Nedēļa Lietuvā: Ķīna pazemina attiecības ar Lietuvu, valdība atbalsta auto piesārņojuma nodokli

Aizvadītās nedēļās zīmīgākie notikumi Lietuvas ziņās bija premjerministres Ingrīdas Šimonītes (Ingrida Šimonytė) iestāšanās par transporta sakaru saglabāšanu ar Baltkrieviju, valdības atbalsts autotransporta piesārņojuma nodokļa ieviešanai un Ķīnas lēmums pazemināt diplomātisko attiecību statusu ar Lietuvu.

Šimonīte aicina Briseli saskaņot sarunas ar Minsku

Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte pirmdien, 22.novembrī, norādīja, ka Eiropas Komisijas tehniskās sarunas ar Minskas pārstāvjiem par migrantu krīzi ir jāsaskaņo ar ES dalībvalstīm, kuras saskaras ar šo krīzi uz savām robežām. Eiropas Komisija ir apstiprinājusi, ka rīkos tehniskas sarunas ar Baltkrieviju par veidiem, kā repatriēt migrantus, kuri mēģina iekļūt ES pāri Baltkrievijas-Polijas robežai. Valdības vadītājas paziņojums sekoja Vācijas kancleres Angelas Merkeles (Angela Merkel) divām sarunām ar Baltkrievijas Aleksandru Lukašenko.

Ķīna pazemina diplomātiskās attiecības ar Lietuvu

Ķīna oficiāli pazeminājusi savas diplomātiskās attiecības ar Lietuvu no vēstnieka līmeņa līdz pagaidu lietveža līmenim, tā aizvadītajā pirmdienā paziņoja Ķīnas Ārlietu ministrija. Šāds solis ir atbilde uz Taivānas Pārstāvniecības biroja Lietuvā atvēršanu Viļņā nedēļu iepriekš. Lēmums nozīmē, ka Ķīnas un Lietuvas vēstnieki nestrādās ne Viļņā, ne Pekinā, un abu valstu diplomātiskās pārstāvniecības vadīs zemāka līmeņa diplomāti un pagaidu lietvedis.

Ceturtdien, 25.novembrī, Ķīna apturējusi vīzu izsniegšanu Lietuvā, paziņojusi Āzijas valsts pārstāvniecība. Oficiālais skaidrojums ir, ka vīzu izsniegšana tikusi apturēta tehnisku iemeslu dēļ, taču abu valstu attiecību dinamikas vērotāji to saista ar diplomātisko attiecību krīzi jautājumā par Taivānu, kurai Ķīna pasaulē cenšas liegt rīkoties kā neatkarīgai valstij.

Programmēšanas centru Viļņā atver ASV firma vArmour

Viļņā aizvadītajā pirmdienā savu programmatūras izstrādes centru atklāja ASV datortehnoloģiju uzņēmums vArmour. Amerikāņu uzņēmēji iecerējuši, ka Viļņas birojs kļūs par vienu no uzņēmuma vadošajiem centriem Eiropā, tā paziņojumā presei informēja Lietuvas investīciju piesaistes aģentūra Investuok Lietuvoje.

Vecuma pensijas janvārī cels par vidēji 51 eiro

Lietuvas vidējā vecuma pensija 2022.gada janvārī tiks palielināta par 51 eiro līdz 465 eiro, bet tiem pensionāriem, kuriem ir nepieciešamais minimālais darba stāžs, vidējā pensija augs par 48 eiro līdz 489 eiro. Par pensiju celšanu otrdien, 23.novembrī, nobalsojis Lietuvas Seims, pieņemot grozījumus likumā Par sociālās apdrošināšanas pensijām. Sociālā nodrošinājuma un darba lietu ministre Monika Navickiene (Monika Navickienė) norādījusi, ka valdošās koalīcijas ierosinātajam pensiju kāpumam būs nepieciešami papildu 138 miljoni eiro.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Lietuvas Banka satraukta par mājokļu cenu lēcienu par 17%; ekonomisti tirgus pārkaršanu neparedz

Lietuva nedomā saraut transporta saiknes ar Baltkrieviju

Lietuva neapsver iespēju slēgt transporta ceļus uz Baltkrieviju, aizvadītajā otrdienā pavēstīja premjerministre Ingrīda Šimonīte pēc tam, kad dienvidu kaimiņvalsts Polija minēja, ka tā varētu šādi rīkoties. Polijas premjerministrs Mateušs Moravjeckis (Mateusz Morawiecki) paziņojis, ka viņa valdība ir gatava pastiprināt sankcijas pret Baltkrieviju saistībā ar migrācijas krīzi, tostarp slēgt robežšķērsošanas punktus, lai apturētu pārrobežu preču kustību.

Slimnīcā veiks koronavīrusa zāļu klīniskās pārbaudes

Lietuvas Veselības zinātņu universitātes slimnīca «Kauno Klinikos» otrdien, 23.novembrī, paziņoja, ka tā veiks koronavīrusa zāļu klīnisko izpēti starptautiska projekta COVend ietvaros. Zāļu klīniskajā izpētē (medikamenta ražotājs konfidencialitātes līgumu dēļ netiek nosaukts) Kauņas slimnīcā tiks iesaistīti ap 30 pacienti.

Ministru kabinets atbalsta auto piesārņojuma nodokli

Lietuvas valdība trešdien, 24.novembrī, apstiprināja Lietuvas Vides ministrijas ierosinājumu atcelt līdzšinējo, vienreizējo transportlīdzekļu reģistrācijas nodevu un tās vietā ieviest ikgadēju autotransporta piesārņojuma nodokli. Ja parlaments ieceri atbalstīs, jaunais nodoklis tiks pakāpeniski ieviests laika posmā no 2023. līdz 2025.gadam, valstij ik gadu gūstot aptuveni 170 miljonus eiro lielus ieņēmumus. Lietuvas Vides ministrija pagājušajā nedēļā pavēstīja, ka 54% valsts automašīnu īpašnieku ikgadējā piesārņojuma nodoklī būs jāmaksā apmērā līdz 100 eiro. Jauno nodokli plānots ieviest 2023.gada 1.janvārī.

Muitnieki atrod 183 kg hašiša

Lietuvas amatpersonas kravas automašīnā, kas apturēta svētdien, 21.novembrī, pēc Polijas-Lietuvas robežas šķērsošanas, atradušas 183 kilogramus hašiša, trešdien, 24.novembrī, pavēstīja Lietuvas Muitas Krimināldienests. Atrasto narkotiku vērtība nelegālā tirgus cenās tiek lēsta aptuveni 1,83 miljonu eiro apmērā. Hašišs atrasts bijušajā Kalvarijas robežkontroles punktā, narkotikām esot noslēptām kravas automašīnas Scania rezerves riepās.

Darboties Lietuvā plāno krievu datortehnoloģiju uzņēmums

Krievu uzņēmējiem piederošs video un fiziskās drošības informācijas pārvaldības programmatūras izstrādātājs AxxonSoft plāno trīs gadu laikā atvērt biroju Lietuvā un pieņemt darbā vismaz 25 darbiniekus, ceturtdien, 25.novembrī, paziņoja valdības ārvalstu investīciju veicināšanas aģentūra Investuok Lietuvoje. AxxonSoft dibinātājs Murats Altujevs sacījis, ka Lietuva izvēlēta ne tikai saistībā ar augstu informācijas tehnoloģiju izglītības līmeni, bet arī valsts atbalsta dēļ. Privātpersonām piederošais uzņēmums visā pasaulē nodarbina vairāk nekā 600 darbiniekus, no kuriem aptuveni 300 ir inženieri. Trīs gados uzņēmums plāno gandrīz dubultot savu tehnisko darbinieku skaitu.

Forumu Taivānā apmeklēs seši Seima deputāti

Sešu Lietuvas parlamenta politisko frakciju pārstāvji plāno apmeklēt Taivānas pilsētu Taipeju laikā, kad starp Viļņu un Pekinu valda pastiprināta spriedze. Seši parlamenta deputāti apmeklēs Atvērtā parlamenta forumu, kas notiks decembrī, tā ceturtdien, 25. novembrī, sacīja Mants Maldeiķis (Mantas Maldeikis), kurš vada Lietuvas parlamentāro grupu attiecībām ar Ķīnas Republiku (Taivānu). Vizīte nav saistīta ar Taivānas Pārstāvniecības biroja Lietuvā atvēršanu, un tai nevajadzētu ietekmēt Lietuvas attiecības ar Ķīnu, sacījis deputāts.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas