Vai naktsmaiņu darbs apdraud tavu veselību?

Cilvēku daudzums, kuri strādā nakts maiņās, ir būtiski pieaudzis, bet kā tas ietekmē cilvēku veselību?

Jauns pētījums atklāj, ka nakts stundu pavadīšana strādājot, daudziem nozīmē ģimenes zaudēšanu un veselības problēmas.

Katrs astotais darbinieks strādā, kamēr pārējie iedzīvotāji guļ. Pētījums parādījis, ka ārkārtīgi liels skaits sieviešu arī strādā šajās grūtajās darba stundās.

Pētījumā atklāts, ka starp strādāšanu naktī un veselības problēmām pastāv sakarība – paaugstinās risks saslimt ar vēzi, sirds slimībām, diabētu, aptaukošanos un depresiju.

Šis pētījums aicina nakts maiņās strādājošajiem piešķirt īpašas tiesības un pasargāt viņus no ekspluatācijas, kas varētu traumēt viņu garīgo un fizisko veselību.

Pētījumu publicēja īsi pirms Londonas pazemes strādnieku streika, kurā viņi protestēja par pāriešanu uz pilnām nakts maiņām pazemes metro apkalpošanā. Dzelzceļa apvienības darbinieku sūdzības galvenokārt sastāda darba ietekme uz viņu dzīvi.

Pagājušajā gadā 14,9% vīriešu un 9,7% sieviešu strādāja naktīs, savukārt, šobrīd šis skaits izlīdzinās. Turklāt sieviešu vidū lielākais skaits naktīs strādājošo sastāv no medicīnas māsām un vecmātēm.

Veselības dienests atklāja, ka strādāšana naktīs negatīvi ietekmē darbinieka sociālo un ģimenes dzīvi, uzliek slogu attiecībām ar partneri un bērniem. Darbinieki apgalvojuši, ka situācija uzlabotos, ja viņi varētu brīvi izvēlēties, kad strādāt. Uz to veselības dienests atbildējis, ka nevienam darbiniekam nedrīkst uzspiest strādāt naktīs un ka darba grafiks jāapstiprina apvienībām un darba devējiem.

Ieteikts arī mainīt darba samaksu, izmaksājot bērnu kopšanas kompensācijas tiem, kuri strādā antisociālajās stundās.

Veselības dienesta ģenerālsekretāre Frencisa O’Greidija paziņoja: «Mēs visi augstu vērtējam naktīs strādājošos neatkarīgi no tā, vai viņi tīra mūsu birojus, gādā par mūsu slimo tuvinieku vai brauc naktī, lai piegādātu veikalam svaigu pārtiku. Tomēr jāsaprot, ka darbs naktīs ir smags un tas atrauj darbiniekus no ģimenes dzīves, tādēļ mums jāparāda, ka novērtējam šo ziedošanos, nodrošinot to, ka viņiem ir tiesības un ka viņi ir aizsargāti.»

Pētījums: «Man patīk strādāt nakts maiņās»

33 gadus vecā Klāra Linča strādā Braitonas zvanu centrā.

«Es jau septiņus gadus strādāju nakts maiņās. Sākotnēji es strādāju, jo biju studente un bija ērti darbu saskaņot ar mācībām. Es šobrīd strādāju slīdošajā grafikā – divas dienas strādāju, trīs man ir brīvas. Katra maiņa sākas plkst. 19:00 un beidzas 7:00.

Nav tik traki strādāt nakts maiņās, ja esi viens pats, bet, ja tev ir attiecības vai ģimene, tas var būt ārkārtīgi gūti, jo dažas dienas tu ģimeni redzi tikai pāris stundas.

Man nekad nav bijušas veselības problēmas. Dažkārt tikai rodas problēmas ar vēderu, jo es ēdu naktī.

Man patīk strādāt maiņās. Viena no priekšrocībām ir tā, ka, strādājot naktīs, tev ir lielāka brīvība – lielākoties tu pats nosaki, ko tu dari.»

Avots: independent.co.uk

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas