Nebūs tik vienkārši. Igaunijas prezidenta vēlēšanās vienīgais kandidāts – nosmādēts

Igaunijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā vienīgais amata kandidāts Alars Kariss (Alar Karis) guvis lielu, taču ne pietiekamu atbalstu viņa ievēlēšanai amatā, vēsta raidorganizācija ERR.

Pirmdien, 30.augustā, Tallinā parlamenta Rīgikogu ēkā noticis aizklāts deputātu balsojums par Karisu kā vienīgo vēlēšanām reģistrēto kandidātu. Balsojumā piedalījušies 80 no kopumā 101 deputāta.

Par pašreizējo Igaunijas Nacionālā muzeja direktoru savas balsis nodevuši 63 likumdevēji, kaut arī Karisa ievēlēšanai amatā bijis nepieciešams par piecām balsīm vairāk. Par viņa kandidatūru jau iepriekš iestājās abas koalīcijas partijas – Reformu partija un Centra partija – kurām kopā ir 59 deputātu mandāti.

Balsojumā atteikušies piedalīties un savus vēlēšanu biļetenus nav izņēmuši 19 deputāti no opozīcijas Igaunijas Konservatīvās tautas partijas. Balsojumā nav piedalījušies arī pa vienam deputātam no Reformu partijas un opozīcijā strādājošās Tēvzemes.

Kas notiks tālāk?

Vēlēšanu process turpināsies otrdien, 31.augustā, kad varēs no jauna pieteikt prezidenta amata kandidātus līdz pulksten 10.00 no rīta. Vēlēšanu otrais balsojums notiks otrdien pulksten 12.00. Ja prezidentu neizdosies ievēlēt arī otrajā balsojumā, tad tam sekos trešais parlamenta balsojums. Ja arī tas nedos pozitīvu rezultātu, tad mēneša laikā būs jāsasauc īpaša vēlēšanu kolēģija, kurai tad būs jānonāk pie nākamā prezidenta ievēlēšanas.

Lasiet arī: Igaunijā Kaljulaida gatava otrajam prezidentes termiņam, kaut parlamentā atbalsta nav

Kandidātu Karisu varēs pieteikt vēlēšanām arī nākamajā parlamenta balsojumā, un savu nelokāmu atbalstu «līdz galam» viņam ir solījusi valdošā Reformu partija Igaunijas premjerministri Kaju Kallasu (Kaja Kallas) priekšgalā, vēsta ERR.

Biologs ar vadītāja talantu

Lai arī 63 gadus vecais Kariss ir politikas jaunpienācējs, viņš ir Igaunijas akadēmiskajās aprindās un sabiedrībā labi zināma persona. Pēc izglītības un zinātniskās pētniecības nozares biologs, Kariss pēdējos divdesmit gados ieņēmis Igaunijas Dabas zinātņu universitātes rektora, Tartu Universitātes rektora un Igaunijas valsts kontroliera amatu. 2017.gadā viņš tika iecelts par Tartu jaunuzceltā Igaunijas Nacionālā muzeja direktoru.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas