Nedēļa Lietuvā: Advokātiem atceļ kriminālapsūdzības, premjers tiekas ar Baltkrievijas Tsihanovsku

Lietuviešu advokāts Drasuts Zagrecks

Lietuvā pagājušās nedēļas galvenie notikumi ziņas bija kriminālapsūdzību atcelšana advokātiem apmaiņā pret piekrišanu sadarboties korupcijas lietā, Indijas informācijas tehnoloģiju uzņēmuma Wipro ienākšana Viļņā un Lietuvas premjerministra Sauļus Skverneļa tikšanās ar Baltkrievijas prezidenta amata kandidāti Svjatlanu Tsikhanovsku.

Klaipēdas ostā pastiprina amonija nitrāta kravu kontroli

Saistībā ar traģisko amonija nitrāta noliktavas sprādzienu Libānā Klaipēdas osta ir sākusi pastiprināti kontrolēt amonija nitrāta mēslojuma kravas, kuras pārkrauj ostā strādājoši uzņēmumi, tā pirmdien, 17.augustā, pavēstīja Klaipēdas ostas vadība. Saskaņā ar ostas pārvaldes izpilddirektora Aļģa Lataka (Algis Latakas) teikto 2019.gadā Klaipēdā pārkrautas aptuveni 500 000 tonnas amonija nitrāta mēslojuma. Vielu, kas var būt sprādzienbīstama, ostā pārkrauj pieci uzņēmumi.

Advokātus atbrīvo no kriminālatbildības tiesas korupcijas lietā

Lietuviešu advokāti Drasuts Zagrecks (Drąsutis Zagreckas) un Ģedre Cimboliene (Giedrė Cimbolienė), kuri iepriekš tika aizturēti uz aizdomu pamata par noziedzīgiem nodarījumiem augsta līmeņa krimināllietā otrdien, 18.augustā, atbrīvoti no kriminālatbildības, jo abi piekrituši sadarboties ar tiesībsargājošām iestādēm citu koruptīvu noziegumu atklāšanā. Izmeklētājiem ir aizdomas, ka Zagrecks un Cimboliene, izmantojot savus sakarus, iespējams, bijuši starpnieki vai solījuši būt par starpniekiem kukuļu došanā Lietuvas tiesnešiem apmaiņā pret labvēlīgiem tiesas spriedumiem.

Godina Uhaņas ārstu-vīrusa trauksmes cēlēju

Viļņā otrdien iestādīts ginka koks ar mērķi godināt ķīniešu ārstu Li Veņlianu, kurš 2019.gada nogalē Uhaņas pilsētā, Ķīnā, sākoties COVID-19 izplatībai, izplatīja brīdinājumu par slimības nopietnību, taču Ķīnas varasiestādes viņu apklusināja. Piemiņas koks iestādīts pie Santaras Klīniku Infekcijas slimību centra. Koku, kas ir raksturīgs Ķīnai un kuram piedēvē ārstnieciskas īpašības, kopīgi iestādīja Viļņas mērs Remigijs Šimašus (Remigijus Šimašius) un Santaras Klīniku izpilddirektors Felikss Jankevičs (Feliksas Jankevičius). Tika atklāta arī simboliska goda plāksne, lai pieminētu darbu, ko lietuviešu ārsti paveica COVID-19 pandēmijas pirmajā vilnī.

Lietuvā sāk lauksaimniecības skaitīšanu

Statistikas pārvalde Lietuvas Statistika otrdien sāka lauksaimniecības skaitīšanu, lai noskaidrotu: valstī strājājošo zemnieku saimniecību skaitu, zemnieku saimniecībās nodarbināto cilvēku skaitu, saimniecību apstrādātās zemes apjomu, lauksaimniecības dzīvnieku skaitu, to turēšanas metodes, dažādu zemkopības kultūru aizņemto platību un mēslojuma veidus.

Uzņēmējdarbību Lietuvā sāk viens no Indijas vadošajiem IT uzņēmumiem

Viens no Indijas vadošajiem informācijas tehnoloģiju uzņēmumiem Wipro trešdien, 19.augustā, nodibināja meitasuzņēmumu Viļņā. Wipro Lietuvas atzaru vadīs Ramešs Filipss (Ramesh Philips), uzņēmuma Eiropas daļas vadītājs. Uzņēmuma galvenā mītne ir Bangaloras pilsētā, kas uzskatāma par Indijas informācijas tehnoloģiju centru. Wipro meitasuzņēmumos pasaulē ir vairāk nekā 170 000 darbinieku, un 2019.gadā uzņēmuma ienākumi bija 7,5 miljardu eiro un neto peļņa – 1,17 miljardi eiro.

Valdība apstiprina 14 dienu kompensācijas periodu atceltiem ceļojumiem

Lietuvas valdība trešdien lēma mainīt valstī tūrisma nozarei noteiktu maksimālo ceļojumu pakešu kompensācijas periodu, atjaunojot to 14 dienu apmērā. Iepriekš šogad koronavīrusa krīzes dēļ Lietuvas Seims šo periodu bija noteicis 90 dienu apmērā. Tūrisma ceļojumu aģentūras joprojām varēs kā kompensācijas alternatīvu piedāvāt arī ceļojumu kuponus, ko ceļotāji var izmantot 12 mēnešu laikā – tā paredz grozījumu projekts, ko valdība iesniegusi pieņemšanai Seimā. Valdības solis paredzēts, lai pieskaņotu Lietuvas regulējumu ES Komplekso ceļojumu direktīvas normām, un seko Eiropas Komisijas lēmumam pret Lietuvu uzsākt pārkāpuma procedūru.

Lietuva no septembra atcels pasākumu apmeklējuma ierobežojumus

Lietuvas valdība trešdien lēma, sākot no septembra, atcelt apmeklētāju ierobežojumus telpu un brīvdabas pasākumiem ar nosacījumu, ka pasākumu biļetes tiek tirgotas tiešsaistē vai arī apmeklētāji tiek elektroniski reģistrēti. Ja rīkotāji neizpildīs valdības noteiktās prasības, tad no septembra maksimālais apmeklētāju skaits tiks ierobežots līdz 300 personām. Pašreizējie noteikumi Lietuvā pieļauj līdz 600 cilvēku pulcēšanos iekštelpu pasākumos.

Būtiņģes terminālī samazinās pārkrautās jēlnaftas apjoms

Lietuvā strādājošā naftas pārstrādes rūpnīca Orlen Lietuva trešdien paziņoja, ka 2020.gadā no janvāra līdz jūlijam tās Būtiņģes jēlnaftas terminālī pārkrauts 4,45 miljoni tonnu naftas, kas, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, liecina par apjoma kritumu 20,5% apmērā. Visā 2019.gadā terminālī tika pārkrauts 9,54 miljoni tonnu jēlnaftas, kas bija par 1,2% mazāk nekā 2019.gadā.

Valdība ļauj valstī iebraukt vairāk nekā 100 ārzemniekiem

Saistībā ar Lietuvā spēkā esošiem ceļošanas ierobežojumiem, kuri attiecas uz ārvalstu pilsoņiem COVID-19 izplatības ierobežošanai, Lietuvas valdība trešdien atļāva valstī ieceļot vairāk nekā 100 ārvalstu pilsoņiem no Baltkrievijas, Ukrainas, Polijas, Čehijas un citām valstīm.

Lietuva izveido nacionālo sankciju sarakstu, vēršoties pret Baltkrievijas valdošo režīmu

Lietuvas Ārlietu ministrija ceturtdien, 20.augustā, paziņoja, ka ir sagatavojusi nacionālo sankciju sarakstu, tā vēršoties pret Baltkrievijas valdošo režīmu. Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs (Linas Linkevičius) norādīja, ka sarakstā ir iekļauti 32 personu vārdi. Tas būs Lietuvas ieguldījums ES kopējai rīcībai, reaģējot uz notikumiem Baltkrievijā, sacīja Linkevičs.

Skvernelis tiekas ar Baltkrievijas opozīcijas figūru Tsikhanovsku

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ceturtdien, 20.augustā, savā birojā Viļņā tikās ar populāro opozīcijas kandidāti Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās Svjatlanu Tsikhanovsku. Īsi pēc 9.augusta vēlēšanām, kurās saskaņā ar opozīcijas apstrīdētiem oficiāliem rezultātiem ilggadējais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguva 80% balsu, bet Tsikhanovska – 10%, kandidāte izbrauca uz Lietuvu. Opozicionāre nedēļas beigās atgriezusies Baltkrievijā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas