Nedēļa Lietuvā: Aug nodokļi. Prezidenta pārmetumi Eiropai. Cīņa ar Seima priekšsēdētāju

Saeima spīkers Saeima spīkers Viktors Pranckietis

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā valdība pieņēmusi vairākus lēmumus, kas paredz nodokļu sloga pieaugumu. Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) izteicis kritiku Eiropas Savienībai (ES) par paplašināšanās plāniem, bet Seimā notika spraigas cīņas ar parlamenta priekšsēdētāju.

Jauns nodoklis auto piesārņojumam

Lietuvas valdība atbalstījusi jauna nodokļa ieviešanu, kura mērķis ir mudināt cilvēkus iegādāties videi draudzīgākus auto un atjaunot novecojušo auto parku.

Lietuvas vides ministrs Ķestutis Mažeika (Kęstutis Mažeika) pārliecināts, ka tieši šāda nodokļa trūkums ir iemesls, kāpēc valstī ir daudz novecojušu un dabai nedraudzīgu spēkratu.

Ja parlaments atbalstīs šo priekšlikumu, jaunais nodoklis varētu stāties spēkā nākamgad. Nodoklis varētu variēt no pāris desmitiem līdz pat 1 400 eiro par katru auto reģistrācijas reizi.

Lemj par labu akcīzes nodokļa pieaugumam

Lietuvas valdība atbalstījusi priekšlikumu palielināt akcīzes nodokli stiprajam alkoholam, dīzeļdegvielai un tabakai, sākot no 2020.gada marta.

Lietuvas finanšu ministrs Viļus Šapoka (Vilius Šapoka) skaidro, ka akcīzes nodokļa pieaugums vērsts uz nodokļu celšanu nozarēm, kas ekonomiskajai izaugsmei nav tik nozīmīgas, kā arī veselīga dzīves veida atbalstīšanu.

Paredzēts, ka nodoklis tabakai pieaugs par 68% (no 58,6 eiro kilogramā uz 113,2 eiro kilogramā), alkoholam par 10,5%, bet benzīnam un dīzeļdegvielai par attiecīgi 7,2% un 44,6%.

Nausēda pauž vilšanos

Lietuvas prezidents Nausēda paudis vilšanos par to, ka ES līderi aizvadītajā nedēļā tā arī nav uzaicinājuši Ziemeļmaķedoniju un Albāniju uzsākt iestāšanās sarunas.

Nausēdas komentāri seko pēc tam, kad Brisele pārtrauca sarunas ar Rietumbalkāniem bez jebkādas vienošanās. Diplomāti ziņo, ka pret abu valstu uzaicināšanu iebilda Francija, bet Dānija un Nīderlande bija ar mieru aicināt tikai Ziemeļmaķedoniju, bet ne Albāniju.

Partizāna nomelnošanas lieta

Tiesa Klaipēdā lēmusi samazināt vietējās padomes loceklim Vjačeslavam Titovam (Viačeslav Titov) piespriesto sodu 12 000 eiro līdz 10 000 eiro.

Titovs tika sodīts par pretpadomju partizānu kustības līdere Ādolfa Ramanauska-Vanaga (Adolfas Ramanauskas-Vanagas) piemiņas aptraipīšanu. Maijā Klaipēdas apgabala tiesa Titovu atzina vainīgu mirušas personas nomelnošanā, naida kurināšanā un padomju režīma noziegumu noliegšanā.

Atbrīvošanās no Seima spīkera

Valdošā partija Lietuvas Zemnieku un zaļo savienība mēģinās noturēt otru balsojumu, lai atstādinātu Seima priekšsēdētāju Viktoru Pranckieti (Viktoras Pranckietis). Aizvadītājā nedēļā par labu tam nobalsoja 60 Seima deputāti.

Zemnieki un zaļie kā Seima spīkeri vēlas redzēt savas partijas priekšsēdētāju Ramūnu Karbausku (Ramunas Karbauskis), tomēr nav skaidrs, vai viņš labprātāk būtu spīkeris vai viņa vietnieks. Ar pašreizējo vice spīkeri Karbausks arī ir sanaidojies, jo Remigijs Žemaitaitis (Remigijus Žemaitaitis) atbalstīja ārkārtas plenārsēdes sasaukšanu, lai lemtu par Pranckieta atstādināšanu. Zemnieki un zaļie draud – Žemaitaitim jāpamet vice spīkera amats vai arī viņu atstādinās slēgtā balsojumā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas