bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 20.06.2019 | Vārda dienas: Maira, Rasa, Rasma
LithuaniaLietuva

Nedēļa Lietuvā: Attaisnotais vēstnieks. Polijas «negatīvais īkšķis» Grībauskaite

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Daļa Grībauskaite

Aizvadītajā nedēļā ārlietu ministrs Lins Linkevičs (Linas Linkevičius) mudinājis Seimu izveidot divus vēlēšanu apgabalus izbraukušajiem lietuviešiem, bet tieslietu ministrs Elvins Jankevičs (Elvinas Jankevičius) sūdzējies Eiropas Savienībai (ES) par Krieviju. Tikmēr ideju par mūža pensiju bijušajiem deputātiem atbalstījis premjers Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis), bet to noraidījis valdošās partijas – Zemnieku un Zaļo savienības – līderis Ramūnas Karbausks (Ramunas Karbauskis).

POLITIKA: Ministrs rosina uz vēlēšanu iespēju paplašināšanu izbraukušajiem

Lietuvas ārlietu ministrs Linkevičs uzrunājis Seimu, rosinot izveidot divus atsevišķus parlamenta vēlēšanu iecirkņus lietuviešiem, kas dzīvo ārzemēs. Ministrs norādījis, ka ārzemju vēlētāji bijuši trīs reizes aktīvāki šī gada prezidenta vēlēšanas nekā 2016.gada Seima vēlēšanās. Pašreizējais likums nosaka, ka ārzemēs dzīvojošo lietuviešu balsis parlamenta vēlēšanās tiek pieskaitītas Naujamiestes iecirknim Viļņā. Aptuveni 52 812 Lietuvas pilsoņu nodevuši savus biļetenus maijā notikušajā pirmajā prezidenta vēlēšanu kārtā un 44 142 otrajā, tikmēr Seima vēlētāju skaits bijis vien nedaudz vairāk par 16 400 vēlētājiem. Jāatzīmē, ka līdzīgi ierosinājumi iepriekš nav guvuši atbalstu.

Ministrs vēršas pie ES ministriem par Krievijas rīcību

Tieslietu ministrs Jankevičs aktualizējis jautājumu par Krievijas darbībām pret Lietuvas tiesnešiem, kuri skatījuši «13.janvāra lietu», atzīstot par vainīgiem kara noziegumos  un noziegumos pret cilvēci 67 apsūdzētos, tai skaitā padomju specdienestu vadītājus. Ceturtdien, 6.jūnijā, Jankevičs piedalījies Eiropas Savienības (ES) tieslietu un iekšlietu ministru sanāksmē Luksemburgā. Jau vēstīts, ka aprīlī Krievijas izmeklēšanas komiteja ierosināja krimināllietu pret četriem Lietuvas tiesnešiem.

Opozīcija un jaunievēlētais prezidents diskutē par savlaicīgām vēlēšanām

Opozīcijas pārstāvji no Lietuvas Sociāldemokrātiskās darba partijas un jaunievēlētais valsts prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nauseda) ceturtdien, 6.jūnijā, pārrunājuši iespēju ātrāk rīkot parlamenta vēlēšanas nekā tas iepriekš paredzēts. Pēc tikšanās partijas līderis Gintauts Palucks (Gintautas Paluckas) sacījis, ka agrākas Seima vēlēšanas būtu iespējamas, ja Nausēda to vēlēsies un esošā valdība nebūs pietiekami rīcībspējīga.

Vienreiz izraidītais deputāts pievienojas konservatīvajiem

Mants Adomens (Mantas Adomenas), deputāts, kurš pērn tika izraidīts no opozīcijas partijas Tēvzemes savienība — Lietuvas kristīgie demokrāti, šonedēļ pievienojies parlamenta konservatīvo partiju grupai. Deputāts pameta Tēvzemes savienību 2018.gada vasarā pēc tam, kad tika izraidīts no partijas par saistībām ar valsts lielāko uzņēmēju grupu MG Baltic.

PĀRORIENTĀCIJA: Vēstnieks Motuza atgriežas Maskavā

Lietuvas vēstnieks Krievijā Remiģijs Motuza (Remigijus Motuzas), kurš bijis atsaukts uz pārrunām, nākamnedēļ pēc divu mēnešu pārtraukuma atgriežas Maskavā. Lietuvas Ārlietu ministrija norāda, ka beigusies iekšējā izmeklēšana, kuras ietvaros no vēstnieka novērstas aizdomās par pārkāpumiem. Vēstnieks no Maskavas atsaukts aprīlī pēc vērienīgā tiesas sprieduma 13.janvāra lietā, kas ietekmējis Lietuvas vēstniecības pozīcijas un drošību Krievijā.

INICIATĪVA: Premjers atbalsta ideju par parlamentāriešu pensijām

Lietuvas premjerministrs Skvernelis paudis atbalstu pensiju izmaksām parlamentāriešiem, kuri nav pārvēlēti Seimā uz nākamo termiņu. Pēc ministru prezidenta domām, šādas kompensācijas padarītu parlamenta darbu caurspīdīgāku.

Skvernelis noliedz, ka šo ideju koalīcijas pārrunās ierosina Sociāldemokrātiskā Darba partija.

Iepriekšējā nedēļā Zemnieku un Zaļo līderis Karbausks teica, ka šo ideju neatbalsta.

KAIMIŅI: Premjers satiek igauņu kolēģi

Lietuvas premjerministrs Skvernelis ceturtdien, 6.jūnijā, saticis Igaunijas valdības vadītāju Jiri Ratasu (Juri Ratas) un bildis, ka vēl nezina, vai Lietuva pievienosies reģiona kopīgajam gāzes tirgum. Latvija, Igaunija un Somija parakstījušas vienošanos par vienota gāzes tarifu zonas izveidi 2020.gadā, lai 2022.gadā varētu radīt vienotu tirgu.

Polija neatbalsta Grībauskaiti

Polija neatbalsta prezidentes Daļas Grībauskaites (Dalia Grybauskaite) kandidatūru Eiropadomes prezidenta amatam, ziņo poļu laikraksts Rzeczpospolita. Tā sauktā Višegradas grupa pašreizējam Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam (Donald Tusk) paziņojusi, ka neatbalsta Grībauskaiti.

Cits anonīms avots norāda, ka Lietuvas prezidente ir individuāliste, kura kolēģos nerada entuziasmu, taču būtu viņu ar mieru atbalstīt kā reģiona kandidāti. Eiropas līderi par savienības galvenajiem amatiem vienosies 20. un 21.jūnijā.

DIPLOMĀTIJA: Lietuva Horvātijā atver vēstniecību

Ārlietu ministrs Linkevičs, viesojoties Horvātijā, ceturtdien, 6.jūnijā, oficiāli atklāja Lietuvas vēstniecību Zagrebā. Pasākumā viesojās Horvātijas valdības un parlamenta pārstāvji un vietējās lietuviešu kopienas pārstāvji. Vēstniecība darbosies vienā no Zagrebas augstceltnēm.

VĒSTURE: Padomju noziegumi pret Krimas tatāriem bija genocīds

Lietuvas parlamenta balsojumā ceturtdien, 6.jūnijā, PSRS noziegumi pret Krimas tatāriem atzīti  par genocīdu. Par rezolūciju balsoja 77 deputāti, neviens nebalsoja pret vai atturējās.

Jusjus atkāpjas no Klaipēdas Naftas

Mindaugs Jusjus (Mindaugas Jusius) ir atkāpies no Lietuvas valsts uzņēmuma Klaipēdas Nafta (Klaipėda Nafta) galvenā vadītāja amata. Jusjus atlūgumu iesniedza 6.jūnijā, bet darbu viņš pametīs 26.jūlijā. Lēmumu viņš pamato ar personīgiem iemesliem.


Pievienot komentāru

Jaunais Zviedrijas Swedbank padomes priekšsēdētājs: Banka neatstās Baltiju

Zviedrijas bankas Swedbank akcionāri ārkārtas pilnsapulcē bankas uzraudzības padomes priekšsēdētāja amatā apstiprināja bijušo Zviedrijas premjerministru Jēranu Pēšonu.

Atlaista Latvenergo padome

Atlaista AS Latvenergo padome, apstiprināja ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

Aptauja: 85% iedzīvotāju ar augstāko izglītību atzīst – diploms noderējis karjerā

Vērtējot, cik noderīga bijusi izglītība, gatavojoties darba tirgum un karjeras izaugsmei, 85% Latvijas iedzīvotāju ar augstāko izglītību atzīst, ka tā bijusi patiesi vērtība, secināts Swedbank Finanšu institūta pētījumā.

Patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apmērs pieaudzis

Šā gada četros mēnešos patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apmērs pieaudzis par 9,3% salīdzinājumā ar 2018.gada četriem mēnešiem.

Pētnieki: Latgales pašvaldības veicina Krievijas ietekmes izplatīšanos Latvijā

Par spīti Latvijas sarežģītajām attiecībām ar Krieviju, Daugavpils un Rēzeknes pašvaldības turpina izvērst sadarbību ar austrumu kaimiņvalsti un iesaistās tās interesēm atbilstošu iniciatīvu realizēšanā, secina pētnieki.

Nodibinājumu Riga.lv likvidēs

Pašvaldības dibinātā nodibinājuma Riga.lv valde nolēmusi sākt nodibinājuma likvidāciju, 19.jūnijā žurnālistiem paziņoja Rīgas domes priekšsēdētājs Dainis Turlais.

Komisijā: nepieciešams efektīvāk izmantot bezdarba mazināšanai atvēlētos līdzekļus

Bezdarbnieku iesaistīšanai darba tirgū atvēlētie līdzekļi ir jāplāno un jāizlieto tā, lai tie dotu pēc iespējas lielāku atdevi, uzsver Saeimas Sociālu un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride.

Eksperti par kompensāciju izmaksu ebreju kopienai: Laba ideja ar sliktu izpildījumu

Likumprojekts par kompensāciju izmaksu Latvijas ebreju kopienai, iemieso labu ideju, taču likuma pantiem un pieprasītajai summai trūkst skaidra pamatojuma, tā BNN komentē tieslietu eksperti.

Pūce: Pašvaldībām detalizētāk jāuzrāda piešķirtais finansējums biedrībām

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce rosina likumā Par pašvaldībām iekļaut prasību uzrādīt detalizētu informāciju par tām biedrībām un nodibinājumiem, kurām pašvaldība no budžeta piešķir līdzekļus.

Saeimā lems par akcīzes nodokļa samazināšanu stiprajam alkoholam Latvijā

Ceturtdien, 20.jūnijā, Saeima lems par akcīzes nodokļa samazināšanu stiprajam alkoholam, kas paredzētu akcīzi samazināt par 15%.

Ķirurgs: Onkoloģisku izmeklējumu pieejamība kritiski pasliktinās

Audzēju primārās diagnostikas sistēma jeb tā sauktais «zaļais koridors» bija lozungs uz īsu brīdi, jo šobrīd tas kļūst arvien garāks, turklāt pieejamība izmeklējumiem un ķīmijterapijai kritiski pasliktinās.

Tramps oficiāli uzsāk kampaņu otrajam termiņam ASV prezidenta amatā

ASV prezidents Donalds Tramps oficiāli uzsācis kampaņu 2020.gada ASV prezidenta vēlēšanām, mudinot vēlētājus «noturēt komandu vietā» vēl četrus gadus.

Ministrijas nākamā gada budžetam iesniegušas pieprasījumus par vairāk nekā 600 miljoniem eiro

Nākamā gada valsts budžetam ministrijas iesniegušas pieprasījumus par vairāk nekā 600 miljoniem eiro, raidījumam Rīta Panorāma norāda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Parlamentārietis rosina Lietuvā aizliegt anonīmos komentārus

Lietuvas Seima deputāts rosina aizliegt anonīmos komentārus, bet tiesību eksperti norāda, ka par naidīgiem komentāriem atbild ne tikai to autori, bet arī platformas, kur tie publicēti.

Medijs: Nausēda par personīgo ārstu vēlas Lietuvas medicīnas «pelēko kardinālu»

Lietuvas jaunievēlētais prezidents Gitans Nausēda par vienu no personīgajiem ārstiem izvēlējies iepriekš skandālos ievīto mediķi Remigiju Žaļūnu, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Kesko Senukai Latvia: Nākamgad celtniecības apjomi varētu samazināties

Nākamajā gadā celtniecības apjomi varētu samazināties, salīdzinājumā ar pašreizējo situāciju celtniecības nozarē.

Igauņi spriedīs, vai piešķirt piecus miljonus Kristofera Nolana jaunākajai filmai

Igaunijas valdības koalīcija gatavojas pārrunāt piecu miljonu eiro finansējuma piešķiršanu amerikāņu režisora Kristofera Nolana jaunajai filmai Tenet, kas pašlaik tiek filmēta Tallinā.

Īslaicīgs risinājums: skolotāju algas cels šogad, nākamais gads vēl neziņā

Valdība otrdien, 18.jūnijā, pieņēmusi grozījumus Pedagogu darba samaksas noteikumos, paredzot no 1.septembra palielināt pedagogu minimālo atalgojumu par likmi no 710 līdz 750 eiro, tomēr līdzekļi algu palielināšanai piešķirti tikai šā gada budžetā.

Latvijā trešā augstākā inflācija ES

Latvijā šogad maijā bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji. Augstāka inflācija nekā Latvijā maijā bijusi Rumānijā un Ungārijā.

Nordea birojā Dānijā veikta kratīšana

Nordea pirmdien, 17.jūnijā, paziņojusi, ka Dānijas prokuratūra veikusi kratīšanu tās birojos Dānijā saistībā ar izmeklēšanu par naudas atmazgāšanu.

VUGD: Ugunsdrošības pārkāpumi Ventspils Mūzikas skolā novērsti

Pēc VUGD atkārtotas ugunsdrošības pārbaudes Ventspils Mūzikas vidusskolā un koncertzālē Latvija konstatēts, ka VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes 3.jūnija atzinumā norādītie ugunsdrošības prasību pārkāpumi ir novērsti.

Saeimas komisija aicina VM izvērtēt Stradiņa slimnīcas valdes darbību

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē deputāti vienojušies aicināt Veselības ministriju izvērtēt Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes darbību.

ANO: Vairāk nekā diviem miljardiem cilvēku nav pieejams dzeramais ūdens

Vairāk nekā diviem miljardiem cilvēku visā pasaulē joprojām nav pieejams drošs dzeramais ūdens, liecina otrdien, 18.jūnijā, publiskots Apvienoto Nāciju Organizācijas ziņojums.

Olainfarm lielākā īpašnieka Olmafarm valdē izmaiņas – Beļevičai neuzticas

Paziņojumā Olainfarm valdes un padomes locekļiem norādīts, ka Beļeviča ir zaudējusi līdzmantinieku vairākuma uzticību, tāpēc ir atcelta no valdes locekles amata.