Nedēļa Lietuvā: Likumdevējs aiz restēm par spiegošanu Krievijai, migrācijas krīzē saņem 100 km dzeloņstiepļu

Aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija bijušā Seima deputāta notiesāšana ar cietumsodu par spiegošanu Krievijas labā, mēģinājumi savaldīt migrācijas krīzi valsts austrumos un Lietuvas ierindošana ES Covid-19 kartes pelēkajā zonā.

Rūdninku poligonā uzņems 1 500 migrantu

Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite (Agnė Bilotaitė) pirmdien, 26.jūlijā, pavēstīja, ka telšu pilsētiņā Rūdninku armijas poligonā, Šalčininku rajonā, pie robežas ar Baltkrieviju tiks izmitināti aptuveni 1 500 trešo valstu pilsoņu, kuri nelikumīgi ieceļojuši Lietuvā. Pēc ministres teiktā, migrantu pieplūdums ir tik liels, ka robežkontroles posteņu teritorijā vairs nav vietas to uzņemšanai.

Lietuva no Igaunijas saņems 100 km dzeloņstiepļu

Lietuva gatavojas no Igaunijas saņemt aptuveni 100 km dzeloņstiepļu, lai varētu turpināt barjeras būvniecību gar Lietuvas-Baltkrievijas robežas visneaizsargātākajiem posmiem, pirmdien, 26. jūlijā, sacīja iekšlietu ministre. Iepriekš Bilotaite sacījusi, ka plāns bijis uzbūvēt barjeru blakus visam 550 km robežas posmam, piebilstot, ka vēlāk tiks uzcelts augstāks žogs par aptuveni 41 miljonu eiro.

Bijušais Seima deputāts notiesāts par spiegošanu

Reģionālā tiesa Lietuvas ziemeļu pilsētā Šauļos otrdien, 27. jūlijā, atzina bijušo politiķi Aļģirdu Palecki (Algirdas Paleckis) par vainīgu spiegošanā Krievijas labā un notiesāja viņu uz sešiem gadiem cietumā. Viļņas uzņēmējs Deimants Bertausks (Deimantas Bertauskas), kurš šajā krimināllietā atzinis savu vainu un sniedzis liecības, tika atbrīvots no kriminālatbildības. Prokurori bija lūguši tiesu piespriest Paleckim deviņu gadu cietumsodu un atbrīvot Bertausku no kriminālatbildības. Ģenerālprokuratūra uzskatījusi, ka apsūdzētie, rīkojoties organizētā grupā kopā ar Krievijas izlūkdienesta virsnieku un citiem Krievijas pilsoņiem, tostarp vienu, kurš atzīts par vainīgu 1991. gada 13.janvāra represiju lietā, laikā no 2017.gada februāra līdz 2018.gada oktobrim vākuši informāciju, kas interesē Krievijas izlūkdienestiem par Lietuvu par naudas un citu atlīdzību. Spriedumu vēl var pārsūdzēt.

Tiesa pārtrauc Ķīnas uzņēmuma uzvarētu projektu

Tiesa Lietuvā tiesa otrdien, 27. jūlijā, valsts elektrotīklu operatoram Litgrid lika uz laiku apturēt būvuzņēmēju konkursu Lentvaris transformatoru apakšstacijas 110 kW elektrības sadales stacijas rekonstrukcijai un neparakstīt līgumu ar konkursa uzvarētāju. Viļņas Apgabaltiesa ieviesa pagaidu pasākumus, atbildot uz Ķīnai piederošā uzņēmuma Energetikos Tinklų Institutas (ETI) lūgumu. ETI uzvarēja konkursā, taču nespēja saņemt apstiprinājumu no Lietuvas valdības komisijas, kura pārbaudīja stratēģiski svarīgus darījumus. Tā lūdza tiesu anulēt Litgrid 25. jūnija lēmumu.

Policija izmeklēs sadursmes ar policiju pie Rūdninku militārā poligona

Viļņas rajona policija otrdien, 27. jūlijā, uzsāka pirmstiesas izmeklēšanu par neseno nemieru organizēšanu netālu no Rūdninku militārās apmācības zonas. Lietuvas Sabiedriskās drošības dienesta priekšnieks Ričards Pocjus (Ričardas Pocius) iepriekš informēja, ka pirmdien, 26. jūlijā, pagaidām nenoskaidrotas personas iekļuva militārajā teritorijā un aizdedzināja riepas, viegli ievainoja divus virsniekus un bloķēja ieeju militārajā mācību zonā. Lietuvā ir plānots Rūdninku armijas poligonā izmitināt ap 1 500 migrantu. Valsts robežsardzes dienests ir sācis atsevišķu pirmstiesas izmeklēšanu par nemieru provocēšanu un rupju sabiedriskās kārtības pārkāpšanu pēc pirmdienas incidenta Veriebjos, Alītas rajonā, kur izmitināti migranti. Incidenta laikā migranti sarīkoja protesta akciju, atteicās ēst, liedza ienākt apkopējai un pieprasīja lielāku brīvību. Robežsargi vēlāk no Veriebjiem aizveda 16 migrantus, lai nopratinātu par viņu iespējamo iesaistīšanos incidentā. Viņu vidū bija Āfrikas valstu pilsoņi un viens irākietis.

Lasiet arī: Lietuvas migrācijas krīzi Baltijas aizsardzības ministri sauc par hibrīduzbrukumu

Lietuvu ierindo ES Covid-19 kartes pelēkajā zonā

Trešdien, 28. jūlijā, Lietuva Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ESPKC) Covid-19 kartes pelēkajā zonā saistībā ar datu neiesniegšanu, ziņojusi ESPKC. Uz personām, kuras ceļo no ES pelēkās zonas valstīm, var attiekties stingrākas ieceļošanas prasības. ESPKC statistikas tabulā ir aptuveni vidū pēc 5.-18.jūlija epidemioloģiskiem datiem no 29 Eiropas valstīm. Valsts 14 dienu saslimstības rādītājs bija 71 uz 100 000 iedzīvotāju. Saskaņā ar jaunākajiem Lietuvas statistikas pārvaldes datiem nedēļas gaitā rādītājs pakāpās līdz 91,4.

Ekonomika uzrāda 4,8% izaugsmi

Lietuvas iekšzemes kopprodukts (IKP) 2021.gada pirmajā pusē salīdzinājumā ar 2021.gada pirmo pusi pieauga par sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem 4,8 procentiem līdz 24,8 miljardiem eiro faktiskajās cenās. Tā piektdien, 29.jūlijā, liecināja Lietuvas statistikas pārvaldes sākotnējie aprēķini. Gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar pirmo ceturksni, ekonomika augusi par 0,4 procentiem līdz 13 miljardiem eiro faktiskajās cenās, informēja statistiķi.

Robežsargi aiztur vēl 137 migrantus no Baltkrievijas

Pēc ieceļošanas valstī no Baltkrievijas 29. jūlijā Lietuvā aizturēti vēl 137 migranti, piektdien, 30. jūlijā, paziņoja Valsts Robežsardzes dienests. No tiem 106 personām bijuši Irākas dokumenti vai viņi sacījuši, ka ir tās pilsoņi. Jaunākie dati rāda, ka šogad Lietuvā pēc nelikumīgas robežas šķērsošanas aizturēti 3 282 cilvēki, kas ir vairāk nekā 40 reizes lielāks skaits nekā visā 2020. gadā.

Ekonomisti brīdina par tautsaimniecības pārkaršanas risku

Grupa Lietuvas ekonomistu piektdien, 30.jūlijā, brīdināja, ka ekonomikai var draudēt pārkaršana pēc tam, kad statistika liecināja, ka valsts IKP otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu audzis par 8,6 procentiem. INVL Asset Management galvenā ekonomiste Indre Genīte-Pikčiene (Indre Genytė-Pikčienė) brīdinājusi, ka pārkaršanas risks sāk aizēnot prieku par ekonomikas atveseļošanos. Swedbank Lietuva galvenais ekonomists Nerijs Mačjulis (Nerijus Mačiulis) savukārt komentējis, ka IKP pieaugumu daļēji var izskaidrot ar bāzes efektu, norādot, ka ievērojamu ekonomikas daļu nobremzēja pandēmija un ierobežojumi 2020. gada otrajā ceturksnī.

Lietuva apstiprina Moderna Covid-19 vakcīnu pusaudžiem

ASV farmācijas uzņēmuma Moderna Covid-19 vakcīna ir apstiprināta injekcijām pusaudžiem, piektdien paziņojusi Lietuvas Veselības ministrija.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas