Nedēļa Lietuvā: Lietuviešu «samesto» Bayraktar Ukraina saņems dāvanā, Viļņā notiek Baltijas praids

Aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi Lietuvas ziņās bija ziedošanas kampaņa, lai sagādātu Ukrainai militāro lidaparātu Bayraktar un ražotāja lēmums to uzdāvināt. Vēstīts arī par valdības plāniem militārās satiksmes infrastruktūrā ieguldīt 500 miljonus eiro un par Baltijas praida norisi Viļņā.

Lietoto apģērbu e-veikalam Vinted 105 milj. eiro zaudējumi

Lietuviešu uzņēmums Vinted, kas sevi raksturo kā Eiropā lielāko lietoto apģērbu tiešsaistes tirdzniecības vietu pavēstījis, ka 2021.gadā piedzīvojis zaudējumus 105 miljonu eiro apmērā. Tas ir ievērojami vairāk nekā 21 miljona eiro zaudējumi 2020.gadā. Uzņēmums pērn apgrozījis 252 miljonus eiro, kas ir par 63% vairāk nekā gadu iepriekš. Vinted vadība 2021.gada zaudējumu apmēru skaidrojusi ar uzņēmuma aktīvo paplašināšanos Eiropas un Kanādas tirgū. Uzņēmuma ieguldījumi mārketingā sasnieguši 191 miljonus eiro, Tas uzsācis darbību Portugālē un Kanādā, kā arī palielinājis ieguldījumus savā darbībā Itālijā, Lielbritānijā, Spānijā un Polijā.

Pārsteidzošais lietuviešu un Bayraktar stāsts

Lietuvā žurnālists Andrjus Tapins (Andrius Tapinas) un viņa televīzijas kanāls Laisvės TV maija otrajā pusē sarīkojis ziedojumu kampaņu. Tās mērķis bijis savākt vairākus miljonus eiro, par ko nopirkt Turcijas ražojuma bezpilota kaujas lidaparātu Bayraktar un uzdāvināt to Ukrainai. Tapins pavēstījis, ka vairāku dienu laikā šim mērķim saziedoti 5,9 miljoni eiro, kaut arī militārais lidaparāts maksā mazāk – ap pieciem miljoniem eiro. Lidaparāta ražotājs, uzņēmums Baykar, un Turcijas valdība paziņojusi, ka uzdāvinās lidaparātu Lietuvai, un lūgusi, lai daļa no saziedotās naudas, proti, 4,4 miljoni eiro, tiktu nosūtīti Ukrainai, humānās palīdzības vajadzībām. Pārējie 1,5 miljoni eiro tiks tērēti, lai aprīkotu Bayraktar. Modernais tālvadības un autonomas darbības kaujas lidaparāts jau ir Ukrainas Bruņoto spēku bruņojumā un pēdējos mēnešos ir palīdzējis Ukrainā sašaut Krievijas Bruņoto spēku tankus.

Atklāj jaunu armijas poligonu

Ceturtdien, 2.jūnijā, Lietuvas dienvidaustrumos, Šalčininku rajonā svinīgi atklāts Rūdninku armijas poligons. Militāro mācību laukums, kas tur jau atradās padomju okupācijas laikā, tiek pārveidots, lai nodrošinātu piemērotus apstākļus Lietuvas bruņoto spēku un NATO sabiedroto mācībām un augstas kaujas gatavības uzturēšanai, teikts Lietuvas Bruņoto spēku paziņojumā presei. Aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks (Arvydas Anušauskas) sacījis, ka  atklāšana ir simboliska, jo poligona robežas vēl ir jāmarķē un pakāpeniski ir jāsakārto tā infrastruktūra. Rūdninku armijas poligons aizņem nepilnus 17 000 hektāru, un tajā var uzņemt 3 000 karavīru.

Augstu inflāciju paredz visu vasaru

Augsts inflācijas līmenis Lietuvā, visticamāk, saglabāsies visu vasaru. Tā aizvadītajā ceturtdienā, vērtējusi Lietuvas finanšu ministre Gintare Skaiste (Gintarė Skaistė), komentējot ES statistikas pārvaldes Eurostat aplēses, ka valstī inflācija gada laikā līdz maijam sasniegusi 18,5%. Lai arī inflācija ir rekordaugsta visā Eiropas Savienībā, visstraujākā tā ir valstīs, kurām ir cieša saikne ar Ukrainas, Baltkrievijas un Krievijas ekonomiku, skaidrojusi Skaiste. Lai mazinātu inflācijas ietekmi, Lietuvā no 1.jūnija ieviesti jauni sociālās palīdzības maksājumi. Finanšu ministre arī neizslēdz, ka rudenī varētu būt nepieciešami jauni pasākumi, ja karš ieilgs, sankcijas pret iebrukuma īstenotājiem būs lielākas un palielināsies to spiediens uz inflāciju.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Lietuva piedāvā atrisināt Ukrainas labības eksporta problēmu – caur Baltkrieviju, Poliju vai kuģu eskortu Melnajā jūrā

Iesaka vest padomju pieminekļus uz tiem iekārtoto Grūtas parku

Padomju pieminekļi, kurus pēdējā laikā savās teritorijās demontējušas Lietuvas pašvaldības ir jānodod Grūtas parkam (padomju okupācijas skulptūru muzejam Lietuvas dienvidos) tā, trešdien, 1.jūnijā, paziņojusi Lietuvas Kultūras mantojuma pārvalde un Kultūras ministrija. Iestāžu dotajās norādēs teikts, ka pirms demontēt vietējos, ar Padomju Savienības armiju saistītos pieminekļus, pašvaldībām vispirms jāizvērtē, vai tos varētu pieņemt glabāšanai vai izstādīšanai pašvaldību muzejos vai citās ar vēsturisku lietu glabāšanu saistītās telpās vai teritorijās.

Mazinās Lietuvas pievilcība ārvalstu ieguldītāju acīs

2021.gada Eiropas ārējo tiešo investīciju indeksā Lietuva ierindota 21.vietā, liecina britu auditorkompānijas EY (Ernst & Young Global Limited) ik gadu veidotais pētījums. Gadu iepriekš Lietuvas ekonomikas un ieguldījumu vides pievilcība šajā ziņā novērtēta ar 19.vietu. Vērtējot pēc investīciju radītām darbavietām uz vienu miljonu iedzīvotāju, Lietuva ierindojusies krietni augstāk – sestajā vietā. Lietuva pērn piesaistījusi 41 ārējo investīciju projektu, bet 2020.gadā – 53.

Viļņā notiek Baltijas praids

Otrdien, 31.maijā, Viļņā sākusies pasākumu sērija Baltic Pride 2022, kuras norise plānota līdz 5.jūnijam. Seksuālo minoritāšu svētki Lietuvas galvaspilsētā sākti ar tematiski izrotāta autobusa braucienu pa pilsētas ielām. Autobuss ar vairākiem desmitiem svētku dalībnieku apbraukājis ārvalstu vēstniecības, uzņēmumu birojus un cita ar praida norisi un atbalstīšanu saistītu organizāciju mītnes. Šā gada Baltic Pride veltīts vienlīdzībai un mieram.

Amerikāņu finanšu pakalpojumu sniedzējs DriveWealth atver uzņēmumu Viļņā

Viļņā aizvadītajā otrdienā atvērts ASV finanšu un datortehnoloģiju uzņēmuma DriveWealth meitasuzņēmums, kura nolūks būs darboties visas ES tirgū, paziņojusi Lietuvas investīciju piesaistes aģentūra Investuok Lietuvoje. Amerikāņu uzņēmums darbojas arī ASV, Kenijā, Ugandā, Gruzijā un Dienvidkorejā. Lietuva finanšu tehnoloģiju uzņēmumu darbībai valstī ir izsniegusi 147 licences, kas, pēc Investuok Lietuvoje vērtējuma, padara valsti par lielāko šīs jomas uzņēmumu centru ES.

Militārā transporta projektos vēlas ieguldīt 500 milj. eiro

Lietuva militārās satiksmes infrastruktūras projektos piecu gadu laikā plāno ieguldīt aptuveni 500 miljonus eiro. Satiksmes ministrs Mariuss Skuods (Marius Skuodis) norādījis, ka pusi naudas plānots piesaistīt no Eiropas Komisijas, bet otru pusi piešķirt no Lietuvas valsts budžeta. Skuods un aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks (Arvydas Anušauskas) otrdien, 31.maijā, vienojušies par prioritārajiem projektiem. Plānotie projekti ļaušot pa valsti visos virzienos ērti pārvietoties ne tikai Lietuvas karavīriem un valstī izvietotām sabiedroto militārpersonām, bet uzlabos satiksmes infrastruktūru visiem iedzīvotājiem, skaidrojuši ministri.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas