Lietuvas finanšu ministrs: Krugmans kļūdās, saucot eiro par slazdu

Ieguvumi, pievienojoties eirozonai, pārspēj izmaksas, kas rodas, glābjot tās dalībvalstis no finanšu krīzes, saka Lietuvas finanšu ministrs Rimants Šadžus (Rimantas Sadzius), noraidot ekonomista Pola Krugmana (Paul Krugman) uzskatu, ka vienotā Eiropas valūta ir slazds.

Ceturtdien, 28.martā, intervijā Ziniu radio Šadžus sacīja: «Eirozona kā augsti attīstītu valstu un pasaulē vadošo ekonomiku savienība ir pierādījusi savu elastību Kipras, Grieķijas, Itālijas un Spānijas problēmu risināšanā.»

Savukārt Nobela prēmijas ekonomikā ieguvējs Pols Krugmans šonedēļ laikrakstā New York Times kritizējis Polijas vēlmi pievienoties eirozonai, paužot uzskatu, ka pievienošanās vienotās valūtas zonai ir «labākajā gadījumā riskants pasākums ar potenciāli briesmīgu iznākumu». Lietuva, kas plāno eiro ieviest 2015.gadā, valūtas maiņu uzskata par investīciju, kas atmaksāsies ekonomikas izaugsmē.

Tomēr, tāpat kā citām valstīm, Lietuvai būs ne tikai jāsedz eiro ieviešanas tehniskās izmaksas, bet arī jāiemaksā papildu 800 miljoni eiro (565 miljoni latu) Eiropas Stabilitātes mehānismā. Valstij arī jābūt gatavai nākotnē iesaistīties krīzes risināšanā citās grūtībās nonākušās eirozonas dalībvalstīs, skaidro Šadžus.

Rēķinot uz vienu iedzīvotāju, šī summa ir tikai divas trešdaļas no eirozonas vidējām iemaksām. Ministrs uzskata, ka, pievienojoties eiro, Lietuva jebkurā gadījumā gūs labumu no ciešākas sadarbības ar citām eirozonas valstīm.

Pirms pievienošanās eirozonai Lietuvas galvenais uzdevums ir inflācijas samazināšana, lai tā atbilstu ES noteiktajiem ierobežojumiem. Tā kā Igaunija eirozonai pievienojās jau 2011.gadā, bet Latvija to plāno darīt 2014.gadā, Lietuva, visticamāk, kļūs par pēdējo Baltijas valsti rindā pēc vienotās valūtas.

Ref.110.000.103.3758

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas