bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 25.06.2019 | Vārda dienas: Maiga, Milija
LithuaniaLietuva

Nausēda sola «ķerties vērsim pie ragiem» cīņā ar nabadzību Lietuvā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lins Jegelevičs, speciāli BNN

Lietuvas jaunievēlētais prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nauseda) daudz runājis par sociālās atstumtības un ienākumu nevienlīdzības jautājumu Lietuvā. Turklāt vairāk nekā viņa priekšteči. Taču, vai ekonomists Nausēda spēs izjaukt plaisu starp bagātiem un nabagiem? Vai viņš spēs atrast kopsaucēju valdošajā koalīcijā? BNN aptaujājis vairākus lietuviešu analītiķus, kuri šobrīd seko ik vienam jaunās valsts galvas solim.

Darba devēju pārstāvis slavē prezidenta pieeju

Aizvadītajā trešdienā, 12.jūnijā, Nausēda atkārtoti uzsvēris nabadzības radītos riskus: «Sociālās atstumtības jautājums kļūst par valsts integritātes vai sociālā miera jautājumu. Ja mēs neko nedarīsim šajā jomā, mēs ne tikai zaudēsim cilvēkus emigrācijai, bet arī sarežģīsim sociālo klimatu.»

Intervijā BNN Lietuvas Darba devēju konfederācijas direktors Dans Arlausks (Danas Arlauskas) atzīmējis, ka jaunievēlētā prezidenta uzsvars uz akūtām sociālām problēmām, kā, piemēram, sociālā atstumtība un ienākumu nevienlīdzība, ir «ļoti pamatots».

«Tas rada ārkārtīgi lielus izaicinājumus mums, darba devējiem. Mēs novērojam nepārtrauktu sabiedrības marginalizāciju, kur daži var atļauties pārticību, bet citi dzīvo «no rokas mutē». Tas veicina populisma rašanos un destabilizē valsts dzīvi,» uzsver Arlausks. «Tas, ko esam rosinājuši daudzu gadu garumā, ir atcelt birokrātiskus ierobežojumus, kas kropļo mazās uzņēmējdarbības izveidi. Mūsu publiskais sektors ir uzpūsts un bieži vien neefektīvs.»

Nausēda kontrasti ar priekšgājējiem

Lietuvas politikas analītiķis Ķēstutis Girņus (Kęstutis Girnius) BNN paudis novērojumu: «Šķiet, Nausēda patiesi saprot, ka šie neatrisinātie sociālie jautājumi var radīt lielas problēmas valstij un sabiedrībai. Nausēda jau šobrīd piedāvā konkrētus risinājumus, kas attiecas uz ienākumu nevienlīdzību. Viņš paudis, ka progresīvā nodokļa sistēma ir jāuzlabo un ka nepietiek ar jaunu vai esošo likmju palielināšanu. Viņa retorika šajā jautājumā ir kontrasts līdzšinējās prezidentes Daļas Grībauskaites (Dalia Grybauskaite) nostājai, prezidentei gan maz darot, gan maz runājot par sociālo problēmu,» uzskata Girņus.

Tāpat Nausēda esot brīdinājis valdību, ka tās plāns palielināt ar nodokļiem neapliekamo minimumu varētu strauji ierobežot sociālās politikas mērķu īstenošanu, tāpēc plānotais temps būs jāsamazina. «Var gadīties, ka mums būs jāizvēlas, vai īstenot mērķus attiecībā uz bērnu pabalstiem un citām sfērām vai pacelt neapliekamo minimumu. Nevis atcelt, bet samazināt šo kāpumu, vai arī atstāt nodokļu reformu tādos apstākļos, kāda tā ir, un atturēties no jebkādiem nozīmīgiem centieniem sociālās politikas virzienā,» sacījis jaunievēlētais prezidents.

Valdošās partijas cenšas iepriecināt prezidentu

Jautāts, vai Nausēda varētu rast dzirdīgas ausis valdošo partiju un valdības rindās, Girņus bildis, ka ikviens jaunievēlētais prezidents atrodas labā pozīcijā, lai rosinātu ko jaunu.

«Vien tāpēc, ka valdošās partijas vēlas iepriecināt jauno prezidentu, jo saprot – viņiem ir jāpakļaujas tautas gribai. Tādēļ valdība ierasti kooperējas nevis traucē jaunajam līderim. Svarīgi, ka valdošā Lietuvas Zemnieku un Zaļo savienība ir jau paudusi nostāju cīņai pret sociālo atstumtību un nabadzību,» pauž analītiķis.

Girņus ieskatā, apvienojot spēkus ar Nausēdu cīņai pret nabadzību, valdošo partiju reitingi varētu kāpt nākamā gada Seima vēlēšanu kampaņu maratonā, kurā atlikuši vien 16 mēneši.

Neredz konkrētus priekšlikumus 

Laikraksta Lietuvos rytas žurnālists Vītauts Bruveris (Vytautas Bruveris) BNN bilst: «Es neredzu konkrētus priekšlikumus – ko tieši varētu darīt, lai mazinātu nabadzību valstī. Nausēda vairāk ziņo, ka ir tāda situāciju, nevis piedāvā risinājumus. Tomēr ir arī par agru no viņa sagaidīt detalizētu plānu. Kad viņš tiks iecelts amatā un iecels savu komandu, Nausēda noteikti nāks klajā ar detaļām, kā risināt sociālos jautājumus.»

Līdzīgi kā Girņis arī Bruveris cer, ka valdošā koalīcija, kas, visticamāk, tuvāko nedēļu laikā paplašināsies, runās par prezidenta izvirzītajiem jautājumiem arī savā 2020.gada programmā.

«Esmu optimistisks, ka valdošās partijas un valdības attiecības ar Nausēdu būs labākas nekā ar Grībauskaiti», tā Bruveris.

Katrs prezidents ir spējīgs cīnīties ar nabadzību

Kauņas Vītauta Magnusa universitātes profesors Laurs Bielinis (Lauras Bielinis) vērš uzmanību uz to, ka Nausēda savas prezidentūras sākumā ne tikai izcēlis sociālos jautājumus, bet arī solīja to risināšanai izveidot darba grupu.

«Tas ir ļoti svarīgi. Katrs prezidents var darīt ļoti daudz, lai risinātu sociālos jautājumus, kas Lietuvā ir saasinājušies. Turklāt cilvēki prezidentu redz kā kādu, kuram rūp parastie cilvēki. Nausēda to noteikti saprot un noteikti darīs visu, kas viņa spēkos, lai neliktu cilvēkiem vilies,» Bielinis teica BNN.

Uz jautājumu, vai Nausēda sekmīgi var sastrādāties ar pašreizējo koalīciju, eksperta prāt, jaunievēlētais prezidents ir gatavs sastrādāties, bet situācija nav stabila, valdošajiem Zemniekiem un Zaļajiem pārciešot zaudējumus vēlēšanās. Turklāt koalīcijas paplašināšanās mēģinājumi nav devuši patiesus rezultātus.

«Ja koalīcija paliek pēc Nausēda inaugurācijas, sociālie jautājumi uz prezidenta darba galda būs jau no pirmās dienas. It sevišķi, ja viņš vēlas kvalificētu komandu, kas ar šiem jautājumiem strādātu. Koalīcija būs spiesta sastrādāties ar prezidenta kabinetu pie šīm problēmām. Turklāt darbs ar tiem pirms parlamenta vēlēšanām ir arī valdošās partijas interesēs,» atzīme Bielinis.

Eiroparlamentārietis: Skaidrība būs pēc inaugurācijas

Aizejošā Eiropas Parlamenta deputāts Petrs Auštrevičs (Petras Auštrevičius) arī pievērsis uzmanību Nausēda centieniem runāt par svarīgiem sociāliem jautājumiem.

«Esmu diezgan pārliecināts, ka viņš būs daudz aktīvāks šajā ziņā nekā viņa priekšgājēja Grībauskaite. Bet skaidrība par to, kā viņš to darīs, būs pēc inaugurācijas, – kā viņš veidos savu komandu un iezīmēs rīcībpolitiku,» teic Austrevičs.

Politiķis apšauba, ka Nausēda un valdošā koalīcija varēs vienoties par vairumu jautājumu.

«Mēs varētu sagaidīt lielāku tērēšanos pirms parlamenta vēlēšanām. Es domāju, valdošā partiju, visticamāk, vēlēsies iepriecināt vēlētājus, ceļot minimālo algu un pabalstus, bet Nausēdam kādā brīdī vajadzēs piebremzēt,» uzskata Austrevičs.

Zemnieki un Zaļie jūnija otrajā nedēļā apņēmušies celt bērna kopšanas pabalstus. Eiropas Komisija nesen paziņojusi, ka Lietuva ir viena no valstīm Eiropas Savienībā ar augstāko ienākumu nevienlīdzību.


Pievienot komentāru

Kaljulaida Uzvaras dienā: Aizsardzība sākas ar katru iedzīvotāju atsevišķi

Atzīmējot Igaunijas Uzvaras dienu, Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida ir uzsvērusi katra iedzīvotāja lomu valsts drošībā, kaut arī dabas kataklizmas šobrīd Igaunijā esot vairāk iespējamas nekā karadarbības izcelšanās.

LU pētnieki: Trešdaļa Latvijas valstspiederīgo tuvāko piecu gadu laikā plāno pieteikties Lielbritānijas pilsonībai

Trešdaļa Lielbritānijā dzīvojošo Latvijas valstspiederīgo tuvāko piecu gadu laikā plāno pieteikties Lielbritānijas pilsonībai, liecina LU Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieku veiktā aptauja.

Kariņš gaida Nemiro skaidrojumu par Latvenergo padomes atsaukšanu

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš līdz nedēļas beigām gaidīs ekonomikas ministra Ralfa Nemiro skaidrojumu par AS Latvenergo padomes atsaukšanu un pagaidu padomes iecelšanu, liecina premjera izdotā rezolūcija.

Pētījums: Latvijas iedzīvotājiem mājoklis ir svarīgākais īpašums

Vairums Latvijas iedzīvotāju savu mājokli uzskata par svarīgāko tiem piederošo īpašumu, taču gandrīz katrs ceturtais nedara neko, lai to pasargātu pret zādzībām.

Latvijai trešais augstākais izaugsmes temps Eiropas inovāciju reitingā

Latvijā vērojama trešā augstākā izaugsme Eiropas Savienībā, sniegumam reitingā pieaugot par 17,7 procentpunktiem, liecina Eiropas inovāciju rezultātu un Reģionālās inovācijas rezultātu pārskati.

VNĪ: Okupācijas muzeja jaunās daļas būvniecība apsteidz grafiku

Okupācijas muzeja jaunās daļas būvdarbi apsteidz grafiku, informē VAS Valsts nekustamie īpašumi pārstāvji.

Viņķele: Slimnīcu padomes nebūs politiķu izklaides vietas

«Šīs padomes nebūs politiķu izklaides vietas, bet profesionāli atlasīti cilvēki ar saprašanu gan ārstniecībā, gan uzņēmumu vadībā,» tā par padomju izveidi Latvijas lielajām slimnīcām LTV raidījumā Rīta Panorāma teica veselības ministre Ilze Viņķele.

ASV ievieš jaunas sankcijas pret Irānu un tās augstāko vadītāju

Saasinoties saspīlējumam starp Irānu un Amerikas Savienotajām Valstīm, Vašingtona ir paziņojusi par jaunu sankciju ieviešanu pret Teherānu, mēģinot iegrožot to ārvalstu finanšu resursu pieejamību, kas ir Irānas augstākā vadītāja un Irānas Revolucionārās gvardes rīcībā.

Līgo svētku brīvdienās ugunsgrēkā cieta viens cilvēks, bet ūdenstilpēs noslīka četri

Svētku brīvdienās, laika posmā no 22.jūnija plkst. 6.30 līdz 25.jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 277 izsaukumus.

Liepājas lidostā iecerēts par diviem miljoniem būvēt jaunu pasažieru termināli

Liepājas lidostā iecerēts būvēt jaunu pasažieru termināli, kas varētu izmaksāt apmēram divus miljonus eiro, norāda Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes Biznesa attīstības daļas vadītājs Gints Ginters.

Kazahstānā evakuē pilsētu pēc sprādzieniem munīcijas noliktavā

Kazahstānā sākta veselas pilsētas evakuācija pēc tam, kad valstī aizdegusies armijas munīcijas noliktava, izraisot virkni spēcīgi sprādzienu.

Latvijā vairāk nekā 60 valsts ceļu posmos ir būvdarbi; daudzviet uzstādīti luksofori

Garākais remontposms patlaban ir abpus Pāvilostai no Labraga līdz Vērgalei, darbi notiek arī uz pievedceļa Pāvilostai.

Nedēļas sākumā gaidāmi +28 grādi, pēc tam – lietus un +20

Nedēļas pirmajā pusē dienās gaiss vēl vietām iesils līdz +28 grādiem, bet jau nedēļas otrajā pusē daudzviet Latvijas teritorijā ir gaidāms lietus.

Siguldā nenorisināsies daļa no 2026.gada Ziemas olimpiskajām spēlēm

2026.gada Ziemas olimpiskās spēles norisināsies Itālijas pilsētās Milānā un Kortīnā d'Ampeco, kas tādējādi cīņā par Olimpiādes rīkošanas tiesību iegūšanu pārspēja Stokholmas-Ores pieteikumu no Zviedrijas.

«Ministru apetīte ir pārāk liela.» Kariņš nav gatavs palielināt budžeta deficītu

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš nav gatavs palielināt deficītu, lai apmierinātu ministriju budžeta pieprasījumus.

NVD: Kur saņemt medicīnisko palīdzību svētku laikā

Pirms gaidāmajām Līgo svētku brīvdienām, no 22. līdz 24.jūnijam Nacionālais veselības dienests iedzīvotājiem atgādina par medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām.

Nedēļa Lietuvā: Koalīcijas sarunu finišs. Vienoti kritēriji uzņemšanai universitātēs. Pēdējais veto

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā četras parlamenta partijas pabeidza sarunas koalīcijas veidošanai, divi vīrieši notiesāti par spiegošanu Krievijas labā. Tāpat Lietuva uzrādīja spīdošus rādītājus par mirstības samazinājumu satiksmes negadījumos.

BNN nedēļas apkopojums: Turlā krišana. Alkohola kara turpinājums. Atlaistā Latvenergo padome

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas, Paziņojums, Cīņa, Pārdomas, Amats, Izaugsme, Uzticība, Vēlmes.

Mēra krēslu zaudējusi Gods kalpot Rīgai cer savākt balsis jaunam kandidātam

Partijas Gods kalpot Rīgai valde par Rīgas mēra amata kandidātu plāno lemt nākamnedēļ, 27.jūnijā, stāsta partijas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks.

Eurostat: Latvija un Lietuva starp līderēm nerezidentu īpatsvarā valsts parādā

Nerezidenti pērn Latvijai ir aizdevuši 74% no kopējā valsts parāda apmēra, kas ir otrs lielākais nerezidentu īpatsvars Eiropas Savienības dalībvalstu parādu struktūrā.

Kamēr Lietuvā skandāls par dzelzceļa darījumiem ar bijušā VDK aģenta sievas uzņēmumu, LDz slavē tā reputāciju

Kamēr Lietuvā valsts akciju sabiedrības darījumi ar cilvēkiem, kuru sakari varētu sniegties līdz par Krievijas prezidentam, izraisījuši skandālu, Latvijā rīkojas kūtri, bet LDz pat slavē darījumu partnera reputāciju.

EM: Muitas nodoklis Krievijas elektrībai sadārdzinātu elektroenerģiju Baltijā

Nodokļa ieviešana Krievijas enerģijai varētu sadārdzināt elektroenerģijas cenas, tomēr jārisina situācija, ka Baltijas elektroenerģijas ražotāji nav vienlīdzīgā situācijā ar Krievijas un Baltkrievijas ražotājiem, tā ministrija.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā maijā samazinājās par 0,6%

Salīdzinot ar aprīli, 2019.gada maijā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Premjers cer, ka Dombrovskis arī turpmāk ieņems vadošu amatu EK

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš cer, ka esošais Eiropas Komisijas viceprezidents eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis arī jaunajā EK sastāvā varētu ieņemt kādu no vadošajiem amatiem.

Maršruts Līgo svētkiem: No gadatirgiem līdz dančiem un dziesmām

BNN piedāvā ielūkoties dažos no pasākumiem, kurus varat apmeklēt, līgojot Rīgā, Jelgavā, Valmierā, Liepājā vai Daugavpilī.