bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 20.01.2020 | Vārda dienas: Aļģirds, Aļģis, Oļģerts, Orests
LithuaniaLietuva

Nausēda sola «ķerties vērsim pie ragiem» cīņā ar nabadzību Lietuvā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lins Jegelevičs, speciāli BNN

Lietuvas jaunievēlētais prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nauseda) daudz runājis par sociālās atstumtības un ienākumu nevienlīdzības jautājumu Lietuvā. Turklāt vairāk nekā viņa priekšteči. Taču, vai ekonomists Nausēda spēs izjaukt plaisu starp bagātiem un nabagiem? Vai viņš spēs atrast kopsaucēju valdošajā koalīcijā? BNN aptaujājis vairākus lietuviešu analītiķus, kuri šobrīd seko ik vienam jaunās valsts galvas solim.

Darba devēju pārstāvis slavē prezidenta pieeju

Aizvadītajā trešdienā, 12.jūnijā, Nausēda atkārtoti uzsvēris nabadzības radītos riskus: «Sociālās atstumtības jautājums kļūst par valsts integritātes vai sociālā miera jautājumu. Ja mēs neko nedarīsim šajā jomā, mēs ne tikai zaudēsim cilvēkus emigrācijai, bet arī sarežģīsim sociālo klimatu.»

Intervijā BNN Lietuvas Darba devēju konfederācijas direktors Dans Arlausks (Danas Arlauskas) atzīmējis, ka jaunievēlētā prezidenta uzsvars uz akūtām sociālām problēmām, kā, piemēram, sociālā atstumtība un ienākumu nevienlīdzība, ir «ļoti pamatots».

«Tas rada ārkārtīgi lielus izaicinājumus mums, darba devējiem. Mēs novērojam nepārtrauktu sabiedrības marginalizāciju, kur daži var atļauties pārticību, bet citi dzīvo «no rokas mutē». Tas veicina populisma rašanos un destabilizē valsts dzīvi,» uzsver Arlausks. «Tas, ko esam rosinājuši daudzu gadu garumā, ir atcelt birokrātiskus ierobežojumus, kas kropļo mazās uzņēmējdarbības izveidi. Mūsu publiskais sektors ir uzpūsts un bieži vien neefektīvs.»

Nausēda kontrasti ar priekšgājējiem

Lietuvas politikas analītiķis Ķēstutis Girņus (Kęstutis Girnius) BNN paudis novērojumu: «Šķiet, Nausēda patiesi saprot, ka šie neatrisinātie sociālie jautājumi var radīt lielas problēmas valstij un sabiedrībai. Nausēda jau šobrīd piedāvā konkrētus risinājumus, kas attiecas uz ienākumu nevienlīdzību. Viņš paudis, ka progresīvā nodokļa sistēma ir jāuzlabo un ka nepietiek ar jaunu vai esošo likmju palielināšanu. Viņa retorika šajā jautājumā ir kontrasts līdzšinējās prezidentes Daļas Grībauskaites (Dalia Grybauskaite) nostājai, prezidentei gan maz darot, gan maz runājot par sociālo problēmu,» uzskata Girņus.

Tāpat Nausēda esot brīdinājis valdību, ka tās plāns palielināt ar nodokļiem neapliekamo minimumu varētu strauji ierobežot sociālās politikas mērķu īstenošanu, tāpēc plānotais temps būs jāsamazina. «Var gadīties, ka mums būs jāizvēlas, vai īstenot mērķus attiecībā uz bērnu pabalstiem un citām sfērām vai pacelt neapliekamo minimumu. Nevis atcelt, bet samazināt šo kāpumu, vai arī atstāt nodokļu reformu tādos apstākļos, kāda tā ir, un atturēties no jebkādiem nozīmīgiem centieniem sociālās politikas virzienā,» sacījis jaunievēlētais prezidents.

Valdošās partijas cenšas iepriecināt prezidentu

Jautāts, vai Nausēda varētu rast dzirdīgas ausis valdošo partiju un valdības rindās, Girņus bildis, ka ikviens jaunievēlētais prezidents atrodas labā pozīcijā, lai rosinātu ko jaunu.

«Vien tāpēc, ka valdošās partijas vēlas iepriecināt jauno prezidentu, jo saprot – viņiem ir jāpakļaujas tautas gribai. Tādēļ valdība ierasti kooperējas nevis traucē jaunajam līderim. Svarīgi, ka valdošā Lietuvas Zemnieku un Zaļo savienība ir jau paudusi nostāju cīņai pret sociālo atstumtību un nabadzību,» pauž analītiķis.

Girņus ieskatā, apvienojot spēkus ar Nausēdu cīņai pret nabadzību, valdošo partiju reitingi varētu kāpt nākamā gada Seima vēlēšanu kampaņu maratonā, kurā atlikuši vien 16 mēneši.

Neredz konkrētus priekšlikumus 

Laikraksta Lietuvos rytas žurnālists Vītauts Bruveris (Vytautas Bruveris) BNN bilst: «Es neredzu konkrētus priekšlikumus – ko tieši varētu darīt, lai mazinātu nabadzību valstī. Nausēda vairāk ziņo, ka ir tāda situāciju, nevis piedāvā risinājumus. Tomēr ir arī par agru no viņa sagaidīt detalizētu plānu. Kad viņš tiks iecelts amatā un iecels savu komandu, Nausēda noteikti nāks klajā ar detaļām, kā risināt sociālos jautājumus.»

Līdzīgi kā Girņis arī Bruveris cer, ka valdošā koalīcija, kas, visticamāk, tuvāko nedēļu laikā paplašināsies, runās par prezidenta izvirzītajiem jautājumiem arī savā 2020.gada programmā.

«Esmu optimistisks, ka valdošās partijas un valdības attiecības ar Nausēdu būs labākas nekā ar Grībauskaiti», tā Bruveris.

Katrs prezidents ir spējīgs cīnīties ar nabadzību

Kauņas Vītauta Magnusa universitātes profesors Laurs Bielinis (Lauras Bielinis) vērš uzmanību uz to, ka Nausēda savas prezidentūras sākumā ne tikai izcēlis sociālos jautājumus, bet arī solīja to risināšanai izveidot darba grupu.

«Tas ir ļoti svarīgi. Katrs prezidents var darīt ļoti daudz, lai risinātu sociālos jautājumus, kas Lietuvā ir saasinājušies. Turklāt cilvēki prezidentu redz kā kādu, kuram rūp parastie cilvēki. Nausēda to noteikti saprot un noteikti darīs visu, kas viņa spēkos, lai neliktu cilvēkiem vilies,» Bielinis teica BNN.

Uz jautājumu, vai Nausēda sekmīgi var sastrādāties ar pašreizējo koalīciju, eksperta prāt, jaunievēlētais prezidents ir gatavs sastrādāties, bet situācija nav stabila, valdošajiem Zemniekiem un Zaļajiem pārciešot zaudējumus vēlēšanās. Turklāt koalīcijas paplašināšanās mēģinājumi nav devuši patiesus rezultātus.

«Ja koalīcija paliek pēc Nausēda inaugurācijas, sociālie jautājumi uz prezidenta darba galda būs jau no pirmās dienas. It sevišķi, ja viņš vēlas kvalificētu komandu, kas ar šiem jautājumiem strādātu. Koalīcija būs spiesta sastrādāties ar prezidenta kabinetu pie šīm problēmām. Turklāt darbs ar tiem pirms parlamenta vēlēšanām ir arī valdošās partijas interesēs,» atzīme Bielinis.

Eiroparlamentārietis: Skaidrība būs pēc inaugurācijas

Aizejošā Eiropas Parlamenta deputāts Petrs Auštrevičs (Petras Auštrevičius) arī pievērsis uzmanību Nausēda centieniem runāt par svarīgiem sociāliem jautājumiem.

«Esmu diezgan pārliecināts, ka viņš būs daudz aktīvāks šajā ziņā nekā viņa priekšgājēja Grībauskaite. Bet skaidrība par to, kā viņš to darīs, būs pēc inaugurācijas, – kā viņš veidos savu komandu un iezīmēs rīcībpolitiku,» teic Austrevičs.

Politiķis apšauba, ka Nausēda un valdošā koalīcija varēs vienoties par vairumu jautājumu.

«Mēs varētu sagaidīt lielāku tērēšanos pirms parlamenta vēlēšanām. Es domāju, valdošā partiju, visticamāk, vēlēsies iepriecināt vēlētājus, ceļot minimālo algu un pabalstus, bet Nausēdam kādā brīdī vajadzēs piebremzēt,» uzskata Austrevičs.

