Nedēļa Lietuvā: Karaļa Mindauga kronēšanas diena, bezdarba kāpums, zāļu remdesivir iepirkums

Valsts dienas pasākums VIļņā

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija valsts mēroga svinības, atceroties Lietuvas viduslaiku Karaļa Mindauga kronēšanu, bezdarba līmeņa kāpums un COVID-19 medikamenta remdesivir iepirkuma plānošana.

Balkānu valstis iekļauj epidemioloģiski bīstamo valstu sarakstā

Balkānu reģiona valstīs jūnija un jūlija mijā ir atkārtoti augusi jaunā koronavīrusa izplatība, tādēļ Lietuva ir iekļāvusi Melnkalni un Serbiju to valstu sarakstā, no kurām iebraucot Lietuvā, personām ir jāpavada divas nedēļas pašizolācijā. Lietuvas Veselības ministrijas veidotajā sarakstā, kas stājās spēkā pirmdien, 6.jūlijā, no Balkānu reģiona iekļautas arī Ziemeļmaķedonija, Albānija un Bosnija un Hercegovina.

Lietuva svin Karaļa Mindauga kronēšanas dienu

Pirmdien Lietuvā tika svinēta Valsts diena jeb Karaļa Mindauga (Mindaugas) kronēšanas diena. Svinību ietvaros notika oficiālas ceremonijas, koncerti un citi pasākumi, kuru kulminācija bija tradicionālā valsts himnas dziedāšana visā Lietuvā un ārvalstīs. 6.jūlijā Lietuvā atzīmē to, ka 1253.gadā tika kronēts Mindaugs — pirmais un vienīgais Lietuvas karalis. Šī diena tiek atzīmēta kā Valsts diena kopš 1990.gada, kad Lietuva atguva neatkarību pēc nepilniem 50 Padomju okupācijas gadiem.

Poļu partijas galvgalī pārvēlē eiroparlamentārieti Tomaševski

Eiropas Parlamenta deputāts Valdemārs Tomaševskis (Valdemar Tomaševski) ir pārvēlēts politiskā spēka Lietuvas Poļu vēlēšanu akcija — Kristīgo ģimeņu apvienība priekšsēdētāja amatā. Partija darbojas Lietuvas valdības koalīcijā un par līdera pārvēlēšanu aizklātā balsojumā nodotas 134 balsis «par» un viena «pret». Lietuvas Poļu vēlēšanu akcijai — Kristīgo ģimeņu apvienībai Seimā ir astoņas deputātu vietas, savukārt Tomaševskis jau trešo amata termiņu strādā Eiropas Parlamentā.

Lietuva iecerējusi iepirkt COVID-19 medikamentu remdesivir.

Lietuva plāno iegādāties pretvīrusa medikamentu Remdesivir, ko lieto jaunā koronavīrusa slimības COVID-19 ārstēšanā, tā otrdien, 7.jūlijā, paziņoja Lietuvas Veselības ministrija. Lietuvai ir vajadzīgas vairāk nekā 2 400 Remdesivir ampulu un ministrijas amatpersonas gatavojas organizēt 700 medikamenta ampulu iegādi. Saskaņā ar ministrijas amatpersonu pausto, medikamentu, ko pārdod ar zīmola nosaukumu Veklury, izmanto COVID-19 ārstēšanā pieaugušajiem un pusaudžiem vecumā no 12 gadiem, ja organisms sasirdzis ar plaušu karsoni un pacientam ir elpas trūkums.

Kretingā ar vīrusu inficējies franciskāņu mūks

Kādam mūkam, kurš dzīvo franciskāņu klosterī, Kretingas pilsētā, Lietuvas rietumos, apstiprināta inficēšanās ar jauno koronavīrusu, otrdien pavēstīja Lietuvas Nacionālais Sabiedrības veselības centrs. Vīrietis kontaktējies ar citu personu, kurai arī apstiprināta inficēšanās ar jauno koronavīrusu un kura jau bijusi ievietota slimnīcā Klaipēdā. Kretingas pagasta pārvaldes priekšsēdētājs Astijs Kungis (Astijus Kungys) pavēstījis, ka mūks bijis devies atvaļinājumā un pēc atgriešanās Lietuvā arī apmeklējis savus radiniekus.

Būtisks bezdarba līmeņa kāpums

Pavasarī, laikā, kad pasauli skāra jaunā koronavīrusa krīze, bezdarba līmenis Lietuvā auga par trīs procentpunktiem, kas bija viens no lielākajiem kāpumiem Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dalībvalstīs, otrdien pavēstīja organizācija.

Viļņas centrs pārtop brīvdabas mākslas galerijā

Galvaspilsētas Viļņas centrs otrdien pārtapa improvizētā brīvdabas mākslas galerijā, kur vides reklāmas izvietošanas vietās tika izstādīti mākslas darbi. Izstādē Māksla bez jumta (Menas be stogo — lietuviešu val.) trīs nedēļas tiks izstādīti 100 mākslas darbi, paziņojumā presei informēja Viļņas pašvaldība. Brīvdabas izstādi papildina tīmekļa vietne Menasbestogo.lt, kur apskatāmi 353 darbi. Projekta mērķis ir veicināt Viļņas iedzīvotāju interesi par vizuālo mākslu un ieinteresēt pircējus, lai tiktu atbalstīti mākslinieki, kuriem krīzes laikā neklājas viegli.

Viļņa slēgs līgumu par Padomju Sporta pils teritorijas sakopšanu

Viļņas domnieki trešdien, 8.jūlijā, deva pašvaldībai atļauju parakstīt līgumu ar Lietuvas centralizēto valsts īpašumu pārvaldes iestādi Turto Bankas par galvaspilsētas Koncertu un sporta pils teritorijas sakopšanu. Bijusī Koncertu un sporta pils ir pamesta ēka, ko Padomju laikos uzcēla senā ebreju kapsētā. Līguma projekts paredz, ka pašvaldība apņemsies sakopt teritoriju ap ēku, bet Turto Bankas līdz 2023.gadam to pārbūvēs par konferenču centru.

Tūroperatori Novaturas un Tez Tour aptur ceļojumus uz Bulgāriju

Lietuvas tūrisma operatori Novaturas un Tez Tour trešdien nolēma jūlijā nerīkot ceļojumus uz Bulgāriju pēc tam, kad Veselības ministrija ieviesa obligātu prasību personām, kuras atgriežas Lietuvā no Bulgārijas, doties 14 dienas ilgā pašizolācijā. Novaturas pavēstīja, ka nerīkos aviolidojums uz Bulgāriju laika posmā no 9. līdz 31.jūlijam.

Elektrum Lietuva darbosies saules elektrostaciju tirgū

Latvijas enerģētikas lieluzņēmuma Latvenergo meitasuzņēmums Elektrum Lietuva trešdien paziņoja, ka Lietuvas rietumos būvēs saules enerģijas elektrostaciju ar 1,5 megavatu jaudu. Projektā plānots ieguldīt turpat vienu miljonu eiro, un saules paneļu parku iecerēts pabeigt oktobrī.

Ignalinas AES atraida kodolatkritumu novietnes būvniekus

Lietuvas Ignalinas Atomelektrostacija (AES), kas tika slēgta pirms desmit gadiem un kur patlaban notiek tās ekspluatācijas apturēšana, aizvadītajā nedēļā noraidīja visus trīs projektu pieteikumus, kas bija iesniegti, lai par aptuveni 100 miljoniem eiro uzceltu novietni zema un vidēja līmeņa radioaktīvo atkritumu uzglabāšanai. Pieteikumi noraidīti pārmērīgi augstu izmaksu dēļ, un jaunais projektu konkurss tiks izsludināts drīzumā, tā paziņojumā presei norādīja Ignalinas AES.

Zemnieki-zaļie iesniedz kandidātu sarakstu parlamenta vēlēšanām

Lietuvas valdošās koalīcijas līderi Zemnieku un zaļo savienība piektdien, 10.jūlijā, iesniedza kandidātu sarakstu rudenī gaidāmām Seima vēlēšanām. Lietuvas zemniekiem-zaļajiem Seimā šobrīd ir 59 deputātu vietas. Partijas biedri ir arī vairāku Lietuvas pilsētu pašvaldību priekšsēdētāji.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas