bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 22.08.2019 | Vārda dienas: Everts, Rudīte
LithuaniaLietuva

Nausēda sola «ķerties vērsim pie ragiem» cīņā ar nabadzību Lietuvā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lins Jegelevičs, speciāli BNN

Lietuvas jaunievēlētais prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nauseda) daudz runājis par sociālās atstumtības un ienākumu nevienlīdzības jautājumu Lietuvā. Turklāt vairāk nekā viņa priekšteči. Taču, vai ekonomists Nausēda spēs izjaukt plaisu starp bagātiem un nabagiem? Vai viņš spēs atrast kopsaucēju valdošajā koalīcijā? BNN aptaujājis vairākus lietuviešu analītiķus, kuri šobrīd seko ik vienam jaunās valsts galvas solim.

Darba devēju pārstāvis slavē prezidenta pieeju

Aizvadītajā trešdienā, 12.jūnijā, Nausēda atkārtoti uzsvēris nabadzības radītos riskus: «Sociālās atstumtības jautājums kļūst par valsts integritātes vai sociālā miera jautājumu. Ja mēs neko nedarīsim šajā jomā, mēs ne tikai zaudēsim cilvēkus emigrācijai, bet arī sarežģīsim sociālo klimatu.»

Intervijā BNN Lietuvas Darba devēju konfederācijas direktors Dans Arlausks (Danas Arlauskas) atzīmējis, ka jaunievēlētā prezidenta uzsvars uz akūtām sociālām problēmām, kā, piemēram, sociālā atstumtība un ienākumu nevienlīdzība, ir «ļoti pamatots».

«Tas rada ārkārtīgi lielus izaicinājumus mums, darba devējiem. Mēs novērojam nepārtrauktu sabiedrības marginalizāciju, kur daži var atļauties pārticību, bet citi dzīvo «no rokas mutē». Tas veicina populisma rašanos un destabilizē valsts dzīvi,» uzsver Arlausks. «Tas, ko esam rosinājuši daudzu gadu garumā, ir atcelt birokrātiskus ierobežojumus, kas kropļo mazās uzņēmējdarbības izveidi. Mūsu publiskais sektors ir uzpūsts un bieži vien neefektīvs.»

Nausēda kontrasti ar priekšgājējiem

Lietuvas politikas analītiķis Ķēstutis Girņus (Kęstutis Girnius) BNN paudis novērojumu: «Šķiet, Nausēda patiesi saprot, ka šie neatrisinātie sociālie jautājumi var radīt lielas problēmas valstij un sabiedrībai. Nausēda jau šobrīd piedāvā konkrētus risinājumus, kas attiecas uz ienākumu nevienlīdzību. Viņš paudis, ka progresīvā nodokļa sistēma ir jāuzlabo un ka nepietiek ar jaunu vai esošo likmju palielināšanu. Viņa retorika šajā jautājumā ir kontrasts līdzšinējās prezidentes Daļas Grībauskaites (Dalia Grybauskaite) nostājai, prezidentei gan maz darot, gan maz runājot par sociālo problēmu,» uzskata Girņus.

Tāpat Nausēda esot brīdinājis valdību, ka tās plāns palielināt ar nodokļiem neapliekamo minimumu varētu strauji ierobežot sociālās politikas mērķu īstenošanu, tāpēc plānotais temps būs jāsamazina. «Var gadīties, ka mums būs jāizvēlas, vai īstenot mērķus attiecībā uz bērnu pabalstiem un citām sfērām vai pacelt neapliekamo minimumu. Nevis atcelt, bet samazināt šo kāpumu, vai arī atstāt nodokļu reformu tādos apstākļos, kāda tā ir, un atturēties no jebkādiem nozīmīgiem centieniem sociālās politikas virzienā,» sacījis jaunievēlētais prezidents.

Valdošās partijas cenšas iepriecināt prezidentu

Jautāts, vai Nausēda varētu rast dzirdīgas ausis valdošo partiju un valdības rindās, Girņus bildis, ka ikviens jaunievēlētais prezidents atrodas labā pozīcijā, lai rosinātu ko jaunu.

«Vien tāpēc, ka valdošās partijas vēlas iepriecināt jauno prezidentu, jo saprot – viņiem ir jāpakļaujas tautas gribai. Tādēļ valdība ierasti kooperējas nevis traucē jaunajam līderim. Svarīgi, ka valdošā Lietuvas Zemnieku un Zaļo savienība ir jau paudusi nostāju cīņai pret sociālo atstumtību un nabadzību,» pauž analītiķis.

Girņus ieskatā, apvienojot spēkus ar Nausēdu cīņai pret nabadzību, valdošo partiju reitingi varētu kāpt nākamā gada Seima vēlēšanu kampaņu maratonā, kurā atlikuši vien 16 mēneši.

Neredz konkrētus priekšlikumus 

Laikraksta Lietuvos rytas žurnālists Vītauts Bruveris (Vytautas Bruveris) BNN bilst: «Es neredzu konkrētus priekšlikumus – ko tieši varētu darīt, lai mazinātu nabadzību valstī. Nausēda vairāk ziņo, ka ir tāda situāciju, nevis piedāvā risinājumus. Tomēr ir arī par agru no viņa sagaidīt detalizētu plānu. Kad viņš tiks iecelts amatā un iecels savu komandu, Nausēda noteikti nāks klajā ar detaļām, kā risināt sociālos jautājumus.»

Līdzīgi kā Girņis arī Bruveris cer, ka valdošā koalīcija, kas, visticamāk, tuvāko nedēļu laikā paplašināsies, runās par prezidenta izvirzītajiem jautājumiem arī savā 2020.gada programmā.

«Esmu optimistisks, ka valdošās partijas un valdības attiecības ar Nausēdu būs labākas nekā ar Grībauskaiti», tā Bruveris.

Katrs prezidents ir spējīgs cīnīties ar nabadzību

Kauņas Vītauta Magnusa universitātes profesors Laurs Bielinis (Lauras Bielinis) vērš uzmanību uz to, ka Nausēda savas prezidentūras sākumā ne tikai izcēlis sociālos jautājumus, bet arī solīja to risināšanai izveidot darba grupu.

«Tas ir ļoti svarīgi. Katrs prezidents var darīt ļoti daudz, lai risinātu sociālos jautājumus, kas Lietuvā ir saasinājušies. Turklāt cilvēki prezidentu redz kā kādu, kuram rūp parastie cilvēki. Nausēda to noteikti saprot un noteikti darīs visu, kas viņa spēkos, lai neliktu cilvēkiem vilies,» Bielinis teica BNN.

Uz jautājumu, vai Nausēda sekmīgi var sastrādāties ar pašreizējo koalīciju, eksperta prāt, jaunievēlētais prezidents ir gatavs sastrādāties, bet situācija nav stabila, valdošajiem Zemniekiem un Zaļajiem pārciešot zaudējumus vēlēšanās. Turklāt koalīcijas paplašināšanās mēģinājumi nav devuši patiesus rezultātus.

«Ja koalīcija paliek pēc Nausēda inaugurācijas, sociālie jautājumi uz prezidenta darba galda būs jau no pirmās dienas. It sevišķi, ja viņš vēlas kvalificētu komandu, kas ar šiem jautājumiem strādātu. Koalīcija būs spiesta sastrādāties ar prezidenta kabinetu pie šīm problēmām. Turklāt darbs ar tiem pirms parlamenta vēlēšanām ir arī valdošās partijas interesēs,» atzīme Bielinis.

Eiroparlamentārietis: Skaidrība būs pēc inaugurācijas

Aizejošā Eiropas Parlamenta deputāts Petrs Auštrevičs (Petras Auštrevičius) arī pievērsis uzmanību Nausēda centieniem runāt par svarīgiem sociāliem jautājumiem.

«Esmu diezgan pārliecināts, ka viņš būs daudz aktīvāks šajā ziņā nekā viņa priekšgājēja Grībauskaite. Bet skaidrība par to, kā viņš to darīs, būs pēc inaugurācijas, – kā viņš veidos savu komandu un iezīmēs rīcībpolitiku,» teic Austrevičs.

Politiķis apšauba, ka Nausēda un valdošā koalīcija varēs vienoties par vairumu jautājumu.

«Mēs varētu sagaidīt lielāku tērēšanos pirms parlamenta vēlēšanām. Es domāju, valdošā partiju, visticamāk, vēlēsies iepriecināt vēlētājus, ceļot minimālo algu un pabalstus, bet Nausēdam kādā brīdī vajadzēs piebremzēt,» uzskata Austrevičs.

Zemnieki un Zaļie jūnija otrajā nedēļā apņēmušies celt bērna kopšanas pabalstus. Eiropas Komisija nesen paziņojusi, ka Lietuva ir viena no valstīm Eiropas Savienībā ar augstāko ienākumu nevienlīdzību.


Pievienot komentāru

30 gadi kopš sadošanās rokās. Kur svinēt Baltijas ceļa gadadienu?

Lai svinētu 30 gadus, kopš notikusi pasaules vēsturē tik unikālā protesta akcija Baltijas ceļš, gan Latvijā, gan Lietuvā, gan Igaunijā norit dažādi pasākumi – sākot ar motociklu braucienu cauri visām Baltijas galvaspilsētām un beidzot ar milzu radioaparātu instalāciju.

Penča lieta: Pārkāpumu atzīst, taču vainīgos pie atbildības nesauc

Lai gan atzīts, ka Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas direktoram Ainaram Pencim prettiesiski izkārtota iespēja papildus algai saņemt arī izdienas pensiju, kriminālprocess ir izbeigts un vainīgie pie atbildības nav saukti.

TV3 Ziņas: Dienu pēc ievēlēšanas Rīgas brīvostas valdē Bermanis ticies ar Šleseru

Dienu pēc ievēlēšanas Rīgas brīvostas pārvaldes valdē Rīgas domes deputāts Sandris Bergmanis Jūrmalā ticies ar uzņēmēju un bijušo politiķi Aināru Šleseru, lai runātu par ostas darbu un uzņēmējdarbību,

Lietuvas Seims atbalsta ekonomikas ministra Sinkeviča kandidatūru eirokomisāra amatam

Lietuvas Seims atbalstījis ekonomikas un inovāciju ministra Virginija Sinkeviča kandidatūru eirokomisāra amatam.

Ģirģens ar Ķuzi vienojies par rīcības plānu policijas darba uzlabošanai

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens ticies ar Valsts policijas priekšnieku Intu Ķuzi un abi vienojušies par rīcības plānu policijas darba uzlabošanai, piemēram, paredzot biežākas darbinieku rotācijas.

PTAC soda Kesko Senukai Latvia ar 20 000 eiro par negodīgu komercpraksi

AS Kesko Senukai Latvia ir uzlikts tiesisks pienākums nekavējoties izbeigt negodīgu komercpraksi, kā arī soda nauda 20 000 eiro apmērā.

Izsludina metu konkursu Paralimpiskā sporta centra izbūves arhitektoniskajai vīzijai

Latvijas Paralimpiskā komiteja izsludinājusi starptautisku metu konkursu Latvijas Paralimpiskā Sporta Centra izbūves arhitektoniskā vīzija.

Latvijā zemākais elektroenerģijas ražošanas apjoms pēdējā gada laikā

Jūlijā sasniegts zemākais elektroenerģijas ražošanas apjoms pēdējā gada laikā – saražotas 357 655 megavatstundas elektroenerģijas, ar ko nosegts 64% no valstī nepieciešamā elektroenerģijas apjoma.

PNB bankas maksātnespējas administratora amata kandidāts – Vigo Krastiņš

Finanšu un kapitāla tirgus komisija ceturtdien, 22.augustā, iesniegusi Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā PNB bankas maksātnespējas pieteikumu.

ASV grasās atcelt limitus migrantu bērnu aizturēšanai

Migrantu ģimenes, kuras šķērso Amerikas Savienoto Valstu robežu, varētu tikt aizturētas uz nenoteiktu laiku, paredz prezidenta Donalda Trampa administrācijas izziņotais likumprojekts.

Sākta garantēto atlīdzību izmaksa PNB Banka klientiem

Daļai klientu tuvākajās dienās nekur nav jādodas – atlīdzību viņi saņems automātiski.

Kaljulaida: Tuvāko 28 gadu laikā Igaunija atgūsies no padomju okupācijas sekām

Nākamo 28 gadu laikā Igaunija atgūsies no padomju okupācijas atstātajām sekām uz ekonomisko attīstību, pauda Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida.

Valsts kontrole sākusi revīziju par atlīdzības jautājumiem Stradiņa slimnīcā

Valsts kontrole šomēnes sākusi revīziju par atlīdzības sistēmas jautājumiem Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā.

PVO: Mikroplastmasa dzeramajā ūdenī rada mazu risku veselībai

Pasaules Veselības organizācija secinājusi, ka daudzums, kādā šobrīd dzeramajā ūdenī ir sastopamas sīkas plastmasas daļiņas, rada mazu iespēju nodarīt kaitējumu veselībai. Vienlaikus tā brīdinājusi, ka vajadzīgs plašāk pētīt mikroplastmasas ietekmi uz veselību.

Amazones lietus mežos sasniegts rekordaugsts ugunsgrēku skaits

Amazones lietus meži Brazīlijā šogad deguši tik daudz kā nekad līdz šim, liecina Nacionālā Kosmosa izpētes institūta dati.

KNAB atbrīvojis aizturēto Ogres novada mēru Helmani

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs 21.augusta vakarpusē ir atbrīvojis no rīta aizturēto Ogres novada domes priekšsēdētāju Egilu Helmani.

Valsts iestādēm būtu jānorāda ielūgtās personas uz publiskiem pasākumiem, tā VK

Jebkurai publiskā sektora institūcijai, kas saņem publisko finansējumu un to izmanto pasākumu rīkošanai, būtu atklāti jānorāda ielūgto personu vai institūciju saraksts.

Rīgā plāno ieviest tūristu nodevu – eiro par dienu

Rīgas domes ierēdņi izstrādājuši saistošos noteikumus, kas paredz visām tūristu mītnēm par viesu izmitināšanu maksāt pašvaldībai nodevu viena eiro apmērā par katru nakšņošanas dienu, bet ne vairāk kā desmit eiro, ja atpūtnieks pilsētā uzturas ilgāk.

Pārskatot izdevumus, visvairāk naudas rasts Zemkopības ministrijā

Vislielākie līdzekļi – 30,73 miljoni eiro – izdevumu pārskatīšanas rezultātā 2020.gada budžetā rasti Zemkopības ministrijā, liecina Finanšu ministrijas ziņojums.

Pirms jaunā mācību gada sākuma trūkst ap 500 pedagogu

Tuvojoties jaunajam mācību gadam, varētu būt ap 500 pedagogu vakancēm, pastāstīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.

Okupācijas muzejam meklē jaunu vadītāju – izsludināts konkurss

Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valde izsludinājusi atklātu konkursu uz Latvijas Okupācijas muzeja direktora amatu. Pieteikumu iesniegšanas termiņš ir 30.septembris.

Reitingi Igaunijā: Opozīcija popularitātē aizvien pārspēj koalīciju, taču atbalsts krītas

Opozīcijas partijas Igaunijā piedzīvojušas popularitātes kritumu, kamēr valdošā Centra partija piedzīvojusi kāpumu.

Rīgas domē likvidēs trīs darba grupas

Likvidēt nolemts 2011.gadā izveidoto vadības grupu par zemās grīdas tramvaju ieviešanu Rīgā un 2013.gadā izveidoto Dienvidu tilta būvniecības projekta vadības grupu.

Palielinātas akcīzes likmes – akcīzes nodokļa ieņēmumi auguši par 8,1%

Akcīzes nodokļa ieņēmumi 2019.gada pirmajos sešos mēnešos ir 521 miljons eiro, kas ir par 39 miljoniem eiro jeb 8,1% vairāk nekā 2018.gada attiecīgajā periodā.

Pēc Helmaņa aizturēšanas iemeslu noskaidrošanas Gerhards vērtēs, vai paturēt viņu par padomnieku

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards pēc iepazīšanās ar Ogres novada domes priekšsēdētāja Egila Helmaņa aizturēšanas iemesliem vērtēs, vai viņu paturēt par padomnieku.

Jaunākie komentāri


-->