Nedēļa Lietuvā: Masveida analīzes, valsts attīstības bankas iecere, AES pikets pie Latvijas vēstniecības

Lietuvā aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi ziņās bija valdošās partijas priekšlikums izveidot valsts attīstības banku, veselības resora iecere veikt liela apjoma iedzīvotāju analīzes par jaunā koronavīrusa antivielām un Seima deputātu pikets pie Latvijas vēstniecības Viļņā saistībā ar Latvijas atvērtību elektroenerģijas iegādei no pretrunīgi vērtētās Baltkrievijas Astravjecas atomelektrostacijas (AES).

Tiesa lūdz pierādījumus žurnālistu–valdības strīdā

Lietuvas Augstākā administratīvā tiesa, kas izskata juridisku strīdu starp Lietuvas Žurnālistu savienību un valdību, pirmdien, 8.jūnijā, aicinājusi abas puses sniegt papildu pierādījumus par kādas valdības sēdes audio ieraksta pieejamību. Lietuvas Žurnālistu savienība un žurnālisti no vairākiem medijiem vērsušies tiesā pēc tam, kad valdība atteikusies tiem sniegt valdības 2018.gada 3.oktobra sēdes audio ierakstu. Sēdē ministri apsprieduši tiesību aktu grozījumus, kas nodrošinātu plašsaziņas līdzekļiem brīvu piekļuvi reģistru datiem. Pirmās instances tiesa žurnālistu prasību noraidīja, bet žurnālisti nolēmumu apstrīdēja.

Sabonis paliek basketbola virsorganizācijā

Tā kā jaunā koronavīrusa pandēmija un karantīna šopavasar bija apturējusi Lietuvas basketbola dzīvi, Lietuvas Basketbola federācijas Izpildkomiteja otrdien, 9.jūnijā, nolēma pagarināt organizācijas prezidenta, lietuviešu basketbola leģendas Arvīda Saboņa (Arvydas Sabonis) pilnvaru termiņu vēl par vienu gadu. Attiecīgi Lietuvas Basketbola federācijas nākamais prezidents tiks ievēlēts pēc Tokijas Olimpiskajām spēlēm.

Pie Latvijas vēstniecības piketē lietuviešu likumdevēji

Otrdien uz piketu pie Latvijas Vēstniecības Viļņā sapulcējās vairāki Seima deputāti no opozīcijā strādājošās partijas Tēvzemes savienība – Lietuvas Kristīgie demokrāti un no domubiedru grupas Kustība pret Astravjecas atomelektrostaciju. Piketētāji mudināja Latviju solidarizēties ar Lietuvu un nepirkt elektroenerģiju no jaunuzceltās AES, ko šovasar plānots iedarbināt Baltkrievijā. Kā norādījis partijas pārstāvis, deputāts Laurins Kasčjūns (Laurynas Kasčiūnas) piketā piedalījās ap 15 cilvēkiem un tā laikā Latvijas vēstniekam Lietuvā Indulim Bērziņam iesniegts piketētāju rakstveidā pausts aicinājums.

Izmeklēšanā vērtēs mītiņu afroamerikāņu tiesību atbalstam

Lietuvas policijas ģenerālkomisārs Renāts Požela (Renatas Požėla) trešdien, 10.jūnijā, paziņoja, ka ir uzsākta izmeklēšana par sabiedriskās kārtības traucēšanu un astoņas administratīvā pārkāpuma lietas saistībā ar mītiņu 5.jūnijā Viļņā, kura laikā iedzīvotāji pauda atbalstu ASV afroamerikāņu tiesību atbalsta kustībai Melnādaino dzīvībām ir nozīme (no angļu val. – Black Lives Matter). Saskaņā ar policijas priekšnieka teikto cilvēki, kuri mītiņā turējuši plakātus, ir pakļauti administratīvai atbildībai, taču uz tiem, kuri iesaistījušies kādā ķīviņā, var attiekties kriminālatbildība. Piektdien, 5.jūnijā, Viļņā pulcējās aptuveni 1 000 jaunieši, lai, spītējot Lietuvā spēkā esošai karantīna un pulcēšanās ierobežojumiem, paustu solidaritāti ar protesta akciju vilni ASV un citviet pasaulē, kas aizsākās pēc tam, kad ASV policijas rokās dzīvību zaudēja afroamerikānis Džordžs Floids (George Floyd).

Par Klaipēdas ostas izpilddirektoru kļūst Lataks

Par Klaipēdas Valsts Ostas pārvaldes izpilddirektoru ir iecelts Aļģis Lataks (Algis Latakas), kurš amatā stāsies pirmdien, 15.jūnijā, tā aizvadītajā nedēļā pavēstīja Lietuvas Satiksmes ministrija. Konkursā uz atbildīgo un ietekmīgo amatu Lataks pārspēja 12 citus pretendentus.

Izsniedz kālija jodīda tabletes Baltkrievijas pierobežas iedzīvotājiem

Lietuvas Veselības ārkārtas situāciju centrs ceturtdien, 11.jūnijā, Viļņas un Švenčoņu rajoniem izsniedza kālija jodīda tabletes, kuras pašvaldībām uzdots izdalīt vietējiem iedzīvotājiem, lai tos pasargātu no iespējamas kodolavārijas. Kā izdalīt tabletes, tas būs lemj pašām pašvaldībām. Noteikts, ka pirmajiem tabletes ir jāsaņem tiem Lietuvas iedzīvotājiem, kuru dzīvesvieta ir 30 kilometru rādiusā no Astravjecas AES, kas uzcelta Baltkrievijā, pie robežas ar Lietuvu. Viļņas rajona pašvaldība saņēma 29 000 tablešu, toties Švenčoņu rajona pašvaldībai iedalītas 95 000 tablešu.

Premjers Skvernelis nevēlas strādāt valdībā pēc vēlēšanām

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis ceturtdien paziņoja, ka arī tad, ja valdošā Lietuvas Zemnieku un zaļo savienība gūtu labas sekmes rudenī gaidāmās Seima vēlēšanās, viņš vairs nevēlēsies strādāt valdībā. Politiķis, kurš Lietuvas valdību vada kopš 2016.gada, arī prognozēja, ka, ja vēlēšanās uzvaru izcīnītu sociāldemokrāti, tad koalīcijas veidošanai tie, visticamāk, izvēlētos Tēvzemes savienību – Lietuvas Kristīgie demokrātus, nevis Skverneļa zemniekus-zaļos. Politiķis pagājušajā nedēļā apstiprināja, ka gatavojas vēlēšanās startēt no Lietuvas Zemnieku un zaļo savienības saraksta.

Seims ratificē BALTNET nolīgumu

Lietuvas Seims ceturtdien ratificēja triju Baltijas valstu valdību kopīgi parakstīto nolīgumu par Baltijas gaisa telpas vadības sistēmu (BALTNET). Sistēma ir pilnībā iekļauta NATO pretgaisa un pretraķešu aizsardzības sistēmā (NATINAMDS). Nolīgums paredz, ka par Baltijas gaisa telpas drošību gādās nevis viens, bet gan trīs gaisa telpas novērošanas un kontroles centri.

Partija rosina izveidot valsts attīstības banku

Grupa Seima deputātu no valdošās Lietuvas Zemnieku un zaļo savienības ceturtdien nāca klajā ar priekšlikumu izveidot jaunu valsts attīstības banku, veidojot to uz esošo valsts garantiju aģentūru pamata. Bankai būtu nepieciešama kredītiestādes darbības licence, un tās darbību uzraudzītu centrālā Lietuvas Banka. Lietuvas komercbanku nozarē šobrīd aptuveni 80% no tirgus aizņem trīs lielas ārvalstu kapitāla bankas – Swedbank, SEB un Luminor.

Atvadu ceremonija amerikāņu militārpersonām

Pabrades militārajā poligonā, kas atrodas netālu no Viļņas, piektdien, 12.jūnijā, notika ceremonija saistībā ar ASV kājnieku bataljona rotāciju, pavēstīja Lietuvas Nacionālās Aizsardzības ministrija. Ministrijas amatpersonas norādīja, ka vienība valstī uzturējās kopš 2019.gada oktobra ar mērķi īstenot atturēšanas politiku un piedalīties kopīgās militārās mācībās. Amerikāņu karavīri piedalījās treniņu nodarbībās, vidēja mēroga mācībās un dalījās profesionālajā pieredzē ar Lietuvas kolēģiem, teikts ministrijas paziņojumā.

Analīzēs meklēs COVID-19 imūnos iedzīvotājus

Lietuva plāno jūlijā sākt liela apjoma analīžu veikšanu, lai noskaidrotu, cik liela sabiedrības daļa jau ir pārslimojusi jauno koronavīrusu, izveidojot imunitāti pret to, tā piektdien paziņoja Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga (Aurelijus Veryga). Oficiālie dati rāda, ka Lietuvā līdz piektdienai inficēšanas ar jauno koronavīrusu apstiprināta 1 733 cilvēkiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas