Nedēļa Lietuvā: Baltkrievu uzņēmums pārtrauc naftas eksportu caur Klaipēdu, Lietuva ierobežo iedzīvotāju pārvietošanos

Aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi Lietuvā bija pārvietošanās ierobežojumu ieviešana COVID-19 izplatības mazināšanai, Baltkrievijas uzņēmuma BNK lēmums apturēt naftas eksportu caur Klaipēdas ostu un papildu tēriņu nepieciešamība krīzes skarto uzņēmumu, darbinieku un mediķu atbalstam.

Lietuva ļāvusi ieceļot 721 Baltkrievijas pilsonim

Līdz šim Lietuvā ar humānās palīdzības pamatojumu atļauts ieceļot 721 Baltkrievijas pilsonim, tā pirmdien, 14.decembrī, pavēstīja Lietuvas Iekšlietu ministrija. Saskaņā ar tās pausto informāciju Lietuvā jau ieceļojuši 307 Baltkrievijas pilsoņi, un 72 ir pieteikušies uz patvēruma piešķiršanu. Kopš 11.septembra Lietuva attiecina humānās palīdzības izņēmumu uz tiem Baltkrievijas pilsoņiem, kuri cieš no represijām un vajāšanas, ko īsteno Aleksandra Lukašenko režīms, kā arī uz baltkrievu opozīcijas aktīvistiem. Valstī ieceļot ar šādu pamatojumu atļauj Lietuvas iekšlietu ministrs, kurš savā lēmumā balstās uz Lietuvas Ārlietu ministrijas ieteikumiem.

Krīzes finansējumā nepieciešams vēl miljards eiro

Lietuvas valsts budžeta tēriņus 2021.gadam vajadzīgs palielināt par vismaz vienu miljardu eiro, lai sniegtu papildu finansējumu jaunā koronavīrusa krīzes seku mazināšanai, tā pirmdien, 14.decembrī, pavēstīja Lietuvas jaunā finanšu ministre Gintare Skaiste (Gintarė Skaistė). Saskaņā ar ministres pausto papildu naudu vajadzīgs piešķirt ārstu atalgojuma paaugstināšanai, dīkstāvē esošu uzņēmumu, darbinieku un pašnodarbināto pabalstiem, kā arī policistiem, kuri strādā virsstundas, lai nodrošinātu pārvietošanās ierobežojumu ieviešanu.

Krievijas apsūdzības pret Lietuvas tiesnešiem sauc par amorālām

Krievijas lēmums neklātienē izvirzīt apsūdzības trim Lietuvas tiesnešiem, kuri notiesāja vairāk nekā 50 Krievijas pilsoņus par līdzdalību Padomju varas represijās pret Lietuvas neatkarības aizstāvjiem 1991.gadā Viļņā, ir amorāls un pārkāpj tiesu varas principus, tā pirmdien paziņoja Lietuvas Ģenerālprokuratūra. Krievijas Izmeklēšanas komiteja ir izvirzījusi apsūdzības pret trīs Viļņas Apgabaltiesas tiesnešiem: Virgīniju Pakalnīti-Tamošjūnaiti (Virginija Pakalnytė-Tamošiūnaite), Artūru Šumsku (Artūras Šumskas) un Ainoru Kornēliju Macevičieni (Ainora Kornelija Macevičienė). Divi pēdējie tiesneši ir devušies pensijā.

Baltkrievijas BNK aptur naftas eksportu caur Klaipēdas naftas termināli

Baltkrievijas naftas pārstrādes uzņēmums Belorusskaja Ņeftijanaja Kompaņija (BNK) otrdien, 15.decembrī, pavēstīja, ka uz laiku aptur naftas produktu eksportu caur uzņēmuma Klaipėdos Nafta termināli Klaipēdas Ostā, Lietuvā. Naftu, kas pārdota uz iepriekš noslēgtu līgumu pamata, gan vēl turpinās pārkraut Klaipēdas Ostā, tā paziņojumā, kas publicēts Viļņas fondu biržas tīmekļa vietnē paziņojis termināļa operatora uzņēmums.

Ievieš pārvietošanās ierobežojumus un 250 kontrolposteņus

Lietuvā šajās brīvdienās tiek ieviesti aptuveni 250 policijas kontrolposteņi, lai nodrošinātu, ka iedzīvotāji ievēro valdības šonedēļ ieviestos pārvietošanās ierobežojumus COVID-19 izplatības mazināšanai, tā otrdien pavēstījusi Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite (Agnė Bilotaitė). Kontrolposteņi darbosies no piektdienas, 18.decembra pulksten 13.00 līdz svētdienas, 20.decembra, pulksten 21.00; no 23.decembra pulksten 13.00 līdz 27.decembra pulksten 21.00, kā arī no 31.decembra pulksten 13.00 līdz 3.janvāra 21.00. Uz autoceļiem un ielām šajās dienās strādās aptuveni 920 policijas vienības, kas ir par 170 vairāk nekā ierasts, skaidrojusi ministre.

Lietuvā ierodas jauna ASV karavīru rotācijas vienība

Lietuvas Bruņoto spēku Pabrades poligonā ir ieradusies jauna ASV armijas militārpersonu grupa, kas sākusi gatavoties dalībai militārās mācībās, otrdien paziņoja Lietuvas Nacionālā aizsardzības ministrija. Jaunā vienība ir ieradusies citas ASV armijas vienības vietā, kas Lietuvā dienēja kopš septembra.

Centrālā banka samazina 2021.gada IKP prognozi

Lietuvas Banka otrdien prognozēja, ka krīzes skartā ekonomika 2020.gadā būs piedzīvojusi lejupslīdi divu procentu apmērā, bet 2021.gadā ekonomikai gaidāma izaugsme 1,9% apmērā. Bankas pirmā prognoze atbilst tās iepriekš paredzētajam, bet savu prognozi 2021.gadam bankas ekonomistiem nācies pazemināt no 3,1% lielas izaugsmes, tā otrdien pavēstījusi Lietuvas Banka.

Lietuva aicina Eiropas Komisiju panākt Astravjecas AES enerģētisko norobežošanu

Lietuvas jaunais enerģētikas ministrs Daiņus Kreivis (Dainius Kreivys) trešdien, 16.decembrī, vērsies pie ES Eiropas Komisijas ar aicinājumu veikt visus vajadzīgos pasākumus, lai neļautu ES tirgū nonākt elektroenerģijai no Baltkrievijas jaunās Astravjecas Atomelektrostacijas (AES).

Valsts finanšu deficīts būs lielāks

Lietuvas kopējais valdības finanšu deficīts 2021.gadā aplēsts septiņu procentu apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), tas ir par 2,1 procentpunktu vairāk nekā prognozēts iepriekš. Lietuva nākamgad plāno gūt 11,252 miljardus eiro lielus valsts budžeta ieņēmumus, tostarp 2,263 miljardus eiro no ES un cita ārvalstu finansējuma. Iepriekšējā budžeta ieņēmumu prognoze ir pazemināta par 132,8 miljoniem eiro.

Valdība apstiprina dīkstāves pabalstus 100% apmērā

Lietuvas darbadevēji varēs pieteikties dīkstāvē esošu darbinieku algas kompensācijai 100% apmērā, taču tā, lai nepārsniegtu divas minimālās algas, tā ceturtdien, 17.decembrī, nolēma Lietuvas valdība. Šobrīd darbadevēji, kuri ir apņemas saglabāt darbavietas, var saņemt dotācijas, kas veido 70% no dīkstāvē esošā darbinieka parastā atalgojuma, taču ne vairāk kā pusotras minimālās algas apmērā vai arī 90% apmērā, ja tas nepārsniedz vienu minimālo algu, kas šobrīd valstī ir noteikta 607 eiro apmērā pirms nodokļu nomaksas un 437 eiro apmērā pēc nodokļu nomaksas.

Seims apstiprina jaunu ģenerālprokurori

Lietuvas Seims ceturtdien atbalstīja Paņevežas Apgabala prokuratūras priekšnieces Nidas Grunskienes (Nida Grunskienė) kandidatūru uz Lietuvas ģenerālprokurora amatu. Aizklātā balsojumā Grunskieni atbalstīja 92 deputāti, «pret» balsoja desmit, bet atturējās – astoņi. Grunskieni amatam izvirzīja prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda), lai viņa stātos amatā, nomainot līdzšinējo ģenerālprokuroru Ēvaldu Pašili (Evaldas Pašilis).

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas