Milzu vulkāni var izveidoties tikai dažu simtu gadu laikā

Lai gan iepriekš uzskatīts, ka milzu vulkāni jeb tā dēvētie «supervulkāni», pirms izviršanas pastāvējuši vismaz 200 000 gadu, tagad atklājies, ka, lai izveidotos, tiem nepieciešami vien daži simti gadu.

Zinātnieki izpētījuši akmeņu paraugus no milzu vulkāna Long Valley Caldera (ASV, Kalifornija). Pētījumu rezultātā noskaidrots, ka magma no vulkāna iekšienes izvirdusi vien dažus simtus gadu pēc tā izveidošanās, raksta BBC.

Minētā milzu vulkāna izvirdums noticis pirms aptuveni 760 000 gadiem, un zinātnieki lēš, ka tas ar pelniem apklājis pusi Ziemeļamerikas teritorijas.

Šāda apmēra izvirdumi var radīt pietiekami daudz pelnu, lai uz daudziem gadiem ietekmētu visas pasaules klimatu. Tāds bijis, piemēram, Indonēzijā esošā Tobas ezera izvirdums pirms 70 000 gadu, kā rezultātā gandrīz pilnībā tikusi iznīcināta cilvēce.

Ģeologi uzskata, ka mūsdienās nepastāv reālas briesmas, proti, kāds no esošajiem milzu magmas baseiniem varētu izvirst uz āru. Tomēr pētījumi turpinās, lai noskaidrotu, kā tieši rodas šādi milzu magmas baseini, un lai paredzētu nākotnē iespējamos izvirdumus.

Ref: 110.000.103.1070

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas