīgu uzglabāšanu, pārvietošanu un realizāciju lielos apjomos. Kopumā tika veiktas 176 sankcionētas kratīšanas, kuru rezultātā tika izņemti 231 579 gabali tabakas izstrādājumu un 131 litrs alkoholisko dzērienu bez Latvijas Republikas akcīzes nodokļu markām.

Eurostat: Latvijā jūlijā bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada jūlijā bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina piektdien, 17.augustā, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Latvijā ražotā piena īpatsvars tirgū samazinās un būtiski aug importētā apmērs

Latvijā ražotāpiena īpatsvars tirgū samazinās un būtiski palielinās importētā piena apmērs, atzīst Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Noslēdzas SPRK izsole par dabasgāzes uzglabāšanu Inčukalnā

Pēc saskaņošanas ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju, AS Conexus Baltic Grid, ņemot vērā SPRK norādījumus, pieņēma lēmumu apstiprināt daļu no izsoles 2.varianta ietvaros iesniegtajiem piedāvājumiem par aktīvās dabasgāzes daudzuma uzglabāšanu un pieejamības nodrošināšanu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē 2018.–2019.gadā.

No Saeimas vēlēšanu sarakstiem svītro septiņus tiesātus deputāta kandidātus

Centrālā vēlēšanu komisija piektdien, 17.augustā, lēma no 13.Saeimas vēlēšanu sarakstiem svītrot septiņus tiesātus deputāta amata kandidātus, savukārt attiecībā uz vēl vienu lēmuma pieņemšana atlikta uz nākamo sēdi, noskaidrots komisijā.

Turpmāk «baltās tiesības» būs vajadzīgas arī topošajiem traktora vadītājiem

Zemkopības ministrija ir sagatavojusi grozījumu projektu izmaiņām Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras maksas pakalpojumu cenrādī.  Grozījumu projekts paredz, ka turpmāk personām, kuras mācīsies vadīt traktortehniku, būs nepieciešama traktortehnikas vadītāja braukšanas mācību atļauja.

NVA aicina darba devējus pieteikties subsidēto darba vietu izveidei

Līdz šī gada 27.augustam piecpadsmit Nodarbinātības valsts aģentūras filiālēs darba devēji var pieteikties subsidēto darba vietu izveidei Eiropas Sociālā fonda projekta Subsidētās darba vietas bezdarbniekiem ietvaros. Tā ir iespēja piesaistīt savam uzņēmumam vajadzīgos darbiniekus, subsidētajās darba vietās nodarbinot NVA reģistrētos bezdarbniekus un saņemot ESF finansiālu atbalstu.

Topošie prokurori «izkrīt» pārbaudēs – puse amata pretendentu nenokārto pārbaudījuma otro kārtu

Vispārējo un juridisko zināšanu pārbaudījuma otro kārtu nav nokārtojusi aptuveni puse prokurora amata pretendentu.

Apstiprina Vandzenes pagasta pārvaldes vadītāju

Talsu novada domes sēdē ar balsu vairākumu tika apstiprināta jaunā Vandzenes pagasta pārvaldes vadītāja. Iegūstot lielāko punktu skaitu izsludinātajā atklātajā konkursā, amatam tika virzīta Marika Grohjacka. Viņa jaunos amata pienākumus sāks pildīt 3.septembrī, informē Talsu novada domes pārstāve Inita Fedko.

Lidosta Rīga pirmo pusgadu noslēdz ar apgrozījuma pieaugumu par 13%

Starptautiskā lidosta Rīga šī gada 1.pusgadu ir noslēgusi ar apgrozījuma pieaugumu par 13%, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo periodu, liecina lidostas nerevidētais saīsinātais starpperiodu pārskats par sešiem mēnešu periodu līdz 2018.gada 30.jūnijam.

Prāta Vētras koncerts, veikala atklāšana un remonti – daudzviet satiksmes ierobežojumi

Saistībā ar Prāta Vētras koncertu Mežaparka Lielajā estrādē no 17.augusta pulksten 15.00 līdz 18.augusta pulksten 8.00 tiks aizliegts apstāties un stāvēt Meža prospektā, posmā no Siguldas prospekta līdz Inčukalna ielai un Kokneses prospektā, posmā no Siguldas prospekta līdz Meža prospektam.

Izsludina jaunu konkursu uz VID ģenerāldirektora amatu; kā pirmā prasība – nevainojama reputācija

Valsts kanceleja izsludinājusi atklātu konkursu Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amatam. Pretendentu pieteikšanās beigu termiņš ir 14.septembris. 

Spirta ražošana Latvijā pirmajā pusgadā samazinājusies par 19,2%

Šogad pirmajā pusgadā Latvijā saražotā spirta apmērs samazinājies par 13,8%, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

CVK lems par četru deputātu kandidātu iespējamo sadarbību ar VDK

Centrālā vēlēšanu komisija ir saņēmusi visu 13.Saeimas vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu pārbaužu rezultātus no Iekšlietu ministrijas Informācijas centra un Totalitārisma seku dokumentēšanas centra. Informācija liecina, ka CVK paredzējusi lemt par sešu kandidātu svītrošanu.

Saskaņai savos priekšvēlēšanu izdevumos būs jāiekļauj maizes dalīšana kebabnīcā

Politiskajai partijai Saskaņa savos 13.Saeimas vēlēšanu aģitācijas izdevumos būs jāiekļauj arī līdzekļi, kas tērēti, tās deputāta kandidātam dalot pensionāriem bezmaksas maizi kebabnīcā Bolderājā, vēsta TV3 ziņas.

Pasaules biržās kāpj akciju un naftas cenas

Eiropas un ASV biržās ceturtdien, 16.augustā, kāpa akciju cenas, cerībām par gaidāmajām Amerikas Savienoto Valstu tirdzniecības sarunām pieklusinot bažas par Turcijas ekonomikas nedienām.

Brīvdienās būs silti, dažviet pat karsti laikapstākļi

Piektdien, 17.augustā, debesis daļēji aizklās mākoņi un ievērojami nokrišņi nav gaidāmi. Pūšot lēnam vējam, nakts otrajā pusē un no rīta atsevišķos rajonos veidosies migla. Dienā maksimālā gaisa temperatūra būs +22...+26 grādi pēc Celsija, bet naktī gaiss atdzisīs līdz +11…+16 grādiem.

Maršruts nedēļas nogalei: Rīgas svētki, Banānu izbraukums un Piena svētki

Šajā nedēļas nogalē, dodoties pa Maršrutu, paveras iespējas baudīt daudz un dažādus pasākumus visās Latvijas malās – no Liepājas līdz Rēzeknei, braucot caur Rīgu, kur no 17. līdz 19.augustam norisināsies vieni no gaidītākajiem un vērienīgākajiem pilsētas svētkiem Latvijā. Ja ir vēlme pavadīt brīvdienas nedaudz mierīgākā vidē, tad Maršruts ved arī uz Raunu, kur norisināsies festivāls Ķiploks – visu garšu karalis. Kad tas nobaudīts, tad Liepājā atpūtas parkā Pērkone piknika gaisotnē var piedalīties Adoptēto dzīvnieku saietā 2018.

50 dienas līdz Saeimas vēlēšanām: 2 336 iedzīvotājiem beigsies pases derīguma termiņš

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde aicina balsstiesīgos Latvijas iedzīvotājus pirms 13.Saeimas vēlēšanām 6.oktobrī laikus pārbaudīt, vai vēlēšanu dienā būs derīga pase. Pēc PMLP datiem no septembra līdz vēlēšanu dienai pases derīguma termiņš beigsies 2 336 Latvijas pilsoņiem.

Jau 30.augustā atklās lielveikalu IKEA; darbinieku meklējumi turpinās

Zviedrijas mājokļu labiekārtošanas preču kompānijas IKEA pirmais veikals Latvijā savu darbību sāks 30.augustā, tomēr uzņēmums joprojām meklē darbiniekus.

Liedz Čakšai par gadu pagarināt veselības pakalpojumu apmaksas kritēriju izstrādi

Koalīcija ir noraidījusi Veselības ministrijas lūgumu par gadu pagarināt likumprojekta izstrādi, kas noteiks kritērijus medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības aprūpes pakalpojumu klāstā, sacīja Ministru prezidenta Māra Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Valsts kontrole vēlas iegūt papildu līdzekļus ieguldīšanai darbiniekos

Valsts kontrole nākamā gada budžetā vēlas iegūt papildu līdzekļus ieguldīšanai darbiniekos, Latvijas Radio norāda Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.