Nedēļa Lietuvā: Ceļ nodokļus loteriju, azartspēļu uzņēmumiem; centrālā banka maina inflācijas prognozes

Pagājušās nedēļas galvenie notikumi Lietuvas ziņās bija nodokļu izmaiņas loteriju un azartspēļu uzņēmumiem, valsts iedzīvotāju skaita sarukšana desmit gados par 230 000 un Lietuvas Bankas inflācijas prognožu paaugstināšana.

Lietuvas Banka paredz straujāku inflāciju

Pirmdien, 20.decembrī, Lietuvas Banka prognozējusi, ka 2021.gada vidējā inflācija Lietuvā būs 4,5%, cenu kāpumu skaidrojot ar energoresursu un rūpniecības preču sadārdzinājumu. 2022.gadā, uzskata centrālās bankas ekonomisti, inflācija valstī turpinās pieaugt līdz 5,1%.
Septembrī Lietuvas Banka prognozējusi, ka vidējā gada inflācija šogad būs 3,3%, bet 2022.gadā paredzējusi lēnāku inflāciju 2,6% apmērā.

Taivānas pārstāvniecības atvēršana nav apspriesta ar Nausēdu

Viļņā nesen atvērta Taivānas pārstāvniecība, un ārpolitiski nozīmīgais solis nav sīki apspriests ar Lietuvas prezidentu Gitanu Nausēdu (Gitanas Nausėda), tā aizvadītajā pirmdienā, 20.decembrī, informējusi prezidenta padomniece Asta Skaisgirīte (Asta Skaisgirytė). Viņa gan piebildusi, ka tirdzniecības biroja atvēršana pēc būtības nav problemātisks jautājums. Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētājs savukārt vērtējis, ka preču aprites apstāšanās tirdzniecības kontaktos ar Ķīnu, kā arī starptautisko sankciju ieviešana pret Baltkrieviju varētu nelabvēlīgi ietekmēt ekonomiku, taču vēl esot jāskatās, kāda būs reālā ietekme.

Iedzīvotāju skaits desmit gados sarucis par 230 000

Lietuvas iedzīvotāju skaits pēdējos desmit gados ir samazinājies par aptuveni 233 000 līdz 2,8 miljoniem, tā otrdien, 21.decembrī, paziņojusi valsts statistikas pārvalde. Saskaņā ar šā gada tautas skaitīšanas provizoriskajiem rezultātiem 2021.gada 1.janvārī Lietuvā dzīvoja 2,81 miljons cilvēku. Pirms desmit gadiem valstī dzīvoja 3,05 miljoni cilvēku, 2001.gadā – 3,48 miljoni, bet 1989.gadā – 3,67 miljoni.

Likumdevēji dod laiku atkāpties Seima Ārlietu komisijas priekšsēdim

Tēvzemes savienības–Lietuvas Kristīgo demokrātu Seima frakcija devusi tās loceklim Žigimantam Paviļonim (Žygimantas Pavilionis) laiku līdz 3.janvārim, lai viņš atkāptos no parlamenta Ārlietu komisijas priekšsēdētāja amata, aizvadītajā otrdienā paziņojusi frakcijas vadītāja Radvile Morkūnaite-Mikulēniene (Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė). Pēc noteiktā datuma konservatīvo frakcija apņēmusies izvēlēties jaunu kandidātu, kuram pārņemt Ārlietu komisijas priekšsēdētāja amatu. Partijas līderis un Lietuvas ārlietu ministrs Gabrielis Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) nav izslēdzis iespēju, ka, ja Paviļonis neatkāpsies, viņu varētu izslēgt no partijas.

Lielāks nodokļu slogs loteriju, azartspēļu rīkotājiem

Seims aizvadītajā otrdienā lēmis paaugstināt nodokļus attālināti strādājošiem un klātienes azartspēļu un loteriju uzņēmumiem, atbalstot grozījumus Loteriju un azartspēļu likumā. No 2020.gada jūlija attālināti strādājošiem un klātienes azartspēļu un loteriju uzņēmumiem būs jāmaksā 20% nodokļa likme, bet loteriju uzņēmumiem no 2023.gada janvāra – 18% nodokļa likme. Patlaban loteriju rīkotāji maksā valstij 5% no pārdoto biļešu vērtības, kā arī atlicina 8% tiešā atbalsta saņēmējiem.

Mākslas izsolē iegūst 8 000 eiro Baltkrievijas politieslodzītajiem

Lietuvā sarīkotā mākslas darbu izsolē savākti vairāk nekā 8 000 eiro Baltkrievijas politieslodzīto un viņu ģimeņu atbalstam. Izsole decembra sākumā notika Lietuvas Mākslinieku savienības galerijā Viļņā, kā arī tiešsaistē. Notikuma rīkotāji paziņojuši, ka izsolē pārdoti aptuveni 40 mākslas darbi. Pēc nodokļu nomaksas un simboliskas atlīdzības māksliniekiem pārējā nauda nonāks Baltkrievijā pie politieslodzītajiem un viņu ģimenēm. Pašlaik Baltkrievijā ir vairāk nekā 880 politieslodzīto.

Prezidents paraksta valsts budžeta likumu

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda trešdien, 22.decembrī, parakstījis Seima pieņemto 2022.gada valsts budžeta likumu un to pavadošos likumus. Nākamā gada Lietuvas budžeta ieņēmumi, ieskaitot ES fondu naudu, tiek prognozēti 14,381 miljarda eiro apmērā, savukārt izdevumi plānoti 16,628 miljardu eiro apmērā. Budžeta deficīts tiek prognozēts 3,3% apmērā no iekšzemes kopprodukta.

MT Group iegūst 14 miljonu eiro līgumu Beļģijā

Lietuviešu enerģētikas un rūpniecības infrastruktūras būvnieki MT Group Beļģijā ieguvuši līgumu par darbu veikšanu 14 miljonu eiro vērtībā, lai paplašinātu Zēbriges sašķidrinātās dabasgāzes termināli. Tas ir viens no Eiropā pirmajiem šāda veida termināļiem. Beļģijas gāzes sadales tīklu uzņēmuma Fluxys LNG piešķirtais līgums paredz veikt darbus no 2022.gada februāra līdz 2023.gada vidum, trešdien, 22.decembrī, pavēstījuši MT Group pārstāvji.

Ķīnas spiediena dēļ uzņēmumi nākamgad varētu zaudēt ap 300 miljonus eiro

Aptuveni 60 Lietuvas uzņēmumi šobrīd saskaras ar problēmām Ķīnas neoficiālo ekonomisko sankciju dēļ, aizvadītajā trešdienā pavēstījis Lietuvas Rūpnieku konfederācijas prezidents Vidmants Janulevičs (Vidmantas Janulevičius). Pēc organizācijas vadītāja teiktā, uz Lietuvu netiek sūtīti vairāk nekā 1 200 konteineru, kuru vērtība ir aptuveni 240 miljoni eiro. Pesimistiskākās prognozes liecina, ka, ja situācija paliks nemainīga, tad 2022.gadā Lietuvas uzņēmumi Ķīnas ierobežojumu dēļ var ciest aptuveni 300 miljonus eiro lielus zaudējumus.

Eiropas Cilvēktiesību tiesa liedz Lietuvai atraidīt pakistāniešu migrantus

Eiropas Cilvēktiesību tiesa aizvadītajā nedēļā pieņēma pagaidu nolēmumu, ar ko Lietuvai liegts nosūtīt četrus Pakistānas pilsoņus atpakaļ uz Baltkrieviju. Lietuviešu robežsargi migrantus aizturējuši aizvadītās trešdienas rītā pēc tam, kad viņi mežā pavadījuši piecas dienas. Atrodoties mežā, viņiem izsniegts apģērbs un pārtika.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas