Nedēļa Lietuvā: Atceļ pārvietošanās ierobežojumus, internetā patrulēs policija

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā zīmīgākie notikumi ziņās bija epidemioloģisko pārvietošanās ierobežojumu atcelšana, policijas patruļu ieviešana tiešsaistē un Lietuvas valodas iestādes lēmums nemainīt Baltkrievijas nosaukumu lietuviešu valodā.

Kopējais valdības deficīts pērn bijis 7,3% no IKP

Lietuvas kopējais valdības deficīts 2020.gadā sasniedzis 3,5 miljardus eiro, kas atbildis 7,3% no iekšzemes kopprodukta (IKP), tā aizvadītajā otrdienā, 6.aprīlī, balsoties uz provizoriskiem datiem, paziņojusi Lietuvas statistikas pārvalde. 2020.gada beigās kopējā valdības deficīta nominālvērtība augusi par 5,5 miljardiem eiro, sasniedzot 23,06 miljardus eiro un veidojot 47,3 no tautsaimniecības IKP. Parāds uz vienu iedzīvotāju sasniedzis 8 300 eiro. Pērn auguši arī valdības kopējie ieņēmumi, to pieaugums bijis 3,2%, sasniedzot 17,67 miljardus eiro. Nodokļu ieņēmumi auguši par 1,6% līdz 10,1 miljardam eiro, jeb 57,2% no kopējiem ieņēmumiem.

Lietuva atceļ Baltijā vienīgos pārvietošanās ierobežojumus

Lietuvas valdība otrdien, 6.aprīlī, nolēmusi nepaildzināt pārvietošanās ierobežojumus, ar kuriem vairākus mēnešus iedzīvotājiem bija liegts bez nopietna pamatojuma izbraukt no dzīvesvietas pašvaldības teritorijas. Pandēmijas laikā Lietuva kā vienīgā no trim Baltijas valstīm ir ierobežojusi iedzīvotāju pārvietošanos valsts iekšienē. Ierobežojumi, kas pieļāva ceļošanu darba vajadzībām, veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai un citiem neatliekamiem mērķiem, bijuši spēkā kopš 2020.gada decembra vidus, kad valsts saskārās ar Baltijā straujāko Covid-19 izplatību.

Atsevišķām pašvaldībām ierobežojumi tika atcelti marta vidū, taču tie tika atkārtoti ieviesti visā valstī uz Lieldienām, lai nepieļautu vīrusa uzliesmojumu svētkos. Tikmēr valsts mēroga karantīnas režīms, kas valstī bijis spēkā kopš 2020.gada 7.novembra ir paildzināts līdz 30.aprīlim.

Lietuvas policija patrulēs arī tiešsaistē

Lietuvas policijā aizvadītajā nedēļā darbu sāka virtuālās patrulēšanas vienība ar mērķi novērot kibertelpu, vēršoties pret iespējamu naida runu un nelikumīgu saturu. Vienībā sākotnēji strādās trīs policisti, kuri atsauksies tikai uz «acīmredzamiem nodarījumiem, kuri pastrādāti vai kurus plānots pastrādāt kibertelpā», paziņoja Lietuvas Policijas pārvalde. Patruļās policisti publiski brīdinās iespējamus pārkāpējus sociālajos tīklos vai ziņu portālos un tad nosūtīs privātu vēstuli sociālajā tīklā Facebook vai e-pastu no adreses virtualus.patrulis@policija.lt. Policijas priekšnieks Renāts Požela (Renatas Požėla) norādījis, ka virtuālajās patruļās policisti atsauksies tikai uz konkrētiem likuma pārkāpumiem un neveiks komentāru autoru cenzēšanu.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Lietuvas valdības pirmās 100 dienas: Vai liberālās partijas sacenšas, kura liberālāka?

Baltkrievijas nosaukums lietuviešu valodā nemainīsies

Valodas politikas pagaidu apakškomisija, kas darbojas Lietuvas Valsts valodas komisijas paspārnē, trešdien, 7.aprīlī, paziņoja, ka ir izskatījusi Baltkrievijas opozīcijas līderes Svetlanas Tihanovskas lūgumu mainīt Baltkrievijas valsts lietuviešu valodas nosaukumu no «Baltarusija» uz «Belarusia». Apakškomisija norādīja, ka nosaukums nebūtu jāmaina, jo esošais nosaukums ir sistemātiski radīts no baltkrievu nācijas nosaukuma un tā nosaukuma vārda galotne ir tipiska galotne valstu nosaukumiem lietuviešu valodā. Vairums apakškomisijas locekļu uzskata, ka, ja nepieciešams, vārdu «Baltarusija» var nomainīt ar vārdu «Gudija» un nācijas nosaukumu no «baltarusiai» uz «gudai», kas ir Lietuvā ierasti paralēlie apzīmējumi attiecīgi Baltkrievijai un baltkrieviem.

Plāno atvērt vēstniecību Singapūrā

Lietuvas Ārlietu ministrija aizvadītajā trešdienā pavēstīja, ka plāno 2022.gadā atvērt vēstniecību Singapūrā, jo šādu ieceri atbalstījusi Seima Ārlietu komisija. «Neraugoties uz tās lielumu, pilsētvalsts Singapūra ir viens lielākajiem mūsu ekonomiskajiem partneriem reģionā,» tā, vēršoties pie komisijas ar vēstniecības izveides ierosinājumu, sacījis Lietuvas ārlietu ministrs Gabrielis Landsberģis (Gabrielius Landsbergis). Pēc viņa teiktā, Lietuvas eksports uz Singapūru 2019.gadā bijis salīdzināms ar eksporta apjomu uz Ķīnu, kas bijis attiecīgi 216 un 277 miljoni eiro. Landsberģis arī uzsvēris, ka, atverot pārstāvniecību Singapūrā, Lietuva samazinātu atkarību no Ķīnas. Šogad Austrumāzijas reģionā Lietuva plāno atvērt vēstniecību Dienvidkorejā.

Valstī izplatās Covid-19 britu paveids

Lietuvā līdz aizvadītajai trešdienai ir konstatēti 147 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi ar vīrusa britu paveidu, tikmēr pagaidām valstī nav atklāti vīrusa Dienvidāfrikas paveida inficēšanās gadījumi, tā pavēstīja Lietuvas Nacionālā sabiedrības veselības uzraudzības laboratorija. Covid-19 britu paveids izplatās straujāk un ir nāvējošāks par slimību izraisošā vīrusa sākotnējo variantu.

SVF Lietuvas ekonomikai paredz izaugsmi 3,2% apmērā

Lietuvas ekonomikai 2020.gadā gaidāma izaugsme 3,2% apmērā, tā rāda Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) aplēses, kas publicētas aizvadītajā trešdienā. Pērn oktobrī, vēl pirms Lietuva ieviesa pašreizējo karantīnu, SVF tautsaimniecībai šogad paredzēja 4,1% izaugsmi. Saskaņā ar organizācijas prognozēm Lietuvas ekonomiskā izaugsme 2021.gadā būs viena no mazākajām eirozonā, bet vēl lēnāk eirozonā augšot Somijas un Kipras IKP – par attiecīgi 2,3% un 3%.

Aicina nesteigties ar Covid-19 imunitātes pasu ieviešanu

Lietuvas Seima priekšsēdētāja un Lietuvas Liberālās kustības līdere Viktorija Čmilīte-Nīlsena (Viktorija Čmilytė-Nielsen) šonedēļ ir ierosinājusi nesteigties ar Covid-19 imunitātes pasu ieviešanu un nopietni apsvērt visus aspektus. Brīvības partija, kas arī darbojas Lietuvas valdošajā koalīcijā, iepriekš aicinājusi pasteidzināt imunitātes pasu ieviešanu. Gabrielis Landsberģis (Gabrielius Landsbergis), kurš vada koalīcijas līderus, partiju Tēvzemes savienība – Lietuvas Kristīgie demokrāti, savukārt izteicies, ka apspriedes par šo jautājumu kļūst arvien aktīvākas.

Lielie mediji 15min un BNS apvienojas ar Media Bites

Lietuvas uzņēmums 15min, kam pieder ziņu portāls 15min.lt, un ziņu aģentūra Baltic News Service (BNS) aizvadītajā ceturtdienā, 8.aprīlī, paziņoja par apvienošanos ar Lietuvas mediju un digitālo uzņēmumu grupu Media Bites. Plānots izveidot mediju grupu, kas darbosies ar nosaukumu 15min Group, pavēstījuši uzņēmumi. Gan 15min, gan BNS Lithuania šobrīd pilnā apmērā pieder Igaunijas mediju grupai Postimees Grupp. Pēc apvienošanās Postimees Grupp piederēs 60% daļu, bet Media Bites akcionāriem piederēs 40% daļu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas