Nedēļa Lietuvā: Elpceļu maskas atkal obligātas, valdībā strīdas par sīriešu ģimenes uzņemšanu

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis)

Lietuvā aizvadītās nedēļas centrālie notikumi ziņās bija elpceļu maskas prasības atjaunošana veikalos, ministru domstarpības par kādas sīriešu ģimenes uzņemšanu un prezidenta aicinājums noteikt griestus lauksaimnieku tiešmaksājumiem.

Lietuvā atkal būs jānēsā elpceļu maskas

Lietuvas valdība trešdien, 29.jūlijā, lēma, ka no sestdienas, 1.augusta, veikalos un sabiedriskajā transportā visā valstī ir jānēsā elpceļu maskas, lai ierobežotu jaunāko COVID-19 uzliesmojumu. Elpceļu maskas nebūs obligāti jānēsā ēdināšanas iestādēs, sporta un kultūras pasākumos.

Lietuva atvērs robežšķērsošanas punktu ar Baltkrieviju

Gaidāms, ka nākamajā nedēļā uz Lietuvas-Polijas robežas tiks atkal atvērts Lavorišes-Kotlovkas robežšķērsošanas punkts, tā trešdien, 29.jūlijā, paziņoja Lietuvas satiksmes ministrs Jaroslavs Narkevičs (Jaroslav Narkevič). Šobrīd pasažieru transports, gan komerctransports Lietuvas ārējo robežu ar Baltkrieviju var šķērsot trijos robežpunktos: Medininki-Kameņņijloga, Salčininki-Benjakoni un Raigarda-Privalka.

Elektrības un gabasgāzes uzņēmums darbosies Polijas tirgū

Lietuvas valsts elektroenerģijas un dabasgāzes piegādes uzņēmuma Ignitis meitasuzņēmums Ignitis Polska uzsācis darbību Polijā. Tā darbība būs vērsta uz energoresursu piegādi poļu uzņēmumiem. Tirgus pozīciju izveide Polijā atbilst Ignitis ilgtermiņa stratēģijai, tā otrdien, 28.jūlijā, paziņoja Ignitis Group pārstāvji.

Prezidents vēlas noteikt griestus lauksaimnieku tiešmaksājumiem

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) otrdien norādīja, ka grasās rosināt valstī noteikt griestus ES lauksaimniecības tiešmaksājumiem, lai lielās zemnieku saimniecības no tiem negūtu nesamērīgi lielu labumu. Prezidenta kancelejas pārstāvji apspriest šo jautājumu sāka drīz pēc tam, kad Lietuva veiksmīgi aizvadīja ES galotņu sanāksmes sarunas par bloka daudzgadu budžetu 2021.-2027.gadam. Tajās Lietuvai tika apstiprināts minimālo tiešmaksājumu kāpums no 177 eiro līdz 200 eiro par hektāru.

Septembrī izmēģinās pretgaisa aizsardzības sistēmas NASAMS

Septembrī starptautiskajās militārajās mācībās Tobruq Legacy Lietuvas armija izmēģinās nesen iegādātus ieročus – NASAMS tipa vidējas distances pretgaisa aizsardzības sistēmas, tā otrdien paziņoja Lietuvas prezidenta kanceleja. Vizītē Lietuvas gaisa spēku bāzē Šauļos Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) uzsvēra, ka Lietuva vēlas turpināt attīstīt valsts pretgaisa aizsardzību un uzskata to par prioritāti.

ASV uz Lietuvu sūtīs bataljonu

ASV šoruden uz Lietuvu nosūtīs sava karaspēka bataljonu, kas Baltijas valstī ieradīsies, lai nomainītu citu amerikāņu karavīru vienību un Baltijas valstī uzturētos pusotru gadu, paziņojis Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis (Raimundas Karoblis) trešdien, 29.jūlijā. Pabrades armijas bāzē, kas atrodas netālu no Viļņas, no 2019.gada oktobra līdz 2020.gada jūnijam bija nometināti vairāki simti amerikāņu karavīru pirmās ASV bataljona rotācijas ietvaros.

Referenduma likums atzīts par neatbilstošu konstitūcijai

Lietuvas Konstitucionālā tiesa ceturtdien, 30.jūlijā, atzina, ka 2018.gadā, pieņemot Referendumu likumu, Seima deputāti pārkāpuši Lietuvas pamatlikumu. Spēkā esošais likums gan paliks spēkā līdz 2021.gada 1.jūlijam.

Uzlabojas ekonomiskā pārliecība

Lietuvas ekonomiskā noskaņojuma rādītājs, ar ko aptauju veidā tiek noteikta ražotāju, patērētāju un investoru pārliecība par tautsaimniecības situāciju, jūlijā salīdzinājumā ar jūniju pieauga par pieciem procentpunktiem, sasniedzot negatīvu rādītāju -11%. Gadu iepriekš šis rādītājs bijis par 18 procentpunktiem augstāks, liecina Lietuvas statistikas pārvaldes dati, ko iestāde publicēja piektdien, 31.jūlijā. Lietuvas statistikas pārvalde jūlijā novēroto kāpumu skaidroja ar COVID-19 situācijas uzlabošanos valstī. Tā norādīja, ka respondentu, kuri sacījuši, ka pandēmija samazinājusi viņu ekonomisko aktivitāti, aprīlī bijuši 38%, bet jūlijā – vien 21%.

Ministriem domstarpības par sīriešu ģimenes uzņemšanu

Lietuvas tieslietu ministrs Elvins Jankevičs (Elvinas Jankevičius), kurš šobrīd pilda arī iekšlietu ministres Ritas Tamašjūnienes (Rita Tamašiūnienė) pienākumus, ceturtdien, 30.jūlijā, norādīja, ka ar viņu nav saskaņoti Lietuvas valdības noraidītie lēmumi attiecībā uz kādas sīriešu ģimenes un kādas bērna gaidībās esošas lietuvietes ēģiptiešu dzīvesbiedra ielaišanu valstī. Dienu iepriekš attiecīgos priekšlikumus valdībā iesniedza Lietuvas Iekšlietu ministrija, un tos ministru priekšā aizstāvēja iekšlietu ministra vietnieks Tautvids Tamulevičs (Tautvydas Tamulevičius).

Ministrs, pasta vadība apspriež finanšu pakalpojumu paplašināšanu

Lietuvas satiksmes un sakaru ministrs Jaroslavs Narkevičs piektdien ticies ar valsts pasta uzņēmuma Lietuvas Paštas vadību un apspriedis, vai uzņēmumam ir iespējas sniegt jaunus finanšu pakalpojumus, tā kompensējot, Lietuvas valdības vērtējumā, gauso banku darbību Lietuvā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas