bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 21.10.2019 | Vārda dienas: Severīns, Urzula
LithuaniaLietuva

Nausēda sola «ķerties vērsim pie ragiem» cīņā ar nabadzību Lietuvā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lins Jegelevičs, speciāli BNN

Lietuvas jaunievēlētais prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nauseda) daudz runājis par sociālās atstumtības un ienākumu nevienlīdzības jautājumu Lietuvā. Turklāt vairāk nekā viņa priekšteči. Taču, vai ekonomists Nausēda spēs izjaukt plaisu starp bagātiem un nabagiem? Vai viņš spēs atrast kopsaucēju valdošajā koalīcijā? BNN aptaujājis vairākus lietuviešu analītiķus, kuri šobrīd seko ik vienam jaunās valsts galvas solim.

Darba devēju pārstāvis slavē prezidenta pieeju

Aizvadītajā trešdienā, 12.jūnijā, Nausēda atkārtoti uzsvēris nabadzības radītos riskus: «Sociālās atstumtības jautājums kļūst par valsts integritātes vai sociālā miera jautājumu. Ja mēs neko nedarīsim šajā jomā, mēs ne tikai zaudēsim cilvēkus emigrācijai, bet arī sarežģīsim sociālo klimatu.»

Intervijā BNN Lietuvas Darba devēju konfederācijas direktors Dans Arlausks (Danas Arlauskas) atzīmējis, ka jaunievēlētā prezidenta uzsvars uz akūtām sociālām problēmām, kā, piemēram, sociālā atstumtība un ienākumu nevienlīdzība, ir «ļoti pamatots».

«Tas rada ārkārtīgi lielus izaicinājumus mums, darba devējiem. Mēs novērojam nepārtrauktu sabiedrības marginalizāciju, kur daži var atļauties pārticību, bet citi dzīvo «no rokas mutē». Tas veicina populisma rašanos un destabilizē valsts dzīvi,» uzsver Arlausks. «Tas, ko esam rosinājuši daudzu gadu garumā, ir atcelt birokrātiskus ierobežojumus, kas kropļo mazās uzņēmējdarbības izveidi. Mūsu publiskais sektors ir uzpūsts un bieži vien neefektīvs.»

Nausēda kontrasti ar priekšgājējiem

Lietuvas politikas analītiķis Ķēstutis Girņus (Kęstutis Girnius) BNN paudis novērojumu: «Šķiet, Nausēda patiesi saprot, ka šie neatrisinātie sociālie jautājumi var radīt lielas problēmas valstij un sabiedrībai. Nausēda jau šobrīd piedāvā konkrētus risinājumus, kas attiecas uz ienākumu nevienlīdzību. Viņš paudis, ka progresīvā nodokļa sistēma ir jāuzlabo un ka nepietiek ar jaunu vai esošo likmju palielināšanu. Viņa retorika šajā jautājumā ir kontrasts līdzšinējās prezidentes Daļas Grībauskaites (Dalia Grybauskaite) nostājai, prezidentei gan maz darot, gan maz runājot par sociālo problēmu,» uzskata Girņus.

Tāpat Nausēda esot brīdinājis valdību, ka tās plāns palielināt ar nodokļiem neapliekamo minimumu varētu strauji ierobežot sociālās politikas mērķu īstenošanu, tāpēc plānotais temps būs jāsamazina. «Var gadīties, ka mums būs jāizvēlas, vai īstenot mērķus attiecībā uz bērnu pabalstiem un citām sfērām vai pacelt neapliekamo minimumu. Nevis atcelt, bet samazināt šo kāpumu, vai arī atstāt nodokļu reformu tādos apstākļos, kāda tā ir, un atturēties no jebkādiem nozīmīgiem centieniem sociālās politikas virzienā,» sacījis jaunievēlētais prezidents.

Valdošās partijas cenšas iepriecināt prezidentu

Jautāts, vai Nausēda varētu rast dzirdīgas ausis valdošo partiju un valdības rindās, Girņus bildis, ka ikviens jaunievēlētais prezidents atrodas labā pozīcijā, lai rosinātu ko jaunu.

«Vien tāpēc, ka valdošās partijas vēlas iepriecināt jauno prezidentu, jo saprot – viņiem ir jāpakļaujas tautas gribai. Tādēļ valdība ierasti kooperējas nevis traucē jaunajam līderim. Svarīgi, ka valdošā Lietuvas Zemnieku un Zaļo savienība ir jau paudusi nostāju cīņai pret sociālo atstumtību un nabadzību,» pauž analītiķis.

Girņus ieskatā, apvienojot spēkus ar Nausēdu cīņai pret nabadzību, valdošo partiju reitingi varētu kāpt nākamā gada Seima vēlēšanu kampaņu maratonā, kurā atlikuši vien 16 mēneši.

Neredz konkrētus priekšlikumus 

Laikraksta Lietuvos rytas žurnālists Vītauts Bruveris (Vytautas Bruveris) BNN bilst: «Es neredzu konkrētus priekšlikumus – ko tieši varētu darīt, lai mazinātu nabadzību valstī. Nausēda vairāk ziņo, ka ir tāda situāciju, nevis piedāvā risinājumus. Tomēr ir arī par agru no viņa sagaidīt detalizētu plānu. Kad viņš tiks iecelts amatā un iecels savu komandu, Nausēda noteikti nāks klajā ar detaļām, kā risināt sociālos jautājumus.»

Līdzīgi kā Girņis arī Bruveris cer, ka valdošā koalīcija, kas, visticamāk, tuvāko nedēļu laikā paplašināsies, runās par prezidenta izvirzītajiem jautājumiem arī savā 2020.gada programmā.

«Esmu optimistisks, ka valdošās partijas un valdības attiecības ar Nausēdu būs labākas nekā ar Grībauskaiti», tā Bruveris.

Katrs prezidents ir spējīgs cīnīties ar nabadzību

Kauņas Vītauta Magnusa universitātes profesors Laurs Bielinis (Lauras Bielinis) vērš uzmanību uz to, ka Nausēda savas prezidentūras sākumā ne tikai izcēlis sociālos jautājumus, bet arī solīja to risināšanai izveidot darba grupu.

«Tas ir ļoti svarīgi. Katrs prezidents var darīt ļoti daudz, lai risinātu sociālos jautājumus, kas Lietuvā ir saasinājušies. Turklāt cilvēki prezidentu redz kā kādu, kuram rūp parastie cilvēki. Nausēda to noteikti saprot un noteikti darīs visu, kas viņa spēkos, lai neliktu cilvēkiem vilies,» Bielinis teica BNN.

Uz jautājumu, vai Nausēda sekmīgi var sastrādāties ar pašreizējo koalīciju, eksperta prāt, jaunievēlētais prezidents ir gatavs sastrādāties, bet situācija nav stabila, valdošajiem Zemniekiem un Zaļajiem pārciešot zaudējumus vēlēšanās. Turklāt koalīcijas paplašināšanās mēģinājumi nav devuši patiesus rezultātus.

«Ja koalīcija paliek pēc Nausēda inaugurācijas, sociālie jautājumi uz prezidenta darba galda būs jau no pirmās dienas. It sevišķi, ja viņš vēlas kvalificētu komandu, kas ar šiem jautājumiem strādātu. Koalīcija būs spiesta sastrādāties ar prezidenta kabinetu pie šīm problēmām. Turklāt darbs ar tiem pirms parlamenta vēlēšanām ir arī valdošās partijas interesēs,» atzīme Bielinis.

Eiroparlamentārietis: Skaidrība būs pēc inaugurācijas

Aizejošā Eiropas Parlamenta deputāts Petrs Auštrevičs (Petras Auštrevičius) arī pievērsis uzmanību Nausēda centieniem runāt par svarīgiem sociāliem jautājumiem.

«Esmu diezgan pārliecināts, ka viņš būs daudz aktīvāks šajā ziņā nekā viņa priekšgājēja Grībauskaite. Bet skaidrība par to, kā viņš to darīs, būs pēc inaugurācijas, – kā viņš veidos savu komandu un iezīmēs rīcībpolitiku,» teic Austrevičs.

Politiķis apšauba, ka Nausēda un valdošā koalīcija varēs vienoties par vairumu jautājumu.

«Mēs varētu sagaidīt lielāku tērēšanos pirms parlamenta vēlēšanām. Es domāju, valdošā partiju, visticamāk, vēlēsies iepriecināt vēlētājus, ceļot minimālo algu un pabalstus, bet Nausēdam kādā brīdī vajadzēs piebremzēt,» uzskata Austrevičs.

Zemnieki un Zaļie jūnija otrajā nedēļā apņēmušies celt bērna kopšanas pabalstus. Eiropas Komisija nesen paziņojusi, ka Lietuva ir viena no valstīm Eiropas Savienībā ar augstāko ienākumu nevienlīdzību.


Pievienot komentāru

Šonedēļ gaidāms līdz pat +17 grādiem

Pirmdien pūtīs lēns vējš, un naktī atsevišķos rajonos veidosies migla, savukārt otrdien no rīta pastiprināsies dienvidrietumu, rietumu vējš.

Latvijas attieksme pret seksuālajām minoritātēm viena no noraidošākajām ES

Latvijas iedzīvotāju attieksme pret seksuālajām minoritātēm ir viena no noraidošākajām Eiropas Savienībā, liecina Eirobarometra pētījums.

Tusks saņēmis Džonsona vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu

Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons nosūtījis Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu.

Katalāņu separātisti bloķē autosatiksmi uz Spānijas un Francijas robežas

Katalāņu separātisti bloķējuši satiksmi divos maršrutos starp Spāniju un Franciju, piekto dienu turpinot protestus pret deviņu savu līderu notiesāšanu.

Šteinbuka piekristu kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu, ja tiktu oficiāli uzrunāta

Fiskālās disciplīnas padomes locekle un bijusī Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka piekristu kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu, ja tiktu oficiāli uzrunāta.

Cīņa ar cilvēku tirdzniecību Eiropas līmenī. Rīko kampaņu, lai palīdzētu cietušajiem

Nereti cietušajiem trūkst iedrošinājuma vai vajadzīgās informācijas par viņu tiesībām, par to, kur doties un saņemt palīdzību.

Kalnmeieram neesot reputācijas traipu. AT plēnums neatlaiž ģenerālprokuroru

Lai gan no Tieslietu ministrijas izskanējuši skaļi iebildumi par Kalnmeiera atbilstību amatam, Augstākās tiesas plēnums vienbalsīgi atzinis, ka pašlaik neesot saskatāms pamats ģenerālprokurora atlaišanai.

Rīgas domes koalīcijas sakašķējas, lemjot par priekšlikumiem pašvaldības budžetam

Rīgas domes koalīcijas partiju deputātu vidū piektdien, 18.oktobrī, izcēlās kašķis, lemjot par atsevišķu koalīcijas deputātu iesniegtu priekšlikumu budžeta grozījumos, kā rezultātā uz nenoteiktu laiku pārtraukta arī tam veltītā sēde.

Vispārējais valdības budžeta deficīts Latvijā 214,3 miljoni eiro

Vispārējās valdības budžeta deficīts 2018.gadā bija 214,3 miljoni eiro jeb 0,7% no IKP, un vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds 2018.gada beigās bija 10,6 miljardi eiro jeb 36,4% no IKP.

Steigā vēlas pagarināt Lemberga, Vītoliņa, Blumberga un Ošenieka pilnvaras Ventspils brīvostā

Ventspils pilsētas dome negaidīti sasaukusi ārkārtas sēdi, kurā lems par Aivara Lemberga, Jāņa Vītoliņa, Gunta Blumberga un Didža Ošenieka pilnvaru pagarināšanu Ventspils Brīvostas pārvaldes valdē.

Pūce lūdz Ģenerālprokuratūrai izvērtēt Rīgas domes rīcību, lemjot nepiedzīt zaudējumus no bijušās Rīgas satiksmes valdes

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce aicina Ģenerālprokuratūru izvērtēt Rīgas domes amatpersonu rīcību saistībā ar lēmumu nepiedzīt zaudējumus no bijušajiem SIA Rīgas satiksmes valdes locekļiem.

Dailes teātra direktors Vītols nolemj atstāt amatu

Vītols par savu lēmumu ir informējis arī Kultūras ministriju, atzīmējot, ka turpinās pildīt pienākumus, kamēr konkursa kārtībā tiks atrasts jauns Dailes teātra valdes loceklis.

Slepkavības, narkotikas, cilvēku tirdzniecība. Meklē Eiropā meklētākās noziedznieces, arī Latvijas pilsoni

Kampaņā pastiprināta uzmanība tiek pievērsta Eiropas meklētākajām sievietēm noziedzniecēm, tostarp Angeļinai Sacjukai no Latvijas.

Kariņš: Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam

Nākamajam ES budžetam jābūt ambiciozam, lai veicinātu visas ES izaugsmi un radītu priekšnoteikumus ekonomikas modernizācijai, tostarp klimata, digitālajā un inovācijas jomās, paudis Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Rinkēvičs: Patlaban pastāvīgo dzīvesvietu Lielbritānijā reģistrējusi mazāk nekā puse Latvijas valstspiederīgo

Latvijas valstspiederīgajiem Lielbritānijā ir jārēķinās ar dažādiem Brexit scenārijiem, un, lai pasargātu sevi, nepieciešams reģistrēt savu pastāvīgo dzīvesvietu minētās valsts Iekšlietu ministrijas mājaslapā, mudina ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Eiropas Savienības līderi apstiprina Brexit vienošanos

Eiropas Savienības 27 dalībvalstu līderi apstiprinājuši Brexit vienošanos.

Turcija, kurdi un ASV vienojas par pamieru Sīrijā

Turcija, kura Sīrijas ziemeļos īsteno uzbrukumu kurdu vadītiem spēkiem, ir vienojusies par piecas dienas ilgu pamieru ar kurdu vienībām un ASV.

Latvijas futbols bez vadības. Gorkšu atstādina no LFF prezidenta amata

Latvijas Futbola federācijas ārkārtas kongresā biedri lēmuši atstādināt no amata organizācijas prezidentu Kasparu Gorkšu.

Stājas spēkā spriedums Latvenergo kukuļošanas lietā

Stājies spēkā tiesas spriedums, ar kuru vienā no tā sauktajām Latvenergo kukuļņemšanas lietām Aigaram Meļko, Gunāram Cvetkovam un uzņēmuma Energy Consulting vadītājam Andrejam Livanovičam piespriesti reāli cietumsodi.

Nedēļas nogalē Latvijā bieži līs lietus

Piektdien, 18.oktobrī, debesīs būs daudz mākoņi, vienīgi dienvidu daļā debesis brīžiem skaidrosies.  Atsevišķos rajonos pa laikam līs.

Maršruts nedēļas nogalei: Randiņš pārgājienā, Zemlika un Scrabble piecās valodās

Oktobris nebeidz lutināt ar siltām un košām rudens dienām, tāpēc šajā nedēļas nogalē ikviens aicināts piedalīties gan pasākumos, kas norisināsies dabā, gan iekštelpās.

Nausēdas prezidentūras pirmās 100 dienas: Ne kļūdu, ne uzlabojumu

Oktobra vidū aprit 100 dienas, kopš Lietuvas prezidents Gitans Nausēda stājies amatā. Gan viņa atbalstītāji, gan kritiski analītiķi piekrīt – prezidentam kāja līdz šim nav paslīdējusi.

Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētājas amatam virzītā Santa Purgaile plāno izvērtēt iepriekš pieņemto lēmumu par ABLV Bank pašlikvidāciju.

NEPLP locekļu atlasei grib piesaistīt personāla atlases kompāniju

Lai nodrošinātu konkursā lielāku konkurenci, NEPLP locekļu atlases procesam plānots piesaistīt personāla atlases kompāniju.

Latvijas vērtīgākie uzņēmumi – Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls

Par vērtīgākajiem Latvijas uzņēmumiem atzīti Latvenergo, Latvijas valsts meži un Mikrotīkls, liecina Nasdaq Riga un Prudentia veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->