Nedēļa Lietuvā: Eksprezidentei darbs ANO, slēdz robežu Baltkrievijas, Krievijas automašīnām, ceļ mediķu algas

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi ziņās bija eksprezidentes Daļas Grībauskaites (Dalia Grybauskaitė) jaunais amats ANO, robežas slēgšana vieglajām automašīnām no Baltkrievijas un Krievijas, kā arī Lietuvas mediķu algu celšana.

Vadošs mēbeļu ražotājs uzceļ jaunu ražotni

Uzņēmumam Vilniaus Baldai, kas ir viens no lielākajiem mēbeļu ražotājiem Lietuvā, pandēmijas krīzes ietekmē ir nācies samazināt ražošanas apjomu. Uzņēmums tomēr pietuvojies būvdarbu pabeigšanai Traķu rajonā, kur ceļ jaunu ražotni par 50 miljoniem eiro. Vilniaus Baldai vadība gan ir nolēmusi atlikt ražotnes atvēršanu.

Gībauskaite kļūs par ANO komisijas priekšsēdētāju

Lietuvas eksprezidente Daļa Grībauskaite (Dalia Grybauskaitė) kļūs par priekšsēdētāju ANO komisijai, kura izstrādās ieteikumus starptautiskai finanšu caurskatāmībai, izsekojamībai un ticamībai, tā piektdien, 3.aprīlī, pavēstīja eksprezidentes birojs. Grībauskaite arī kļūs par līdzpriekšsēdētāju FACTI paneļdiskusiju struktūrai kopā ar Nigērijas bijušo premjerministru Ibrahimu Majaki (Ibrahim Mayaki). Tajā uz apspriedēm pulcēsies politiķi, akadēmiskās sabiedrības un pilsoniskās sabiedrības locekļi un neatkarīgi domātāji no vairākām valstīm. Tie kopā izstrādās ieteikumus, kā aizpildīt robus un vājās vietas starptautisko institūciju un starptautisko tiesību sistēmā tieši saistībā ar finanšu izsekojamību un caurskatāmību.

Valstī liedz iebraukt automašīnām no Krievijas un Baltkrievijas

No piektdienas, 3.aprīļa, uz Lietuvas robežām ar Baltkrieviju un Krieviju ir spēkā aizliegums iebraukt valstī ar pasažieru automašīnām. No Latvijas un Polijas valstī varēs iebraukt pa diviem robežkontroles punktiem. Saskaņā ar Lietuvas Valsts Robežsardzes preses pārstāvja Ģedra Misuša (Giedrius Misutis) teikto pasažieru automašīnas no Latvijas Lietuvā var iebraukt tikai caur Grenstāles-Saloču robežkontroles punktu un no Polijas caur Budzisku-Kalvarijas robežkontroles punktu. Prāmju un gaisa transporta pasažieriem ir liegts valstī ieceļot no sestdienas, 4.aprīļa. Vienīgais izņēmums ir prāmju maršruts Ķīle-Klaipēda-Ķīle.

Landsberģis prasa izslēgt Ungārijas Orbāna partiju Eiropas Tautas partijas

Tēvzemes Savienības–Lietuvas Kristīgo demokrātu priekšsēdētājs Gabrieliuss Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) ceturtdien, 2.aprīlī, pievienojies vēl 12 centriski labēju Eiropas partiju līderiem aicinājumā no šo partiju ES sadarbības organizācijas Eiropas Tautas partijas izslēgt Ungārijas valdošo partiju Fidesz. Fidesz līderis ir ilggadējais Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns (Viktor Orbán). Partiju vadītāju lēmums ir saistīs ar Ungārijas neseno parlamenta lēmumu piešķirt Orbāna vadītai valdībai pilnvaras valdīt valsti, izdodot rīkojumus. Lietuvas konservatīvo līderis, tāpat kā viņa kolēģi Beļģijā, Čehijā, Dānijā, Somijā, Grieķijā, Luksemburgā, Nīderlandē, Norvēģijā un Slovākijā, uzskata, ka ungāru likumdevēju lēmums ir pretrunā liberālās demokrātijas pamatprincipiem un Eiropas vērtībām. Vēstuli atteicās parakstīt Vācijas valdošā partija Kristīgi demokrātiskā savienība.

Būvēs 20 turbīnu vēja enerģijas parku

Plungės Vejo Energija, Lietuvā reģistrēts uzņēmums, kas pieder latviešu un vācu akcionāriem, ceturtdien, 2.aprīlī, paziņoja, ka plāno Pluņģes rajonā izveidot vēja enerģijas parku ar 20 vēja turbīnām. Balstoties uz projekta vides ietekmes dokumentiem, katras turbīnas nominālā jauda būs līdz 5,6 megavatiem un parka kopējā jauda būs 112 megavati. Uzņēmums Plungės Vėjo Energija tika reģistrēts 2018.gadā un pieder Latvijas uzņēmumam Libau Consult un Vācijas Enerplan Projektentwicklung, liecina Lietuvas Reģistru centra rīcībā esošā informācija.

No aprīļa paaugstinās mediķu algas

Sākot no aprīļa, Lietuvā tiks celta darba samaksa visiem mediķiem, tā ceturtdien, 2.aprīlī, paziņoja Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis). Lai finansētu algu pieaugumu, no Obligātās veselības apdrošināšanas fonda rezervēm tiks ņemti aptuveni 130 miljoni eiro. Mediķu algas augs par 18%. Premjerministra vārdiem, mediķus, kuri strādā koronavīrusa uzliesmojumu vietās Lietuvā, gaida arī pienācīgas algu piemaksas.

Viļņas tiesā attaisno airBaltic

Bankrotējusī lidsabiedrība flyLAL-Lithuanian Airlines nesaņems vairāk nekā 16 miljonus eiro no Latvijas nacionālās lidsabiedrības airBaltic. Lietuviešu uzņēmums vainoja airBaltic un Starptautisko Lidostu Rīga konkurences noteikumu pārkāpšanā un uzņēmuma izspiešanā tirgus. Otrdien, 31.martā, Lietuvas Apelācijas tiesa anulēja Viļņas Apgabaltiesas spriedumu, kas pieņemts 2016.gada janvārī, ar ko tika prasīts, lai airBaltic atlīdzina lidsabiedrībai FlyLAL zaudējumus 16,12 miljonu eiro apmērā. Apelācijas tiesa lietu izskatīja aiz slēgtām durvīm. Latvijas konkurences uzraugs ir secinājis, ka 2006.gadā Starptautiskās Lidostas Rīga atlaide kropļoja tirgu un bija izdevīga diviem uzņēmumiem: airBaltic un Īrijas Ryanair.

Satraukumu rada koronavīrusa situācija Baltkrievijā

Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs (Linas Linkevičius) ceturtdien paziņoja, ka satraukumu rada koronavīrusa izplatība Baltkrievijā. Viņš arī pauda nožēlu par faktu, ka oficiālai informācijai, ko sniedz Baltkrievijas varasiestādes, ne vienmēr var ticēt. Šai saistībā Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) norādījis, ka kaimiņvalsts ar deviņiem miljoniem iedzīvotāju var kļūt par vīrusa nekontrolētas izplatības perēkli, kas apdraud Lietuvu.

Baltkrievijas ārlietu ministrijas preses pārstāvis Anatolijs Gazs nopēlis Lietuvas amatpersonu izteikumus, norādot, ka Viļņa izplata spekulācijas un baumas. Gaza teiktajam pievienojies Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, kurš sacījis, ka Baltkrievija spēj cīnīties ar vīrusu veiksmīgāk kā Lietuva.

Lietuva apsvērs karantīnas mīkstināšanu

Lietuvas valdība ir gatava apsvērt pakāpenisku karantīnas prasību mīkstināšanu tirdzniecības un ēdināšanas uzņēmumiem, ja situācija ar koronavīrusa izplatību saglabāsies stabila, tā trešdien, 1.aprīlī, paziņoja Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga (Aurelijus Veryga). Viņš tomēr piebilda, ka ir pāragri runāt par konkrētiem soļiem, un ka lēmumi tiks pieņemti, konsultējoties ar infektologiem un epidemiologiem.

Uz Mali dodas 33 lietuviešu karavīri

Ceturtdien, 2.aprīlī, 33 Lietuvas militārpersonas devās uz starptautisku misiju Rietumāfrikas valstī Malī un tām visām tika veiktas pārbaudes pret koronavīrusu, paziņoja Lietuvas Nacionālās Aizsardzības Brīvprātīgo spēku pārstāvis. Karavīru vidū ir profesionālas militārpersonas un brīvprātīgie karavīri. Mali viņi nomainīs karavīrus, kuri Āfrikas valstī saskaņā ar ANO mandātu ir dienējuši kopš 2019.gada oktobra.

Nesaredz Noreikas vainu ebreju masveida iznīcināšanā

Lietuvas Augstākā Administratīvā tiesa aizvadītajā nedēļā noraidīja prasību, kur kāds ASV aktīvists vērsās tiesā pret Lietuvas Genocīda un pretošanās pētījumu centra secinājumu, ka Otrā pasaules kara laikā Jons Noreika (Jonas Noreika) nebija iesaistīts ebreju masveida iznīcināšanā Lietuvas teritorijā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas