bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 26.02.2020 | Vārda dienas: Aurēlija, Evelīna, Mētra
LithuaniaLietuva

Nausēdas prezidentūras pirmās 100 dienas: Ne kļūdu, ne uzlabojumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM

Gitans Nausēda

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Oktobra vidū aprit 100 dienas, kopš Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) stājies amatā. Gan viņa atbalstītāji, gan kritiski analītiķi piekrīt – prezidentam kāja līdz šim nav paslīdējusi, tomēr būtiski uzlabojumi arī nav redzami.

Krietni pieejamāks par priekšteci

Kauņas Magnusa universitātes profesors Laurs Bielins (Lauras Bielinis) atzīst, ka sniegt vērtējumu par Nausēdas pirmajām 100 dienām nav tas vieglākais darbs.

«Kas man noteikti patīk jaunajā prezidentā, ir tas, ka no komunikācijas viedokļa viņš ir ļoti pieejams un runā ar ikvienu. Tas nebija raksturīgs viņa priekštecei (Daļai Grībauskaitei (Dalia Grybauskaitė) – L.J.), kura bija diezgan izvēlīga par to, ar ko runāt,» Bielins komentēja BNN. Viņš arī nevarēja nosaukt kļūdas, ko Nausēda līdz šim būtu pieļāvis.

«Šķiet, ka Nausēda grib satuvināties ar visiem, pirms viņš kļūst asāks, it īpaši pirms jaunā budžeta apspriešanas,» pieļauj Bielins, norādot, ka Nausēda pagaidām nav sabojājis attiecības ar Seimu un valdību, lai gan daži no šajā jautājumā no prezidenta gaidījuši stingrāku nostāju.

Vājuma pazīmes?

Laikraksta Lietuvos Rytas žurnālists Vitauts Brūveris (Vytautas Bruveris) Nausēdu pagaidām vērtē kā paredzamu.

«Pāreja bija mierīga, un viņš izvairījās no jebkādiem starpgadījumiem, naidīguma un konfliktiem,» BNN komentēja Brūveris. Žurnālists arī uzsver, ka Nausēdas prezidentūra pierāda to, par ko viņš brīdināja vēlēšanu laikā – tik tālu Nausēda šķiet vājš.

«Ja tuvāko mēnešu laikā nekas nemainīsies, mēs pieredzēsim vienu no līdz šim vājākajiem Lietuvas prezidentiem. Šādi viņa prezidentūra var būt vēl vājāka nekā Valda Adamkus (Valdas Adamkus) otrais termiņš, ko iezīmēja darbības trūkums un nespēja realizēt pārmaiņas,» vērtē Brūveris.

«Pirmās simts dienas šo pārliecību tikai stiprinājušas. Tāpat kā viņa priekšgājēja Grībauskaite, viņš palika pie tām pašām amatpersonām, kas bijušas jau no sākta gala. Paskatieties, valdībā, tiesu sistēmā un likumsargos nav veiktas nekādas nopietnas izmaiņas!» uzsver Brūveris.

Prezidentam labpatīk vienmērīga kuģošana

Pēc Brūvera domām, Nausēda laidis garām lielisku iespēju parādīt spēcīgu raksturu un apņēmību ieviest pārmaiņas. Pat nelielas izmaiņas valdības sastāvā to būtu ļāvušas pierādīt, tomēr jaunais prezidents no tā atturējies, dodot priekšroku stabilitātei.

«No vienas puses, šāda konformitāte ir saprotama, jo jebkādas nopietnas izmaiņas valdības sastāvā varētu novest pie haosa un trača pirms parlamenta vēlēšanām nākamā gada rudenī. Bet, no otras puses, tas norāda uz apņēmības trūkumu pievērsties vairākiem jautājumiem,» uzskata Brūveris.

Pēc Brūvera domām, iespējams, līdz šim skaļākais Nausēdas izteikums bijis mudinājums veidot labklājības valsti. Tomēr žurnālists to uzskata par vairāk deklaratīvu paziņojumu bez skaidra plāna.

Brūveris atzīst, ka starptautiskajā arēnā viņu pārsteiguši Nausēdas centieni «atkausēt» Lietuvas attiecības ar Baltkrieviju, kuru pats prezidents nosaucis par Krievijas diktatūras sabiedroto.

«Jebkāds flirts ar jebkādu autokrātiju ir bīstams,» komentē Brūveris.

«Viņa stāstījums, ka Lietuvai vajag palīdzēt Baltkrievijai, lai tā pašreizējos apstākļos paliek, cik vien iespējams, neatkarīgas no Krievijas, man izklausās naivi un bīstami. Jebkāds flirts ar jebkādu autokrātiju ir bīstams,» pārliecināts žurnālists.

Prezidenta flirts ar galēji labējiem

Brūveris uzskata, ka Nausēdas vājumu pierādījis arī tas, ka prezidents nav ieņēmis skaidru un stingru nostāju jautājumā par Lietuvas armijas virsnieka Jonu Noreiku (Jonas Noreika), zināma arī kā Ģenerāļa Vētras, memoriālās plāksnes noņemšanu Viļņā.

«Tā vietā, lai šajā veidojumā izveidotu politiku, tā vietā, lai pateiktu, vai šajā jautājumā gala vārds ir valstij vai pašvaldībai, Nausēda iesaistījās asā vārdu apmaiņā ar Viļņas mēru Remigiju Šimašu (Remigijus Šimašius) un flirtēja ar galēji labējo ekstrēmistu grupām,» komentē Lietuvos Rytas žurnālists.

Šimašus teica, ka lēmums par plāksnes noņemšanu pieņemts, ņemot vērā, ka attieksme pret piemiņas zīmēm, kas saistītas ar totalitāriem režīmiem, ir vienāda, vai tās būtu padomju režīma statujas uz Zaļā tilta vai Noreikas plāksne.

Lasiet arī: Nausēda pauž nožēlu par Latvijas lēmumu pirkt Astravjecas AES elektroenerģiju

Lietuvas ebreju kopiena Noreikas plāksnes noņemšanu pieprasīja gadiem ilgi, jo Lietuvas armijas virsnieks bija palīdzēja realizēt pret ebrejiem vērstās represijas nacistu okupācijas laikā. Viņam veltīto piemiņas plāksni šī gada aprīlī ar sašķaidīja Staņislovs Tomas (Stanislovas Tomas), kurš bez panākumiem kandidēja Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Vēlāk to atjaunoja un novietoja atpakaļ, bet pašvaldība solīja šo jautājumu pārrunāt ar vēsturniekiem.

«Starptautiski Lietuva saņēma sitienu – visas ārzemju vēstniecības, it sevišķi Izraēlas, ļoti uzmanīgi vēroja notiekošo,» teic Brūveris. «Tajā vismaz daļēji vainojams Nausēda.»

Ne kļūdu, ne panākumu

Tirgus izpētes un sabiedrības aptauju kompānijas Vilmorus vadītājs Vlads Gaidīs (Vladas Gaidys) BNN norāda, ka pašlaik Nausēda bauda 65% atbalstu, kas līdzinās Adamkus atbalstam viņa pirmajā prezidentūras termiņā. Tomēr Grībauskaites atbalsts viņas prezidentūras pirmajās 100 dienās bija 90%. Prezidentu Rolandu Paksu (Rolandas Paksas) šajā laikā atbalstīja 50% sabiedrības.

Arvīds Juozaitis (Arvydas Juozaitis), kurš arī piedalījās prezidenta vēlēšanās šogad, BNN pauda viedokli, ka, viņaprāt, Nausēda nav kļūdies, taču neko nav arī uzlabojis.

«Savas prezidentūras pirmajās simts dienās viņš darbojās kā labs sabalansējošais spēks, izvairoties no kašķiem un veltīgas politizēšanas,» spriež Juozaitis.

«Tomēr esmu vīlies, ka viņš pat nepārmeta Skandināvijas bankām pēc tam, kad Swedbank un SEB izlēma savās filiālēs, sākot ar šī gada decembri, pārtraukt skaidras naudas operācijas ar ārzemju valutām,» atzīst Juozaitis. «Turklāt esmu apbēdināts, ka Nausēda neatbalstīja ideju paaugstināt nodokļus bankām, lai iegūtu vairāk naudas valsts sociālajām vajadzībām.»

Atslēgvārdi: Lietuvas prezidents Nausēda


Pievienot komentāru

  1. Chernobyl it is teica:

    Tikai viens sakāmais: “Not great, not terrible.”

EK: Jaunā koronavīrusa dēļ var tikt koriģēta Latvijas ekonomikas izaugsmes prognoze

Trešdien, 26.februārī, publicētajā EK ziņojumā par Latviju norādīts, ka Latvijas iekšzemes kopprodukta pieaugums 2020.gadā varētu būt 2,3% apmērā, bet 2021.gadā – 2,4% apmērā.

Ukraina ievieš Krimas okupācijas pretošanās dienu; Kremlis neizpratnē

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pavēstījis, ka turpmāk 26.februārī valstī tiks atzīmēta Krimas okupācijas pretošanās diena, ziņo Ukrainas nacionālā ziņu aģentūra Ukrinform.

Saskaņas līderis Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās būs krievu skolu aizstāvis Čekušins

Pirms starta 13.Saeimas vēlēšanās kopā ar Saskaņu Čekušins aktīvi darbojies kopā ar citiem krievu skolu aizstāvjiem, tostarp Latvijas Krievu savienību.

Līdakam piedāvā turpināt strādāt Rīgas zoodārzā; piedāvājumu pieņemt nesteidz

Rīgas zoodārza kapitāldaļu turētājs Radzevičs piedāvājis Ingmāram Līdakam turpināt darbu iestādē sabiedrības izglītošanas jomā, taču Līdaka piedāvājumu pieņemt nesteidz, jo neesot skaidrības par jaunās zoodārza vadības plāniem.

Baltkrievija par piesārņotu naftu no Krievijas plāno saņemt 56 milj. eiro

Baltkrievija, kurai Krievija pērn piegādāja pusmiljonu tonnu nekvalitatīvas naftas, pēc ilgām sarunām ar Maskavu gaida kompensāciju 56 miljonu eiro vērtībā, ziņo Baltkrievijas valsts ziņu aģentūra BelTA.

Igaunijas Rail Baltica uzņēmuma jaunais vadītājs koncentrēsies uz termiņu izpildi

Igaunijas valsts uzņēmumā Rail Baltic Estonia priekšsēdētāja amatā stāsies Tenu Grīnbergs, kurš sola koncentrēties uz būvdarbu grafika izpildi un tālāka finansējuma saglabāšanu, ziņo ERR.

FM: Nākamajā ES plānošanas periodā uzsvars uz klimatam draudzīgas ekonomikas transformāciju

«Nepieciešamība pāriet uz videi un klimatam draudzīgāku ekonomiku ir nenovēršama. Jo ātrāk tiks mainīta attieksme, ka klimata pārmaiņu mazināšanas mērķi ir drauds mūsu attīstībai, jo konkurētspējīgāki mēs būsim nākotnē.»

SIFFA direktors: Latvijā otrais zemākais vēža ārstēšanas finansējums Eiropā

Latvijas kompensācijas sistēmu papildinājušas tikai divas jaunās zāles – medikaments aknu vēža un zāles metastātiskas melanomas ārstēšanai.

Igaunijā koronavīrusa analīzes veiktas četrām personām; rezultāti negatīvi

Igaunijā līdz šim jaunā koronavīrusa analīzes veiktas četriem cilvēkiem, un visas bijušas negatīvas, tā Igaunijas Veselības pārvaldes informāciju citē raidorganizācija ERR.

Latvijā samazinās lidojumu kavējuma laiks

Latvijā 2019.gadā kopējais kavējums gaisa satiksmes plūsmas vadībā bija 2 626 minūtes, kas ir par 83,8% mazāk nekā 2018.gadā, kas saistīts ar racionālāku gaisa telpas izmantošanu.

Kariņš mudina Bordānu izpildīt savus «mājasdarbus», pirms kritizēt citus ministrus

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš mudina Jaunās konservatīvās partijas līderi, tieslietu ministru Jāni Bordānu izpildīt savus «mājasdarbus», pirms kritizēt citus ministrus.

Maskava noraida Sīrijas pamieru ar opozīciju; karadarbība pastiprinās

Karadarbībai Sīrijā starp valdības-Krievijas spēkiem un opozīcijas grupējumiem prasot arvien jaunus civiliedzīvotāju upurus, Krievija ir noraidījusi pamiera iespēju, jo uzskata pretiniekus par teroristiem, kuriem nevēlas piekāpties ne Maskava, ne Damaska, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Valdība lauksaimniekiem piešķir 8,7 miljonus eiro konkurētspējas nodrošināšanai

Valdība akceptē 8,72 miljonu eiro atbalsta finansējuma piešķiršanu lauksaimniekiem.

Vācijā pieaug karnevāla uzbrukumā cietušo skaits

Vācu policija, kura izmeklē automašīnas ietriekšanos cilvēku pūlī karnevāla gājiena laikā, ir pavēstījusi, ka uzbrukumā cietuši 52 cilvēki. No tiem 35 cietušie joprojām ir slimnīcā, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Ministru domām daloties, pagaidām neatbalsta priekšlikumu par alkohola tirdzniecību internetā

Ministru domām daloties, valdība lēma pagaidām nevirzīt izskatīšanai Saeimā grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz atļaut Latvijā tirgot alkoholiskos dzērienus ar interneta starpniecību.

Kariņš: Latvijas dienesti ir gatavi nepieciešamības gadījumā neļaut jaunajam koronavīrusam izplatīties

Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar jauno koronavīrusu, tomēr atbildīgie dienesti ir gatavi nepieciešamības gadījumā neļaut šim vīrusam izplatīties, norāda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Atsevišķu ministru kritikas pavadībā valdība atbalsta Nacionālo attīstības plānu

Ministru kabinets otrdien, 25.februārī, atbalstījis Pārresoru koordinācijas centra sagatavoto Nacionālā attīstības plāna 2021.–2027.gadam gala redakcijas projektu, atsevišķiem ministriem gan kritizējot finansējuma trūkumu tā īstenošanai.

Igaunijā policijas priekšnieka algu paceļ līdz 6 000 eiro

Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes ģenerāldirektora mēnešalga ir noteikta 6 000 eiro apmērā, tā paredz Igaunijas iekšlietu ministra Marta Helmes lēmums, ziņo ERR.

Igaunijā noraida aptieku reformas atcelšanas likumprojektu

Igaunijas parlamentā otrdien, 25.februārī, noraidīts grozījumu projekts, kas paredzēja mainīt valstī plānoto aptieku reformu, kuras nolūks ir aptieku pāriešana aptiekāru īpašumā. Grozījumu projektu bija iesniegusi Igaunijas Konservatīvā tautas partija, raksta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Ar sociālajām garantijām vēlas stiprināt tiesnešu neatkarību

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 25.februārī, pirmajā lasījumā atbalstīja likumu grozījumus, ar kuriem plānots stiprināt Satversmes tiesas tiesnešu neatkarību.

Pērn veikti 530,6 miljoni bezskaidrās naudas maksājumu 203 miljardu eiro apjomā

Salīdzinājumā ar 2018.gadu kopējais klientu bezskaidrās naudas maksājumu skaits pieauga par 11%, savukārt maksājumu kopapjoms samazinājās par 10,2%.

JKP dod mājienu par vēlmi Magņitska sankciju sarakstā redzēt arī Šķēli

Jaunās konservatīvās partijas ieskatā tā dēvētais Magņitska sankciju saraksts būtu jāpapildina arī ar citiem Latvijas oligarhiem, partijai netieši dodot mājienu par vēlmi tajā redzēt arī ekspolitiķi Andri Šķēli.

Koronavīrusa dēļ Kanāriju salās vairākiem simtiem atpūtnieku liedz atstāt viesnīcu

Spānijas Kanāriju salās kādā viesnīcā ieviesti pārvietošanās ierobežojumi vairākiem simtiem viesu, jo naktsmītni apmeklējis kāds itāļu ārsts, kuram ir konstatēts koronavīruss, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Attaisnotie izdevumi – kā atgūt pārmaksāto nodokli

Ik gadu, sākot no 1.marta, ir iespējams atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli, iesniedzot gada ienākuma deklarāciju Valsts ieņēmumu dienestā.

Ventas osta pārejas periodā segs Ventspils brīvostas pārvaldes izmaksas

Jaundibinātā AS Ventas osta pārejas periodā līdz visu ostas funkciju pārņemšanai segs Ventspils brīvostas pārvaldes izmaksas.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!