Ministrijā: Latvijā tiek ievērotas sieviešu un vīriešu vienlīdzīgas tiesības

Visā pasaulē un arī Latvijā 8.martā atzīmē Starptautisko sieviešu dienu. Laika gaitā šīs dienas atzīmēšana ir mainījusies, un dažādās valstīs to atzīmē atšķirīgi, bet tas nemaina iemeslus, kādēļ šīs dienas svinēšana joprojām ir būtiska un aktuāla.

Statistikas dati un pētījumi ļauj novērtēt, kā Latvijā tiek ievērotas sieviešu un vīriešu vienlīdzīgu iespējas un tiesības – saņemt līdzvērtīgu darba samaksu par līdzvērtīgu darbu, veidot karjeru un pilnveidot savas profesionālās prasmes, sabalansēt laiku starp privāto un darba dzīvi, ieņemt jebkādu amatu lēmumu pieņemšanas pozīcijās, iegūt izglītību, dzīvot drošu un no vardarbības brīvu dzīvi. Dati un pētījumi parāda gan pozitīvas izmaiņas un tendences, gan atklāj jaunus izaicinājumus, kas liek mērķtiecīgāk plānot un īstenot pasākumus, lai uzlabotu īpaši sieviešu situāciju, bet neaizmirstu arī par vīriešiem, atzīmē Labklājības ministrijā.

Labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) pauž: «Starptautiskā sieviešu diena ir kā atgādinājums, ka kopīgiem spēkiem varam veidot sabiedrību, kurai vienlīdzīgas tiesības un iespējas ir vērtība. Cienīt, iedrošināt un atbalstīt sievietes nozīmē spert soli pretī laimīgākai ikdienai!»

Daži fakti un skaitļi, kas raksturo situāciju un apliecina Starptautiskās sieviešu dienas aktualitāti un patieso nozīmi arī mūsdienās:

– Sieviešu pārstāvniecība lēmumu pieņemšanas procesos ir ļoti mainīga. 13. Saeimā no 100 deputātiem 27 ir sievietes. Savukārt Ministru kabinetā, ieskaitot Ministru prezidentu, ir 14 ministri, no kuriem 2 ir sievietes.

– Izglītībā saglabājas nemainīga tendence – sieviešu īpatsvars, kuras iegūst augstāko izglītību, būtiski pārsniedz vīriešu skaitu. 2020.gadā augstskolās mācījās 65% sieviešu un 35% vīriešu. 2019.gada sākumā no visām Latvijas sievietēm 25–34 gadu vecumā pusei bija augstākā izglītība, vīriešiem – vien 28%.

– Ja izglītības jomā sieviešu sasniegumi ir augstāki nekā vīriešu, tad attiecībā uz atalgojumu tā nav. Darba samaksas atšķirība starp sievietēm un vīriešiem 2019.gadā ir pieaugusi līdz 21,2%.

– Vecuma pensijas piešķirtais apmērs sievietēm 2019.gadā bija par 8,4% mazāks nekā vīriešiem (342,81 eiro sievietēm un 373,85 eiro vīriešiem).

– Latvijā, lai arī nedaudz mazinājusies, bet joprojām saglabājas augsts tolerances līmenis pret vardarbību ģimenē un saglabājas tendence vainot pašu upuri. 75% Latvijas iedzīvotāju 2018.gadā uzskatīja, ka vardarbība ģimenē pret sievietēm ir nepieļaujama un tai vienmēr jābūt sodāmai (2016.gadā – 64%).

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas