Nedēļa Lietuvā: Karantīna būs ilgāk, Šimonīte premjerministres amatā, prezidents «sijās» ministrus

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā galvenie notikumi ziņās bija karantīnas režīma paildzināšana, Ingrīdas Šimonītes (Ingrida Šimonytė) apstiprināšana valdības vadītājas amatā un 14 jauno deputātu došanās pašizolācijā.

Iki lielveikali boikotē Latvijas uzņēmumu Adugs

Boikotam pret Latvijas saldumu ražotāju Adugs saistībā ar uzņēmuma izpilddirektora aizturēšanu uz aizdomu pamata par cilvēktirdzniecību pievienojusies Lietuvas lielveikalu ķēde Iki, tā pirmdien, 23.novembrī, pavēstīja Iki pārstāvji. Par līdzīgu soli iepriekš pavēstīja lielveikalu ķēde Rimi. Policijas izmeklēšanā secināts, ka Adugs, iespējams, ilgi ekspluatējis trešo valstu pilsoņus, izvairījies no darba samaksas veikšanas, atņēmis personām pases un pakļāvis tās fiziskai un psiholoģiskai vardarbībai.

Lietuva starp ES līderēm COVID-19 analīžu veikšanā

Lietuvai ir viens no augstākajiem COVID-19 izmeklējumu veikšanas rādītājiem Eiropā, rēķinot uz 100 000 iedzīvotāju, tā pirmdien pavēstīja Lietuvas Veselības ministrija, citējot ES Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra datus. Lietuva, kā arī Igaunija ir starp valstīm, kur izmeklējumu apjoms laika posmā no 9. līdz 15.novembrim bijis starp 2 500 un 4 999 uz 100 000 iedzīvotāju. Salīdzinājumam – Latvijā izmeklējumu veikšanas apjoms minētajā periodā aprēķināts mazāks, proti, robežās starp 1 000 un 2 499 uz katriem 100 000 iedzīvotāju.

Nodokļu iekasētāji no konfiscētas kriptonaudas iegūst 6,4 miljonus eiro

Lietuvas Valsts ieņēmumu dienests pirmoreiz veicis konfiscētas elektroniskās kriptonaudas maiņu, iegūstot 6,4 miljonus eiro, kas pārskaitīti valsts budžetā. Iestāde otrdien, 24.novembrī, pavēstīja, ka tās pārvēršana eiro valūtā ir aizņēmusi nepilnas 24 stundas. Lietuvas Valsts ieņēmumu dienests konfiscēto elektronisko naudu, kas bija kriptovalūtās Bitcoin, Monero un Ethereum, pārņēma februārī.

Pašizolācijā jādodas 14 Seima deputātiem

14 Lietuvas Seima likumdevējiem likts doties pašizolācijā pēc tam, kad atklāts, ka tie kontaktējušies ar personu, kurai atklāta inficēšanās ar COVID-19, otrdien, paziņoja Lietuvas Nacionālais sabiedrības veselības centrs.

Seims un prezidents apstiprina Šimonīti premjerministres amatā

Lietuvas Seims otrdien deva vairākuma atbalstu tam, lai prezidents ieceļ bijušo finanšu ministri Ingrīdu Šimonīti (Ingrida Šimonytė) par Lietuvas premjerministri. Trešdien, 25.novembrī, viņas kandidatūru apstiprināja arī Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda). Seimā par Šimonītes kandidatūru nobalsoja 62 deputāti, desmit bija «pret», atturējās – 41.

Atceļ ietekmīgā deputāta Karbauska mandātu

Lietuvas Centrālā vēlēšanu komisija aizvadītajā otrdienā vienbalsīgi atbalstīja lēmumu atņemt Seima deputāta mandātu Ramūnam Karbauskim (Ramūnas Karbauskis), kurš ir šoruden parlamenta opozīcijā nonākušās Lietuvas Zemnieku un zaļo savienības līderis. Politiķis un lauksaimnieks par sava mandāta nolikšanu paziņoja nedēļu iepriekš, lēmumu skaidrojot ar neapmierinātību ar to, kā jaunajā Seima sasaukumā sadalīti amati. Lietuvas Zaļo un zemnieku savienība šī rudens Seima vēlēšanās ieguva otro lielāko deputātu vietu skaitu. Karbausks ir bijis Seima deputāts trijos sasaukumos: no 1996. līdz 2000.gadam, no 2000. līdz 2004.gadam un no 2016. līdz 2020.gadam.

Lietuva paildzina karantīnu līdz 17.decembrim

Lietuvas aizejošā valdība trešdien nolēma paildzināt vēl līdz 17.decembrim valsts mēroga epidemioloģiskās karantīnas režīmu, kas Lietuvā ir spēkā kopš 7.novembra. Valdība arī nolēma no 10.decembra mīkstināt daļu ierobežojumu attiecībā uz muzejiem un izstāžu zālēm. Ministru kabinets atļāva Lietuvas muzejus un izstāžu zāles apmeklēt vienatnē, divatā vai lielākām grupām, ja visi grupas dalībnieki ir vienas ģimenes locekļi. Muzejos un izstāžu zālēs arī prasīts nodrošināt apmeklētājiem vismaz divu metru distanci un katram apmeklētājam – vismaz desmit kvadrātmetru platību.

Lietuva nosaka uzņēmumu zaudējumu slieksni atbalstam

Lietuvas uzņēmumiem, kas 2020.gadā būs piedzīvojuši ienākumu samazinājumu vismaz 30% apmērā, no 2021.gada janvāra būs pieejams jauna veida valsts atbalsts, tā trešdien, nolēma Lietuvas valdība. Paredzams, ka maziem un vidējiem uzņēmumiem būs pieejamas subsīdijas, balstoties uz to iedzīvotāja ienākuma nodokļa apmēru, kādu uzņēmums samaksājis pagājušajā gadā, taču valdība par konkrētu atbalsta apjomu lems nākamajā nedēļā. Atbalsts būs pieejams uzņēmumiem, kuru vidējie ieņēmumi laika posmā no 2020.gada marta līdz oktobrim sarukuši par vismaz 30%, salīdzinot ar attiecīgo periodu 2019.gadā, paziņojuši valdības pārstāvji.

Viļņa veic nacionālās koncertzāles projekta pasūtījumu

Viļņas pilsētas dome ceturtdien, 26.novembrī, parakstīja līgumu septiņu miljonu eiro vērtībā par arhitektūras projekta izstrādi. Pasūtījums uzticēts spāņu arhitektu birojam Arquivio Architects. Desmit arhitektu komanda, kas pirms tam uzvarējusi starptautiskā metu konkursā, projektu veidos kopā ar lietuviešu biroju Cloud Architektai. Projekta izstrādes cenā ir iekļauta arī akustisko risinājumu projekta cena. Koncertzāli Viļņas Taura kalnā iecerēts būvēt nojauktās Arodbiedrību pils vietā, un būves plānotā platība ir nepilni 18 000 kvadrātmetru.

Nausēda: Visi ministri netiks apstiprināti

Visi ministra amata kandidāti, kuru sarakstu iesniegusi jaunieceltā premjerministre Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė), netiks apstiprināti, tā piektdien, 27.novembrī, norādīja saraksta saņēmējs, Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda). Saskaņā ar viņa teikto daļai no kandidātiem nav skaidra redzējuma par darāmiem darbiem, bet citiem ir grūtības izveidot kolēģu komandu.

Deputāti varēs pašizolēties īsāku laiku

Lietuvas Seima deputātiem būs atļauts pašizolācijā pavadīt īsāku laiku, proti, desmit dienas, tā piektdien paziņoja aizejošais Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga (Aurelijus Veryga). Jautājumu šajā saistībā ceturtdien uzdeva Seima prezidijs. Tā locekļi vēlējās noskaidrot, kādēļ Seima deputāti nav iekļauti to profesiju sarakstā, kuriem izņēmuma kārtā ir ļauts COVID-19 kontaktpersonu pašizolācijā nepavadīt visas 14 dienas.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas