Nav plānots saglabāt nevienu no Pārdaugavā esošā pieminekļa daļām

Pēc demontāžas nav plānots saglabāt nevienu no padomju armijai veltītā pieminekļa Pārdaugavā daļām, šorīt, 3.augustā, LTV Rīta panorāmā pastāstīja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Pēc politiķa teiktā, pieminekļa kompleksu nojauks pa daļām. Tā kā Okupācijas muzejs nevienu no tām nav atzinis par māksliniecisku vērtību, viss piemineklis tiks pilnībā utilizēts.

Rīt, 4.augustā, plkst. 15.00 ir sasaukta Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejas sēde, kurā paredzēts lemt par finansējumu Pieminekļa Padomju karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem demontāžai.

Staķis stāstīja, ka pieminekļa demontāža veidojot vien ap 10% no visa projekta izmaksām, jo pēc tam kompleksa teritoriju plānots pārvērst par parku.

Neoficiāla informācija liecina, ka šim mērķim plānots atvēlēt ap 2,1 miljonu eiro.

Darbu veikšanai būvnieks ir izraudzīts, bet pašvaldība to pirms laika neatklās, tāpat kā par darbu sākšanu drošības nolūkos paziņos ļoti neilgi pirms demontāžas.

Kā liecina informācija tīmekļvietnē rigaspieminekli.lv, Piemineklis Padomju karavīriem Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem Uzvaras parkā tika uzstādīts 1985.gadā. Tas ir alegorisks memoriāls ansamblis, kura centrā atrodas 79 metrus augsts obelisks, ko veido piecu dažāda augstuma skaldnes, kuras vainago piecstaru zvaigznes. Tas simbolizē piecus kara gadus un uzvaras salūtu.

Vairāku gadu garumā pie pieminekļa 9.maijā pulcējās tūkstošiem cilvēku – bijušajās Padomju Savienības teritorijās pēc atsevišķām iniciatīvām tika organizētas svinības Sarkanās armijas uzvarai pār pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā.

Arī Latvijā joprojām daļa Latvijas sabiedrības piekopj tradīciju atzīmēt tā dēvētos Uzvaras svētkus, tomēr jau izsenis šis datums Austrumeiropā tiek identificēts ar Baltijas valstu okupāciju un aneksiju PSRS sastāvā.

Jautājums par to, vai Latvijā ir vieta padomju armijai veltītajam piemineklim Uzvaras parkā, īpaši aktualizējās līdz ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu. Diskusijas par šiem jautājumiem ir noslēgušās, Saeimai pieņemot likumu, kas nosaka, ka līdz šī gada 15.novembrim Latvijā jānovāc visi ar kapavietām nesaistītie padomju režīmam veltītie pieminekļi.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas