Nedēļa Lietuvā: Adamkus saņem Kačiņska balvu, pieaugusi COVID-19 izplatība, rosina plašas sankcijas pret Baltkrieviju

Lietuvas eksprezidents Valds Adamkus

Lietuvā aizvadītās nedēļas lielākie notikumi ziņās bija Polijas Kačiņska balvas piešķiršana Lietuvas eksprezidentam Valdam Adamkum (Valdas Adamkus), COVID-19 izplatības kāpums un sankcijas pret vairāk nekā 100 Baltkrievijas amatpersonām.

Lietuva iesniedz Baltkrievijai notu

Lietuva pirmdien, 24.augustā, iesniedza diplomātisko notu Baltkrievijai par Lietuvas gaisa telpas pārkāpumu dienu iepriekš, kad no Viļņas līdz Baltkrievijas robežai aptuveni 50 000 cilvēku sapulcējās uz akciju Brīvības ceļš, lai sadotos rokās un paustu atbalstu Baltkrievijas demokrātijas kustībai. Baltkrievijas valsts ziņu aģentūra BelTA apgalvoja, ka Baltkrievijas militārais Mi-24 tipa helikopters uz valstu robežas apturējis balonus ar, Minskas skatījumā, pretvalstiskiem uzrakstiem.

Prezidents, armijas un izlūkdienestu vadītāji apspriež drošības situāciju

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) otrdien, 25.augustā, Viļņā tikās ar bruņoto spēku un militārās izlūkošanas vadību un apsprieda drošības situāciju saistībā ar Baltkrievijas helikoptera nelikumīgu ielidošanu Lietuvas gaisa telpā 23.augustā.

Koriģē Lietuvas IKP lejupslīdi

Gaidāms, ka Lietuvas iekšzemes kopprodukts (IKP) 2020.gadā saruks par 1,3%, otrdien, 25.augustā, publicējot savas jaunākās ekonomikas prognozes, paredzēja banka SEB Bankas. Prognozē lēsts, ka 2021. un 2022.gadā ekonomikai valstī paredzama izaugsme trīs procentu apmērā. SEB Bankas ekonomists Tads Povilausks (Tadas Povilausks) gan norādījis, ka ir iespējama ar sliktāka notikumu attīstība un ka sliktākajā gadījumā Lietuvas IKP 2020.gadā var sarukt pat par 6,7%.

Adamkus saņem Polijas eksprezidenta apbalvojumu

Bijušais Lietuvas prezidents Valds Adamkus otrdien Prezidenta pilī Viļņā saņēmis bijušā Polijas prezidenta Leha Kačiņska (Lech Kaczynski) vārdā nosauktu apbalvojumu. Balvu par diplomātisko darbību, cenšoties panākt reģionālo integrāciju, bijušajam Lietuvas vadītājam piešķīra Kačiņska līdzgaitniece un kādreizējā Polijas ārlietu ministre Anna Fotiga (Anna Fotyga). Adamks svinīgajā pasākumā izteicās, ka Ķačiņskis, kurš 2010.gadā gāja bojā aviokatastrofā Krievijā, bijis viens no draugiem un arī lielisks politiķis, kuram bijis skaidrs redzējums, kā apvienot reģionu, kurā ietilpst Lietuva un Polija.

Rosina ieviest sankcijas pret vairāk nekā 100 Baltkrievijas amatpersonām

Lietuvas Ārlietu ministrija trešdien, 26.augustā, rosināja valstij ieviest ierobežojošus pasākumus pret vairāk nekā 100 Baltkrievijas amatpersonām, kuras uzskatāmas par atbildīgām par balsu viltošanu un vardarbību pret miermīlīgiem protestētājiem. Ministrija iepriekš ierosināja iekļaut «melnajā sarakstā» Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko un vēl 30 cilvēkus par balsu viltošanu 9.augusta prezidenta vēlēšanās. Ierosinātās sankcijas paredz liegt attiecīgajām personām ieceļot Lietuvā.

Izstājas no BRELL rezervju nolīguma

Baltkrievijai gatavojoties iedarbināt Astravjecas Atomelektrostaciju, Lietuva trešdien, 26.augustā, paziņojusi, ka neapmainīsies ar energoresursu ārkārtas rezervēm, izmantojot Krones Hidroakumulācijas elektrostaciju, ar valstīm, kuras darbojas tā sauktajā BRELL elektroapgādes blokā. Tajā bez Lietuvas vēl ietilpst Latvija, Igaunija, Krievija un Baltkrievija. Lietuvas sadales tīklu uzņēmums Litgrid paziņoja, ka ir atradis citu veidu, kā nodrošināt ārēju palīdzību energoresursu jomā, proti, caur valstu elektrotīklu starpsavienojumiem ar Zviedriju un Poliju.

Valdība atbalsta vecuma cenza pazemināšanu parlamenta deputātiem

Lietuvas valdība trešdien norādīja, ka atbalsta ieceri pazemināt minimālā vecuma slieksni pilsoņiem, kuri kandidē uz Seima deputāta vietu no 25 gadiem uz 21 gadu. Kabinets apstiprināja iniciatīvu, ko iesniegusi opozīcijas partijas Liberālā kustība līdere Viktorija Čmilīte-Nīlsena (Viktorija Čmilytė-Nielsen). Iecere paredz attiecīgi grozīt Lietuvas Konstitūcijas 56.pantu. No ES valstīm, lai pretendētu uz deputāta vietu parlamentā, 25 gadu vecums ir jāsasniedz vēl tikai Itālijā, Grieķijā un Kiprā.

Mazumtirgotājs Vilniaus Prekyba vienojas par Spānijas lielveikalu Supersol pārdošanu

Viena no Baltijas lielākajām uzņēmumu grupām, Lietuvas Vilniaus Prekyba (VP) ceturtdien, 27.augustā, parakstīja vienošanos 78 miljonu eiro vērtībā par tai piederošās Spānijas pārtikas mazumtirdzniecības veikalu ķēdes Supersol pārdošanu. VP ietilpstošais ieguldījumu uzņēmums Carsol piekritis pārdot Supersol Francijas lielveikalu ķēdei Carrefour, kas ir viens no Eiropas lielākajiem mazumtirgotājiem. Darījumu plānots pabeigt 2021.gadā pēc vajadzīgo regulatoru atļauju saņemšanas, norādīja VP.

Valdības partijas līderis nopeļ Brīvības ceļu Baltkrievijas opozīcijas atbalstam

Neveiksme – tā 23.augusta lietuviešu vērienīgo akciju Brīvības ceļš solidaritātei ar baltkrievu demokrātijas centieniem vērtējis Lietuvas valdībā strādājošās partijas Lietuvas Poļu vēlēšanu akcija–Kristīgo ģimeņu savienība līderis Valdemārs Tomaševskis (Valdemar Tomaševski). Saskaņā ar viņa pausto Brīvības ceļš bijis neveiksmīgs, jo cilvēku ķēdei, kurā ar karogiem rokās sastājās vairāk nekā 50 000 cilvēku, bijuši pārrāvumi. Tomaševska ieskatā, izveidotā cilvēku ķēde vērtējama kā tās rīkotāja, lietuviešu žurnālista Andrjus Tapina (Andrius Tapinas) sabiedrisko attiecību pasākums.

Politiskās partijas velk lozes

Lietuvā 11.oktobrī gaidāmas parlamenta vēlēšanas. Aizvadītajā ceturtdienā partijas vilka lozes, lai noskaidrotu savu saraksta numuru. Pirmo kārtas numuru ieguva partija Drosmes ceļš (lietuviski – Drąsos Kelias), kura nav pārstāvēta Lietuvas Seimā, bet noslēdzošo 17.kārtas numuru saņēma Lietuvas Sociāldemokrātiskā partijai, kurai Seimā ir astoņas deputātu vietas. Salīdzinot ar iepriekšējām parlamenta vēlēšanām, deputātu kandidātu skaits ir ievērojami audzis, jo šoreiz uz 141 deputāta vietu pretendēs vairāk nekā 1 700 kandidāti no vairāku deputātu vēlēšanu apgabaliem un 780 kandidāti no viena deputāta vēlēšanu apgabaliem.

Lietuvā turpinās straujākā COVID-19 izplatība Baltijā

Pēdējās divās nedēļās līdz piektdienai, 28.augustam, Lietuvā apstiprināti 432 jauni inficēšanās gadījumi ar COVID-19. Piektdien reģistrēts lielākais jauno infekcijas gadījumu skaits dienā kopš aprīļa, bet no jaunā koronavīrusa izraisītām komplikācijām mirušo skaits sasniedzis 86, tā rāda Lietuvas Nacionālā Veselības centra un ES Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra apkopotie dati.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas