Nedēļa Lietuvā: Atteikšanās izdot Tihanovsku Baltkrievijai, Seims atļauj robežpārkāpējus aizturēt pusgadu

Aizvadītās nedēļas galvenie notikumi Lietuvā bija Seima likumdevēju straujā rīcība, lai padarītu valsti nepievilcīgu robežpārkāpējiem, kuri jūlijā lielā skaitā sākuši valstī ieplūst no Baltkrievijas. Viļņa arī atteikusies Minskai izdot baltkrievu opozīcijas līderi Svetlanu TIhanovsku, bet Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) diskutējis ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli (Angela Merkel).

Robežsardze lūdz lielāku atbalstu no ES kolēģiem Frontex

Pēc Lietuvas robežsardzes lūguma ES robežsardzes un krasta apsardzes dienests Frontex pirmdien, 12.jūlijā, paziņoja, ka aicinājis dalībvalstis nosūtīt 60 partuļvienības, lai pastiprinātu Lietuvas-Baltkrievijas robežas apsardzību. Sākotnēji Frontext aicināja uz Lietuvu nosūtīt 30 robežsargus. Nepieciešamajām patruļvienībām plānots uzdot ar fizisku klātbūtni sargāt robežu un novērot situāciju gar to. Lietuviešu robežsargi arī lūguši atsūtīt 30 dienesta transportlīdzekļus, divus helikopterus un transportlīdzekli ar termoviziera aprīkojumu.

Lietuva noraida lūgumu izdot Tihanovsku

Lietuva ir atteikusies izdot Baltkrievijai Viļņā mītošo baltkrievu opozīcijas līderi Svetlanu Tihanovsku, aizvadītajā nedēļā pavēstīja prokurori. Lietuvas Ģenerālprokuratūra skaidroja, ka izdošanas lūgums noraidīts, pamatojoties uz valstu divpusējā juridiskās palīdzības nolīguma normām, gan neprecizējot konkrētās normas. Martā Baltkrievijā valdošajam Aleksandram Lukašenko lojālas tiesībsargājošās iestādes pavēstīja, ka sākušas izdošanas lūguma procedūru par Tihanovsku, jo esot saņēmušas informāciju par masu nemieriem, ko, iespējams, organizējuši opozicionārei tuvi viņas līdzgaitnieki.

Prezidents Merkelei: ES ir jāpastiprina ārējo robežu apsardzība

Aizvadītajā nedēļā notikusi tālruņa saruna starp Lietuvas prezidentu Gitanu Nausēdu un Vācijas kancleri Angelu Merkeli. Tās laikā Nausēda uzsvēris, ka ES ir jāpastiprina bloka ārējo robežu apsardzība. Abi līderi apsprieduši pieaugošo migrācijas krīzi uz Lietuvas-Baltkrievijas robežas. Kopš gada sākuma robežas Lietuvas pusē ir aizturēti 1 716 robežpārkāpēji, liecina jaunākie oficiālie dati.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Varšavā nopludināti valdības e-pasti, atklājot neglaimojošu Lietuvas tēlu Polijas acīs

Nacionālā apvienība saņem Ungārijas premjerministra pateicības vēstuli

Lietuvas ārpusparlamenta partija Nacionālā apvienība otrdien, 15.jūlijā, paziņoja, ka tās līderis Vītauts Radžvils (Vytautas Radžvilas) ir saņēmis pateicības vēstuli no Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna (Viktor Orbán), kur pausta pateicība par atbalstu, ko savukārt viņam paudusi Nacionālā apvienība. Jūnijā šī Lietuvas partija nosūtīja Ungārijas valdības ilggadējam vadītājam vēstuli, paužot atbalstu Ungārijas parlamenta pieņemtajiem tiesību aktiem, kas paredz valstī ierobežot informācijas par seksuālām minoritātēm apriti.

Lietuvas bankas pastiprina kaimiņvalsts maksājumu pārbaudes

Lietuvas Banku asociācija ceturtdien, 15.jūljā, pavēstīja, ka Lietuvas kredītsabiedrības turpmāk veiks rūpīgākas to starptautisko maksājumu pārbaudes, kas ir saistīti ar ierobežojumiem pret Baltkrievijas nozarēm. Šādi tiks piemērots ES lēmums par mērķētu ierobežojošo pasākumu ieviešanu pret Baltkrieviju, tā Lietuvas Banku asociācija. Organizācijas priekšēdētāja Eivile Cipkute (Eivilė Cipkutė) norādīja, ka bankām nāksies vērst plašumā to maksājumu pārbaudes procesu, tādēļ maksājumu veikšana prasīs ilgāku laiku.

Likumdevēji nosauc robežpārkāpumu pieaugumu par hibrīdagresiju

Lietuvas Seims aizvadītajā otrdienā pieņēma rezolūciju, kur nosauca neseno robežpārkāpumu uzplūdu no Baltkrievijas par hibrīdagresiju. Dokumentā norādīts, ka organizēta nelikumīgas migrācijas plūsma no trešajām valstīm ir vērsta uz to, lai destabilizētu situāciju Lietuvā. Rezolūciju no kopskaitā 141 deputāta atbalstīja 56 likumdevēji, bet «pret» balsoja divi.

Seims apstiprina robežpārkāpēju aizturēšanu

Lietuvas parlaments otrdien, 13.jūljā, atļāva valstī aizturēt personas, kuras nelikumīgi pārkāpušas valsts robežu, un turēt viņas aizturēšanā ne ilgāk kā sešu mēnešus. Tā paredz grozījumi Likumā par ārvalstnieku juridisko statusu, ko migrācijas krīzes iespaidā sagatavojusi Lietuvas Iekšlietu ministrija. Grozījums atbalstīja 84 Seima deputāti.

Prasa ministrijai pacensties vakcinācijas veicināšanā

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda trešdien, 14.jūlijā, paziņoja, ka viņam pietrūkst Lietuvas Veselības ministrijas vadības centienu Covid-19 vakcinācijas veicināšanā. Valsts vadītājs uzsvērta, ka Lietuvai šobrīd ir pietiekami daudz vakcīnas devu, lai sasniegtu nosprausto mērķi – 70% vakcinētu pieaugušo iedzīvu. Līdz trešdienai vismaz vienu vakcīnas devu bija saņēmuši 46% iedzīvotāju, bet pēdējā laikā valstī ir sarucis vakcinācijas temps. Lietuva līdz šim ir saņēmusi 3 203 455 Covid-19 vakcīnu devu un ir izmantojusi 2 373 693 no tām.

Mākslinieks vaino priesteri seksuālā izmantošanā.

Mākslinieks un sabiedriskais darbinieks Deniss Kolomickis (Denis Kolomyckij) pavēstījis, ka vaino kādu katoļu baznīcas Viļņas priesteri viņa seksuālā izmantošanā pirms 17 gadiem. Pēc sūdzības saņemšanas Viļņas Arhidiocēze sāka pārbaudi un atstādināja priesteri no amata pienākumu pildīšanas. Pēc pārbaudes beigām visu iegūto informāciju plānots nodot Vatikāna Ticības doktrīnas kongregācijai. Tā pieņems lēmumu par tālāko rīcību, aizvadītajā nedēļā vēstīja Lietuvas mediji.

Nausēda partnerattiecību likumu nebūtu parakstījis

Attiecībā uz partnerattiecību likumprojektu, kādu to šogad noraidīja Lietuvas Seima vairākums, prezidents Nausēda komentējis, ka, ja tiesību akts tiktu pieņemts, viņš nebūtu to apstiprinājis kā likumu, jo, viņa vērtējumā, likumprojektā jēdzieni laulība un partnerattiecības tikuši definēti gandrīz vienādi. Tiesību akta iecere bija valstī ieviest dzimumneitrālu partnerattiecību reģistrāciju. Pēdējā laikā Lietuvas prezidents saskāries ar nopēlumu no valdošo liberālo politiķu puses par viņa nostāju seksuālo minoritāšu tiesību jautājumos.

Ar nodokļiem pret auto piesārņojumu

Lietuvas Vides ministrija ir ierosinājusi mainīt esošo automašīnu piesārņojuma nodokļu regulējumu. Ierēdņi piedāvājuši palielināt transportlīdzekļa reģistrācijas maksu un ieviest jaunu transportlīdzekļa lietotāja nodokli, kas būtu jāmaksā reizi gadā, tā aizvadītajā nedēļā pavēstīja Lietuvas vides ministre Gintare Krušniene (Gintarė Krušnienė). Reģistrācijas nodoklis tiktu attiecināts uz automašīnām, kas ir ievestas Lietuvā un tiek valstī reģistrētas pirmo reizi.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas