Nedēļa Lietuvā: Gāzes starpsavienojuma atklāšana, valdība vienkāršo ārvalstnieku nodarbināšanu

Aizvadītajā nedēļā galvenie notikumi Lietuvas ziņās bija vēsturiskā Polijas-Lietuvas gāzes tīklu starpsavienojuma atklāšana un valdības lēmumi ar mērķi vienkāršot trešo valstu pilsoņu nodarbināšanu valstī.

Seims paplašina naida kritērijus ar ādas krāsas un etniskās izcelsmes tēmām

Lietuvas Seims pirmdien, 2.maijā, paplašinājis naida izpausmes kritēriju sarakstu, iekļaujot tajā aizliegumu diskriminēt cilvēkus ādas krāsas un etniskās izcelsmes dēļ. Šādi grozījumi valsts Kriminālkodeksā iekļauti, atsaucoties uz Eiropas Komisijas aicinājumiem, informējusi Lietuvas Tieslietu ministrija. Par grozījumiem balsojuši 109 Lietuvas likumdevēji, bet atturējušies pieci. Ar grozījumiem precizēti Kriminālkodeksa panti par naida runu un naida noziegumiem un paredzēta kriminālatbildība ne tikai par diskrimināciju pēc vecuma, dzimuma, dzimumorientācijas, invaliditātes, rases, tautības, valodas, izcelsmes, sociālā statusa, reliģijas, pārliecības vai uzskatiem, bet arī ādas krāsas un etniskās izcelsmes dēļ.

Ministrija izstrādā Krievijas gāzes aizlieguma kārtību

Lietuvas Enerģētikas ministrija aizvadītajā pirmdienā paziņojusi, ka ir izstrādājusi likumprojektu, ar ko aizliegt Krievijas dabasgāzes piegādi Lietuvai. Ja tiks pieņemti grozījumi Dabasgāzes likumā, Lietuvas gāzes pārvades sistēmai un tās sašķidrinātās dabasgāzes terminālim tiks liegta piekļuve gāzes piegādātājiem no valstīm, kuras Lietuvas skatījumā apdraud nacionālo drošību. Aizliegums neattieksies uz gāzes tranzītu caur Lietuvu uz Krievijas Baltijas jūras eksklāvu Kaļiņingradu. Reaģējot uz Krievijas energoresursu eksporta šantāžu Eiropā un karu Ukrainā, Lietuva aprīlī pilnībā pārtrauca Krievijas gāzes importu.

Klaipēdas ostā ceturkšņa kravu kritums par 13,7%

Klaipēdas jūras osta otrdien, 3.maijā, paziņojusi, ka tās kravu pārvadājumi pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu sarukuši par 13,7% līdz 9,7 miljoniem tonnu. Ostas pārvaldes izpilddirektors Aļģis Lataks (Algis Latakas) komentējis, ka 2022.gadā sagaida izaugsmes turpināšanos konteineru kravās. To ap apjoms Klaipēdā pirmajos trīs mēnešos salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu teju dubultojies līdz 218 000 tonnu, kas ostas vērtējumā ir lielākais šī segmenta pieaugums starp Baltijas jūras austrumu piekrastes ostām. Savukārt šķidro kravu, piemēram, naftas produktu, mēslošanas līdzekļu un sašķidrinātās dabasgāzes, pārkraušana sarukusi par 6,1% līdz 1,9 miljoniem tonnu, bet berkravu, piemēram, mēslošanas līdzekļu, jēlcukura un kūdras, pārkraušana samazinājusies par 35,1% līdz 3,5 miljoniem tonnu.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Kādēļ Lietuvas inflācija ir ES straujākā divus mēnešus pēc kārtas?

Lietuva un ASV noslēdz kiberaizsardzības operāciju

Lietuva un ASV ir pabeigušas kopīgu kiberaizsardzības operāciju, kuras mērķis bijis uzlabot sadarbības spējas un palielināt svarīgāko datortīklu noturību pret kiberdraudiem, otrdien, 3. maijā, paziņojusi Lietuvas Nacionālās aizsardzības ministrija. Operācija bijusi Lietuvas pirmais kopīgais projekts ar ASV aizsardzības iestādi CYBERCOM, lai reaģētu uz kiberuzbrukumu draudiem. No Lietuvas puses operācijā iesaistījies Nacionālais kiberdrošības centrs un Lietuvas Aizsardzības ministrijas IT dienests.

Augšupeja mediju brīvības indeksā

Lietuva ierindota devītajā vietā šī gada Pasaules Preses brīvības indeksā, ko otrdien, 3. maijā, publicēja organizācija Reportieri bez robežām (RSF). 2021.gada indeksā valsts bija ierindota 28.vietā. Saskaņā ar organizācijas pētījumu Lietuvas mediju vidē joprojām dominē sabiedriskā raidorganizācija LRT un galvenās komercmediju grupas TV3 un LNK.

Šimonīte izsaka līdzjūtību, Baltkrievijas eksprezidentam nomirstot

Lietuvas ministru prezidente Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė) otrdien, 3.maijā, izteikusi līdzjūtību saistībā ar pirmā neatkarīgās Baltkrievijas prezidenta Staņislava Šuškeviča aiziešanu mūžībā, un uzsvērusi, ka viņa ieguldījums Padomju Savienības sabrukumā ieies vēsturē. 87 gadu vecumā miris pirmais neatkarīgās Baltkrievijas līderis, kurš vēlāk kļuva par valsts autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko oponentu. Sarunā ar ziņu aģentūru AFP viņa sieva apstiprināja, ka Šuškevičs miris ar koronavīrusu saistītu komplikāciju rezultātā. 1991.gada decembrī toreizējie Padomju Krievijas, Ukrainas un Baltkrievijas vadītāji Boriss Jeļcins, Leonīds Kravčuks un Staņislavs Šuškevičs sapulcējās Belovežas mežā un paziņoja, ka Padomju Savienība ir beidz pastāvēt.

Cenšas vienkāršot trešo valstu pilsoņu nodarbināšanu

Lietuvas valdība trešdien, 4.maijā, apstiprinājusi tiesību aktu grozījumu kopumu, lai vienkāršotu trešo valstu pilsoņu pieņemšanu darbā. Grozījumi vēl jāapstiprina parlamentā. Lietuvas Iekšlietu ministrija un Lietuvas Sociālās drošības un darba ministrija ierosinājusi pasākumu kopumu, lai atvieglotu trešo valstu pilsoņu, īpaši augsti kvalificētu speciālistu, pieņemšanu darbā, vienkāršotu migrācijas procedūras un samazinātu administratīvo slogu. No nākamā gada uz termiņuzturēšanās atļaujām Lietuvā varētu pieteikties visi ārzemnieki attālinātā veidā un uzturēšanās atļaujas izsniegšanas termiņš tiktu samazināts par mēnesi.

Atklāj Polijas-Lietuvas gāzes starpsavienojumu

Polijas-Lietuvas gāzes starpsavienojums, kas ir jauns, 500 kilometrus garš un 500 miljonus eiro dārgs dabasgāzes pārvades cauruļvads, tika oficiāli atklāts ceturtdien, 5. maijā. Tas ir viens no Lietuvas pēdējās desmitgades svarīgākajiem stratēģiskiem projektiem. Atklāšanas pasākumā Jauniūnu gāzes kompresoru stacijā, netālu no Viļņas, piedalījušies Lietuvas prezidents Gitanas Nausēda (Gitanas Nausėda), Polijas prezidents Andžejs Duda (Andrzej Duda) un Latvijas prezidents Egils Levits, kā arī ES Eiropas Komisijas enerģētikas komisāre Kadri Simsone. GIPL darbu sāka pēc 1. maija pusdienlaika, kad pa jauno gāzes savienojumu tika pārvadītas pirmās fiziskās un komerciālās gāzes plūsmas. Šā gada sākumā Lietuvā pabeigtais 508 kilometru garais cauruļvads ir savienojis Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un Somijas gāzes tirgus ar pārējām ES valstīm.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas