Nedēļa Lietuvā. Aizvadītas kodolavārijas mācības, Viļņā protestē pret Ķīnu, turpinās Baltkrievijas naftas tranzītu

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi bijuši dienestu reaģēšanas spēju pārbaude iespējamai avārijai Baltkrievijas atomelektrostacijā, protesta akcija pret komunistu varas jubileju Ķīnā, svarīga naftas tranzīta līguma pagarināšana un gatavošanās pretgaisa ieroču saņemšanai no Norvēģijas.

Lietuvā rīko Astravjecas avārijas mācības

Lietuvā aizvadītajā nedēļā tika veiktas četras dienas ilgas mācības, lai pārbaudītu valsts dienvidaustrumu daļas pašvaldību gatavību rīkoties gadījumā, ja notiktu kodolavārija Baltkrievijas jaunajā Astravjecas atomelektrostacijā, kas top pie robežas ar Lietuvu. Saskaņā ar varasiestāžu pausto mācībās iesaistītas kopumā 24 valsts iestādes un sešas pašvaldības, ieskaitot aptuveni 300 virsniekus, karavīrus un sabiedriskā sektora amatpersonas. Lai arī Viļņa atrodas vien 50 kilometru attālumā no Astravjecas AES, galvaspilsētas pašvaldība nav piedalījusies mācībās, jo Viļņas dome un Lietuvas valdība iepriekš nespēja vienoties par mācībās izspēlējamo avārijas scenāriju.

Gaisa spēki Norvēģijā sāk izmēģināt pretgaisa aizsardzības sistēmas

Lietuvas Gaisa spēku eksperti aizvadītajā nedēļā Norvēģijā sākuši izmēģināt NASAMS tipa vidējas distances pretgaisa aizsardzības sistēmas ieročus, kas Kongsberg rūpnīcā tiek ražoti Lietuvas vajadzībām, tā pavēstījusi Nacionālās Aizsardzības ministrija.

Plānots, ka NASAMS tipa ieroču sistēmas tiks piegādātas Lietuvai līdz 2021.gada beigām. Lietuva 2017.gadā parakstīja līgumu ar norvēģu ieroču ražotāju Kongsberg par NASAMS sistēmu iegādi par 110 miljoniem eiro.

Grībauskaiti Polijā godina ar Brīvības bruņinieces balvu

Lietuvas bijusī prezidente Daļa Grībauskaite (Dalia Grybauskaite) trešdien, 2.oktobrī, ikgadējā Varšavas Drošības forumā saņēmusi Brīvības bruņinieces balvu. Apbalvojumu piešķīra Kazimira Pulaska Fonds, neatkarīga Polijas domnīca, kas nodarbojas ar ārpolitikas un starptautiskās drošības jautājumiem. Kā presei pavēstījis eksprezidentes pārstāvis, apbalvojums viņai piešķirts par nopelniem Baltijas valstu un Polijas drošības stiprināšanā un par viņas stingro nostāju attieksmē pret Krievijas iebrukumu Ukrainā.

Klaipēdas nafta pagarina pārkraušanas līgumu ar Baltkrievijas BNK

Lietuvas naftas terminālis Klaipėdos Nafta ir pagarinājis līdz 2021.gadam tā naftas produktu pārkraušanas līgumu ar BNK Limited, kas ir Baltkrievijas lielākā naftas eksportētāja Belorusskaja Neftianaja Kompanija meitasuzņēmums. Līgumā BNK apņēmies turpmākos divus gadus pārvietot gaišās un tumšās naftas produktus no Baltkrievijas naftas pārstrādes rūpnīcām caur Klaipēdas pilsētā strādājošo termināli, tā otrdien, 1.oktobrī, pavēstījis Lietuvas uzņēmums.

Viļņā protestē pret komunistu varu Ķīnā

1.oktobrī, kad Ķīnā ar plašu vērienu tika atzīmēta komunistu varas 70.gadadiena, Viļņā notika pikets pret šīm svinībām, un grupa cilvēku, ieskaitot sabiedrībā pazīstamas personas un politiķus, iestājās pret Ķīnas varu un ietekmi Tibetā, Taivānā un Honkongā. Piketētāji sapulcējas uz galvaspilsētas Baltā tilta, kas ir vieta, kur Ķīnas vēstniecība Lietuvā vēlējās rīkot uguņošanu par godu komunistu varas jubilejai. Viļņas pašvaldība tomēr liedza vēstniecībai šādu atļauju.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas