Nedēļa Lietuvā: 98 migrantus nogādā Irākā, Kuršu jomas piesārņojuma lieta nonāk tiesā

Aizvadītās nedēļas galvenie notikumi Lietuvas ziņās bija migrantu vešana atpakaļ uz Irāku, ar uzņēmumu Grigeo Klaipėda saistītās piesārņojuma lietas nonākšana tiesā un avioreisu apturēšana no Lietuvas uz 20 ārvalstu galamērķiem.

Autobusa avārijā cieš 13 cilvēki

Lietuvas tūristu autobusa avārijā, kas svētdien, 2.janvārī, notikusi Polijas dienvidos, cietuši 13 cilvēki, ieskaitot piecus bērnus, tā pirmdien, 3.janvārī, vēstīja Lietuvas mediji. Kopumā autobusā, kad tas noskrējis no ceļa netālu no Lubinas pilsētas, atradušies 44 cilvēki. Slimnīcā nogādāti 11 cilvēki, tostarp četri bērni. Viens smagi cietušais uz slimnīcu vests ar helikopteru. Policijai pagaidām nav sīkākas informācijas par iesaistīto cilvēku veselības stāvokli.

No Lietuvas uz Irāku aizvesti 98 migranti

Pagājušajā svētdienā ar čarterreisu no Lietuvas atpakaļ Irākā tika nogādāti 98 šīs Tuvo Austrumu valsts pilsoņi, kuri bija piekrituši brīvprātīgi doties no Lietuvas uz dzimteni, tā pirmdien, 3.janvārī, paziņojusi Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite (Agnė Bilotaite). Lietuva līdz šim ir nogādājusi 537 robežpārkāpējus atpakaļ viņu izcelsmes valstīs. Starp viņiem bijuši 482 cilvēki, kuri piekrituši atgriezties mājās brīvprātīgi. Lietuva līdz 20.janvārim piedāvā migrantiem 1 000 eiro, lai viņi brīvprātīgi atgrieztos savā izcelsmes valstī. Šobrīd Lietuvā piecos ārvalstu pilsoņu reģistrācijas centros uzturas 3 166 ārvalstnieki.

Ievērojams likumdevējs piekrīt atkāpties no Siema Ārlietu komisijas vadītāja amata

Seima deputāts Žigimants Paviļons (Žygimantas Pavilionis) pirmdien, 3.janvārī, paziņoja, ka atkāpjas no Lietuvas parlamenta Ārlietu komitejas priekšsēdētāja amata, kā to pieprasījusi viņa pārstāvētā partijas Tēvzemes savienība–Lietuvas kristīgo demokrātu frakcija. Kolēģi frakcijā 21.decembrī devuši Paviļonim laiku līdz 3.janvārim, lai viņš atkāptos no komisijas priekšsēdētāja amata, vainojot deputātu nekonsekventu un šķeltniecisku lēmumu pieņemšanā.

Tiesā nonāk lieta par Kuršu jomas ūdens piesārņošanu

Krimināllieta, kurā kartona rūpnīcas Grigeo Klaipėda 14 esošie un bijušie kartona rūpnīcas darbinieki apsūdzēti Kuršu jomas piesārņošanā, nodota izskatīšanai tiesā, aizvadītajā pirmdienā paziņoja prokurors. Apsūdzēto vidū ir arī uzņēmumu grupas Grigeo Group galvenais akcionārs Gintauts Pangons (Gintauts Pangonis), Grigeo Klaipėda izpilddirektors Toms Eikins (Tomas Eikinas) un kartona rūpnīcas trīs bijušie augstākie vadītāji. Lietā izvirzītās apsūdzības par ļaunprātīgu rīcību, dokumentu viltošanu un vides noteikumu pārkāpšanu. Skandāls par ūdeņu piesārņošanu izcēlās 2020.gada janvārī, kad prokurori sāka izmeklēšanu, pamatojoties uz aizdomām, ka rūpnīca gadiem ilgi Kuršu jomā ir izpludinājusi neattīrītus notekūdeņus.

Lidsabiedrības uz laiku aptur reisus 20 ārvalstu maršrutos

Lietuvā strādājošas aviokompānijas otrdien, 4.janvārī, paziņojušas, ka koronavīrusa omikrona varianta starptautiskas izplatības dēļ uz laiku aptur lidojumus no Lietuvas uz 20 galamērķiem, un lielāko daļu no tiem plānots atsākt februārī. Vairums apturēto maršrutu ir uz Lielbritāniju, jo tajā ieviestas stingras prasības attiecībā uz ielidošanu valstī. No Viļņas lidostas apturētie maršruti ir lidsabiedrības Wizz Air maršruti uz Erevānu, Bilundu, Telavivu, Birmingemu, Donkasteru, Liverpūli, Belfāstu un Ļvovu, lidsabiedrības Air Baltic maršruts uz Dublinu, lidsabiedrības Ryanair lidojumi uz Bilundu, Telavivu, Birmingemu, Līdsu, Liverpūli un Harkovu, kā arī Norwegian Air Shuttle maršruti uz Bergenu, Stokholmu un Brēmeni un citi, pavēstījis Lietuvas lidostu pārvaldes uzņēmums LOU.

Rūpnieki vēršas ESAO par Ķīnas ekonomisko izrēķināšanos

Lietuvas Rūpniecības konfederācija aizvadītajā otrdienā paziņojusi, ka vērsusies Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) Uzņēmējdarbības un rūpniecības konsultatīvajā komisijā par tirdzniecības ierobežojumiem, ko Ķīna ieviesusi pret Lietuvu par pēdējās lēmumu atļaut Viļņā atvērt Taivānas Pārstāvniecību. Rūpniecības uzņēmumi cer, ka komisija vērsīs ESAO uzmanību uz situāciju un vērsīsies Pasaules Tirdzniecības organizācijā. Vairāk nekā 130 Lietuvas uzņēmumi nevar nosūtīt savas preces uz Ķīnu, un simtiem konteineru ir iestrēguši Ķīnas ostās un nav iespējas tos nosūtīt uz citām valstīm, norādījusi Lietuvas Rūpniecības konfederācija. Turklāt Lietuvas uzņēmumiem ir grūtības saņemt izejvielas no Ķīnas, pat ja tās pasūta cita ES valsts un ja zināms, ka gala saņēmējs būs Lietuvā.

Lasiet arī: Ķīnai patīk Nausēdas nožēla par Taivānas pārstāvniecības Viļņā nosaukumu

Taivāna grasās ieguldīt Lietuvā 200 miljonus ASV dolāru

Taivānas Pārstāvniecība Viļņā trešdien, 5.janvārī, apstiprinājusi ieceri drīzumā veikt Lietuvā 200 miljonus lielus ieguldījumus. Pārstāvniecības vadītājs Eriks Huangs (Eric Huang) sacījis, ka šim mērķim tiek veidots īpašs fonds.

Valdība nepaildzinās ārkārtas stāvokli uz robežas ar Baltkrieviju

Lietuvas valdība vismaz pagaidām nelūgs parlamentam pagarināt ārkārtas stāvokli teritorijā uz valsts robežas ar Baltkrieviju, trešdien, 5.janvārī, pavēstījusi Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė). Iekšlietu ministre Agne Bilotaite savukārt žurnālistiem sacījusi, ka Iekšlietu ministrija rosinājusi paildzināt ārkārtas stāvokli vēl par mēnesi. Saskaroties ar lielu migrantu pieplūdumu, Lietuva 2021.gada 10.novembrī izsludināja ārkārtas stāvokli uz valsts robežas ar Baltkrieviju un pēcāk to atstāja spēkā līdz 14.janvārim.

Kazahstānā esošie lietuvieši lūgti reģistrēties

Lietuvas Ārlietu ministrija ceturtdien, 6.janvārī, aicinājusi visus Lietuvas pilsoņus, kuri pašlaik atrodas Kazahstānā, reģistrēties saistībā ar Vidusāzijas valstī notiekošiem nemieriem. Pilsoņi aicināti aizpildīt speciālu anketu, lai diplomāti nepieciešamības gadījumā varētu ar viņiem sazināties. Tāpat, ja Lietuvas pilsoņi Kazahstānā nevar sazināties ar Lietuvas diplomātiskajām pārstāvniecībām, viņi var vērsties pēc konsulārās palīdzības, rakstot uz e-pasta adresi, kā arī zvanot uz ministrijas numuru. Lietuvas valdības rīcībā esošā informācija liecina, ka Kazahstānas lielākajā pilsētā Almati šobrīd varētu atrasties aptuveni 100 Lietuvas pilsoņi.

Telia Lietuva veiks desmit miljonus eiro lielus ieguldījumus

Informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju uzņēmums Telia Lietuva plāno netālu no Viļņas būvēt jaunu datu centru un projektā ieguldīts desmit miljonus eiro, piektdien, 7.janvārī, pavēstīja uzņēmuma pārstāvji. Jaunais centrs tiks savienots ar pārējiem diviem Telia Lietuva datu centriem Viļņā, tā izveidojot lielāko datu centru infrastruktūru Baltijas valstīs. 2021.gadā Telia Lietuva par nepilnu vienu miljonu eiro atjaunoja savu Žirmūnu datu centru Viļņā un investēja divus miljonus eiro Jaunviļņas datu centra paplašināšanā un modernizācijā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas