bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 23.08.2019 | Vārda dienas: Ralfs, Valgudis, Vitālijs
LatviaLatvija

Darba grupa skatīs iespējas pilnveidot bērnu tiesību aizsardzības sistēmu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Labklājības ministre Ramona Petraviča

Nākamnedēļ sanāks pirmā darba grupa, kurā apspriedīs bērnu tiesību aizsardzības sistēmas pilnveidi un nodrošinātu iesaistīto institūciju sadarbību, sacīja labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV).

Piektdien, 9.augustā, notikušajā Latvijas Pašvaldību savienības (LPS), Bāriņtiesu darbinieku asociācijas un Latvijas Pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienības pārstāvju tikšanās laikā ar ministri tika pārrunāti bāriņtiesu jautājumi, kā arī darba grupas uzdevumi. Ministre sacīja, ka tikšanās laikā dalībnieki vienojās par komunikācijas un sadarbības veicināšanu, lai dialoga veidā mēģinātu rast risinājumus esošajām problēmām.

Iepriekš vēstīts, ka Petraviča jūnijā paziņoja par plānu bāriņtiesu funkcijas pārņemt valsts pārziņā, kā arī veidot jaunu bērnu tiesību aizsardzības iestādi.

Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācija pauda neapmierinātību un uzskatīja, ka valstij pārņemot bāriņtiesu funkcijas, tās iedzīvotājiem var kļūt grūtāk sasniedzamas.

LPS vadītājs Gints Kaminskis pauda, ka ieceri valstij pārņemt bāriņtiesas funkcijas varēs vērtēt tikai pēc tam, kad darbu būs beigusi darba grupa. Viņš teica, ka tieši darba grupas rezultāts norādīs uz to, kāda būs bāriņtiesu nākotne, tāpēc šobrīd ministrijas teikto uzskata tikai par priekšlikumiem.

Bāriņtiesu darbinieku asociācija sanāksmē pauda, ka bāriņtiesu darbinieki esot satraukti par to vai ir vērts atjaunot atestāciju ņemot vērā Labklājības ministrijas (LM) ideju par bērnu tiesību aizsardzības sistēmas pilnveidi, kurā iespējams notiktu funkciju pārdale citām iestādēm. Asociācijas valdes priekšsēdētāja Aurika Zīvere pastāstīja, ka šogad daudzās pašvaldībās notiek bāriņtiesu priekšsēdētāju pārvēlēšana un vairāki kolēģi satraucas par kandidēšanu, ja lems bāriņtiesas likvidēt.

Pēc tikšanās ar ministri bažas joprojām neesot kliedētas, jo konkrētas atbildes netika saņemtas, uzskata Zīvere. Viņa sacīja, ka

vienkārši jāgaida darba grupas pirmā tikšanās 15.augustā un tajā sasniegtais rezultāts.

Minētās darba grupas vadītāja būs LM valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece, un darba grupas vadītāja vietniece būs tieslietu ministra padomniece Ilona Kronberga.

Darba grupā piedalīsies Administratīvo rajona tiesu pārstāvji no Liepājas un Rīgas, pārstāvji no Tieslietu ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, LM, pārstāvji no LPS, Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas valdes priekšsēdētāja un valdes loceklis, Pārresoru koordinācijas centra vadītāja vietniece un biedrības Latvijas pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienība valdes priekšsēdētāja.

Rīkojumā par darba grupas izveidi noteikts, ka līdz 1.novembrim nepieciešams apzināt esošās bērnu tiesību aizsardzības sistēmas funkcionalitāti un kvalitāti, apzināt starptautisko praksi un pieredzi bērnu tiesību aizsardzības sistēmas darbības jomā, kā arī izvērtēt bāriņtiesas funkcijas.

Bāriņtiesas funkciju izvērtēšana nepieciešama kontekstā ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas un sociālo dienestu funkcijām attiecībā uz darbu ar ģimeni un bērniem, lai preventīvi novērstu bērnu šķiršanu no ģimenes, sekmējot atbilstošu bērnu aprūpi, kā arī sniegtu ģimenēm ar bērniem nepieciešamo un piemērotāko atbalstu, sacīts ziņojumā.

Tāpat ziņojumā norādīts, ka funkciju izvērtēšana nepieciešama kopsakarā ar iespējamu atsevišķu funkciju nodošanu citām jau esošām iestādēm, piemēram, tiesām, pašvaldību sociālajiem dienestiem, Zvērinātiem notāriem un citām.

Līdz 31.decembrim darba grupai jāizstrādā efektīvākais modelis bērnu tiesību aizsardzības pilnveidei, savukārt līdz nākamā gada 1.februārim grupai jāizstrādā rīcības plānu jaunās bērnu tiesību aizsardzības sistēmas ieviešanai.

Līdz nākamā gada 31.maijam darba grupai ir jāsagatavo un jāiesniedz LM vadībai izvērtējumu par bērnu tiesību aizsardzības sistēmas pilnveidi lēmuma pieņemšanai valdībā par bērnu tiesību aizsardzības sistēmas reorganizāciju, ietverot priekšlikumus bērnu tiesību aizsardzības sistēmas funkcionalitātes

Kaminskis norādīja, ka sarunā ar Petraviču viņi nonāca pie secinājuma, ka vispirms ir jāpilnveido labās lietas, nevis «jāsagrauj» jau esošais. Kaminskis atklāja, ka bijis šīs sarunas iniciators, ņemot vērā iepriekš izskanējušo negatīvo informāciju par bāriņtiesu darbu, tamdēļ

LPS vadītājs sarunā ar labklājības ministri vērsa uzmanību uz bāriņtiesu spēju strādāt patstāvīgi un būt uzticamām.

Tikšanās laikā esot panākta vienošanās, ka līdz septembrim tiks izstrādāta metodiskā darba rokasgrāmata, kas būs pieejama digitālā veidā un regulāra semināru rīkošana, kas būtu video konferences veidā. Ministre sacīja, ka no Pašvaldību savienības puses šo ideju vērtēja pozitīvi, jo katrā pašvaldībā būs iespējams šo semināru noskatīties un nebūs jābrauc uz Rīgu.

Savukārt, septembra vidū ministre tiksies ar LPS un visu novadu domes priekšsēdētājiem, lai rastu iespēju pārstāvjiem sniegt atbildes uz interesējošiem jautājumiem.

Kā vēstīts, skaidrojot iecerēto reformu, labklājības ministre norādīja, ka pašreizējais bāriņtiesu modelis kā pašvaldību institūcija nav attaisnojis uz to liktās cerības un tas nav sasniedzis izvirzītos mērķus bērnu tiesību aizsardzībā. Konstatējama valsts un pašvaldību funkciju klātbūtne vienas institūcijas ietvarā, kas traucē fokusēties uz pašu galveno – bērna interešu vislabāko aizstāvību un nodrošināšanu.

Līdz ar to viens no galvenajiem darba virzieniem, uz kuriem norādīja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) un Petraviča, ir bāriņtiesu esošo funkciju analīze un pārdale pēc piekritības – valsts vai pašvaldības.

Ministri uzskata, ka nepieciešams stiprināt pašvaldību sociālos dienestus, kuru rīcībai vajadzētu būt vērstai uz to, lai savlaicīgi tiktu konstatēti riski bērna likumisko pārstāvju funkcionētspējai un sniegts kvalitatīvs atbalsts agrīnā preventīvā darba ietvarā.

Tāpat, ministru ieskatā, Latvijā bērnu tiesību aizsardzība jānodrošina vienai augsti profesionālai valsts pārvaldes iestādei, ar vairākiem reģionālajiem kontaktpunktiem, kas būtu organizēti uz reģionālās mobilitātes principiem. Katrā kontaktpunktā būtu pieejami speciālisti sadarbībai ar apkārtējo novadu valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī nevalstiskajām organizācijām.

Lai darbs pie bērnu tiesību aizsardzības sistēmas pilnveides notiktu efektīvi, nekavējoties darbu sāks arī multidisciplināra ekspertu grupa, vienojoties par konkrētu rīcības plānu un izmaiņu ieviešanas laika grafiku.

Tikmēr bāriņtiesu funkciju izvērtējumam un efektīvāko risinājumu ieviešanai jānotiek ciešā sadarbībā ar pašvaldībām. Minēto izmaiņu efektīvai veikšanai jāparedz attiecīgs pārejas periods, uzskata ministri.


Pievienot komentāru

Zviedrijas secinājumi par iespējamo naudas atmazgāšanu Swedbank aizkavēsies

Secinājumus izmeklēšanai saistībā ar aizdomām par to, ka Zviedrijas Swedbank meitasbankās Baltijas valstīs varētu būt notikusi naudas atmazgāšana, publiskos nākamā gada sākumā, kas būs vairākus mēnešus vēlāk, nekā tika paredzēts iepriekš.

PNB bankas maksātnespējas pieteikumu aiz slēgtām durvīm skatīs augusta beigās

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ceturtdien, 29.augustā, plkst. 11.30 aiz slēgtām durvīm skatīs Finanšu un kapitāla tirgus komisijas iesniegto PNB bankas maksātnespējas pieteikumu.

LIZDA uzstāj, lai valsts budžetā 2020.gadam ņem vērā prasības par pedagogu darba samaksas paaugstināšanu

LIZDA uzstāj, lai valdība, izskatot budžetu 2020.gadam, ņem vērā tās prasības par pedagogu atalgojuma celšanu un finansējuma piešķiršanu skolotāju izdienas pensiju nodrošināšanai.

Levits: Cilvēki Baltijas ceļā savās plaukstās izkausēja totalitāro režīmu

Cilvēki Baltijas ceļā savās plaukstas izkausēja totalitāro režīmu, Baltijas ceļa 30.gadadienai veltītajā Baltijas valstu karogu pacelšanas pasākumā Svētā gara tornī sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

Igaunijā augusta beigās darbu uzsāks IKEA

Zviedrijas mājokļa labiekārtošanas preču uzņēmums IKEA 29.augustā Igaunijā atvērs interneta veikalu un atklās preču pasūtīšanas un saņemšanas vietu.

Veselības nozarei nākamgad budžetā vēlas papildu 144 miljonus eiro

Veselības nozares reformu turpināšanai nākamgad nepieciešami 144 miljoni eiro, liecina Finanšu ministrijas ziņojums par valsts budžeta izdevumu pārskatīšanas rezultātiem.

Lembergam piešķirts valsts nodrošināts advokāts

Smagos noziegumos apsūdzētajam un no pienākumiem atstādinātajam Ventspils mēram Aivaram Lembergam ir piešķirts valsts nodrošināts advokāts.

Aprit 80 gadu, kopš Molotova-Ribentropa pakta parakstīšanas

23.augustā aprit 80 gadu, kopš Padomju Savienība un nacistiskā Vācija parakstīja Molotova-Ribentropa paktu.

Tamužs un Būde gatavi pārdot savas Eco Baltia akcijas, bet ne «par grašiem»

AS Eco Baltia padomes priekšsēdētājs Viesturs Tamužs un padomes priekšsēdētāja vietniece Undīne Būde ir gatavi pārdot sev piederošās uzņēmuma akcijas, bet ne «par grašiem», stāsta Tamužs

ReRe būve 1 piedāvā VNĪ mierizlīgumu un risinājumu darbu turpināšanai

Jaunā Rīgas teātra būvnieki, pilnsabiedrība ReRe būve 1, piedāvā VAS Valsts nekustamie īpašumi mierizlīgumu un risinājumu, kādā veidā atsākt teātra rekonstrukciju.

Aicina Amazon pārtraukt tirgot produktus ar PSRS simboliku

Pirmais atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītājs Vītauts Landsberģis publiskā vēstulē izteicis aicinājumu Amazon pārtraukt tirgot produktus ar PSRS simboliku.

Autovadītājiem: Uz Jūrmalas šosejas izmaiņas satiksmes organizācijā

Ir slēgtas visas apļveida nobrauktuves satiksmes mezglā ar Rīgas apvedceļu A5, arī braucot no Rīgas Liepājas virzienā.

Francija atbalsta Brexit sarunu atsākšanu, lai briti izstātos ar līgumu

Francijas prezidents Emanuels Makrons atbalstījis jaunas, mēnesi ilgas Brexit sarunas, lai izvairītos no Lielbritānijas bezvienošanās izstāšanās no Eiropas Savienības. Viņš gan noraidījis britu galveno prasību atteikties no Īrijas robežas pagaidu noregulējuma ieceres.

Norok kara cirvi? Salabst Igaunijas Policijas pārvaldes priekšnieks un iekšlietu ministrs

Igaunijas iekšlietu ministrs Marts Helme paziņojis, ka atrisinājis konfliktu, kas noritēja starp viņu un Igaunijas Policijas pārvaldes priekšnieku Elmāru Vaheru.

Akciju cenas krītas, investoriem neriskējot pirms FRS vadītāja runas

ASV un Eiropas biržās ceturtdien lielākoties bija kritums, investoriem izvairoties riskēt pirms ASV Federālās rezervju sistēmas vadītāja piektdienas runas.

Latvijā gaidāms stiprs karstums

Nedēļas nogalē laikapstākļus Latvijā noteiks plašs anticiklons, līdz ar to gaidāms saulains un pārsvarā sauss laiks – teritorijas lielākajā daļā termometra stabiņš pakāpsies līdz +23…+26 grādu atzīmei.

Vietas gaida – Latvijas dzelzceļš meklē valdes locekli un priekšsēdētāju

VAS Latvijas dzelzceļš izsludinājis konkursu uz diviem valdes locekļu amatiem. No pretendentiem gaida nevainojamu reputāciju un starptautisku pieredzi.

Vītauts Landsberģis Baltijas ceļa gadadienā aicina «nepazudināt padarīto»

Atskatoties uz Baltijas ceļu, kas pirms 30 gadiem vienoja divus miljonus cilvēku Baltijas valstīs, pirmais atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītājs Vītauts Landsberģis aicinājis «neizbārstīt un nepazudināt to, kas padarīts».

Eksperts: Kamēr Baltkrievijas elektrība plosa Baltijas solidaritāti, Maskava līksmo

Kamēr Lietuva apņēmusies neiegādāties elektroenerģiju no Baltkrievijas, protestējot pret tur topošo Astravjecas atomelektrostaciju, Latvija gatavojas ar baltkrieviem tirgoties ar elektrību. Pirmajā vietā ekonomika vai politika?

30 gadi kopš sadošanās rokās. Kur svinēt Baltijas ceļa gadadienu?

Lai svinētu 30 gadus, kopš notikusi pasaules vēsturē tik unikālā protesta akcija Baltijas ceļš, gan Latvijā, gan Lietuvā, gan Igaunijā norit dažādi pasākumi – sākot ar motociklu braucienu cauri visām Baltijas galvaspilsētām un beidzot ar milzu radioaparātu instalāciju.

Sola palielināt latviešu valodas lietojumu Rīgas bērnudārzos

Rīgas domes atbildīgais departaments sola turpināt palielināt latviešu valodas lietojumu bērnudārzos.

Penča lieta: Pārkāpumu atzīst, taču vainīgos pie atbildības nesauc

Lai gan atzīts, ka Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas direktoram Ainaram Pencim prettiesiski izkārtota iespēja papildus algai saņemt arī izdienas pensiju, kriminālprocess ir izbeigts un vainīgie pie atbildības nav saukti.

TV3 Ziņas: Dienu pēc ievēlēšanas Rīgas brīvostas valdē Bermanis ticies ar Šleseru

Dienu pēc ievēlēšanas Rīgas brīvostas pārvaldes valdē Rīgas domes deputāts Sandris Bergmanis Jūrmalā ticies ar uzņēmēju un bijušo politiķi Aināru Šleseru, lai runātu par ostas darbu un uzņēmējdarbību,

Lietuvas Seims atbalsta ekonomikas ministra Sinkeviča kandidatūru eirokomisāra amatam

Lietuvas Seims atbalstījis ekonomikas un inovāciju ministra Virginija Sinkeviča kandidatūru eirokomisāra amatam.

Ģirģens ar Ķuzi vienojies par rīcības plānu policijas darba uzlabošanai

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens ticies ar Valsts policijas priekšnieku Intu Ķuzi un abi vienojušies par rīcības plānu policijas darba uzlabošanai, piemēram, paredzot biežākas darbinieku rotācijas.


-->