Nedēļa Lietuvā: Apstiprināts pirmais pērtiķu baku gadījums; Pekina nosoda ārlietu ministra izteikumus

Aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi Lietuvas ziņās bija pirmā pērtiķu baku gadījuma apstiprināšana. EK apstiprina Lietuvas plānus par 7,5 miljardu eiro investīcijām. Pekina nosoda ārlietu ministra izteikumus par ASV politiķes vizīti Taivānā. 

Bite Lietuva, Tele2, Telia Lietuva iegūst 5G frekvenču joslu Lietuvā.

Mobilo sakaru operatori Bite Lietuva, Tele2 un Telia Lietuva ir ieguvuši frekvenču joslu, kas nepieciešama nākamās paaudzes mobilo sakaru tehnoloģijas ieviešanai Lietuvā. To piektdien, 5. augustā, pēc 5G frekvenču izsoles beigām paziņoja Sakaru regulēšanas dienests (RRT).

Izsoles rezultāti vēl nav oficiāli paziņoti. Izsoles uzvarētājiem no 2023.gada būs jāsāk sniegt 5G pakalpojumus vismaz vienā no Lietuvas lielākajām pilsētām, bet no 2024.gada jāierīko 5G tīkli lielākajās pilsētās.

EK dod zaļo gaismu Lietuvas plāniem par 7,5 miljardu eiro investīcijām līdz 2027.gadam.

Eiropas Komisija (EK) piektdien, 5.augustā, apstiprināja Eiropas Savienības (ES) fondu investīciju programmu 2021.–2027. gadam, kas paredz ieguldīt Lietuvā 7,449 miljardu eiro investīcijas, ziņo Lietuvas Finanšu ministrija.

Gandrīz 47% programmas līdzekļu tiks piešķirti ieguldījumiem inovācijās un «zaļās pārkārtošanās» jomā, bet 30% tiks novirzīti cilvēkkapitāla stiprināšanai, sociālās iekļaušanas problēmu risināšanai un sasniegumu uzlabošanai izglītības, veselības aprūpes un kultūras jomā.

Ministrija savā paziņojumā presei norādīja, ka 1,62 miljardi eiro tiks piešķirti reģioniem, kas autonomi plāno savus ieguldījumus un ļaus kopienām savstarpēji vienoties par nepieciešamajiem projektiem. Kā plānots, kopējais ES fondu investīciju apjoms Lietuvā sasniegs 8 miljardus eiro, un, ņemot vērā Eiropas Komisijas jau apstiprināto 7,5 miljardu eiro investīciju plānu, atlikušo summu piešķirs no Taisnīgas pārkārtošanās fonda.

Bezdarba līmenis Lietuvā samazinājies līdz 5,2 procentiem.

Lietuvas bezdarba līmenis 2022. gada otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu samazinājies par 2,2 procentpunktiem līdz 5,2 procentiem, ceturtdien, 4. augustā, paziņoja Lietuvas Statistikas departaments.

Pamatojoties uz iegūtajiem datiem, salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni, bezdarba līmenis samazinājās par 1,1 procentu punktu. No aprīļa līdz jūnijam bezdarba līmenis vīriešu vidū bija 5,7%, bet sieviešu vidū – 4,8%. Jauniešu vecumā no 15 līdz 24 gadiem bezdarbs gada laikā samazinājās par 7,8 punktiem un ceturkšņa laikā – par 1,1 punktu, sasniedzot 11,6%.

Ilgtermiņa bezdarbs gada laikā samazinājās par 0,6%, sasniedzot 2,1%.

Pekina Lietuvas ārlietu ministra izteikumus par ASV politiķes vizīti Taivānā raksturo kā «kļūdainus».

Ķīnas Tautas Republikas pilnvarotā lietveža Lietuvā birojs ceturtdien, 4. augustā, Lietuvas ārlietu ministra izteikumus par ASV Pārstāvju palātas priekšsēdētājas Nensijas Pelosi (Nancy Pelosi) vizīti Taivānā, raksturoja kā «kļūdainus».

Tajā teikts, ka dažu Lietuvas politiķu kļūdainie izteikumi vēl vairāk iedragā divpusējās attiecības starp Ķīnu un Lietuvu, un kaitē Lietuvas valsts uzticamībai un tās iedzīvotāju pamatinteresēm.

Ministrs bija vienīgais no Eiropas Savienības augsta ranga politiķiem, kurš publiski atbalstīja Pelosi vizīti Taivānā.

Lietuvas premjerministrs nākamnedēļ dosies atvaļinājumā.

Lietuvas premjerministre nākamnedēļ dosies atvaļinājumā, trešdien, 3. augustā, paziņoja viņas preses pārstāve. Premjerministri atvaļinājuma laikā aizstās ārlietu ministrs.

Kopumā nākamnedēļ atvaļinājumā būs vairāk nekā puse no Lietuvas Ministru kabineta locekļiem.

Lietuvā apstiprināts pirmais pērtiķu baku gadījums.

Lietuvā ir apstiprināts pirmais pērtiķu baku gadījums, trešdien, 3.augustā, paziņoja Veselības ministrija.

Veselības ministrija jūlijā ziņoja, ka Lietuva ir pasūtījusi aptuveni 1 400 vakcīnas devas pret pērtiķu bakām. Vakcinācija pret vējbakām Lietuvā tika pārtraukta aptuveni 1980.gadā.

EK norādījumi par Kaļiņingradas tranzītu nemazina sankciju politiku.

EK atjauninātās vadlīnijas, kas ļāva atsākt Kaļiņingradas tranzītu, nesamazina ES sankciju politiku, otrdien, 2. augustā, CNN sacīja Lietuvas prezidents.

Lietuva apturēja sankcijām pakļauto preču tranzītu uz Kaļiņingradu pēc tam, kad jūnijā stājās spēkā ES noteiktās sankcijas Krievijai. Lietuvas amatpersonas toreiz paziņoja, ka lēmums tika pieņemts, pamatojoties uz EK precizējumu.

Iekšlietu ministrija apgalvo, ka ar ES tiek apspriests jautājums par Eiropas Savienības tiesas (EST) lēmuma īstenošanu.

Iekšlietu ministre otrdien, 2. augustā, apstiprināja, ka ministrija izstrādā likumprojektu, lai nelegālo migrantu atgriešanu atpakaļ pāri robežai tiktu legalizēta.

Ministre sacīja, ka tiesību akts ļautu robežsargiem šāda veida pasākumus izmantot ārkārtas situācijā un kara stāvokļa laikā. Lietuva šos pasākumus ieviesa pagājušajā gadā, reaģējot uz migrantu pieplūdumu, kas mēģināja šķērsot tās teritoriju no Baltkrievijas, apsūdzot Minskas režīmu šā pieplūduma organizēšanā.

Prezidenta padomnieks nosoda dalību pret Lietuvu vērstās darbībās aktivitātēs.

Dalībai pret Lietuvu vērstās aktivitātēs ir jābūt pakļautai juridiskam izvērtējumam, pirmdien, 1.augustā, pēc četru lietuviešu nesenās vizītes Maskavā paziņoja Lietuvas prezidenta vecākais padomnieks nacionālās drošības jautājumos.

Pirmdien Ģenerālprokuratūra pārbaudīja gan asociācijas Starptautiskā labu kaimiņattiecību foruma dibināšanas apstākļus, gan tās dalībnieku vizīti Maskavā pagājušajā nedēļā.

Jaunu automobiļu reģistrācija jūlijā samazinājās par 33,9 procentiem.

Lietuvā jūlijā reģistrēti aptuveni 2 300 jauni vieglie automobiļi, kas ir par 33,9 procentiem mazāk nekā pirms gada, pirmdien, 1. augustā, saskaņā ar Lietuvas valsts uzņēmuma Regitra datiem par automašīnu reģistrāciju.

Vieglo automobiļu reģistrācija samazinājās par 34,2% līdz 2 100, savukārt vieglo kravas automobiļu reģistrācija samazinājās par 30,1% līdz 158. Kopš gada sākuma Lietuvā kopumā reģistrēti 18 100 jauni vieglie automobiļi, kas ir par 25,2 procentiem mazāk nekā gadu iepriekš.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas