Nedēļa Lietuvā: Krievijas dziedātāji melnajā sarakstā, jauns mērogs infekcijas izplatībā, SVF padomi nodokļos

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi Lietuvas ziņās bija jaunu kovida gadījumu uzliesmojums vēl nebijušā apmērā, Starptautiskā Valūtas fonda padomi nodokļu politikas pilnveidē un Lietuvas enerģētikas uzņēmuma Ignitis Renewables meitasuzņēmuma dibināšana Latvijā.

Lietuvā atvieglo pašizolācijas prasības

No pirmdienas, 24.janvāra, pašizolācija Lietuvā ir obligāta tikai cilvēkiem, kuri ir nonākuši kontaktā ar ģimenes locekļiem, kuriem atklāta inficēšanās ar koronavīrusu SARS-CoV-2. Iedzīvotājiem, kuriem lielākā iespējamība inficēties bijusi darba kolektīvā, vairs netiek prasīts doties pašizolācijā. Pirmajā gadījumā pašizolācijas periods būs septiņas dienas ilgs neatkarīgi no vakcinācijas statusa, jo pašizolācijā ir jādodas abām inficēto grupām. Vienīgais izņēmums attiecas cilvēkiem, ir pārslimojuši kovidu pēdējo 90 dienu laikā, ja inficēšanās apstiprināta ar laboratorijas PCR tipa vai antigēnu analīzēm, norādījusi Lietuvas Veselības ministrija. Pašizolācijas laiks cilvēkiem, kuri bijuši kontaktā ar inficētu ģimenes locekli, jāskaita no dienas, kad inficētais cilvēks nodevis analīzes. Tikmēr iedzīvotājiem, kuri ir inficējušies darbavietā, ieteicams trīs reizes nodot antigēna analīzes: uzreiz, kad ir kļuvis zināms par nonākšanu kontaktā ar kādu inficēto, tad no 48 līdz 72 stundām pēc inficēšanās fakta uzzināšanas un trešo reizi – vēl pēc 48 stundām.

Krievu dziedātāji Koroļova un Šaripovs nonāk «melnajā sarakstā»

Lietuva aizvadītajā pirmdienā savā valstī nevēlamo personu sarakstā iekļāvusi vēl divus krievu mūziķus saistībā ar viņu koncertiem Krievijas anektētajā Krimā. Lietuvas Migrācijas pārvalde iekļāvusi Natašu Koroļovu un Habibu Šaripovu to personu sarakstā, kurām liegts ieceļot Lietuvā. Viņi iekļūt valstī nevarēs līdz 2027. gada 21.janvārim. Lietuvas parlamenta Nacionālās drošības un aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Laurins Kaščjūns (Laurynas Kasčiūnas) un vēl viens komisijas loceklis pagājušajā nedēļā vērsās Lietuvas Ārlietu ministrijā saistībā ar šiem mūziķiem. Lieguma dēļ ticis atcelts Šaripova koncerts Viļņā, kam bija jānotiek iepriekš janvārī. Iepriekšējos gados šo pašu iemeslu dēļ Lietuva valstī nevēlamo personu sarakstā iekļāvusi arī krievu dziedātājus Oļegu Gazmanovu, Grigoriju Ļepsveridzi un Filipu Kirkorovu. Pēdējais pārsūdzējis lēmumu Lietuvas tiesās un galu galā zaudējis prāvu.

Tiesa neatceļ Itālijas lieluzņēmuma izslēgšanu no dzelzceļa iepirkuma

Lietuvas Apelācijas tiesa aizvadītajā pirmdienā, paziņojusi, ka atkārtoti atstājusi spēkā valsts dzelzceļa koncerna Lietuvos Geležinkeliai lēmumu izslēgt Itālijas informācijas un sakaru tehnoloģiju uzņēmumu Almaviva no konkursa par neizpaužamas vērtības pasūtījuma līgumu par digitālās infrastruktūras analīzes sistēmas ieviešanu. Tiesa 20.janvārī noraidīja Almaviva kā viena no publiskā iepirkuma procesa pretendentiem iesniegto apelācijas sūdzību un atstāja spēkā Viļņas apgabaltiesas novembrī pieņemto spriedumu. Domstarpības ir saistītas ar to, ka Itālijas uzņēmums nebija pareizi iesniedzis tehniskos dokumentus.

Kauņā atklāts Eiropas kultūras galvaspilsētas gads

Lietuvas otrā lielākā pilsēta Kauņa ar pasākumu Sacelšanās aizsākusi savu kultūras programmu kā Eiropas kultūras galvaspilsēta, cenšoties parādīt Lietuvas un citu valstu publikai savu kultūras potenciālu. 2022.gadā Kauņa kā Eiropas kultūras galvaspilsēta plānojusi piedāvāt ap tūkstoti pasākumu, tostarp vairāk nekā 40 festivālus, vairāk nekā 60 izstādes, vairāk nekā 250 izrādes, ieskaitot 50 pirmizrādes, kā arī ap 250 koncertiem. Iecerēts, ka programmā piedalīsies ap 4 000 izpildītāju.

Lasiet arī: Lietuvas premjere – policijas redzeslokā par respiratora nevilkšanu pasākumā

SVF dod padomus nodokļu sistēmas pilnveidei

Lietuvas ekonomika turpinās strauji augt vidējā termiņā, otrdien, 25. janvārī, paziņojis SVF pēc tam, kad SVF delegācija noslēgusi virtuālo vizīti valstī. Fonda ekonomistu ieskatā, Lietuvas valdībai ir svarīgi palielināt nodokļu ieņēmumus un paplašināt nodokļu bāzi, īpaši izmantojot nekustamā īpašuma un vides nodokļus. Lai gan ir sagaidāms, ka gada otrajā pusē inflācija Lietuvā mazināsies, īstermiņā cenas var vēl augt, tāpēc valdībai būs jāsaglabā finanšu un ekonomiskā stabilitāte un jānodrošina noturība pret nākotnes satricinājumiem, pakāpeniski atjaunojot fiskālās rezerves, norādījis SVF.

Meitasuzņēmumu Latvijā dibina Ignitis Renewables

Lietuvas valstij piederošajā energokoncernā Ignitis Grupe ietilpstošais atjaunojamās enerģijas projektu attīstītājs Ignitis Renewables otrdien, 25.janvārī, paziņojis par meitasuzņēmuma dibināšanu Latvijā, lai veicinātu savu darbību Baltijā. 2021.gadā beigās energokoncerns paziņojis par trīs vēja spēkstaciju projektu pārpirkšanu Latvijā, un provizoriski plāno tajos investēt līdz 200 miljoniem eiro. Grupa norādījusi, ka visas trīs elektrostacijas ar aptuveni 160 MW jaudu ir agrīnā attīstības stadijā, un to izmantošana biznesā ir paredzēta aptuveni 2025. līdz 2027. gadā.

Ārlietu ministrs gandarīts par Eiropas Komisijas lēmumu vērsties Pasaules Tirdzniecības organizācijā

Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) trešdien, 26.janvārī, paudis gandarījumu par Eiropas Komisijas (EK) lēmumu vērsties Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO) saistībā ar Ķīnas nelikumīgo ekonomisko spiedienu pret Lietuvu un ES. Ministrs izteicies pēc tam, kad EK paziņojusi, ka ierosinājusi PTO lietu pret Ķīnu, oficiāli pieprasot konsultācijas.

Lietuvas gada inflācija sasniedz 12,2%

Lietuvas ES saskaņotais mēneša patēriņa cenu indekss (SMPCI) janvārī kāpis līdz 1,8%, liecina valsts statistikas pārvaldes piektdien, 28.janvārī, publiskotais provizoriskais aprēķins. ES saskaņotais gada inflācijas līmenis decembrī sasniedzis 12,2%, paziņojusi statistikas pārvalde. Pieaugumu salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu galvenokārt noteicis cenu kāpums mājokļiem, ūdenim, elektrībai, gāzei un degvielai, pārtikas precēm un bezalkoholiskiem dzērieniem, kā arī transporta precēm un pakalpojumiem.

Dienas inficēto skaits pirmoreiz sasniedz 11 365

Lietuvā dienas jauno koronavīrusa inficēšanās gadījumu skaits piektdien, 28.janvārī, sasniedzis 11 365, uzstādot jaunu antirekordu trešo dienu pēc kārtas, liecina oficiālie statistikas dati. Lietuvā no kovida veselības komplikācijām mirušo skaits sasniedzis 7 829. No šī mirušo skaita pilnībā vakcinējušies bijuši 730. Kovida pacientu skaits slimnīcās ir audzis par 40, sasniedzot 1 212. Slimnīcu intensīvās terapijas nodaļās pašlaik atrodas 97 kovida pacienti.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas