No nākamā gada pensionāriem varētu samazināties līdzmaksājums pie ģimenes ārsta, bet pārējiem – pieaugt

No nākamā gada varētu pieaugt pilngadīgo personu līdzmaksājums apmeklējumam pie ģimenes ārsta, tomēr pensionāriem tas samazinātos, paredz ceturtdien, 31.oktobrī, Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtībā.

Pašlaik, apmeklējot ģimenes ārstu, jāmaksā līdzmaksājums 1,42 eiro apmērā. Tomēr no nākamā gada šī summa pilngadīgām personām līdz pensijas vecumam varētu pieaugt līdz diviem eiro, bet pensionāriem tā samazinātos līdz vienam eiro.

Tajā pašā laikā iecerēts visiem iedzīvotājiem samazināt līdzmaksājumus izmeklējumiem, ārstu speciālistu konsultācijām un par ārstēšanos dienas stacionārā, informē Veselības ministrijā (VM).

Visiem iedzīvotājiem plānots samazināt līdzmaksājumus, veicot izmeklējumus un apmeklējot ārstu speciālistu. Ja iepriekš pacienta līdzmaksājums bija 4,27 eiro, tad no nākamā gada – četri eiro.

Līdzīgi samazinātos arī līdzmaksājums par gultas vietu dienas stacionārā – no 7,11 uz septiņiem eiro. Savukārt datortomogrāfijas izmeklējumiem līdzmaksājums no nākošā gada būs 14 eiro, nevis 14,28 eiro kā līdz šim.

VM atgādina, ka vairākas iedzīvotāju grupas no pacientu līdzmaksājumiem ir atbrīvotas, piemēram, bērni līdz 18 gadu vecumam, politiski represētās personas, 1.grupas invalīdi, trūcīgas personas un citi.

Grozījumi noteikumos paredz arī citas izmaiņas, informē VM. Plānots, ka no nākamā gada diska trūces operāciju no valsts budžeta apmaksās personām bez vecuma ierobežojuma. Tas nozīmē, ka ar ārstu konsīlija lēmumu valsts apmaksātu operāciju varēs saņemt arī pensionāri. Šobrīd to var saņemt, ja persona slimo ilgāk nekā trīs mēnešus un ir darbspējīgā vecumā.

No nākamā gada plānots arī paplašināt diagnožu sarakstu, ar kurām var saņemt pozitronu emisijas datortomogrāfijas (PET) izmeklējumu. Tas būs valsts apmaksāts pakalpojums ne tikai onkoloģiskiem pacientiem, bet arī pacientiem ar citām diagnožu grupām, ja būs ārstu konsīlija lēmums.

Tāpat grozījumos precizēts, ka ērces noņemšana cilvēkam ir valsts apmaksāts pakalpojums.

Noteikumu projektā arī paredzēts narkologu noteikt kā tiešās pieejamības speciālistu, vēsta VM. Tas psiholoģiski atvieglos vēršanos pēc palīdzības pacientiem ar alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu atkarības problēmām, jo vispirms nebūs jāsaņem ģimenes ārsta nosūtījums. Pēc nozares speciālistu domām nepieciešams paplašināt iespējas arī pie infektologa vērsties kā pie tiešās pieejamības speciālista.

To varēs darīt cilvēki, kuri ir kontaktpersonas stacionārā ārstēšanu saņemošiem pacientiem ar apstiprinātu HIV infekciju. Tas nozīmē, ka infektologs nesūtīs cilvēku vispirms pie ģimenes ārsta, bet pats varēs uzreiz sniegt konsultāciju.

Lasiet arī: Kariņš: Problēmas veselības nozarē veidojušās 20 gadus, tās nav iespējams atrisināt īsā laikā

Vienlaikus plānots atcelt diagnožu ierobežojumus, lai saņemtu radioķirurģijas pakalpojumus Siguldas slimnīcā, saglabājot nosacījumu, ka uz šo procedūru nosūta Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas vai Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas speciālisti.

Viens no uzdevumiem, strādājot pie ģimenes ārstu sadarbības prakšu modeļa, ir to darbā piesaistīt dažādus speciālistus, tajā skaitā vecmātes. Lai būtu iespējams viņu darbu apmaksāt, paredzēts izveidot fiksētu maksājumu par vecmāšu kabineta darbību. Plānots, ka vecmātes organizēs vēža skrīningu, nodrošinās sociālā riska grūtnieču uzraudzību, izglītos par seksuālo un reproduktīvo veselību, ģimenes plānošanu un kontracepciju, kā arī veiks citus darbus savas kompetences ietvaros.

Noteikumos arī pārskatāmāk attēlota informācija par valsts apmaksātām profilaktiskām pārbaudēm, un izstrādāts cukura diabēta skrīninga algoritms gan bērniem, gan pieaugušajiem, kā arī veiktas citas izmaiņas, lai uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību.

Plānotās izmaiņas vēl jāapstiprina Ministru kabinetam.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas