bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 22.11.2019 | Vārda dienas: Aldis, Aldris, Alfons
LithuaniaLietuva

Nausēdas prezidentūras pirmās 100 dienas: Ne kļūdu, ne uzlabojumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM

Gitans Nausēda

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Oktobra vidū aprit 100 dienas, kopš Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) stājies amatā. Gan viņa atbalstītāji, gan kritiski analītiķi piekrīt – prezidentam kāja līdz šim nav paslīdējusi, tomēr būtiski uzlabojumi arī nav redzami.

Krietni pieejamāks par priekšteci

Kauņas Magnusa universitātes profesors Laurs Bielins (Lauras Bielinis) atzīst, ka sniegt vērtējumu par Nausēdas pirmajām 100 dienām nav tas vieglākais darbs.

«Kas man noteikti patīk jaunajā prezidentā, ir tas, ka no komunikācijas viedokļa viņš ir ļoti pieejams un runā ar ikvienu. Tas nebija raksturīgs viņa priekštecei (Daļai Grībauskaitei (Dalia Grybauskaitė) – L.J.), kura bija diezgan izvēlīga par to, ar ko runāt,» Bielins komentēja BNN. Viņš arī nevarēja nosaukt kļūdas, ko Nausēda līdz šim būtu pieļāvis.

«Šķiet, ka Nausēda grib satuvināties ar visiem, pirms viņš kļūst asāks, it īpaši pirms jaunā budžeta apspriešanas,» pieļauj Bielins, norādot, ka Nausēda pagaidām nav sabojājis attiecības ar Seimu un valdību, lai gan daži no šajā jautājumā no prezidenta gaidījuši stingrāku nostāju.

Vājuma pazīmes?

Laikraksta Lietuvos Rytas žurnālists Vitauts Brūveris (Vytautas Bruveris) Nausēdu pagaidām vērtē kā paredzamu.

«Pāreja bija mierīga, un viņš izvairījās no jebkādiem starpgadījumiem, naidīguma un konfliktiem,» BNN komentēja Brūveris. Žurnālists arī uzsver, ka Nausēdas prezidentūra pierāda to, par ko viņš brīdināja vēlēšanu laikā – tik tālu Nausēda šķiet vājš.

«Ja tuvāko mēnešu laikā nekas nemainīsies, mēs pieredzēsim vienu no līdz šim vājākajiem Lietuvas prezidentiem. Šādi viņa prezidentūra var būt vēl vājāka nekā Valda Adamkus (Valdas Adamkus) otrais termiņš, ko iezīmēja darbības trūkums un nespēja realizēt pārmaiņas,» vērtē Brūveris.

«Pirmās simts dienas šo pārliecību tikai stiprinājušas. Tāpat kā viņa priekšgājēja Grībauskaite, viņš palika pie tām pašām amatpersonām, kas bijušas jau no sākta gala. Paskatieties, valdībā, tiesu sistēmā un likumsargos nav veiktas nekādas nopietnas izmaiņas!» uzsver Brūveris.

Prezidentam labpatīk vienmērīga kuģošana

Pēc Brūvera domām, Nausēda laidis garām lielisku iespēju parādīt spēcīgu raksturu un apņēmību ieviest pārmaiņas. Pat nelielas izmaiņas valdības sastāvā to būtu ļāvušas pierādīt, tomēr jaunais prezidents no tā atturējies, dodot priekšroku stabilitātei.

«No vienas puses, šāda konformitāte ir saprotama, jo jebkādas nopietnas izmaiņas valdības sastāvā varētu novest pie haosa un trača pirms parlamenta vēlēšanām nākamā gada rudenī. Bet, no otras puses, tas norāda uz apņēmības trūkumu pievērsties vairākiem jautājumiem,» uzskata Brūveris.

Pēc Brūvera domām, iespējams, līdz šim skaļākais Nausēdas izteikums bijis mudinājums veidot labklājības valsti. Tomēr žurnālists to uzskata par vairāk deklaratīvu paziņojumu bez skaidra plāna.

Brūveris atzīst, ka starptautiskajā arēnā viņu pārsteiguši Nausēdas centieni «atkausēt» Lietuvas attiecības ar Baltkrieviju, kuru pats prezidents nosaucis par Krievijas diktatūras sabiedroto.

«Jebkāds flirts ar jebkādu autokrātiju ir bīstams,» komentē Brūveris.

«Viņa stāstījums, ka Lietuvai vajag palīdzēt Baltkrievijai, lai tā pašreizējos apstākļos paliek, cik vien iespējams, neatkarīgas no Krievijas, man izklausās naivi un bīstami. Jebkāds flirts ar jebkādu autokrātiju ir bīstams,» pārliecināts žurnālists.

Prezidenta flirts ar galēji labējiem

Brūveris uzskata, ka Nausēdas vājumu pierādījis arī tas, ka prezidents nav ieņēmis skaidru un stingru nostāju jautājumā par Lietuvas armijas virsnieka Jonu Noreiku (Jonas Noreika), zināma arī kā Ģenerāļa Vētras, memoriālās plāksnes noņemšanu Viļņā.

«Tā vietā, lai šajā veidojumā izveidotu politiku, tā vietā, lai pateiktu, vai šajā jautājumā gala vārds ir valstij vai pašvaldībai, Nausēda iesaistījās asā vārdu apmaiņā ar Viļņas mēru Remigiju Šimašu (Remigijus Šimašius) un flirtēja ar galēji labējo ekstrēmistu grupām,» komentē Lietuvos Rytas žurnālists.

Šimašus teica, ka lēmums par plāksnes noņemšanu pieņemts, ņemot vērā, ka attieksme pret piemiņas zīmēm, kas saistītas ar totalitāriem režīmiem, ir vienāda, vai tās būtu padomju režīma statujas uz Zaļā tilta vai Noreikas plāksne.

Lasiet arī: Nausēda pauž nožēlu par Latvijas lēmumu pirkt Astravjecas AES elektroenerģiju

Lietuvas ebreju kopiena Noreikas plāksnes noņemšanu pieprasīja gadiem ilgi, jo Lietuvas armijas virsnieks bija palīdzēja realizēt pret ebrejiem vērstās represijas nacistu okupācijas laikā. Viņam veltīto piemiņas plāksni šī gada aprīlī ar sašķaidīja Staņislovs Tomas (Stanislovas Tomas), kurš bez panākumiem kandidēja Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Vēlāk to atjaunoja un novietoja atpakaļ, bet pašvaldība solīja šo jautājumu pārrunāt ar vēsturniekiem.

«Starptautiski Lietuva saņēma sitienu – visas ārzemju vēstniecības, it sevišķi Izraēlas, ļoti uzmanīgi vēroja notiekošo,» teic Brūveris. «Tajā vismaz daļēji vainojams Nausēda.»

Ne kļūdu, ne panākumu

Tirgus izpētes un sabiedrības aptauju kompānijas Vilmorus vadītājs Vlads Gaidīs (Vladas Gaidys) BNN norāda, ka pašlaik Nausēda bauda 65% atbalstu, kas līdzinās Adamkus atbalstam viņa pirmajā prezidentūras termiņā. Tomēr Grībauskaites atbalsts viņas prezidentūras pirmajās 100 dienās bija 90%. Prezidentu Rolandu Paksu (Rolandas Paksas) šajā laikā atbalstīja 50% sabiedrības.

Arvīds Juozaitis (Arvydas Juozaitis), kurš arī piedalījās prezidenta vēlēšanās šogad, BNN pauda viedokli, ka, viņaprāt, Nausēda nav kļūdies, taču neko nav arī uzlabojis.

«Savas prezidentūras pirmajās simts dienās viņš darbojās kā labs sabalansējošais spēks, izvairoties no kašķiem un veltīgas politizēšanas,» spriež Juozaitis.

«Tomēr esmu vīlies, ka viņš pat nepārmeta Skandināvijas bankām pēc tam, kad Swedbank un SEB izlēma savās filiālēs, sākot ar šī gada decembri, pārtraukt skaidras naudas operācijas ar ārzemju valutām,» atzīst Juozaitis. «Turklāt esmu apbēdināts, ka Nausēda neatbalstīja ideju paaugstināt nodokļus bankām, lai iegūtu vairāk naudas valsts sociālajām vajadzībām.»

Atslēgvārdi: Lietuvas prezidents Nausēda


Pievienot komentāru

  1. Chernobyl it is teica:

    Tikai viens sakāmais: “Not great, not terrible.”

Eesti Energia atstādina SIA Enefit vadītāju, jo vairs neuzticas

Igaunijas energokoncerns Eesti Energia ir atstādinājis no amata Latvijas meitasuzņēmuma SIA Enefit ilggadējo vadītāju Jāni Betheru.

Āfrikas cūku mēris pirmo reizi konstatēts mežacūkām Aizputes un Stoļerovas pagastos

Mežacūku populācijā Āfrikas cūku mēris šogad kopumā konstatēts 369 mežacūkām 68 novadu 172 pagastos.

Pārbaudēs apstiprina: Bērnu masveida saslimšanu Smiltenē izraisīja norovīruss

Smiltenes vidusskolā bērnu masveida saslimšanu izraisīja norovīrusa izplatība, liecina Slimību profilakses un kontroles centra saņemtie laboratoriskās pārbaudes rezultāti.

BIS izveidoto būvniecības lietu skaits šogad audzis par 34,9%

Būvniecības informācijas sistēmā izveidoto būvniecības lietu skaits šogad audzis par 34,9%, sasniedzot 97 886.

Stratēģiskajā padomē atbalsta darba samaksas palielinājuma sadales veidu ārstniecības personām

Veselības nozares Stratēģiskās padomes sēdē paustas atbalsts VM redzējumam par nākamā gada budžetā paredzēto papildu 60,1 miljona eiro sadales veidu ārstniecības personu zemāko mēnešalgu palielinājumam.

Bordāns: Ģenerālprokurora amata pretendentu atlases kārtībai būtiski jāatšķiras no līdzšinējās

Jānis Bordāns rosina nākamā ģenerālprokurora amata kandidāta izvēli uzticēt Tieslietu padomes izveidotai pretendentu vērtēšanas komisijai, atsakoties no esošās kārtības, kad piemērotāko kandidātu izvēlas Augstākās tiesas priekšsēdētājs.

Miers un Kariņš? Latvijas Universitāte Ministru prezidentam piedāvā mierizlīgumu

Tiesā patlaban aktuāla ir tikai lieta pēc Muižnieka kā fiziskas personas pieteikuma, apstrīdot viņam nelabvēlīgo valdības lēmumu. Atbilstoši Administratīvas apgabaltiesas sniegtajai informācijai, šajā lietā LU ir atbildētājas statusā.

Ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā oktobrī samazinājies par 0,2%

Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis ir palielinājies par 1,7%, bet eksportētajai produkcijai samazinājies par 1,9%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas samazinājušās par 1,4 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,3%.

Pusaudžiem jākustas! Pasaulē 80% pusaudžu ir mazkustīgi, secina PVO

Pasaules Veselības organizācija pētījumā secinājusi, ka globāli tikai katrs piektais pusaudzis ikdienā kustas pietiekami daudz, lai nepieļautu mazkustīga dzīvesveida kaitējumu veselībai.

Uz VNĪ valdes locekļa amatu pieteikušies 17 kandidāti

Tuvākajā laikā pieteikumu izvērtēšanu uzsāks nominācijas komisija, kas trijās kārtās līdz gada nogalei izraudzīsies labāko kandidātu.

Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs: Rīgas dome atklāti lobē esošos atkritumu apsaimniekotājus – rīcība jāvērtē komisijā

Rīgas dome ar savu lēmumu izsludināt iepirkumu esošajā redakcijā par atkritumu apsaimniekošanu rīkojas pretēji pašas solītajam un šobrīd ar savu rīcību demonstrē esošo atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēju lobiju.

Kiberdrošība senioriem. Igaunija rīko informatīvus pasākumus 80 bibliotēkās

Lai igauņu senioriem sniegtu padomus, kā rūpēties par savu drošību internetā, vairāk nekā 80 Igaunijas bibliotēkās rīkota kiberdrošības padomu diena.

Attīstībai/Par! aicina mediķu algas palielināt uz budžeta deficīta rēķina

Partiju apvienība Attīstībai/Par! aicina mediķu algām nepieciešamos papildu 60 miljonus eiro nodrošināt uz budžeta deficīta rēķina.

Ukrainā atzīmē Maidana protestu gadadienu, piemin upurus

Kijevā un vairākās citās Ukrainas pilsētās atzīmēta sestā gadadiena kopš tā sauktajiem Maidana protestiem, kuros tika panākta prokremliskā prezidenta Viktora Janukoviča gāšana.

Ievēlēti jauni Latvijas Zinātņu akadēmijas locekļi

LZA Rudens pilnsapulcē par jaunajiem akadēmijas locekļiem ievēlēti divi īstenie locekļi, divpadsmit korespondētājlocekļi, trīs ārzemju un viens goda loceklis.

Probācijas dienesta vadītājs: 4% līdz 6% dzimumnoziedznieku pēc soda izciešanas noziegumus atkārto

Kopumā 4% līdz 6% dzimumnoziedznieku pēc soda izciešanas trīs līdz piecu gadu laikā noziegumus atkārto.

LTV: Notikusi kratīšana pie Rīgas Centrāltirgus Iekšējās drošības daļas vadītāja Danovska

Rīgas Centrāltirgū notikusi kratīšana pie Iekšējās drošības daļas vadītāja Maksima Danovska, liecina Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija.

Ugunsgrēkā Ventspilī gājis bojā cilvēks

Ugunsgrēkā 40 kvādrātmetru platībā dega dzīvokļa griesti, siena un starpstāvu pārsegums.

Saeimas komisija aicina sniegt atsauksmes par NEPLP locekļu amatu kandidātiem

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija aicina ieinteresētos sniegt atsauksmes par pieteiktajiem kandidātiem NEPLP uz locekļu amatiem.

Serbija vaino sabiedroto Krieviju spiegošanā

Serbijas premjerministrs Aleksandrs Vučičs pavēstījis, ka valstī atklātas Krievijas izlūkdienestu darbības, kas saistītas ar Serbijas armiju. Vienlaikus viņš apliecinājis, ka incidents nekaitēs valsts tuvajām attiecībām ar Maskavu.

Tirgus analītiķis: Akciju tirgi, šķiet, atkarīgi tikai no ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

OECD samazinājis pasaules ekonomikas izaugsmes prognozi nākamajam gadam, norādot, ka pasaules ekonomikas izaugsmi bremzē pieaugošie tirdzniecības konflikti, vāja biznesa investīciju vide un politiskā neskaidrība.

Gaidāms auksts un lielākoties sauss laiks

Piektdien, 22.novembrī, iestāsties auksts laiks – gaisa temperatūra no rīta vietām austrumos pazemināsies līdz pat -7 grādiem.

Rīgas domes opozīcija rosina Burova atstādināšanu

Rīgas domes opozīcijas partijas savākušas nepieciešamos 20 parakstus, lai rosinātu Rīgas domes priekšsēdētāja Oļega Burova atstādināšanu.

Lielbritānijai prognozē lejupslīdi arī organizēta Brexit gadījumā

Lielbritānijas iekšzemes kopprodukts 2020.gadā saruks par vienu procentu arī tad, ja valsts izvairīsies no izstāšanās no Eiropas Savienības bez savstarpēja nolīguma, tā aplēsusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija.

Lietuvā diskutē par valsts komercbankas izveidi

Lai risinātu situāciju ar konkurences trūkumu Lietuvas banku sektorā, valsts augstākajā līmenī atbalstu guvusi ideja par valsts komercbankas izveidi.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!