Zemnieki un Zaļie jūnija otrajā nedēļā apņēmušies celt bērna kopšanas pabalstus. Eiropas Komisija nesen paziņojusi, ka Lietuva ir viena no valstīm Eiropas Savienībā ar augstāko ienākumu nevienlīdzību.


Pievienot komentāru

Šajā sezonā varētu arī nepienākt īsta ziema

Kalendārā ziema šobrīd ir pusē, un atlikušajā ziemas daļā vēl ir iespējams kāds sala un sniega periods, bet pēc šī brīža prognozēm ilgstošāks periods ar stabiliem ziemas laikapstākļiem nav gaidāms.

Par ZZS un No sirds Latvijai nelikumīgu finansēšanu Krūmiņam un Raitumam piemēro naudassodus

Uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš un viņam pietuvinātais finanšu konsultants Jorens Raitums pagājušā gada nogalē piekrituši samaksāt turpat 100 000 eiro sodu par to, ka caur trešajām personām pirms vēlēšanām vāca naudu ZSS un partijai No sirds Latvijai.

Britu princis Harijs atkāpjas no karaļnama pienākumiem

Lielbritānijas princis Harijs ir paziņojis par savu un dzīvesbiedres Meganas atkāpšanos no karaļnama pienākumu pildīšanas, jo vēlējies turpmāk pienākumus veikt bez valsts finansējuma, taču tas izrādījies neiespējami.

Raidījums: Nemiro vēlas atbrīvoties no valsts sekretāra, kurš iebildis pret amata piešķiršanu Rebenokam

Īsi pirms būtiskām izmaiņām AS Latvenergo padomē un valdē amatu varētu zaudēt uzņēmuma pašreizējais pārraugs – Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Ēriks Eglītis, kurš iebildis pret amatu piešķiršanu Pāvelam Rebenokam.

Lībijas miera sarunās Berlīnē cenšas panākt ārvalstu neiejaušanos karā

Berlīnē aizvadīta Lībijas miera konference ar mērķi panākt mieru un ārvalstu militārās iejaukšanās izbeigšanu, lai nepieļautu gadiem ilgā kara vēršanos plašumā.

Degot dārza mājai, gājuši bojā divi cilvēki

Ugunsdzēsēji glābēji steidzās uz izsaukumu Rīgā, kur no attāluma meža pusē bija pamanītas liesmas. Ierodoties notikuma vietā, tika konstatēts, ka ar atklātu liesmu deg dārza māja pilnā 25 kvadrātmetru platībā.

Nacionāļi aicinās noteikt, ka priekšvēlēšanu aģitācija norit tikai valsts valodā

Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK koalīcijas Sadarbības sanāksmes sēdē aicinās izskatīt grozījumus Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā, kas noteiktu, ka priekšvēlēšanu aģitācija var būt tikai valsts valodā.

Gaidāmi mainīgi laikapstākļi, atsevišķās naktīs – neliels sals

Šajā nedēļā laikapstākļi būs mainīgi – mākoņi mīsies ar sauli, pa laikam gaidāmi nokrišņi un bieži pūtīs brāzmains vējš.

Nedēļa Lietuvā. Publicē iesaukuma sarakstus, policija meklē bērna nolaupītāju, cietumsods Krievijas spiegam paliek

Lietuvā aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi ziņas bija policijas rīcība iespējama bērna nolaupītāja atrašanai, obligātā dienesta jauniesaucamo saraksta publicēšana, septiņu gadu soda saglabāšana Krievijas spiegam un Baltkrievijas vēršanās ar lūgumu pēc naftas Lietuvā.

BNN nedēļas apkopojums: Lielā atlaišana LDz. KNAB «pakrata ar pirkstu» ZZS. Ķuzis atkāpjas

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Lielā atlaišana, Pakratīt ar pirkstu, Aiziešana, Reakcija, Dumpis, Graustu krīze, Pierobežas alkohols un Dzimstības pieaugums.

FKTK nosaka izņēmumus, kuros bankas drīkst apkalpot sankcionēto Lembergu

FKTK noteikusi gadījumus, kuros Latvijas finanšu tirgus dalībnieki drīkst apkalpot ASV sankcijām pakļauto Aivaru Lembergu un trīs ar viņu saistītās organizācijas.

Ministru prezidents ekonomikas ministram uzdod rast risinājumus dzīvojamā fonda jautājumā

«Gadiem nerisinātais novecojušā dzīvojamā fonda un nepietiekamo dzīvojamo platību jautājums skar lielu daļu mūsu sabiedrības. Tas kavē iedzīvotāju dzīves kvalitātes, sadzīves apstākļu uzlabošanos un ir steidzami jālabo.»

Martins Dukurs izcīna uzvaru Pasaules kausa piektajā posmā

Labākais Latvijas skeletonists Martins Dukurs piektdien, 17.janvārī, Austrijā izcīnījis uzvaru Pasaules kausa piektā posma sacensībās, Īglsas trasē izcīnot jau desmito panākumu pēc kārtas.

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasa no Irānas kompensācijas upuru tuviniekiem

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasījušas Irānai uzņemties pilnu atbildību par tās notriekšanu un izmaksāt kompensācijas upuru tuviniekiem.

Atlaistajiem LDz darbiniekiem sola piemeklēt piemērotākās vakances

NVA atlaistajiem VAS Latvijas dzelzceļš darbiniekiem piedāvās viņiem piemērotākās vakances, nepieciešamības gadījumā dodot iespēju arī pārkvalifikācijas, paaugstināt kvalifikāciju vai apgūt jaunu profesiju.

Pērn Pasažieru vilciens pārvadājis par 2% vairāk pasažieru

Aizvadītajā gadā AS Pasažieru vilciens kopumā pārvadājis 18,5 miljonus pasažieru, kas ir par 2,05% vairāk nekā 2018.gadā, informē uzņēmumā.

Ukrainas premjerministrs iesniedz atlūgumu pēc balss ieraksta nopludināšanas

Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks ir iesniedzis atlūgumu no amata pēc tam, kad viņš ticis saistīts ar atklātībā nonākušu audio ierakstu, kur kāds vīrietis dzirdams kritizējam Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un viņa zināšanas ekonomikā.

Latvijā decembrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Augstāka inflācija pagājušajā mēnesī bijusi Ungārijā, Rumānijā, Slovākijā un Čehijā, Bulgārijā, Polijā, Nīderlandē un Lietuvā. Pēc Latvijas seko Slovēnija, Austrija, Luksemburga un Igaunija, Zviedrija, Francija un Vācija.

Igaunijā imigrācija turpina veidot iedzīvotāju skaita pieaugumu

Igaunijā pērn reģistrēts iedzīvotāju skaita pieaugums piekto gadu pēc kārtas un ir skaidrojams ar imigrāciju, liecina Igaunijas Statistikas pārvaldes dati par 2019.gadu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos gaida vairāk nekā 35 000 dalībnieku

Svētku dalībnieku vidū būs gan Latvijas skolu, gan profesionālās izglītības iestāžu, gan mūzikas skolu audzēkņi, latviešu diasporas pārstāvji, kā arī bērni ar īpašām vajadzībām.

BNN pēta | Raunas ielas īpašumi: Klusais vietnieks ar «slepeno maku» Lemberga interesēs

Aizdomas, ka sankcionētais Aivars Lembergs «pārdevis» nekustamo īpašumu Raunas ielā 27, Rīgā, savai māsai «izskata pēc» vien. Tas varētu būt darīts, lai izvairītos no mantas konfiskācijas notiesājoša sprieduma gadījumā vai no iespējamā aresta uzlikšanas tai.

Dzēsts jau pirmais kūlas ugunsgrēks šajā gadā

Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad pirmais kūlas ugunsgrēks reģistrēts vairāk nekā mēnesi agrāk – 2019.gadā pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts 21.februārī Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā.

Austrālijā lietus palīdz apdzēst daļu ugunsgrēku

Austrālijas austrumus, kas cietuši apjomīgos un ilgos mežu ugunsgrēkos, ir sasnieguši lietus mākoņi. Ugunsdzēsēji pauduši cerību, ka lietus palīdzēs ierobežot liesmu izplatību.

Bordāns redz labus potenciālos AT priekšsēdētāja un ģenerālprokurora pēctečus

Redzu cilvēkus, kuri varētu godam mainīt Ģenerālprokuratūras un Augstākās tiesas darbības standartus, vaicāts, vai redz potenciālus kandidātus šo iestāžu vadībai.

Kariņš apstiprina naftas piegāžu iespēju Baltkrievijai caur Latviju

Pēc sarunas ar Lukašenko Kariņš žurnālistiem norādījis, ka abpusējo ekonomisko attiecību attīstīšanā pats loģiskākais ir pievērsties transportam un loģistikai, jo šajās nozarēs starp abām valstīm jau pastāv attiecības.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!