No nākamā gada bezdarbnieku pabalstu varētu izmaksāt astoņus mēnešus

No 2020.gada bezdarbnieka statusu plānots piešķirt un pabalstu izmaksāt astoņus kalendāra mēnešus līdzšinējo deviņu mēnešu vietā, BNN uzzināja Saeimas Preses dienestā.

To paredz Saeimā trešdien, 30.oktobrī, konceptuāli atbalstītie grozījumi likumā Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam, kas  iekļauti nākamā gada valsts budžeta likumprojektu paketē.

Plānots, ka pirmos divus mēnešus pabalstu izmaksās pilnā apmērā.

Par trešo mēnesi pabalsts būs 75 procenti no pilnā apmēra, par piekto un sesto mēnesi izmaksās 50 procentus, bet par septīto un astoto mēnesi tas būs 45 procentu apmērā no piešķirtā pabalsta.

Patlaban bezdarbnieka pabalsta izmaksas ilgums ir deviņi mēneši 12 mēnešu periodā no pabalsta piešķiršanas dienas. Pirmos trīs mēnešus personai pabalstu izmaksā pilnā apmērā, nākamos trīs mēnešus 75 procentu, bet pēdējos trīs mēnešus 50 procentu apmērā no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras dati liecina, ka vidējais bezdarbnieka pabalsta saņemšanas ilgums patlaban ir 4,4 mēneši, un tas norāda, ka vairumā gadījumu bezdarbnieki darbu atrod ātrāk, nekā noteiktajā pabalsta izmaksas periodā. Grozījumu izstrādātāji Labklājības ministrijā atzīmē, ka izmaiņas tādējādi nav plānotas bezdarba pirmajos divos mēnešos un arī turpmākajos mēnešos saglabāsies pietiekami augsts darba samaksas atvietojums.

Lasiet arī: Petraviča: Izmaiņas bezdarbnieka pabalsta izmaksas periodā motivēs atgriezties darbā

Izmaiņas rosinātas, lai motivētu ātrāku un efektīvāku atgriešanos darba tirgū un pilnvērtīgu iekļaušanos sociālās apdrošināšanas sistēmā. Tādējādi mazinātos darbaspēka nepietiekamība, kā arī valsts sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta izdevumi, teikts grozījumu anotācijā.

Jauno kārtību paredzēts piemērot, lemjot par bezdarbnieka pabalsta piešķiršanu personām, kas bezdarbnieka statusu iegūs, sākot no 2020.gada 1.janvāra.

Saeima kā priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam – galīgajam – lasījumam noteica 1.novembri, savukārt izskatīšana galīgajā lasījumā Saeimas sēdē plānota 13.novembrī.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas