Vašingtonā atzīmē NATO 70 gadu jubileju

Foto no svinīgās sanāksmes par godu NATO 70.jubilejai

1949.gada 4.aprīlī ASV galvaspilsētā vēsturiskajā zālē divpadsmit valstis parakstīja NATO dibināšanas līgumu. Šogad aprit 70 gadu kopš šī notikuma, un tam par godu Vašingtonā norisinās NATO ārlietu ministru sanāksme.

NATO (The North Atlantic Treaty Organization) ir starpvaldību organizācija, kurā tās dalībvalstis saglabā pilnīgu suverenitāti un neatkarību. Šobrīd organizācijā ir 29 dalībvalstis: Albānija, Amerikas Savienotās Valstis, Apvienotā Karaliste, Beļģija, Bulgārija, Čehija, Dānija, Francija, Grieķija, Horvātija, Igaunija, Islande, Kanāda, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Melnkalne, Nīderlande, Norvēģija, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Slovēnija, Spānija, Turcija, Ungārija un Vācija.

Organizācija paredz forumu, kurā valstis konsultējas par jebkuru jautājumu, kas ir ticis ierosināts, un pieņem lēmumus par politiskiem un militāriem jautājumiem, kas ietekmē to drošību.

NATO svarīgākais mērķis ir sargāt organizācijas dalībvalstu brīvību un drošību ar politiskām un militārām metodēm, pamatojoties uz 1949.gada aprīļa Ziemeļatlantijas līguma un Apvienoto Nāciju Organizācijas hartas principiem.

Latvija Ziemeļatlantijas aliansei pievienojās 2004.gada 29.martā.

Izveidojot Aliansi, tās mērķis bija nodibināt un uzturēt Eiropā taisnīgu un ilgstošu mieru, kas balstīts uz kopējām demokrātijas, cilvēktiesību un likuma vērtībām, īstenojot uzdevumu būt par Rietumu kolektīvās aizsardzības barjeru pret iespējamo apdraudējumu no Padomju Sociālistiskās Republikas Savienības jeb PSRS.

Pēc Aukstā kara beigām Alianses centrālajam uzdevumam tika piešķirta jauna nozīme, jo pirmo reizi Eiropas pēckara vēsturē tika īstenots izvirzītais uzdevums.

Jaunajā Stratēģiskajā koncepcijā bez tradicionāliem draudiem ietverti arī tādi jauni drošības izaicinājumi kā terorisms, nestabilitāte un konflikti ārpus NATO robežām, kibernoziegumi, kritiskās infrastruktūras un enerģētiskā drošība, kā arī vides draudi un resursu trūkums.

Par godu jubilejai šogad 3. un 4.aprīlī notiek NATO ārlietu ministru sanāksme. ASV Kongresa apvienotajā sesijā, kur ministrus uzrunā NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs (Jens Stoltenberg), piedalās arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV). Sanāksmes darba sesijās ministri pārrunās eiroatlantiskās drošības aktualitātes un nepieciešamos soļus, īstenojot 2018.gada Briseles samita lēmumus.

Pašlaik notiekošās sanāksmes būtisks temats būs viedokļu apmaiņa par alianses turpmāko rīcību, vēršoties pret Krievijas radītajiem izaicinājumiem, īpaši Krievijas agresīvajām darbībām pret Ukrainu, Vidēja un tuva darbības rādiusa kodolbruņojuma līguma (INF) pārkāpumiem, kā arī citiem Krievijas soļiem, kas apdraud eiroatlantisko stabilitāti un drošību.

Ministri diskutēs arī par izaicinājumiem no dienvidiem, tostarp NATO iesaisti starptautiskajā cīņā pret terorismu un situāciju Afganistānā. Tāpat tiks pārrunāta virzība uz vienlīdzīgāku aizsardzības izdevumu sadalījumu starp sabiedrotajiem. Latvija ir viena no septiņiem NATO sabiedrotajiem, kas iegulda aizsardzībā 2% no IKP atbilstoši sabiedroto kolektīvi pieņemtajam lēmumam.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas