bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 22.07.2018 | Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Muciņš: Ar papildu finansējumu slimnīcām ir iespējas stabilizēt situāciju

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Šogad slimnīcām valsts budžetā paredzēts finansējums 106 miljoni latu, – ja otrajā pusgadā piesaista vēl 35 miljonus latu, tām ir iespējas stabilizēt situāciju, – Latvijas Radio sacīja Veselības ministrijas (VM) valsts sekretārs Rinalds Muciņš.

Plānveida aprūpe tiek sniegta un tiks sniegta arī turpmāk, tikai nedaudz savādāk kā līdz šim, – VM uzdevums ir sabalansēt iedzīvotāju spēju maksāt par medicīnas pakalpojumiem un pakalpojuma sniedzēju spējas sniegt palīdzību, skaidroja Muciņš.

Sarunas turpinās par palīdzības sniegšanas formu, veidiem, līdzekļu sadalījumu. Valdība darīs visu iespējamo, lai slimnīcas Latvijā nenonāktu maksātnespējas stadijā, sacīja Muciņš.

Vakar valdība akceptēja līdzekļu izmantošanu Sociālās drošības tīkla stratēģijas ietvaros, lai nodrošinātu pakalpojumu pieejamību pēc iespējas lielākam skaitam cilvēku ar zemiem ienākumiem. Muciņš uzsvēra, ka tas paredz trūcīgajiem iedzīvotājiem saņemt bezmaksas medicīnas pakalpojumus. Slimnīcām piešķirti līdz 15 miljoni latu tieši šādu slimnieku aprūpei.

Uz jautājumu, kā «sociālajā spilvenā» varēja palikt pāri līdzekļi, Muciņš izteicās, ka bijis plānots ka trūcīgu personu būs vairāk un viņi aktīvāk izmantos medicīniskos pakalpojumus, taču «ne vienmēr trūcīgs ir arī slims». Pašlaik šie līdzekļi tiek pārplānoti.

Pēc Muciņa teiktā, pašlaik turpinās diskusijas ar Finanšu ministriju un valdību par papildu līdzekļu piešķiršanu VM līdz 25-26 milj. latu.

Valsts sekretārs uzsvēra, ka VM izmantojot visus informācijas kanālus, lai trūcīgās personas uzzinātu par iespējām saņemt bezmaksas veselības aprūpes pakalpojumus.

Jau ziņots, – lai nodrošinātu pakalpojumu pieejamību personām ar zemiem ienākumiem, stratēģijā paredzētie līdzekļi jānovirza visa pakalpojuma, ne tikai pacienta iemaksu un līdzmaksājumu, apmaksai, uzsver Veselības ministrija (VM). Tas nozīmē, ka daļa naudas tiks novirzīta slimnīcām pakalpojumu sniegšanai trūcīgajiem pacientiem.

Pasākuma finansējuma apguve patlaban neatbilst plānotajam, jo no plānotā finansējuma pirmajā pusgadā izmantoti tikai 16,5% līdzekļu: stacionāru daļā – 823 015 lati, bet ambulatorajā daļā – 456 918 lati. Pasākumam kopumā 2010.gadā tika plānoti 7,76 miljoni latu.

Kā aģentūrai LETA skaidroja VM, līdz šim, ja mēneša kvota ambulatorajā sektorā bija beigusies, tad pakalpojumu trūcīgais varēja saņemt nākamajā mēnesī. Turpretī turpmāk šī kārtība tiks mainīta un papildu ambulatorajam sektoram novirzītā nauda trūcīgo atbalstam palīdzēs līdzekļu apgūt efektīvāk. Arī pakalpojuma saņēmējiem nebūs jāgaida rindā.

Tāpat daļa no šiem līdzekļiem proporcionāli noslēgtajiem līgumiem par pakalpojumu sniegšanu tiks novirzīta slimnīcām.

2010.gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2009.gada pēdējo ceturksni finansējuma izlietojums zāļu kompensēšanas pasākuma nodrošināšanai pieauga 20 reizes. No plānotā finansējuma pirmajā pusgadā ir izmantoti 15% līdzekļu – 937 292 lati. Pasākumam kopumā 2010.gadā tika plānoti 6,25 miljoni latu. Tāpēc, vērtējot pacientu, kuriem tiek kompensēti medikamenti, skaita pieaugumu pa mēnešiem, netiks paplašināts personu, kurām tiek kompensēti medikamenti, loks.

Daļa no «pacienta viesnīcu» maksājumu kompensēšanai paredzētajiem līdzekļiem tiks novirzīti dienas stacionāros veikto aktivitāšu nodrošināšanai, ņemot vērā to, ka “pacientu viesnīca” ir tieši saistīta ar dienas stacionāros sniegtā pakalpojuma nodrošināšanu un dienas stacionāriem pieejamais finansējums ir nepietiekams. Šā gada pirmajā pusē programmā izmantoti 10% līdzekļu no 2010.gadā plānotajiem 1,58 miljoniem latu.

Tāpat stratēģijas līdzekļi tiks novirzīti visu mājas aprūpes pakalpojumu apmaksai, jo līdz šim no šīs programmas izmantots tikai viens procents pieejamā finansējuma. Mājas aprūpes pakalpojumu attīstība viennozīmīgi saistīta ar veselības aprūpes sistēmas reformēšanu un vērsta uz sociālās spriedzes mazināšanu saistībā ar slimnīcu tīkla optimizāciju, tādejādi pasākuma paplašināšana atbilst Stratēģijas mērķim, uzsver VM.

Šogad 2% no pieejamā 1,1 miljona latu izmantoti psihiatrisko pacientu aprūpei. VM piedāvā stratēģijas līdzekļus novirzīt visu psihiatrisko pacientu ambulatorajai aprūpei, jo psihiatrisko pacientu galvenais iztikas avots ir vecuma un invaliditātes pensija (48,7% pacientiem), liela daļa psihiatrisko pacientu atrodas citu personu apgādībā (22,9%), bet šīm personām ne vienmēr ir piešķirts personas ar zemiem ienākumiem statuss.

Tāpat plānots visām ģimenes ārstu praksēm piesaistīt otru māsu, tādējādi palielinot ģimenes ārstu pakalpojumu pieejamību visā valsts teritorijā, precīzāk nosakot otras māsas darba apjomu un noteikt atsevišķu otras māsas pieņemšanas laiku. Patlaban no iespējamām 668 praksēm otra māsa piesaistīta 137 praksēs.

VM atbalstītais priekšlikums ir stratēģijas līdzekļus novirzīt ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa izveidei, jo pacientiem arī pēc ģimenes ārsta pieņemšanas laika ir nepieciešams padoms, profesionāls atbalsts un iedrošinājums, kā rīkoties konkrētajā situācijā. Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis atslogos neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un slimnīcu uzņemšanas nodaļas no ambulatoro konsultāciju sniegšanas vakara stundās un brīvdienās.

No 2010.gadam plānotā stratēģijas finansējuma 2010.gada pirmajā pusē izlietoti 12%.


Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: Atklātu balsojumu par prezidentu? Ugunsgrēki Latvijā. Sarakstu iesniegšana 13.Saeimai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Ugunsgrēks.

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 11,6%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos piecos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 11,6% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 1,728 miljonus.

Igaunijas rūpniecisko ražotāju cenas gadā augšup par 2,9%

Rūpniecisko ražotāju cenu indekss Igaunijā gada laikā no pērnā jūnija līdz 2018.gada jūnijam ir kāpis par 2,9%, attiecīgi radot arī eksporta cenu kāpumu, tā aplēsuši igauņu satistiķi.

Greiderēšana uz grants autoceļiem veikta vairāk nekā 52 000 km apjomā

Lai uzlabotu braukšanas apstākļus, VAS Latvijas autoceļu uzturētājs grants autoceļiem, veica greiderēšanu 52 353 km apjomā un greiderējamā kārta atjaunota 3 228 kubikmetru apjomā.

Pētījums: Latvijā katrs trešais saņēmis piedāvājumu aizņemties naudu nelegāli

Gandrīz katrs trešais iedzīvotājs Latvijā jeb 31% respondentu atzīst, ka ir saņēmis piedāvājumus naudu aizņemties nelegālajā tirgū, secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šā gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Putins aicina NATO beigt «bezatbildīgi» tuvināties Ukrainai un Gruzijai

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paudis brīdinājumu NATO, lai militārā alianse neveido ciešākas saiknes ar Gruziju un Ukrainu, vērtējot, ka šāda politika esot bezatbildīga un tai varot būt sekas NATO, kuras politiķis gan nav konkretizējis.

Plāno atļaut pārtiku pēc derīguma termiņa beigām nodot labdarībai

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc derīguma termiņa beigām varēs nodot labdarībai.

Ungārija iesūdzēta ES tiesā par aizliegšanu palīdzēt «nelegāliem imigrantiem»

Eiropas Komisija paziņojusi, ka Ungārijas likuma norma, ar ko palīdzēšana valstī nelikumīgi ieceļojušiem cilvēkiem atzīta par krimināllnoziegumu, ir pretrunā Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tādēļ Ungārija ir iesūdzēta Eiropas Savienības tiesā.

Saeimas partijas nesteidz paust atbalstu Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu

Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pašlaik nesteidz paust atbalstu Raimonda Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu Valsts prezidenta amatā.

Saglabāsies silts vietām pat karsts laiks

Tuvākajās dienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklons, līdz ar to debesis būs daļēji mākoņainas un vietām ir gaidāms lietus ar pērkona negaisu.

Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

Jau trešo dienu jeb 60 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, kur degšana joprojām vietām notiek ar atklātu liesmu, bet citviet gruzd, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Igauņi alkoholu pērkot Latvijā, pusgadā nodokļos zaudē 20 miljonus eiro

Latvijas veikalos, kas atrodas pie Igaunijas robežas, pirmajā pusgadā pārdoti 1,6 miljoni litru stipro alkoholisko dzērienu, un tas nozīmē, ka Igaunija nodokļos zaudējusi vairāk nekā 20 miljonus eiro.

Jaunākie komentāri