Nedēļa Lietuvā: Kodolavārijas ziņošanas līgums ar Baltkrieviju; uzņēmumi sola saglabāt algas

Astravjecas AES

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi ziņās bija vienošanās ar Baltkrieviju par informācijas apmaiņu iespējamas kodolavārijas gadījumā, premjerministra solījums neapturēt ekonomiku pie COVID-19 otrā viļņa un darbadevēju paustais solījums nesamazināt algas.

Darbadevēji sola «necirpt» algas

Uzņēmēju un darbadevēju pārstāvji, no vienas puses, un vairākas arodbiedrības, no otras puses, pirmdien, 25.maijā, parakstīja vienošanās, kur darbadevēji apņēmās nesamazināt darba samaksu, ja Lietuvas Seims atbalstīs prezidenta priekšlikumu. Tas savukārt paredz Lietuvā samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli par pieciem procentpunktiem un palielināt ar nodokļiem neapliekamo minimumu par 50 eiro.

Lietuva, Baltkrievija paraksta nolīgumu

Pirmdien Lietuva un Baltkrievija parakstīja nolīgumu par tūlītēju ziņošanu par iespējamu avāriju Baltkrievijas jaunajā atomelektrostacijā un informācijas apmaiņu par atomelektrostacijas objektiem un darbību. Nolīgums paredz, ka iestādes piekrīt dalīties ar informāciju tūlīt pēc kodolavārijas vai, kad ir pamanīta radiācija bīstamā apjomā, kas apdraud cilvēku veselību. Puses arī vienojušās apmainīties ar informāciju par abu valstu atomenerģijas objektiem. Lietuva ir pārliecināta, ka Astravjetas atomelektrostacijā Baltkrievijā, kas atrodas ap 50 kilometru attālumā no Viļņas nav ievērotas starptautiskas prasības kodoldrošības jomā.

Pilnībā atvērs robežu ar Latviju

Lietuvas robeža ar Latviju tiks pilnībā atvērta 1.jūnijā, tā sociālajā tīklā Facebook otrdien, 26.maijā, paziņoja Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis). Personām, kuras ceļo pa trim Baltijas valstīm, līdz šim robežšķērsošanas punktos nepārbaudīja COVID-19 simptomus, tomēr tika pārbaudīti personu apliecinoši dokumenti.

Finanšu noziegumu izmeklētāji «krata» Viļņas pašvaldību

Lietuvas Finanšu noziegumu izmeklēšanas dienests (LFNID) otrdien, 26.maijā, veica kratīšanu Viļņas pilsētas domē saistībā ar plaušu ventilācijas iekārtu iepirkumu. LFNID norādījis, ka ir uzsācis pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamu naudas izšķērdēšanu, nepatiesas informācijas sniegšanu par ieņēmumiem, peļņu vai aktīviem, krāpnieciskām darbībām grāmatvedībā, kā arī par pašvaldības atbildīgo amatpersonu iespējamu dienesta stāvokļa neatļautu izmantošanu.

Sociāldemokrātu līderis aicina valstī atcelt karantīnu

Seima opozīcijā strādājošās Lietuvas Sociāldemokrātiskās partijas līderis Gintars Palucks (Gintaras Paluckas) otrdien nāca klajā ar aicinājumu valdībai atcelt karantīnas stāvokli, kāds vēl jūnijā būs spēkā ir visā valstī. Viņaprāt, vairs nav pamatojuma to paturēt spēkā. Palucks arī nopēlis valdošo koalīciju par karantīnas izmantošanu, lai gūtu lielāku vēlētāju atbalstu pirms rudenī gaidāmām Lietuvas Seima vēlēšanām. Lietuvā karantīna ir spēkā kopš 16.marta.

Vadošs laikraksts zaudējumus pēc TV kanāla pārdošanas

Lietuvos Rytos, kas ir viena no lielākajām mediju uzņēmumu grupām Lietuvā, trešdien, 27.maijā, paziņoja, ka 2019.gadā guvusi peļņu 266 700 eiro apmērā. 2018.gadā mediju grupa cietu zaudējumus 1,6 miljonu eiro apmērā. Uzņēmumu grupas vadošais uzņēmums, kas arī ir Lietuvos Rytos, pērn piedzīvoja 13,8 miljonus eiro lielus zaudējumus, kas ir ievērojami vairāk par 990 200 eiro lieliem zaudējumiem 2018.gadā. Zaudējumu iemesls ir investīcijas pārdotajā telekanālā Lietuvos Rytas TV, norādīts uzņēmumu grupas finanšu pārskatā, kas iesniegts Lietuvas Reģistru centrā.

Pagarina valsts karantīnu līdz 16.jūnijam

Lietuvas valdība ir lēmusi pagarināt karantīnu līdz jūnija vidum. Vienlaikus tā devusi atļauju atkal rīkot masu pasākumus ar 300 cilvēku klātbūtni un atļāvusi ilgāku darbalaiku bāriem un ēdināšanas iestādēm, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Valdība jauno ierobežojumu kārtību pieņēmusi trešdien, un tie stāsies spēkā no 1.jūnija.

Tie paredz atļaut brīvdabas pasākumus ar apmeklētību līdz 300 cilvēkiem, neskaitot rīkotājus un dalībniekus. Spēkā joprojām būs prasība ievērot vismaz viena metra attālumu gan starp apmeklētājiem, gan dalībniekiem.

No 16.jūnija Lietuvā plānots atļaut brīvdabas pasākumus ar apmeklētību līdz 500 cilvēkiem. Telpās no 1.jūnija būs atļauti pasākumi ar maksimālo apmeklētāju skaitu 100 un divu metru distanci.

No 1.jūnija nolemts noņemt robežkontroles posteņus uz valsts robežas ar Latviju. Bāriem un ēdināšanas iestādēm Lietuvā būs ļauts paildzināt darbalaiku no 22.00 līdz 23.00. Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1182538/lithuania-extends-quarantine-allows-mass-events-and-outdoor-sports

Trūkumi Ķīnas novērošanas kameru darbībā

Video novērošanas kamerām, ko ražojuši Ķīnas uzņēmumi Hikvision un Dahua ir trūkumi drošības jomā, kas ļauj viegli tām piekļūt attālinātā veidā un izmantot tās izsekošanai, tā trešdien pavēstīja Lietuvas Nacionālā Kiberdrošības centra vadītājs Rītis Rainis (Rytis Rainys). Tika arī atklāts, ka, piemēram, ASV ir beigušas izmantot šo ražotāju novērošanas kameras, bet Lietuvā tās joprojām lieto Augstu amatpersonu drošības departaments, Migrācijas pārvalde, Policijas pārvalde, Valsts robežsardze un Sabiedriskās drošības dienests.

Skvernelis: Ja būs vīrusa otrais vilnis, visu ekonomiku neslēgsim

Lietuvas valdība ir izstrādājusi rīcības plānu iespējamam jaunā koronavīrusa otrajam vilnim. Plānā paredzēti pasākumi, kā rīkoties lokālu COVID-19 uzliesmojuma gadījumā, un neparedz atkārtoti ieviest tādu stingrus ekonomiskus ierobežojumus kā tie, kas Lietuvā ieviesti līdz ar karantīnu šajā martā, tā ceturtdien, 28.maijā, paziņoja Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis.

Prezidents piedāvā izveidot vecākā inovāciju eksperta amatu

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) ceturtdien nāca klajā ar priekšlikumu valdībai izveidot vecākā inovāciju eksperta amatu. Nausēda rosināja valdību piestrādāt, lai valstī uzlabotu tehnoloģiskās jaunrades un pētniecības vidi. Lietuvas prezidents arī ierosinājis valstī pārskatīt esošo zinātnes un tehnoloģijas jaunrades politiku un uzlabot koordināciju starp valsts iestādēm, kuras to īsteno.

Atklāj dzelzceļa posmu NATO aprīkojuma piegādei

Piektdien, 29.maijā, Lietuvas austrumos tika atklāts jaunuzceltais dzelzceļa posms Pabrade-Pažeimene. Lietuvas Nacionālās Aizsardzības ministrija norādīja, ka dzelzceļa posms ļaus ērtāk pārvietot NATO sabiedroto bruņotos spēkus un aprīkojumu uz tuvumā esošu armijas poligonu.

Valdošās partijas līderis: Sadarbība ar Nausēdu saglabājas konstruktīva

Sadarbība ar Lietuvas prezidentu Gitanu Nausēdu ir konstruktīva un ļauj atrisināt problēmas, neraugoties uz viedokļu atšķirībām, piemēram, par satiksmes ministra darbību, tā piektdien norādījis Lietuvas Zemnieku un zaļo savienības priekšsēdētājs Ramūns Karbausks (Ramūnas Karbauskis). Viņš norādīja, ka prezidenta veidotā sadarbība ar institūcijām atšķiras no tās, kāda bija iepriekšējās prezidentes Daļas Grībauskaites pilnvaru laikā. Seima deputāti un prezidenta kanceleja sadarbojas, lai prezidenta līmenī līkumi tiktu noraidīti, cik vien iespējams reti, tā Karbausks.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas