bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 25.01.2020 | Vārda dienas: Sigurds, Sigvards, Zigurds
LithuaniaLietuva

Nedēļa Lietuvā: Karavīri no Irākas nonāk Kuveitā, varasiestādes steidz pārbaudīt vides piesārņotājus

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Lietuva, Gitans Nausēda, gāze, starpsavienojums, Polija, Alfora, tiesa, izlūkošana

Ilustratīvs attēls

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija lietuviešu karavīru pārvietošana no Irākas, varasiestāžu centieni pārbaudīt vides piesārņotājus Lietuvā, kā arī svārstīšanās ar lēmumu par zaļas krāsas bultu klātbūtni luksoforos.

Pēc Irānas raķešuzbrukuma izved karavīrus no Irākas

Seši Lietuvas karavīri, kuri vēl aizvadītajā nedēļā dienēja militārā bāzē Irākā ceturtdien, 9.janvārī, tika pārvesti uz Kuveitu, tā paziņoja aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis (Raimundas Karoblis). Lietuviešu militārpersonas Irākas Al Asada bāzē nodarbojās ar vietējo militārpersonu apmācīšanu cīņai pret teroristisko grupējumu Islāma valsts dāņu kontingenta ietvaros.

Saskaņā ar Karobļa teikto lēmumu par militāro instruktoru pārvietošanu no valsts pieņēmusi Dānija.

Irākā NATO vadītā misijā dienē vēl seši lietuvieši. Viņi pagaidām paliks Irākā.

Valdība apņemas pārbaudīt visus piesārņojošos uzņēmumus

Saistībā ar neattīrītu notekūdeņu ieplūšanu Kuršu jomā Lietuvas valdība trešdien, 8.janvārī, devusi atbildīgajām iestādēm mēnesi laika, lai izpētītu piesārņojuma situāciju Klaipēdā un nāktu klajā ar risinājumiem, kā labāk kontrolēt situāciju. Valdība vēlas, lai tiktu apzināta situācija citur valstī.

Naktī uz 7.janvāri vērienīgā operācijā, kurā piedalījās arī vides dienestu darbinieki un citu jomu speciālisti, tika pārbaudīta Klaipēdas kartona ražošanas uzņēmuma Grigeo Klaipeda attīrīšanas iekārtu teritorija un konstatēts, ka notekūdeņu noplūdināšanai izveidoti īpaši apvedceļi, pa kuriem lielākā daļa no tiem nonāk Kuršu jomā, apejot attīrīšanas iekārtas.

Luksoforos atļauj atjaunot zaļās bultas

Lietuvas valdība trešdien, 8.janvārī, devusi savu piekrišanu tam, lai pašvaldības uz neierobežoti ilgu laiku luksoforos to teritorijā atjaunotu zaļas krāsas bultas, kas ļauj transportlīdzekļu vadītājiem krustojumos griezties pa labi pie iedegtas sarkanās gaismas.

Janvāra sākumā šīs bultas tika noņemtas visos luksoforos valstī. Vietējās pašvaldības galvaspilsētā un citās pilsētās pēcāk sūdzējušās, ka jaunievedums palielinājis satiksmes sastrēgumus, bet nav sevišķi uzlabojis satiksmes drošību, kas bija bultu ieviešanas sākotnējais mērķis 2014.gadā.

Vēlas celt pieminekli starpkaru Lietuvas prezidentam Smetonam

Lietuvas valdība rosinājusi veidot pieminekli valsts starpkaru perioda pirmajam prezidentam Antanam Smetonam (Antanas Smetona) Viļņā. Premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir izveidojis īpašu darba grupu, lai tā organizētu ar pieminekļa izveidi saistīto darbu, tā ceturtdien, 9.janvārī, pavēstījis kabinets.

Darba grupas uzdevumos ir sadarbībā ar Viļņas pašvaldību atrast vietu piemineklim, sagatavot priekšlikumus par pieminekļa iespējamo izskatu un iesniegt tos valdībai līdz 16.martam.

Antans Smetona bija Lietuvas prezidents no 1919. līdz 1920.gadam un no 1926. līdz 1940.gadam. 1944.gadā valstsvīrs gāja bojā ugunsgrēkā, atrodoties trimdā ASV.

NATO vēstnieka amatam piedāvā Matuļoni

Lietuvas Ārlietu ministrija ieteikusi par Lietuvas pastāvīgo pārstāvi militārajā aliansē NATO iecelt valsts kancelejas vadītāja vietnieku Deividu Matuļoni (Deividas Matulionis). Apstiprināšanas gadījumā amatpersona varētu pāriet jaunajā amatā 20.aprīlī.

Tiesa neaptur gāzes starpsavienojuma līguma noslēgšanu ar Alvora

Tiesa Viļņā ir atteikusies uz laiku apturēt turpat 80 miljonu eiro vērta līguma parakstīšanu starp gāzes tīklu uzņēmumu Amber Grid un cauruļvadu būvniecības uzņēmumu Alvora par Lietuvas-Polijas gāzes starpsavienojuma Lietuvas posma izbūvi. Lietuviešu uzņēmums Alvora tiesības uz līgumu ieguva konkursa kārtībā.

Ar prasību tiesā bija vērsies cauruļvada būvniecības uzņēmums MT Group, tomēr aizvadītajā nedēļā tiesa to noraidījusi.

Prezidents: Izlūkošanas priekšlikumu nopēlums ir pārmērīgs

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) noraidījis kā pārspīlētu to kritiku, ar kādu uztverti viņa iesniegtie priekšlikumi, kas paredz plašākas pilnvaras izlūkdienestiem. Sevišķi asi sabiedrībā uztverts ierosinājums labāk noregulēt preventīvo sarunu veikšanas praksi. Nausēda norādījis, ka pasākumu varētu attiecināt tikai uz naidīgi noskaņotiem izlūkošanas darbiniekiem, ne sabiedrības ierindas locekļiem.

Viceministre noraida ES padomnieces amata piedāvājumu

Lietuvas finanšu ministra vietniece Migle Tuskiene (Miglė Tuskienė) noraidījusi piedāvājumu pāriet strādāt par Eiropas Komisijas priekšsēdētājas Ursulas fon der Leienas (Ursula von der Leyen) ekonomikas padomnieci. Lēmumu viņa skaidrojusi ar personīgiem iemesliem.

Prezidents Irānas-ASV konfliktā aicina meklēt diplomātisku risinājumu

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) trešdien, 8.janvārī, aicinājis Irānu un ASV meklēt diplomātisku risinājumu starpvalstu konfliktam. Saspīlējums Tuvajos Austrumos pieaudzis pēc tam, kad ASV gaisa uzlidojumā nonāvējusi vadošu Irānas ģenerāli, bet Irāna aizvadītajā nedēļā atbildējusi ar raķešuzbrukumiem ASV spēku bāzēm Irākā.

Tiesas priekšā stāsies bijusī tiesnese

Prokurori Kauņas pilsētā trešdien, 8.janvārī, pavēstījuši, ka ir pabeigta pirmstiesas izmeklēšana lietā pret bijušo Lietuvas tiesnesi un Seima deputāti Neringu Venckieni (Neringa Venckienė). Sieviete 2019.gadā izdota Lietuvai no ASV.

Lieta tiks nodota Kauņas Apgabaltiesai, kur Venckiene iepriekš strādājusi. Bijusī amatpersona tiek turēta aizdomās par nepakļaušanos tiesas pavēstei, pretošanos policijas darbiniekam, nepakļaušanos tiesu izpildītājam, kā arī par to, ka, iespējams, iesitusi pa seju savai tuviniecei Laimutei Stankūnaitei (Laimutė Stankūnaitė).

«13.janvāra lieta» nodota Apelācijas tiesai

«13.janvāra lieta» par Barikāžu laika notikumiem Viļņā trešdien, 8.janvārī, nodota Lietuvas Apelācijas tiesai.

Tā pavēstījusi, ka no cietušajiem, apsūdzētajiem, advokātiem un prokuroriem ir saņēmusi 61 apelācijas sūdzību par 2019.gada martā pieņemtu spriedumu. Apelācijas tiesa apjomīgās lietas izskatīšanu sāks 26.martā.


Pievienot komentāru

Soross ar miljarda universitāti vēlas cīnīties pret klimata pārmaiņām, autoritārismu

Ungāru-amerikāņu finansists un filantrops Džordžs Soross paziņojis, ka ieguldīs vienu miljardu ASV dolāru, lai izveidotu pasaules mēroga universitāti, lai cīnītos pret autoritārām valdībām un klimata pārmaiņām.

Eiropas Komisija aizliedz no Ukrainas ievest putnu gaļu Eiropas Savienībā

Putnu gripa Ukrainā, Bugakivā konstatēta šīs nedēļas sākumā – 20.janvārī. Ukrainas veterinārais dienests veic slimības apkarošanas pasākumus. 

Nākamnedēļ veiks Vanšu tilta inspekciju; vantīs strādās alpīnisti

Alpīnisti līdz pat 3.februārim veiks visu vanšu sistēmas inspekciju, rāpjoties vantīs, un veicot arī pilona inspekciju.

NEPLP atļauj no marta LNT un Kanālu 2 nomainīt ar TV3 Life un TV3 Mini

NEPLP pēc mediju grupas TV3 Group pieteikuma anulējusi TV kanālu LNT un Kanāls 2 licences, tā vietā izsniedzot licences jauniem kanāliem TV3 Life un TV3 Mini.

Rail Baltica trasei piegulošo apkaimju attīstībā jāiegulda vairāk nekā 300 miljoni

Lai īstenotu infrastruktūras attīstības projektus Rail Baltica piegulošajās Rīgas apkaimēs, desmit gadu periodā būs nepieciešamas līdz pat 350 miljoniem eiro lielas investīcijas.

Kvoruma trūkuma dēļ nenotiek Olainfarm akcionāru ārkārtas sapulce

Piektdien sasauktajai akcionāru ārkārtas sapulcei bija reģistrējušies akcionāri, kuri kopā pārstāvēja 2 978 701 balsstiesīgo akciju, kas ir 21,15% no balsstiesīgā kapitāla. Tādējādi akcionāru ārkārtas sapulcei nebija nepieciešamā kvoruma.

Bulgārija apsūdz Krievijas pilsoņus ieroču rūpnieka indēšanas mēģinājumā

Prokurori Bulgārijā ir izvirzījuši apsūdzības trīs Krievijas pilsoņiem par slepkavību mēģinājumiem, izmantojot indi. Izmeklētāji saskata šo noziegumu saikni ar Skripaļu indēšanas gadījumu Lielbritānijā.

Par PSKUS valdes priekšsēdētāju apstiprina Rinaldu Muciņu

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas dalībnieku sapulcē valdes priekšsēdētāja amatā apstiprināts Rinalds Muciņš.

EM 464.sērijas namus atzīst par drošiem tālākai izmantošanai; īpašniekus mudina ēkas atbilstoši uzturēt

Lai gan 464.sērijas daudzdzīvokļu namu apsekošanas laikā konstatētas pazīmes par mehāniskās stiprības un stabilitātes zudumu, EM secina, ka pie atbilstošas uzturēšanas, ēkas ir drošas turpmākai lietošanai.

Ignorējot ASV sankcijas, Ventspils dome apstiprina Lemberga vadībā tapušu budžetu

Neskatoties uz ASV noteiktajām sankcijām, Ventspils pilsētas domes 2020.gada budžets, kas tapis sankcionētās personas Aivara Lemberga absolūtā ietekmē, ceturtdien, 23.janvārī, tika apstiprināts.

EY: Uzlabojas investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju

Aizvadītajā gadā gandrīz visos rādītājos uzlabojies investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju, informē EY Latvija pārstāvji.

Igaunijā rosina par pirmo braukšanu dzērumā paredzēt viena gada cietumsodu

Igaunijā valdības ministri nākuši klajā ar ierosinājumu ieviest bargākus sodus par transportlīdzekļu vadīšanu alkohola reibumā. Iniciatīva saistīta ar nesenu avāriju, kur gāja bojā trīs cilvēki, un bija iesaistīts dzērājšoferis.

Pieaug grants ceļu posmu skaits, kuros šķīdoņa dēļ ieviesti masas ierobežojumi

Saistībā ar to, ka meteoroloģiskā ziema tā arī nav iestājusies un turpinās nokrišņi, pieaug to grants autoceļu posmu skaits, kuros ir iestājies šķīdonis.

Ķīnā aug koronavīrusa upuru skaits; transporta ierobežojumi desmit pilsētās

Ķīnā koronavīrusa uzliesmojumā mirušo skaits sasniedzis 26 cilvēkus. Varasiestādes cenšas ierobežot vīrusa izplatību, ieviešot transporta ierobežojumus vismaz desmit pilsētās.

Mūrniece Jeruzalemē: Mūsu pienākums – saglabāt holokausta upuru piemiņu

«Holokausts pasaulei ir iemācījis: redzot necilvēcīgu attieksmi, mēs nedrīkstam novērsties un klusēt. Ir jādara viss, kas mūsu spēkos, lai cilvēku dzīvības nekad vairs netiktu izdzēstas viņu tautības dēļ.»

ASV akciju cenas stabilas, WHO neizsludinot globālo trauksmi saistībā ar Ķīnas vīrusu

Eiropas un Āzijas akciju biržās kritušās akciju cenas, valdot nervozitātei par jaunā nāvējošā koronavīrusa izplatīšanos no Ķīnas, bet Volstrītā akciju cenas bija stabilas.

Polijā pieņem likumu par tiesnešu sabiedriskās darbības iegrožošanu

Polijas Seims pieņēmis likumprojektu, kas paredz tiesnešiem sodu par darbību politikā un kritikas paušanu par jaunieceltiem tiesnešiem un valsts iestāžu pilnvarām. Likumprojekta stadijā tas saņēmis plašu starptautisku nosodījumu.

Informācija par VDD jaunās ēkas projekta izmaksām ir valsts noslēpums

Lai gan medijos jau minētas dažādas summas, cik varētu izmaksāt Valsts drošības dienesta jaunā ēka bijušā velotreka Marss vietā, dienestā norāda, ka šī informācija ir valsts noslēpums.

Brīvdienās gaidāms sauss un mazliet ziemīgs laiks

Maksimālā gaisa temperatūra brīvdienās dienu laikā būs +2…+5 grādi, savukārt naktī uz svētdienu austrumu daļā gaidāms sals līdz 0…–4 grādiem.

Maršruts nedēļas nogalei: Ķīniešu Jaunais gads, Gaismu lietus un nakts pārgājieni

Lai nebūtu sajūtas, ka janvāris pavisam pelēcīgs, nedēļas nogalē risinās daudz krāsainu pasākumu.

Kādēļ Lietuvas prezidents atteicās apmeklēt Pasaules Holokausta forumu Jeruzalemē?

Pieminot Aušvicas koncentrācijas nometnes atbrīvošanu pirms 75 gadiem, daudzu valstu līderi ceturtdien, 23.janvārī, pulcējās Pasaules Holokausta Forumā. Piedalīties gatavojās arī Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, taču pēkšņi pārdomāja par labu cietušo ebreju atcerei Aušvicā, Polijā. Kādēļ? Prezidenta kanceleja to neatklāj.

Pētījums: 45% iedzīvotāju uzskata, ka Krievijas īstenotā politika apdraud Latviju

Latvijas sabiedrība par nozīmīgākajiem draudiem uzskata sociāli ekonomiskas problēmas, vienlaikus 45% uzskata, ka Latvijas iedzīvotājus apdraud arī Krievijas īstenotā politika, tā pētījums.

Žurnālistikas centrs: Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju par Ventspils svarcelšanas centra slēgšanu sankciju dēļ

Bijušais Saeimas deputāts Viktors Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju, apgalvojot, ka ASV sankciju Aivaram Lembergam dēļ tiks slēgts Ventspils svarcelšanas centrs, secinājis Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica.

Koncepta maiņa? Par Dailes teātra māksliniecisko direktoru kļūs Kairišs

Kairišs būs mākslinieciskais direktors, nevis vadītājs, jo Kairiša pienākumos ietilps ne tikai atbildība par māksliniecisko saturu, bet arī par finansiālo situāciju.

Linkaits: Bankas ir atsākušas Ventspils brīvostas termināļu apkalpošanu

Ventspils brīvostā situācija kļūst vienkāršāka, tostarp bankas ir atsākušas termināļu apkalpošanu, žurnālistiem apliecinājis satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Jaunākie komentāri


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!