bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 21.09.2019 | Vārda dienas: Mariss, Matīss, Modris
LithuaniaLietuva

Nedēļa Lietuvā: Attaisnotais vēstnieks. Polijas «negatīvais īkšķis» Grībauskaite

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Daļa Grībauskaite

Aizvadītajā nedēļā ārlietu ministrs Lins Linkevičs (Linas Linkevičius) mudinājis Seimu izveidot divus vēlēšanu apgabalus izbraukušajiem lietuviešiem, bet tieslietu ministrs Elvins Jankevičs (Elvinas Jankevičius) sūdzējies Eiropas Savienībai (ES) par Krieviju. Tikmēr ideju par mūža pensiju bijušajiem deputātiem atbalstījis premjers Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis), bet to noraidījis valdošās partijas – Zemnieku un Zaļo savienības – līderis Ramūnas Karbausks (Ramunas Karbauskis).

POLITIKA: Ministrs rosina uz vēlēšanu iespēju paplašināšanu izbraukušajiem

Lietuvas ārlietu ministrs Linkevičs uzrunājis Seimu, rosinot izveidot divus atsevišķus parlamenta vēlēšanu iecirkņus lietuviešiem, kas dzīvo ārzemēs. Ministrs norādījis, ka ārzemju vēlētāji bijuši trīs reizes aktīvāki šī gada prezidenta vēlēšanas nekā 2016.gada Seima vēlēšanās. Pašreizējais likums nosaka, ka ārzemēs dzīvojošo lietuviešu balsis parlamenta vēlēšanās tiek pieskaitītas Naujamiestes iecirknim Viļņā. Aptuveni 52 812 Lietuvas pilsoņu nodevuši savus biļetenus maijā notikušajā pirmajā prezidenta vēlēšanu kārtā un 44 142 otrajā, tikmēr Seima vēlētāju skaits bijis vien nedaudz vairāk par 16 400 vēlētājiem. Jāatzīmē, ka līdzīgi ierosinājumi iepriekš nav guvuši atbalstu.

Ministrs vēršas pie ES ministriem par Krievijas rīcību

Tieslietu ministrs Jankevičs aktualizējis jautājumu par Krievijas darbībām pret Lietuvas tiesnešiem, kuri skatījuši «13.janvāra lietu», atzīstot par vainīgiem kara noziegumos  un noziegumos pret cilvēci 67 apsūdzētos, tai skaitā padomju specdienestu vadītājus. Ceturtdien, 6.jūnijā, Jankevičs piedalījies Eiropas Savienības (ES) tieslietu un iekšlietu ministru sanāksmē Luksemburgā. Jau vēstīts, ka aprīlī Krievijas izmeklēšanas komiteja ierosināja krimināllietu pret četriem Lietuvas tiesnešiem.

Opozīcija un jaunievēlētais prezidents diskutē par savlaicīgām vēlēšanām

Opozīcijas pārstāvji no Lietuvas Sociāldemokrātiskās darba partijas un jaunievēlētais valsts prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nauseda) ceturtdien, 6.jūnijā, pārrunājuši iespēju ātrāk rīkot parlamenta vēlēšanas nekā tas iepriekš paredzēts. Pēc tikšanās partijas līderis Gintauts Palucks (Gintautas Paluckas) sacījis, ka agrākas Seima vēlēšanas būtu iespējamas, ja Nausēda to vēlēsies un esošā valdība nebūs pietiekami rīcībspējīga.

Vienreiz izraidītais deputāts pievienojas konservatīvajiem

Mants Adomens (Mantas Adomenas), deputāts, kurš pērn tika izraidīts no opozīcijas partijas Tēvzemes savienība — Lietuvas kristīgie demokrāti, šonedēļ pievienojies parlamenta konservatīvo partiju grupai. Deputāts pameta Tēvzemes savienību 2018.gada vasarā pēc tam, kad tika izraidīts no partijas par saistībām ar valsts lielāko uzņēmēju grupu MG Baltic.

PĀRORIENTĀCIJA: Vēstnieks Motuza atgriežas Maskavā

Lietuvas vēstnieks Krievijā Remiģijs Motuza (Remigijus Motuzas), kurš bijis atsaukts uz pārrunām, nākamnedēļ pēc divu mēnešu pārtraukuma atgriežas Maskavā. Lietuvas Ārlietu ministrija norāda, ka beigusies iekšējā izmeklēšana, kuras ietvaros no vēstnieka novērstas aizdomās par pārkāpumiem. Vēstnieks no Maskavas atsaukts aprīlī pēc vērienīgā tiesas sprieduma 13.janvāra lietā, kas ietekmējis Lietuvas vēstniecības pozīcijas un drošību Krievijā.

INICIATĪVA: Premjers atbalsta ideju par parlamentāriešu pensijām

Lietuvas premjerministrs Skvernelis paudis atbalstu pensiju izmaksām parlamentāriešiem, kuri nav pārvēlēti Seimā uz nākamo termiņu. Pēc ministru prezidenta domām, šādas kompensācijas padarītu parlamenta darbu caurspīdīgāku.

Skvernelis noliedz, ka šo ideju koalīcijas pārrunās ierosina Sociāldemokrātiskā Darba partija.

Iepriekšējā nedēļā Zemnieku un Zaļo līderis Karbausks teica, ka šo ideju neatbalsta.

KAIMIŅI: Premjers satiek igauņu kolēģi

Lietuvas premjerministrs Skvernelis ceturtdien, 6.jūnijā, saticis Igaunijas valdības vadītāju Jiri Ratasu (Juri Ratas) un bildis, ka vēl nezina, vai Lietuva pievienosies reģiona kopīgajam gāzes tirgum. Latvija, Igaunija un Somija parakstījušas vienošanos par vienota gāzes tarifu zonas izveidi 2020.gadā, lai 2022.gadā varētu radīt vienotu tirgu.

Polija neatbalsta Grībauskaiti

Polija neatbalsta prezidentes Daļas Grībauskaites (Dalia Grybauskaite) kandidatūru Eiropadomes prezidenta amatam, ziņo poļu laikraksts Rzeczpospolita. Tā sauktā Višegradas grupa pašreizējam Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam (Donald Tusk) paziņojusi, ka neatbalsta Grībauskaiti.

Cits anonīms avots norāda, ka Lietuvas prezidente ir individuāliste, kura kolēģos nerada entuziasmu, taču būtu viņu ar mieru atbalstīt kā reģiona kandidāti. Eiropas līderi par savienības galvenajiem amatiem vienosies 20. un 21.jūnijā.

DIPLOMĀTIJA: Lietuva Horvātijā atver vēstniecību

Ārlietu ministrs Linkevičs, viesojoties Horvātijā, ceturtdien, 6.jūnijā, oficiāli atklāja Lietuvas vēstniecību Zagrebā. Pasākumā viesojās Horvātijas valdības un parlamenta pārstāvji un vietējās lietuviešu kopienas pārstāvji. Vēstniecība darbosies vienā no Zagrebas augstceltnēm.

VĒSTURE: Padomju noziegumi pret Krimas tatāriem bija genocīds

Lietuvas parlamenta balsojumā ceturtdien, 6.jūnijā, PSRS noziegumi pret Krimas tatāriem atzīti  par genocīdu. Par rezolūciju balsoja 77 deputāti, neviens nebalsoja pret vai atturējās.

Jusjus atkāpjas no Klaipēdas Naftas

Mindaugs Jusjus (Mindaugas Jusius) ir atkāpies no Lietuvas valsts uzņēmuma Klaipēdas Nafta (Klaipėda Nafta) galvenā vadītāja amata. Jusjus atlūgumu iesniedza 6.jūnijā, bet darbu viņš pametīs 26.jūlijā. Lēmumu viņš pamato ar personīgiem iemesliem.


Pievienot komentāru

Bildēs: Pasaule vienojas klimata aizsardzībai

Piektdien daudzviet pasaulē ar sevišķi lielu aktivitāti norisinās iknedēļas protesta akcija Piektdiena nākotnei. ko aizsākuši skolēni, lai panāktu, ka valstu valdības un ietekmīgu uzņēmumu vadītāji sāk iestāties pret siltumnīcefekta gāzu izplūdēm.

ERAB domā pārdot Šiauliu bankas akcijas, bet neplāno aiziet no bankas Citadele

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka gatavojas pārdot Lietuvas Šiauliu bankas akcijas, tomēr pagaidām neplāno aiziet no bankas Citadele.

Uzņēmums: Rīgā vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Lietuvu

Rīgas īres tirgu ir salīdzinoši neliels maza izmēra dzīvokļu piedāvājums, savukārt vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Viļņu un Tallinu.

Konkurences padome atļāvusi Bauskas alus kapitāldaļu pārdošanu Cido grupai

Konkurences padome ir apstiprinājusi SIA Bauskas alus 100% kapitāldaļu pārdošanu CIDO Grupai bez īpašiem nosacījumiem. Darījumu paredzēts pilnībā noslēgt pāris mēnešu laikā.

Līdz šim deviņiem bērniem no Siguldas atklāta salmoneloze, bet pieciem – zarnu nūjiņu infekcija

Līdz šim salmoneloze laboratoriski apstiprināta deviņiem, bet šiga toksīnu veidojošās zarnu nūjiņas izraisītā infekcija jeb STEC – pieciem bērniem no Siguldas puses, informē Slimību profilakses un kontroles centrā.

Rimšēvičs: Komercbankas Latvijas Bankā glabā piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» ekonomikā

Patlaban komercbankas Latvijas Bankā glabā aptuveni piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» valsts ekonomikā, informē centrālās bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Latvijas Banka IKP pieauguma prognozi šim gadam samazina līdz 2,5%

Latvijas Banka samazinājusi IKP pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš lēstajiem 2,9%, pēc izlīdzinātajiem datiem, līdz 2,5%, bet nākamajam gadam–- no 3,1% līdz 2,6%.

ES pārliecināta par jaunu Krievijas-Ukrainas gāzes līgumu, Ukraina kritiska

Sarunās Briselē par ilgtermiņa līgumu starp Krieviju un Ukrainu par Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropas Savienības valstīm sperti soļi, lai panāktu jauna līguma noslēgšanu. Ukraina tikmēr atkārtojusi iespēju pārtraukt gāzes tranzītu cauri savai teritorijai.

Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs

Ēdinātājs Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs Ieviņa un Saulīte.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā samazinājās par 0,1%

Salīdzinot ar 2019.gada jūliju, augustā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos prokurora amatam Latvijas skaļāko korupcijas lietu nodaļā

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos uz Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora amata vakanci.

Igaunija nokļūst Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras Direktoru valdē

Igaunija pirmoreiz ievēlēta Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras vadībā, kur tās mērķi ir iestāties pret kodolieroču izplatību un par radioaktīvo atkritumu iespējami drošu noglabāšanu.

EP rosina noteikt atceres dienu cīnītājiem pret totalitārismu

Eiropas Parlamenta deputāti rosina noteikt 25.maiju, kas ir Aušvicas varoņa Vitolda Pilecka nāvessoda gadadiena, par Starptautisko dienu varonīgo cīnītāju pret totalitārismu atcerei.

Rīgas Centrāltirgus kļuvis pieejamāks iedzīvotājiem ar kustību traucējumiem

Ņemot vērā iedzīvotāju iebildumus, Rīgas Centrāltirgus Gastronomijas paviljons tagad padarīts pieejamāks cilvēkiem ar kustību traucējumiem un ērtāks pārdevējiem.

Ministrs: Igaunija pat neapspriedīs centralizētu ES migrantu uzņemšanu

Eiropas Savienības dalībvalstis aicina pārskatīt bloka migrācijas politiku, lai panāktu visu dalībvalstu līdzdalību migrantu uzņemšanā. Starpvalstu diskusiju atteicies apmeklēt Igaunijas iekšlietu ministrs, norādot, ka Igaunija nevēlas pat apspriest priekšlikumu.

Aptur Saeimas ēkas atsevišķu telpu ekspluatāciju

Lai veiktu padziļinātu būvkonstrukciju izpēti, Saeimas Prezidijs pieņēma lēmumu ierobežot atsevišķu telpu ekspluatāciju Saeimas ēkā Jēkaba ielā 11.

Ievestā benzīna apmērs septiņos mēnešos sarucis par 6,7%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad septiņos mēnešos samazinājies par 6,7% salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 0,1% vairāk.

Ryanair Olīrijam piesolīta 99 miljonu eiro piemaksa

Eiropā lielākās lidsabiedrības Ryanair akcionāri ar 50,5% balsīm apstiprinājuši jaunu piemaksu kārtību uzņēmuma izpilddirektoram Maiklam Olīrijam. Ļoti veiksmīgas darbības gadījumā tā paredz piecos gados viņam izmaksāt 99 miljonus eiro.

Kad studenti «pazūd» darba tirgū un neatgriežas. Saruna ar RISEBA rektori

Vēlme ātrāk kļūt patstāvīgiem un pelnīt pašiem savu naudu nereti izkonkurē vēlmi studēt, sarunā ar BNN pauž RISEBA rektore Irina Senņikova, runājot par nepabeigtu mācību problēmu Latvijā.

Austrija bloķē ES-Dienvidamerikas tirdzniecības līgumu lietusmežu, darba tiesību dēļ

Brīvās tirdzniecības līgums starp ES un Dienvidamerikas lielāko tirdzniecības bloku Mercosur gatavots 20 gadus, taču Austrijas valdošās koalīcijas partijas ir to noraidījušas ar mērķi saglabāt Amazones mežus un darba tiesību ievērošanu.

Plāno liegt pašvaldībām reģistrēt savus plašsaziņas līdzekļus

Likumprojekts paredz, ka pašvaldībām līdz 2019.gada 31.decembrim būs jāiesniedz Uzņēmumu reģistram pieteikumu par to īpašumā esošo masu informācijas līdzekļu izslēgšanu no reģistra.

PVD: Pārbaudēs Siguldas bērnudārzos zarnu nūjiņas vairāk nav konstatētas

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, ir izdarīts maksimālais, lai jauni saslimšanas gadījumi nenotiktu, piektdien, 20.septembrī, intervijā Latvijas Radio sacījis PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Vēl saglabāsies lietains un vējains laiks

Brīvdienās laika apstākļus turpinās noteikt ciklonu darbība, tādēļ debesis skaidrosies tikai brīžiem, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->