Nedēļa Lietuvā: Liela atlaišana dzelzceļa uzņēmumā, Ryanair investēs Kauņā, osta redz attīstību Taivānas virzienā

Aizvadītās nedēļas galvenie notikumi Lietuvas ziņās bija paziņojums par 2 000 darbinieku atlaišanu dzelzceļa uzņēmumā LTG Cargo, īru lidsabiedrības Ryanair investīciju plāni Kauņā un lietuviešu uzņēmēju veikta Igaunijas loģistikas centra iegāde.

Viļņa aicina ES ieviest sankcijas pret Krievijas Pareizticīgas baznīcas patriarhu

Lietuva ir ierosinājusi ES noteikt sankcijas Krievijas Pareizticīgās baznīcas patriarham Kirilam par viņa pausto atbalstu Krievijas karam Ukrainā, tā pirmdien, 25.aprīlī, paziņojis Lietuvas ārlietu ministrs Gabrielis Landsberģis (Gabrielius Landsbergis). Viņš arī norādījis, ka varasiestādes ir iesaistītas diskusijā par Lietuvas Pareizticīgo baznīcas nodalīšanu no Maskavas reliģiski administratīvās pakļautības. Ārlietu ministrs tomēr uzsvēris, ka galīgo lēmumu par iespējamo atdalīšanos pieņems reliģiskā kopiena.

Iegādāts loģistikas centrs Tallinas tuvumā

Lietuvas uzņēmumu grupā SBA ietilpstošais ieguldījumu pārvaldības uzņēmums Capitalica Asset Management iegādājies loģistikas kompleksu Igaunijā, tā otrdien, 26.aprīlī, paziņojuši uzņēmēji. Komplekss atrodas Igaunijas ziemeļos, netālu no Tallinas un sastāv no divām būvēm. Šis ir otrais ieguldījumu projekts, ko Capitalica Asset Management, īsteno kopš tā dibināšanas 2021.gadā. Projekts atbilst uzņēmuma mērķim paplašināties Baltijas loģistikas tirgū un turpmākajos gados uzkrāt aktīvus vairāk nekā 100 miljonu eiro vērtībā.

Ryanair paplašinās lidaparātu apkopes bāzi Kauņā

Eiropas lielākā lidsabiedrība Ryanair iecerējusi paplašināt savu lidmašīnu apkopes bāzi Kauņas lidostā, Lietuvā un ieguldīt 15 miljonus eiro, lai divkāršotu lidsabiedrības darbības apjomu Kauņā, aizvadītajā otrdienā paziņojuši aviokompānijas pārstāvji. Saskaņā ar valsts lidostu pārvaldības uzņēmuma Lietuvos Oro Uostai sniegto informāciju Ryanair meitasuzņēmums Lietuvā, lidostas pārvaldītājs FRC LT, plāno nomāt zemi un būvēt divdaļīgu lidmašīnu apkopes angāru. Angāra būvniecību plānots sākt 2022.gada nogalē un pabeigt – gada laikā. Paredzēts, ka projekts radīs 200 jaunas darba vietas augsti kvalificētiem aviācijas inženieru, atslēdzniekiem un administratīvo profesiju speciālistiem. Uzņēmums Lietuvā pašlaik nodarbina 270 cilvēkus, no kuriem lielākā daļa strādā Kauņā.

Osta meklē iespējas izvērst tirdzniecību ar Taivānu

Lietuvas jūras osta Klaipēdā plāno veidot ciešākus sakarus ar Taivānas uzņēmējiem caur Taivānas pārstāvniecību Lietuvā un palielināt kravu apriti, tā aizvadītajā otrdienā sacījis ostas izpilddirektors Aļģis Lataks (Algis Latakas). 2020.gadā Lietuvas eksports uz Taivānu sasniedzis 19 miljonus eiro jeb 0,07% no Lietuvas kopējā eksporta apjoma, bet imports – 66,1 miljonu eiro jeb 0,23% no kopējā importa apjoma. Lietuva uz Austrumāzijas salu eksportējusi dažādas preces un no importējusi galvenokārt iekārtas un mašīnbūves izstrādājumus.

Drošībnieki uzmana situāciju, tuvojoties 9.maijam

Lietuvas varasiestādes rūpīgi uzrauga drošības situāciju valstī, tuvojoties 9.maijam, lai novērstu iespējamas provokācijas, tā trešdien, 27.aprīlī, pavēstījusi premjerministre Ingrīda Šimonīte (Ingrīda Šimonytė). Valsts drošības departaments ir brīdinājis par iespējamām provokācijām un vardarbīgiem incidentiem Lietuvā 9.maijā. Pēc izlūkdienestu rīcībā esošās informācijas, kā ierasts, arī šogad 9.maija atceres pasākumi, visticamāk, tiks rīkoti padomju karavīru kapsētās. Piemiņas pasākumus dažādās Lietuvas pilsētās parasti organizē Krievijas diplomāti kopā ar Krievijas emigrantiem. Tos lielākoties apmeklē vairāki simti cilvēku ar piespraustām Sv. Jura lentēm, kuru publisku izmantošanu Lietuvā nesen aizliedza Seims saistībā ar Krievijas karu Ukrainā. Aizliegums stājās spēkā 21.aprīlī pēc tam, kad likumu parakstīja prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda). Izlūkdienests arī paziņojis, ka, tuvojoties 9.maijam, varētu būt mēģinājumi rīkot demonstrācijas Krievijas kara atbalstam Ukrainā, kādas jau notikušas dažās citās ES valstīs.

Lasiet arī: Ruks: 9.maija svinētājus Krievija var izmantot propagandai, ka Latvija atbalsta karu

Ekonomika pirmajā ceturksnī augusi par 4%

Lietuvas ekonomika 2022.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot attiecīgo periodu pērn, augusi par nedaudz vairāk nekā 4%, liecina vairāku ekonomistu aplēses, kas svārstījušās no 4% līdz 4,4%. Medijos citētie ekonomisti arī vērtējuši, ka karš Ukrainā pirmajā ceturksnī vēl nav būtiski ietekmējis Lietuvas ekonomiku. Rādītāju kāpumu veicinājusi rūpnieciskā ražošana un zemā salīdzinošā bāze pandēmijas un ar to saistīto ierobežojumu māktajā 2021.gada pirmajā ceturksnī.

Uz Baltkrievijas robežas notver 16 robežpārkāpējus

Lietuvas robežsargi diennaktī līdz ceturtdienas, 28.aprīļa, rītam izraidījuši no valsts 16 migrantus, kuri mēģinājuši nelikumīgi ieceļot valstī no Baltkrievijas, ziņojis Lietuvas Valsts robežsardzes dienests. Tā pārstāvji arī norādījuši, ka valsts dienvidos, pie Druskininku pašvaldības teritorijas no Baltkrievijas puses atskanējuši pieci šāvieni. Dienesta pārstāvji nav precizējuši, vai tam ir kāds sakars ar nelegālo migrāciju. Kopumā šogad nelikumīgi iekļūt Lietuvā no Baltkrievijas tam neparedzētās vietās liegts 1 449 cilvēkiem.

No dzelzceļa uzņēmumiem atlaidīs ap 2 000 darbinieku

Lietuvas valsts dzelzceļa koncerns Lietuvos Geležinkeliai aizvadītajā ceturtdienā paziņojis, ka plāno atlaist aptuveni 2 000 no tā vairāk nekā 9 000 darbinieku. Štatus plānots samazināt vadošā personāla rindās. Uzņēmuma paziņojumā presei rakstīts, ka darbinieku atlaišanas pabalstiem tiks novirzīti seši miljoni eiro. Plānotās atlaišanas skars aptuveni 1 200 darbiniekus koncerna kravu pārvadājumu meitasuzņēmumā LTG Cargo, aptuveni 500 infrastruktūras meitasuzņēmuma LTG Infra darbiniekus un aptuveni 300 strādājošos Lietuvos Geležinkeliai. Pašlaik uzņēmumu grupā kopumā strādā ap 9 200 darbinieku. Uzņēmums jau iepriekš vēstījis, ka šogad, iespējams, zaudēs ieņēmumus aptuveni 150 miljonu eiro apmērā, jo tiek prognozēts, ka kravu apjoms, salīdzinot ar 2021.gadu, samazināsies uz pusi līdz aptuveni 26,5 miljoniem tonnu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas