Nedēļa Lietuvā: Ekonomikā 5,2% kāpums, sākta pirmā 5G izsole, jauna vēstniecība Dienvidkorejā

Aizvadītajā nedēļā galvenie notikumi Lietuvas ziņās bija dati par strauju ekonomisko izaugsmi 2021.gada pirmajos deviņos mēnešos, pirmā 5G mobilo sakaru frekvenču joslu izsole un Lietuvas vēstniecības atvēršana Dienvidkorejā.

Pirmā 5G frekvenču izsole

Lietuvas Sakaru regulatora pārvalde pirmdien, 25.oktobrī, izsludināja izsoli trim 700 MHz radiofrekvenču blokiem, kas tiks izmantoti piektās paaudzes (5G) mobilo sakaru tīklu izveidei un 5G elektronisko sakaru pakalpojumu sniegšanai valstī. Izsolē tiek piedāvāti trīs radiofrekvenču bloki uz 20 gadiem: viens 2×10 MHz un divi 2×5 MHz no 713-733 MHz un 768-788 MHz joslās. Frekvenču bloku sākumcena ir pieci miljoni eiro par 2×10 MHz bloku un 3 miljoni eiro par katru no 2×5 MHz blokiem. Viens pretendents drīkstēs iesniegt piedāvājumu tikai par vienu radiofrekvenču bloku. Uzvarētājiem pakalpojumi būs jāievieš vismaz vienā no piecām valsts lielākajām pilsētām sešu mēnešu laikā no licencēšanas datuma un visās piecās lielākajās pilsētās – no 2024. gada.

Uzņēmums neapmierināts ar ministrijas lēmumu neatļaut paplašināt naftas ieguvi

Lietuvas un Dānijas kopuzņēmums Minijos Nafta aizvadītajā pirmdienā, paziņoja, ka pārsūdzēs Lietuvas Vides ministrijas lēmumu bez publiska konkursa neizsniegt atļauju naftas ieguvei Kintā, Šilutes rajonā, kas atrodas valsts rietumos. Minijos Nafta šobrīd strādā astoņās naftas atradnēs Klaipēdas un Šilutes rajonā un iegūst naftu 15 zemes urbumos. Uzņēmums norādījis, ka 2021.gada pirmajos deviņos mēnešos ieguvis 45 100 barelu naftas, kas gan ir mazāk nekā pērn attiecīgajā periodā iegūtie 50 600 bareli naftas. Minijos nafta pie iespējas iegūt naftu Kintos bez konkursa cenšas jau kopš 2003.gada. Vides ministrs Simons Gentvils (Simonas Gentvilas) norādījis, ka naftas ieguves veicināšana neatbilst ES politikas zaļā kursa prioritātēm un mērķim ražot enerģiju no atjaunojamiem resursiem.

Rīgā laurus plūc lietuviešu kinofilma Skrējēja

Astotā Rīgas Starptautiskā kinofestivāla galveno balvu ieguvusi lietuviešu režisora Andrjus Blaževiča (Andrius Blaževičius) veidotā romantiskā drāma Skrējēja (Bėgikė), tā aizvadītajā pirmdienā paziņoja filmas producenti M-films. Šogad filmu festivāla uzvarētāji tika izvēlēti no vairāk nekā 100 kinolentēm desmit sadaļās. Trillerim pietuvinātā mīlas drāma Skrējēja ataino stāstu par Mariju –sievieti, kura meklē savu pazudušo mīļāko.

Lietuvas siera eksportētājs produkciju uz Ķīnu sūta caur Poliju

Tā kā Lietuvas un Ķīnas politiskās attiecības ir saspīlētas un Ķīnas uzņēmēji pārtrauc sakarus ar Lietuvas uzņēmumiem, vienam no Lietuvas lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Rokiškio Sūris izdevies atsākt produkcijas eksportu uz Ķīnu, mainot piegādes ceļu un sūtot to uz Āzijas valsti caur Poliju. Tikmēr citas piena pārstrādes uzņēmumu grupas Vilvi Group vadītājs pavēstījis, ka tirdzniecība ar Ķīnu ir apstājusies un sākotnēji šim tirgum paredzētā produkcija tiek eksportēta uz citiem tirgiem. Rokiškio Sūris izpilddirektors Daļus Trumpa (Dalius Trumpa) norādījis, ka ir izdevies atsākt eksportu, nesamazinot realizācijas apjomu. Pēc viņa teiktā, izmaksas nav būtiski augušas, jo uzņēmums šādi eksportējis jau agrāk.

Prezidents tiekas ar orangutānu pētnieci – lietuvieti no Borneo

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) otrdien, 26.oktobrī, ticies ar pasaulē pazīstamo lietuviešu izcelsmes antropoloģi, vides speciālisti un orangutānu pētnieci Biruti Galdiku (Birutė Galdikas). Tikšanās laikā saruna bijusi par jaunākajiem vides izaicinājumiem, tostarp par bioloģiskās daudzveidības mazināšanos un no tās atkarīgo cilvēku dzīves kvalitāti. Nausēda un Galdika pārrunājuši arī saikni starp cilvēku veselību un ekosistēmām, informēja preses dienests. 2021.gadā aprit 50 gadi kopš Tandžungputingas Nacionālajā parkā, Indonēzijas Borneo salā Galdika izveidoja pirmo orangutānu novērošanas centru.

Lietuva atver vēstniecību Dienvidkorejā.

Darbu Seulā sākusi Lietuvas Vēstniecība Dienvidkorejā, aizvadītajā otrdienā paziņoja Lietuvas Ārlietu ministrija. Tās preses pārstāvji arī norādīja, ka vēstniecības oficiālā atklāšana paredzēta šī gada beigās. Lietuvas diplomātiskā resora mērķi, izveidojot pārstāvniecību Dienvidkorejā, ir stiprināt valsts starptautiskās pozīcijas, politiskās un diplomātiskās saiknes ar līdzīgi domājošiem partneriem Āzijas un Klusā okeāna reģionā, kā arī pavērt jaunas iespējas Lietuvas eksportētājiem piedāvāt ražojumus visattīstītākajos pasaules tirgos.

Taivāna gatavo savu pārstāvniecību Lietuvā

Viļņā trešdien, 27.oktobrī, viesojies Taivānas nacionālās attīstības ministrs Kungs Mingsins. Viņš sacījis, ka Taivānai līdz šī gada beigām būtu jāatver sava ekonomiskā pārstāvniecība Lietuvas galvaspilsētā. Lietuva savukārt plāno atvērt savu pārstāvniecību Taivānā 2022.gada sākumā, pavēstījusi ekonomikas ministre Aušrine Armonaite (Aušrinė Armonaitė). Lietuvas lēmums atļaut Taivānai atvērt savu pārstāvniecību Baltijas valstī, izmantojot nosaukumu «Taivāna» ir sadusmojis Ķīnas diplomātus.

Lasiet arī: Lietuvā aizdomas par korupciju divās ministrijās par dārgām mēbelēm, remontu

Avia Solutions Group iegādājas lidostas termināli, angāru Londonā

Lietuvas uzņēmējam Ģediminam Žiemelim (Gediminas Žiemelis) piederošā aviācijas uzņēmumu grupa Avia Solutions Group Lielbritānijā iegādājusies uzņēmumu Biggin Hill Hangar Company Limited. Tam pieder fiksētās bāzes operāciju un tehniskās apkopes un kapitālā remonta centrs, Hangar 510 Londonas Biginhilas lidostā. Darījuma vērtība netiek izpausta, ceturtdien, 28.oktobrī, paziņojis Avia Solutions Group valdes loceklis Vīgauds Ušacks (Vygaudas Ušackas).

Patvēruma meklētāju centrā pret migrantiem lieto asaru gāzi

Aizvadītajā trešdienā Ārzemnieku reģistrācijas centrā Pabradē, netālu no Viļņas, izcēlušās nekārtības. Centra apsargi pret migrantiem lietojuši asaru gāzi, liecina Valsts robežsardzes dienesta izplatītā informācija. Robežsargi, kuriem palīdz tulki no Eiropas Patvēruma atbalsta biroja, devušies tikties ar patvēruma meklētājiem vienā no viņu mītnes vietām, lai informētu viņus par Lietuvas administratīvām procedūrām un patvēruma piešķiršanas kārtību. Migrantus dzirdētais sadusmojis, teikts robežsardzes paziņojumā.

Lietuvas deviņu mēnešu IKP audzis par 5,2%

Lietuvas sezonāli un kalendāri izlīdzinātais iekšzemes kopprodukts (IKP) gada pirmajos deviņos mēnešos audzis par 5,2%, salīdzinot ar attiecīgo laika periodu pērn, un salīdzināmās cenās – līdz 40,5 miljardiem eiro. Trešajā ceturksnī vien IKP bijis 15,1 miljards eiro, bet reālais IKP pieaugums ar sezonālo un kalendāro izlīdzinājumu bijis 0,05%, tā piektdien, 29.oktobrī, paziņoja Lietuvas Statistikas birojs.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas