Nedēļa Lietuvā. Atbalsta personvārdu rakstību svešvalodu burtiem

Lietuvas Valsts Valodas komisija atbalstījusi Seimā virzīto ierosinājumu atļaut personu apliecinošo dokumentu galvenajā lapā svešvalodu personvārdus rakstīt ar tādiem latīņu valodas alfabēta burtiem, kas nav sastopami lietuviešu valodas alfabētā, proti, ar «x», «w» un «q».

Saskaņā ar komisijas vērtējumu likumdevējam gan ir skaidri jānosaka izņēmumu gadījumi, kādos burtus var lietot, un kāds ir pamats to lietošanai, piemēram, ārvalstnieka personu apliecinoša dokumenta vai cita oficiāla dokumenta uzrādīšana.

Premjerministrs: esošā koalīcija nav tā labākā

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis), kura valdība ir nostrādājusi pusgadu, aizvadītajā nedēļā atzinis, ka viņa pārstāvētā Lietuvas Zemnieku un zaļo savienība atšķiras no Sociāldemokrātiskās partijas pēc to domāšanas veida un pieejas daudziem jautājumiem, un vērtējis, ka esošā divu partiju koalīcija nav tas labākais variants.

«Man ir sajūta, ka sociāldemokrātu jaunais priekšsēdētājs [Gintauts Palucks (Gintautas Paluckas)] ir pieņēmis lēmumu atstāt koalīciju. Protams, tas vēl nav sociāldemokrātu Seima frakcijas viedoklis, bet, ja koalīcijas partneri tā lems, tad mums nebūs citas izvēles, kā pieņemt viņu lēmumu,» tā Skvernelis.

Būtiski sarucis skolēnu un studējošo skaits

Pēdējo sešu gadu laikā Lietuvas vispārējās un augstākās izglītības iestādēs skolēnu un studentu skaits sarucis par vairāk nekā 20%, tā aplēsusi Lietuvas statistikas pārvalde.

Vadoties pēc Lietuvas Izglītības informācijas tehnoloģiju centra datiem, statistiķi secinājuši, ka pašreizējā mācību gadā mācības sākuši kopumā 504 000 skolēnu un studentu, kas ir par 11 000 skolēnu un studentu mazāk nekā 2015.gada septembrī un par 23% mazāk nekā, sākoties 2010. līdz 2011.gada mācību gadam.

EK: Bez pārliecības par AES drošību attiecībās ar Baltkrieviju «atkušņa» nebūs

Dialogā starp Eiropas Savienību un Baltkrieviju «atkusnis» nav gaidāms, kamēr Minska nepierādīs, ka Astravjecas atomelektrostacija, kas top Lietuvas pierobežā, ir droša, tā ceturtdien, 25.maijā, apmeklējot Viļņu norādījis Eiropas Komisijas loceklis enerģētikas jautājumos Marošs Šefčovičs (Maroš Šefčovič).

Kodolspēkstaciju pie Astravjecas pilsētas, 45 kilometru attālumā no Viļņas, ceļ Krievijas atomenerģētikas uzņēmums Rosatom, bet Minska nav izrādījusi interesi par atomreaktoru drošības speciālistu piesaisti no Rietumiem, kaut arī to atkārtoti lūgusi Lietuvas valdība.

Lietuvas KNAB: Korupcijas radītie zaudējumi līdzvērtīgi 4,44 miljardiem eiro

Lietuvas korupcijas apkarošanas iestādes veiktā plašā aptaujā secināts, ka zaudējumi, kādus tautsaimniecībai valstī nodarījušas tieši un netieši veiktas koruptīvas darbības, mērāmi 4,44 miljardos eiro, bet pēdējo piecu gadu laikā 15% uzņēmumu vadītāju ir devuši kukuli amatpersonām.

«15% līmenis ir krietni labāks rezultāts nekā iepriekš, kad puse visu respondentu atzina, ka ir devuši kukuli,» tā pētījuma rezultātus komentējusi Lietuvas Īpašā Izmeklēšanas dienesta vadošā speciāliste Margarita Dobriņina (Margarita Dobrynina).

Pētījums arī palīdzējis iegūt skaitļu teritoriālo skaidrojumu – minētie 15% uzņēmumu galvenokārt darbojas valsts lielākajās pilsētās, Viļņā un Kauņā.

Esošās situācijas nopietnību ieskicē starptautiskās pretkorupcijas organizācijas Transparency International Lietuvas nodaļas vadītājs Sergejs Muravjovs (Sergejus Muravjovas): «Patiesi, ik gadus valsts ciestie zaudējumi ir ārkārtīgi lieli. Mums visiem vajadzētu saprast, ka šī nauda, ja to izlietotu pienācīgi, dotu labumu mums visiem. Ir aplēsts, ka mēs katrs [Lietuvas iedzīvotājs] katru gadu saņemtu par 1 500 eiro vairāk, ka iestādes darbotos caurskatāmākā veidā».

Ref: 020/111.111.111.4617

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas