Nedēļa Lietuvā: Pienāk Rail Baltica vilciens, prezidents atbalsta migrācijas iegrožošanu; Klaipēdā svētki, neraugoties uz saslimstību

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi ziņās bija, ka Kauņas pilsētā pa topošo Rail Baltica dzelzceļa līniju pienāca pirmais kravas vilciens ar konteineru vagoniem, un prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) lēmums parakstīt pretrunīgi vērtētus likuma grozījumus ar mērķi padarīt Lietuvu nepievilcīgāku trešo valstu migrantiem.

Lietuva un ES robežsardzes dienests vienojas par vairāk robežsargu iesaistīšanu

Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite (Agnė Bilotaitė) pirmdien, 19. jūlijā, pavēstīja, ka viņa vienojusies ar Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūras Frontex izpilddirektoru Fabrisu Ležerī (Fabrice Leggeri) par lielāku ES robežsargu skaitu Lietuvā, lai tie patrulētu pie valsts robežas ar Baltkrieviju. Lietuva ir lūgusi Frontex nosūtīt uz migrācijas krīzes apvidu ātrās reaģēšanas spēkus, tostarp 60 robežsargus, četras nopratināšanas grupas ar tulkiem, 30 transportlīdzekļus, divus helikopterus un divus termovizierus. Nedēļas sākumā Lietuvā pie valsts robežas ar Baltkrieviju jau patrulēja aptuveni 20 robežsargi 14 transportlīdzekļos.

Kauņā pienāk pirmais kravas vilciena konteineru vagons no Nīderlandes

Kauņas Apvienotajā stacijā aizvadītajā pirmdienā pienāca pirmais kravas vilciens no Nīderlandes, ar ko iespējams pārvadāt kravas konteinerus un autofurgonu puspiekabes. Vilciens Lietuvas otru lielāko pilsētu sasniedza pa Eiropas sliežu platuma dzelzceļa līniju Rail Baltica, kurai Lietuvā ekspluatācijā nodots pirmais posms. Kā pavēstīja dzelzceļa uzņēmums Lietuvos Geležinkeliai, Kauņas Apvienotā stacija nu kļuvusi par vistālāk uz austrumiem esošo Eiropas dzelzceļa punktu, kas sasniedzams pa Eiropas standarta platuma sliežu ceļu.

Īpašumu attīstītāji Sirin Development, Hanner pārdod noliktavas Sanktpēterburgā

Lietuvas nekustamo īpašumu attīstītāji Sirin Development un Hanner Krievijā veikuši darījumu Sanktpēterburgas noliktavu kompleksa Nordway pārdošanai. Komplekss par publiski neatklātu summu pārdots Maskavas uzņēmumam Central Properties, tā otrdien, 20.jūlijā, pavēstīja lietuviešu uzņēmumi. Sirin Development izpilddirektors Laurins Kuzavs (Laurynas Kuzavas) norādījis, ka uzņēmums ir apmierināts ar notikušo darījumu un atšķirībā no sava biznesa partnera negrasās pilnībā aiziet no Krievijas tirgus.

Lietuvas uzņēmums piegādājis aprīkojumu elektrostaciju būvniecībai Krimā

Lietuvā reģistrēts, ar Krieviju saistīts uzņēmums pārkāpis ES noteiktās sankcijas un piegādājis iekārtas elektrostaciju būvniecībai anektētajā Krimas pussalā, taču pats uzņēmums to noliedz, vēsta Lietuvas, Krievijas un ASV mediji. Kauņā strādājošais uzņēmums Run Engineering, kas ražo ūdens filtrēšanas sistēmas, ir piegādājis tā produkciju Krievijas uzņēmumam Voronezh-Aqua. Tas savukārt veicis Balaklavas un Tavrijas elektrostaciju celtniecību Krimas pussalā, ko 2014.gadā Krievija atņēma Ukrainai un anektēja savā teritorijā.

NATO meklē nākamo ģenerālsekretāru, izskan Grībauskaites vārds

Militārā alianse NATO gatavojas 2022.gadā nomainīt tās ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu (Jens Stoltenberg). Ziņu portāls Politico.eu vēsta, ka alianses mītnes pilsētā Briselē izskan aicinājumi amatā iecelt sieviešu dzimuma politiķi, kura pārstāvētu alianses austrumu spārnu. Abiem kritērijiem atbilstu bijusī Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.

Lasiet arī: Lietuvas mazpilsētā protestē pret 500 robežpārkāpēju izmitināšanu

Tiesa attaisno ekspremjera publisku kritizētāju

Viļņas apgabaltiesa trešdien, 21.jūlijā, lēmusi, ka Ģedimins Vaitkevičs (Gediminas Vaitkevičius) – bijušais padomnieks eksprezidentei Daļai Grībauskaitei (Dalia Grybauskaitė) un bijušajam satiksmes ministram Rokam Masjulim (Rokas Masiulis) – nav vainīgs nomelnošanā un sabiedriskās kārtības pārkāpšanā. Tiesa attaisnoja Vaitkeviču abās apsūdzībās, jo nesaskatīja viņa rīcībā nozieguma sastāvu epizodē, kad pie Lietuvas ekspremjera Sauļus Skverneļa (Saulius Skvernelis) mājas parādījušies kritiska rakstura uzraksti saistībā ar, iespējams, necaurskatāmu amatpersonas dzīvesvietas ielas asfaltēšanas gadījumu.

Tiesa aptur Ignalinas AES 70 miljonu eiro iepirkumu

Lietuvas ziemeļos Paņevežas apgabaltiesa ir uz laiku apturējusi iepirkumu ar provizorisko vērtību virs 70 miljoniem eiro par Ignalinas Atomelektrostacijas (AES) atkritumu uzglabāšanas novietnes celtniecību. Tiesa aizvadītajā trešdienā apmierināja lūgumu no vadošās lietuviešu būvfirmas Panevėžio Stations Trestas puses par pagaidu aizsardzības līdzekļa piemērošanu. Uzņēmums iepriekš vērsās tiesā pret Ignalinas AES lēmumu noraidīt Panevėžio Stations Trestas piedāvājumu iepirkuma konkursā.

Nausēda izsludina robežpārkāpēju regulējumu, kas cilvēktiesības «izmet miskastē»

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda parakstījis imigrācijas likuma grozījumu projektu, ar ko valstī paredzēts būtiski ierobežot robežpārkāpēju un patvēruma meklētāju tiesības. Pats Nausēda iepriekš vērtējis, ka tiesību aktā iekļaujamās normas «izmet miskastē» cilvēktiesības. Paziņojumā presei trešdien, 21.jūlijā, Lietuvas prezidents norādījis, ka Seimam, kur pieņemts grozījumu projekts, nākotnē ir jāizlabo šobrīd pieļautās kļūdas. «Pieņemtam Seimā paātrinātā kārtībā, likumā ir kļūmes attiecībā uz cilvēktiesību jēdzieniem. Tomēr būtu bīstamāk, ja kļūmīga būtu politika attiecībā uz nelikumīgo migrāciju.»

Stingrākie soļi, ko nolēmuši spert Lietuvas likumdevēji ir atļaut migrantu aizturēšanu uz laiku līdz sešiem mēnešiem, saīsināt patvēruma pieteikumu izskatīšanas laiku un ierobežot tiesības pārsūdzēt negatīvu patvēruma piešķiršanas lēmumu.

Ārlietu ministrija dēvē Irākas lidsabiedrības plānus divkāršot lidojumus uz Minsku par «sliktu tendenci»

Lietuvas ārlietu ministrs Gabrielis Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) ceturtdien, 22.jūlijā, vērtējis, ka Irākas lidsabiedrības iecere divkāršot avioreisu skaitu maršrutā Irāka-Baltkrievija par «sliktu tendenci». Landsberģis uzsvēris, ka lidojumi uz Minsku, ar kuriem trešo valstu pilsoņiem migrācijas krīzes brīdī tiek dota cerība nokļūt ES teritorijā, ir vērsti pret pašiem Irākas pilsoņiem, jo agri vai vēlu viņiem būs jādodas atpakaļ. Vien dažas dienas pēc Lietuvas ārlietu ministra vizītes Irākā Tuvo Austrumu zemes lidsabiedrība Iraqi Airlines paziņoja par plāniem no augusta divkāršot reisu skaitu minētajā maršrutā.

Pilsētā ar strauji augošu saslimstību notiek vērienīgi Jūras svētki

Lietuvā atkārtoti sākusi augt inficēšanās ar Covid-19, un lielākais inficēto skaits konstatēts ostas pilsētā Klaipēdā. Sarežģītā situācijā nonākusi lielpilsētas pašvaldība, kur nedēļas nogalē norisinās Jūras svētki, ko apmeklēt ik gadus pilsētā ierodas vairāki tūkstoši viesu. Otrdien, 20.jūlijā, Klaipēdas 14 dienu inficēšanās rādītājs uz 100 000 cilvēku bija 108,7, tomēr tas neliedza pilsētas pašvaldībai piektdien, 23.jūlijā, sākt trīs dienas ilgus svētkus, tiesa, ar aicinājumu nevakcinētiem iedzīvotājiem tos neapmeklēt.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas