Nedēļa Lietuvā: Banka samazina ekonomikas prognozi, no Krievijas liegts iebraukt Kirkorovam, Snaigė atstās biržu

Aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi Lietuvā bija ledusskapju ražotāja Snaigė iecere aiziet no Viļņas fondu biržas, valsts pieteikšanās rīkot daļu Baltkrievijai atņemtā hokeja čempionāta spēļu un ekonomiskās attīstības bremzēšanās Swedbank skatījumā.

Taps visaptverošas aizsardzības plāns

Lietuvas iestādes ir sākušas veidot visaptverošas valsts aizsardzības plānu, kurā tiks definēta ne tikai bruņota aizsardzība, bet arī citu iestāžu un sabiedrības loma civilajā aizsardzībā, tā pirmdien, 18.janvārī, pavēstīja Lietuvas aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks (Arvydas Anušauskas). Saskaņā ar ministra pausto sagatavošanās darbs līdz šim nav bijis publisks un drīzumā vajadzētu būt izstrādātam plāna kopējam ietvaram.

Biržu atstās ledusskapju ražotājs Snaigė

Snaigė, kas ir vienīgais ledusskapju ražotājs Baltijas valstīs, aizvadītajā pirmdienā paziņoja, ka gatavojas beigt piedāvāt savu akciju tirdzniecību Viļņas Nasdaq Fondu biržā. Uzņēmums, ko pastarpināti kontrolē Krievijas firma Polair, atklāja, ka tā akcionāri par šāda satura priekšlikumu balsos 4.februārī. Snaigė izpilddirektors Mindaugs Sologubs (Mindaugas Sologubas) komentējis, ka atbalsta akciju tirdzniecības pārtraukšanu, jo esošajā akcionāru struktūrā uzņēmumam tā akciju publiska tirgošana nav izdevīga. Lietuvas dienvidos, Alītas pilsētā strādājošajā uzņēmumā 91,1% akciju pieder juridiskajai personai Sekenora Holdings.

Lietuva saņem piekto BioNTech/Pfizer vakcīnas kravu

Lietuva pirmdien, 18.janvārī, saņēma piekto kravu ar vairāk nekā 14 000 uzņēmumu BioNTech un Pfizer Covid-19 potes devām, norādīja Lietuvas Veselības ministrija. Nedēļu iepriekš amatpersonas pavēstīja, ka nākamās četrās nedēļās uzņēmumi samazinās piegādāto potes devu apjomu līdz 54 400 iepriekš gaidīto 108 800 devu vietā.

Tūroperators februārī atsāks braucienus uz Tenerifi un Ēģipti

Baltijas tūroperators Novaturas otrdien, 19.janvārī, paziņoja, ka gatavojas februārī atsākt čarterlidojumus uz Tenerifi un Ēģipti, un raksturoja šo ieceri kā pirmo pazīmi, ka Baltijas tūrisma tirgus sāks atkopties. Lidojumu atsākšana uz lielāko no Kanāriju salām plānota gan no Lietuvas, gan Igaunijas, savukārt tūroperatora četerreisi no Latvijas varētu tikt atsākti marta vidū.

Jaunu auto tirdzniecības kritums Lietuvā bijis viens no mazākajiem ES

Lietuvā 2020.gadā novērots viens mazākajiem jaunu automašīnu tirdzniecības kritumiem starp ES dalībvalstīm, tā otrdien,19.janvārī, pavēstīja Eiropas Autoražotāju asociācija (ACEA). Jaunu pasažieru automašīnu reģistrāciju skaits Lietuvā 2020.gadā, salīdzinot ar 2019.gadu, sarucis par 12,9% līdz 40 232 reģistrētiem jauniem auto. Mazāks kritums ES reģistrēts tikai Dānijā, proti, -12,2%.

Lietuva liedz valstī iebraukt Krievijas dziedātājam Filipam Kirkorovam

Krievijas dziedātājam Filipam Kirkorovam ir liegts nākamos piecus gadus ieceļot Lietuvā, tā otrdien paziņoja Migrācijas pārvalde. Pievienot viņu to ārvalstu pilsoņu sarakstam, kuriem nav atļauts ieceļot Lietuvā uz šādu laika periodu bija lūgusi Lietuvas Ārlietu ministrija. Sabiedrībā izskanēja aicinājumi iekļaut krievu slavenību «melnajā sarakstā» pēc tam, kad Lietuvas Kultūras padome piešķīra subsīdijas par atceltiem vai pārceltiem pasākumiem Kirkorova un vēl viena krievu dziedātāja Mihaila Šufutinska koncertu rīkotājiem.

Swedbank samazina Lietuvas IKP prognozi 2021.gadam

Komercbankas Swedbank Lietuvas atzars ir mainījis tā iepriekšējo prognozi attiecībā uz Lietuvas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu 2021.gadā, pazeminot to līdz 2,7%, bet optimistiskāk raugās uz 2022.gadu, kad paredz ekonomisko izaugsmi 4,2% apmērā. Prognoze šim gadam tikusi mainīta saistībā ar pandēmijas turpināšanos, tā trešdien, 20.janvārī, pavēstīja Lietuvas Swedbank vecākais ekonomists Nerijs Mačjulis (Nerijus Mačiulis). 2019.gada augustā banka paredzēja, ka Lietuvas IKP 2021.gadā augs par 4,9%, savukārt novembrī šī prognoze tika samazināta uz 4%.

Lietuva vēlas rīkot hokeja čempionātu kopā ar Latviju

Pēc tam, kad Starptautiskā Hokeja federācija (IHF) atņēma Baltkrievijai tiesības šogad rīkot tai iepriekš piešķirto daļu no Pasaules hokeja čempionāta vīriešiem, Lietuvas izglītības, zinātnes un sporta ministre Jurgita Šjugždiniene (Jurgita Šiugždinienė) norādīja, ka Lietuva ir gatava uzņemties rīkot daļu no turnīra spēlēm, kuras bija paredzēts rīkot Minskā. IHF tomēr aizvadītajā nedēļā atbildēja, ka šādas iespējas ir mazas. 2021.gada Pasaules hokeja čempionāts ir ieplānots no 21.maija līdz 6.jūnijam, un vienīgā šobrīd apstiprinātā rīkotājvalsts ir Latvija.

Atļauj daļai skolēnu atgriezties skolā, tuvāko cilvēku «burbuļus» vientuļajiem

Lietuvas valdība trešdien, 20.janvārī, mīkstināja visā valstī spēkā esošos karantīnas ierobežojumus tādā ziņā, ka visu klašu skolēniem, kuri saskaras ar grūtībām mācīties no mājām, tiek atļauts atgriezties klasē un atļāva cilvēkiem, kuri dzīvo vieni, vai cilvēkiem ar invaliditāti veidot savu tuvāko cilvēku loku ar citām mājsaimniecībām pat tad, ja tās atrodas citās pašvaldībās. Viena ierobežotā cilvēku loka locekļiem būs atļauts apmeklēt citam citu pārvietošanās ierobežojumu laikā, arī ja šīs personas dzīvo dažādās pašvaldībās. Lietuvā kopš 7.novembra lielas Covid-19 izplatības dēļ ir spēkā stingrs karantīnas ierobežojumu komplekss, kas būs spēkā vismaz līdz 31.janvārim.

Lietuva 6.vietā pēc Covid-19 izplatības, 4.vietā pēc mirstības

Datus par Covid-19 izplatību un mirstību no slimības ES dalībvalstīs apkopo Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ESPKC). Dati par 14 dienu periodu līdz ceturtdienai, 21.janvārim, liecina, ka, rēķinot uz 100 000 iedzīvotāju, Lietuvā šajā periodā bijusi sestā lielākā vīrusa izplatība ES un ceturtā lielākā mirstība inficēto iedzīvotāju vidū.

Budžeta ieņēmumi pērn atpalikuši no mērķa par 920 miljoniem eiro

Lietuvas valdība un pašvaldības 2020.gadā guvušas 10,73 miljardus eiro lielus ieņēmumus, kas ir par 920,3 miljoniem eiro jeb 7,9% mazāk nekā plānots budžetā, aizvadītajā nedēļa pavēstīja Lietuvas Finanšu ministrija. Valsts budžeta ieņēmumi bija 8,7 miljardi eiro, kas bija par 883,1 miljonu eiro jeb 9,2% mazāk nekā plānots. Gadu salīdzinājumā ieņēmumi samazinājās par 52,2 miljoniem eiro jeb par 0,6%, tā liecina ministrijas sākotnējie dati.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas