Nedēļa Lietuvā: Brisele paredz finansējumu uzņēmumiem, elpceļu maskas būs jānēsā obligāti

Ilustratīvs attēls

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi ziņās bija uzņēmumu atbalsta finansējuma paredzēšana ES līmenī, obligātas elpceļu maskas prasības ieviešana un humānās palīdzības nosūtīšana Spānijai un Itālijai.

Eiropas Komisija apstiprina 110 milj. eiro lielu atbalstu Lietuvas uzņēmumiem

Eiropas Komisija ir apstiprinājusi Lietuvai finanšu atbalsta programmu uzņēmumiem 110 miljonu eiro vērtībā saistībā ar jaunā koronavīrusa izraisīto ekonomisko dīkstāvi. Programma būs atvērta maziem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī lieliem uzņēmumiem, kuri saskaras ar grūtībām saimnieciskajā darbībā COVID-19 krīzes dēļ. Lietuvas valdība ir līdztekus iecerējusi piedāvāt grūtībās nonākušiem uzņēmumiem garantijas aizņēmumiem bankās 800 miljonu eiro vērtībā.

Lietuviešiem liek publiskās vietās nēsāt elpceļu maskas

Lietuvā no piektdienas, 10.aprīļa, ieviesta obligāta prasība publiskās vietās nēsāt elpceļu maskas. Līdz šim bija pausts tikai ieteikums to darīt. Lietuvas Seims ir arī paaugstinājis naudassodus par karantīnas stāvokļa pārkāpšanu visā valstī. Turpmāk tie būs robežās no 500 līdz 1 000 eiro. Juridisku personu vadītājiem par šādu pārkāpumu draudēs naudassods no 1 500 līdz 6 000 eiro.

Sūta humāno palīdzību Itālijai un Spānijai

Lietuvas valdība aizvadītajā trešdienā, 8.aprīlī, nolēma piešķirt medicīnas aprīkojumu 100 000 eiro vērtībā Itālijai un Spānijai, kur COVID-19 epidēmija ir vissmagākā salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm. Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) iepriekš pauda cerību, ka valsts iedzīvotāji sapratīs šādu lēmumu, jo, viņaprāt, laikā, kad notiek cīņa par cilvēku dzīvībām, ir svarīgi, lai Eiropas valstu vidū būtu solidaritāte.

Klaipēdas ostai jauns izpilddirektors

Konkursā par Klaipēdas Valsts Ostas pārvaldes izpilddirektoru ir uzvarējis Aļģis Lataks (Algis Latakas), kurš iepriekš vadīja ostas lielākā kravu pārkraušanas uzņēmuma Klaipėdos Jūrų Krovinių Kompanija ražošanas daļu. Lataks konkursā izrādījies atbilstošāks kandidāts nekā, piemēram, ostas pārvaldes esošais infrastruktūras daļas direktors Vidmants Paukšte (Vidmantas Paukštė).

Seims ceļ algas jaunā koronavīrusa apkarošanā iesaistītiem mediķiem

Lietuvas Seims otrdien, 7.aprīlī, apstiprināja algu pielikumu 60 līdz 100% apmērā tiem veselības aprūpē strādājošiem, kuri karantīnas laikā strādā COVID-19 uzliesmojuma vietās. Attiecīgos grozījumus Likumā par cilvēku infekcijas slimību profilaksi un kontroli atbalstīja 120 no kopumā 141 deputāta. Finansējums mediķu algām nāks no valsts budžeta.

Lietuva iesaistīsies PVO vadītā pētījumā par COVID-19 ārstēšanu

Lietuva iesaistīsies starptautiskos klīniskos izmeklējumos, ko ir sākusi Pasaules Veselības organizācija un tās partneri ar mērķi atrast iedarbīgu COVID-19 slimības ārstēšanas metodi, tā otrdien, 7.aprīlī, paziņoja viena valsts lielākajām slimnīcām, Viļņas Santaros Slimnīca. Lietuvā tā saucamie solidaritātes izmēģinājumi, kas paredz salīdzināt dažādus COVID-19 ārstēšanas kursus, tiks rīkoti Viļņas Universitātes Slimnīcas Sanatoros Klīnikā. No Eiropas valstīm starptautiskajā pētījumā jau ir iesaistījušās Spānija un Norvēģija.

Atsakās atlaist valsts kontrolieri

Otrdien Seims nobalsoja pret esošā Lietuvas valsts kontroliera Arūna Dulķa (Arūnas Dulkys) atbrīvošanu no amata, kaut arī prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) iepriekš noraidīja iespēju, ka Dulķis varētu tikt nominēts uz otro amata pilnvaru termiņu. Ierosinājumu lemt par viņa atstādināšanu no amata bija iesniedzis Simons Krēpšta (Simonas Krėpšta), kurš ir prezidenta padomnieks. Lietuvā valsts kontrolieri izvirza prezidents un apstiprina Seims.

Drošības dienesta galva uzstāj uz tiesībām dot mutiskas pavēles

Lietuvas Valsts Drošības departamenta direktors Darijs Jaunišks (Darius Jauniškis) otrdien, Seimā atbildot uz likumdevēju jautājumiem, apgalvoja, ka viņam ir bijušas tiesības dot mutiskas pavēles par personu pārbaužu veikšanu. Sniedzot paskaidrojumus, viņš arī norādīja uz faktu, ka parlamentārā Nacionālās Drošības un aizsardzības komisija, kura veica izmeklēšanu par iespējamu, nelikumīgu informācijas vākšanu, neatrada pārkāpumus. Komisija izmeklēšanu veica pēc trauksmes cēlēja iesniegta ziņojuma, ka Valsts Drošības departaments 2018. un 2019.gadā ir vācis informāciju par cilvēkiem toreizējā prezidenta amata kandidāta Gitana Nausēdas tuvāko cilvēku lokā, kā arī par citu kandidātu, diplomātu Vīgaudu Ušacku (Vygaudas Ušackas).

Dzelzceļa uzņēmums apturēs pārvadājumus vēl 30 maršrutos

Valsts pasažieru uzņēmums LG Keleiviams no trešdienas ir uz laiku apturējis transporta pakalpojumu sniegšanu vēl 30 maršrutos, taču nodrošinās starppilsētu pasažieru pārvadājumus ar veselības pārbaudēm tajos, tā paziņojumā presei norādīja uzņēmuma rīkotājdirektors Lins Baužis (Linas Baužys). LG Keleiviams jau iepriekš apturēja pasažieru pārvadājumus 76 no tā kopumā 226 maršrutiem. Gada griezumā uzņēmums novērojis pasažieru pārvadājumu apjoma kritumu par 82%.

Gāzes tīklu uzņēmumam jauns vadītājs

Lietuvas valstij netieši piederošajā gāzes sadales tīklu uzņēmumā Amber Grid par izpilddirektoru ir iecelts Nemuns Bikņus (Nemunas Biknius). Viņš ir uzņēmuma bijušais valdes priekšsēdētājs un pēdējos sešus mēnešus ir pildījis Amber Grid izpilddirektora vietas izpildītāja pienākumus.

Medicīnas organizācijas aicina gādāt par aprīkojumu un apģērbu

Lietuvas mediķu organizācijas un arodbiedrības aizvadītajā otrdienā vērsās pie Lietuvas premjerministra Sauļus Skverneļa un veselības ministra Aurēlija Verīgas (Aurelijus Veryga) ar aicinājumu spert papildu soļus, lai aizsargātu medicīnas darbiniekus, kuri cīnās pret jaunā koronavīrusa uzliesmojumu. 12 organizāciju kopīgi parakstītā aicinājumā lūgts nodrošināt gan personisko aizsargaprīkojumu, bet arī tīru ikdienas medicīnas darbinieku apģērbu un drošības aprīkojumu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas