bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 05.12.2019 | Vārda dienas: Klaudijs, Sabīne, Sarma
LithuaniaLietuva

Nedēļa Lietuvā: Korupcijas lietā atstādina tiesnešus, cilvēktiesību tiesa atzīst partizānu genocīda spriedumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvā aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi bijuši divu augsta ranga tiesnešu atstādināšana, Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) piekrišana tam, ka Padomju represijas pret partizāniem vērtējamas kā genocīds, kā arī jaunas frakcijas izveidošanās Seimā.

Cilvēktiesību tiesa saglabā spriedumu par Padomju genocīdu Lietuvā

ECT Strasbūrā otrdien, 10.septembrī, noraidījusi apelācijas sūdzību pret vēsturiski nozīmīgu spriedumu, kur secināts, ka Padomju represijas pret lietuviešu partizāniem ir uzskatāmas par genocīdu. Piecu tiesnešu kolēģija atzinusi, ka spriedumam ir jāstājas spēkā, jo nav pamata to nosūtīt izskatīšanai ECT Lielajā palātā.

Apelācijas sūdzību bija iesniedzis advokāts Ķēstutis Rakausks (Kęstutis Rakauskas), kurš tiesvedībā aizstāv bijušo Padomju Valsts drošības komitejas (VDK) virsnieku Staņislovu Drelingu (Stanislovas Drelingas). Lietuvā Drelings ir notiesāts par genocīdu saistībā ar to, ka 1956.gadā Kauņā piedalījies operācijā, lai arestētu vienu no lietuviešu pretpadomju partizānu līderiem Ādolfu Ramanausku-Vanagu (Adolfas Ramanauskas-Vanagas).

2019.gada martā ECT tiesneši secināja, ka Lietuvas tiesas spriedumā nav pārkāptas bijušā VDK virsnieka tiesības.

Seims apstiprina tiesnešu atstādināšanu saistībā ar korupcijas lietu

Lietuvas parlaments ceturtdien, 12.septembrī, atbalstījis prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) priekšlikumu atstādināt divus tiesnešus no pienākumu pildīšanas Lietuvas Apelācijas tiesā. Tiesnesis Ķēstutis Jucs (Kestutis Jucys) tiks atstādināts pēc viņa paša lūguma, bet tiesnesis Konstantīns Gurins (Konstantinas Gurinas) tiks atbrīvots par tiesneša amata apkaunošanu.

Abi tiesneši bijuši iesaistīti augsta līmeņa korupcijas lietā.

Lietuviešu lielražotāji Achema zaudē gāzes strīdu ES tiesā

Eiropas Savienības Vispārējā tiesa ceturtdien, 12.septembrī, noraidījusi apelācijas sūdzību, ko par iespējamu valsts atbalstu Klaipēdā strādājošam sašķidrinātās dabasgāzes terminālim bija iesniedzis lietuviešu lauksaimniecības mēslojuma ražotājs Achema. Tiesa apstiprinājusi, ka valsts atbalsta saskaņošana ar Eiropas Komisiju 2012. un 2013.gadā bijusi likumīga, ieskaitot izvēlēto termināļa lielumu, projekta īstenošanu un finansēšanas modeli, tā pavēstījusi Lietuvas Enerģētikas ministrija.

Uzņēmums Achema, kas ir Lietuvā lielākais dabasgāzes patērētājs, 2013.gadā nebija apmierināts ar Eiropas Komisijas lēmumu atbalstīt sašķidrinātās dabasgāzes termināļa izveidi Lietuvā un vērstās tiesā pret EK 2016.gada jūlijā.

Seimā izveido jaunu, labklājībai veltītu frakciju

Lietuvas parlamentā trešdienas, 11.septembra, plenārsēdē tika paziņots par jaunas, Seima septītās frakcijas izveidi. Frakciju ar nosaukumu «Lietuvas labklājībai» vadīs Vītauts Kamblevičs (Vytautas Kamblevičius), kurš iepriekš pārstāvējis partiju Kārtība un taisnīgums un arī bijis tās Seima frakcijas priekšsēdētājs.

Krievijas lielveikalu ķēde plāno ienākt Lietuvā

Ienākt Lietuvas pārtikas mazumtirdzniecībā plāno Krievijas lielveikalu ķēde Svetofor, tā aizvadītajā nedēļā pavēstījis krievu laikraksts Kommersant. Par darbinieku meklēšanu jauniem veikaliem vairākās Lietuvas pilsētās paziņojis Baltkrievijas personāla atlases uzņēmums HR Business Alliance.

Svetofor ir pārtikas mazumtirdzniecības ķēde, kuras piedāvātās cenas ir par 30 līdz 40 procentiem zemākas nekā konkurentiem. Svetofor veikali-noliktavas darbojas Krievijā, Baltkrievijā, Vācijā un Rumānijā.


Pievienot komentāru

Likumā nosaka pašvaldību administratīvo komisiju izveidošanas kārtību

Vietējo pašvaldību administratīvo komisiju izveidošanas kārtība un darbība turpmāk būs noteikta likumā. To paredz Saeimā ceturtdien, 5.decembrī, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā Par pašvaldībām.

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Latvijā šogad trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pirms gada bijis straujāks iekšzemes kopprodukta pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat koriģētie dati, kas apkopoti par 25 bloka zemēm.  

Aiztur Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes ierēdni aizdomās par 250 000 eiro piesavināšanos

Igaunijas Iekšējās drošības dienests aizturējis Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes ierēdni saistībā ar aizdomām, ka viņš viltojis dokumentus un piesavinājies vairāk nekā 250 000 eiro.

Lielo parādu dēļ Brazīlijai draud atņemt balsstiesības ANO Ģenerālajā asamblejā

Pastāv draudi, ka, nesamaksājot parādus ANO, Brazīlija Ģenerālajā asamblejā varētu zaudēt balsstiesības, informē Reuters.

Saeimas šī gada rudens sesiju plānots slēgt 27.decembrī, ziemas sesiju sākt 9.janvārī

Saeimas Prezidijs un Frakciju padome ceturtdien, 5.decembrī, vienojās Saeimas šī gada rudens sesiju slēgt 27.decembrī, bet ziemas sesiju sākt 2020.gada 9.janvārī.

Pirmo reizi kopš 2003.gada Latvijā mirusi, iespējams, ar trakumsērgu inficēta sieviete

Daugavpilī mirusi sieviete, kura, iespējams, inficējusies ar trakumsērgu, informē SPKC. Tas varētu būt pirmais trakumsērgas izraisītais nāves gadījums kopš 2003.gada.

VARAM vēlas Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas jau februārī

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija jau konsultējas par iespējamo Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu laiku, vēloties tās rīkot 22.februārī.

Latviešu jaunieši pārliecināti, ka spēj ietekmēt politiskos procesus ES

*Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas programmā iesaistītie skolēni ir pārliecināti par jauniešu spējām ietekmēt politiskos procesus kā Latvijā, tā Eiropas Savienībā.

Saslimstība ar gripu turpina pieaugt, bet joprojām saglabājas zema

Pagājušajā nedēļā ambulatorajās iestādēs reģistrēti 30 klīniski apstiprināti gripas gadījumi, tomēr vīrusa intensitāte joprojām saglabājas zema.

Nākamgad profesionālajā dienestā pieņems 700 karavīru

Nacionālie bruņotie spēki 2020.gadā profesionālajā dienestā plāno pieņemt līdz 700 karavīru. Aptuveni 500 karavīru paredzēti dienestam Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē, bet 130 – studijām Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā virsnieka profesijas iegūšanai.

Saeima atbalsta valdības lēmumu par ārkārtējās situācijas pagarināšanu atkritumu apsaimniekošanā Rīgā

Saeima ceturtdien, 5.decembrī, piekrita valdības lēmumam par ārkārtējās situācijas pagarināšanu atkritumu apsaimniekošanā Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā līdz 2020.gada 12.martam.

Marguerite Fund pārdos Conexus akcijas Japānas kompānijas Marubeni fondam

Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora Conexus Baltic Grid akcionārs Marguerite Fund pārdos sev piederošos 29,06% Conexus akciju Japānas kompānijas Marubeni fondam.

Foto: Kandavas novadā izņem 34 nežēlīgos apstākļos turētus suņus

Pārtikas un veterinārais dienests no kādas mājas Kandavas novada Cēres pagastā izņēmis 34 suņus, kas turēti nepiemērotos apstākļos, turklāt atrasts viens daļēji mumificējies dzīvnieka līķis, informē dienestā.

Pūce: Domājam par risinājumiem, kā padarīt demokrātiskāku domes atlaišanas kārtību

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā jau ilgāku laiku tiek apspriesti iespējami likuma grozījumi, kas ļautu pašvaldībās sarīkot ārkārtas vēlēšanas arī tad, ja dome būtu atlaista tās pilnvaru pēdējos 15 mēnešos.

Francijā briest sīvi protesti par Makrona iecerēto pensiju reformu

Francūži gatavojos šīs desmitgades lielākajiem protestiem, kuros arodbiedrības aicina protestēt pret Francijas prezidenta Emanuēla Makrona iecerēto pensiju reformu.

Swedbank vadītājs: Ja Latviju iekļaus «pelēkajā sarakstā», negatīvais efekts būs jūtams ilgtermiņā

Ja Latvija tiks iekļauta Starptautiskās Finanšu darījumu darba grupas «pelēkajā sarakstā», negatīvā ietekme būs jūtama ilgtermiņā.

Saeimas vairākums varētu virzīties uz Rīgas domes atlaišanu

Saeimas vairākums varētu virzīties uz Rīgas domes atlaišanu, liecina rīcībā esošā neoficiālā informācija. Izskan arī atturīgāka pozīcija, tomēr lielākoties tiek atzīts, ka, visticamāk, Rīgas domes atlaišanas process tiks sākts.

Tautsaimniecības komisija aicina pārskatīt Rail Baltica projekta pārvaldības struktūru

«Ņemot vērā nestabilo situāciju un ilgstošo stagnāciju projekta pārvaldībā, Tautsaimniecības komisija aicina Satiksmes ministriju pārskatīt RB Rail struktūru.»

«Pilnīgi skaidrs, ka rīdzinieki pārmaksā.» Kleins licis izvērtēt iespēju Rīgas satiksmei lauzt līgumu ar Rīgas karti

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks un pašvaldības SIA Rīgas satiksme kapitāldaļu turētājs Druvis Kleins uzdevis uzņēmuma juristiem izvērtēt iespējami ātru līguma pārtraukšanu ar SIA Rīgas karte.

NATO līderi apstiprina aizsardzības plānus Polijai un Baltijas valstīm

Neskatoties uz Turcijas sākotnēji izteiktajiem iebildumiem, NATO līderi trešdien, 4.decembrī, apstiprinājuši jaunus aizsardzības plānus Polijai un Baltijas valstīm, paziņoja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

Vēlas pagarināt Latvijas dalību militārajā operācijā pret Daesh Irākā

Latvijas Nacionālie bruņotie spēki dalību starptautiskajā operācijā pret teroristisko organizāciju Daesh Irākā turpinās līdz 2022.gada 1.februārim, paredz Aizsardzības ministrija sagatavotais lēmumprojekts, par kuru būs jābalso Saeimai.

Nemiro: Latvija vēl nav izlēmusi, vai iegādāties Gazprom piederošās Conexus akcijas

«Latvija izskatīs ikviena Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora Conexus Baltic Grid akcionāra piedāvājumu iegādāties kompānijas akcijas.»

ASV Pārstāvju palāta nosoda Ķīnas cilvēktiesību pārkāpumus pret uiguriem

ASV parlamenta Pārstāvju palāta pieņēmusi likumprojektu, kas paredz vērsties pret Ķīnu saistībā ar tās vēršanos pret uiguru kopienu un tādējādi pieļautajiem cilvēktiesību pārkāpumiem, informē BBC.

Pašvaldību reformā konflikts rodas tur, kur bagātie negrib dalīties, tā eksprezidents

Teritoriālās reformas mērķis vienmēr ir tas pats – veidot saimnieciski efektīvākas administratīvās vienības. Proti, lai novads ir tāds, kas spēj sevi uzturēt un saimnieciski attīstīt.

Jaunākie komentāri


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!